Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 2019

Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 2019
19.08.2019

Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 95

Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri

Zirkonyum oksit diş hekimliğinde uzun süredir kullanılmaktadır ve doğal çevreyle kuvvetli ve uyumludur. Bütün bunlar çok sayıda klinik çalışma ile doğrulanmıştır.

Iskeletlerin avantajları

Zirkonyum oksit birçok şey yaratmak için kullanılırYapıları, özellikle, ona dayalı iskeletler inanılmaz doğruluk var. Bütün bunlar modern medikal teknolojilerin kullanımı sayesinde yapılmaktadır. Bu malzemeye dayanan ürünler dayanıklıdır, görünüşe göre hiç kimse yapay bir ürünü gerçek dişlerden ayırt edemez.

Zirkonyum oksitZirkonyum oksitin çerçevesi özel bir astar ile kaplanmıştır.Doğal kökenli bir porselen kütlesidir. Tüm bunlar, diş hekimliğinde kullanılan normal metal-seramik yapılara kıyasla ürünü mükemmelleştirir.

Zirkonyum oksit ped, protezler, kaplamalar ve köprüler, dayanıklı ve biyo-uyumlu bir malzeme için değerlidir.

Ve bu malzemeye dayanan çerçeveKronların duvarlarının kalınlığını azaltmak için, sırasıyla, sert diş dokularının işlenmesinin derinliği de azalır. Bu sayede ağızdaki destekler saklanabilir ve protez daha kolay yapılabilir.

Metal olmayan seramiklerin özellikleri

Zirkonyum oksit kron oluşturmak için kullanılır,alüminyum eklenmiştir. Ayrıca metal içermezler. Protezlerde bugün oldukça yaygındır ve yüksek güçleriyle ayırt edilirler. Ana özellikleri metal bileşenlerin eksikliği ve yüksek estetik bir tasarımdır.

Zirkonyum oksit üzerinde metal olmayan taçZirkonyum oksit üzerinde metalsiz taç vealüminyum diş hekimliği alanında modern yüksek teknolojinin tanıtılmasının bir sonucudur. Sadece güçlü, biyolojik olarak dişlerle uyumlu değil, aynı zamanda ışık geçirgen. Dışarıdan, kimse bunun sadece bir taç olduğunu düşünmez, doğal olarak görünür.

Metalsiz bir taç oluşturma

Bu seramikler yaygın olarak kullanılmaktadırsadece bütün kronlar yapmak değil, aynı zamanda ekler ve kaplamalar. Önceden kurulmuş olan contalar kararmışsa veya eski taç rengi değiştirmişse, tabanında bulunan zirkonyum oksit, bunları güncellemeye kesinlikle yardımcı olacaktır.

Zirkonyum oksit kakmasıBir iskelet yaparken, doktor izlenimiHastanın diş çizgisi, daha sonra onun temelinde bir balmumu modeli yapılır. Bir bilgisayarda taranır ve saklanır, daha sonra üç boyutlu bir formda oluşturulur ve gelecekteki daralmayı hesaba katarak yapılandırılır. Daha sonra çerçeve, zirkonyum oksit temelinde öğütüldüğü özel bir freze makinesine yerleştirilir.

Daha sonra yapı, fırında sinterlenmiştir.gücü. Ve son olarak çerçeve bir seramik kütle ile karşı karşıya. Sonuç olarak dişlerde biyo-uyumlu kronlar elde edilir, bu özellikte zirkonyum oksit önemli bir rol oynar.

imitasyon

Çoğu durumda zirkonyum oksitden yapılan protezler insan vücudu tarafından pozitif olarak algılanır. Güçlü ve güvenilirdirler, reddetme ve enfeksiyon riski yoktur.

Zirkonyum oksit çerçeveDoğal dişlerin taklit edilmesiZirkonyum oksit bileşiğinin beyaz bir tonu olması gerçeği. Metal-seramik bir taç takarken, bu elde edilemez, çünkü çerçeve yapısı metalik bir renge sahip olacaktır. Metalin seramikten parlamadığı, kronların özel bir kaplama ile donatıldığı. Sonuç olarak, bu gibi protezler ışığı iletmez ve renk derinliği yoktur. İç kısımdaki diş etleri doğal bir formda olduğu gibi aydınlatılmamıştır ve ağızda yabancı bir cismin varlığı bariz hale gelir.

Otomatik üretim modunun avantajı

Özellikle metal içermeyen taç beriMetal-seramik ürünlerinin manuel dökümünden tamamen farklı olan özel bir teknoloji kullanılarak üretilmiştir. Tüm süreçler otomatik olarak gerçekleştirilir.

Zirkonyum oksit köprüsüProtez ve dişin kendisi arasında izin verilen açıklık100 ila 300 um arasında olabilir. Zirkonyum oksit ürünlerinin oluşturulmasında kullanılan en son teknoloji sayesinde, 30 mikrona düşürülmüştür. Bu, dişler ve protez arasındaki eklemlerde maksimum doğruluk anlamına gelir.

Köprü üretimi

Böyle bir spesifik protez bile olsaMetal temelinde bir iskelet olmadan yapmak. Zirkonyum oksitden yapılmış bir köprü de yapılabilir, ancak her zamanki gibi olamaz. Çerçevesi, metalden farklı olarak şeffaf olacaktır.

Zirkonyum oksit protezleriAyrıca zirkonyum oksit de kullanılabilir.Hastanın yüksek estetik seviyesine ihtiyacı varsa implant protezlerinin zamanı. Ve daha önce de belirtildiği gibi, herhangi bir protez yapmak için kullanılabilir.

dış

Kronların temel avantajlarından biriZirkonya doğal bir görünüm ve cazibe. Cermet protezinin her zaman karakteristik bir gölgesi varsa, bu durumda hastanın dişlerinin rengini tamamen taklit etmek için çerçeve seviyesinde seçilebilir. Aydınlatma tipine bakılmaksızın, diş şeffaf kalacaktır. Buna ek olarak, zamanla kararmaya ve deforme eğiliminde olan metalden farklı olarak, zirkonyum oksit uzun yıllar bile aynı olacaktır.

Ayrıca, çoğu zaman renk bozulması hakkında şikayette bulunursermetlerin yanında diş etleri. Bu, çerçeve yapısının bitişik dokuyu olumsuz etkilediği için olur. Tabii ki, diş etleri tüm vakalarda kızarmaz veya siyanotik olmaz, ama genellikle yeterlidir. Zirkonya kullanan protezler böyle bir fenomeni tamamen dışlar.

uygunluk

Zirkonyum oksit iyidir çünkühipoalerjenik özellik. Bu malzeme diş hekimliği kullanılmıştır önce kalça protezi gücünü artırmak için, genellikle kafalarının üretiminde kullanılır.

Dişlerin zirkonyum oksit üzerinde kronOlan hastalarda alerjik belirtilerYapay dişlerin veya tırnakların takılması genellikle oldukça sık görülür. Ayrıca, bu tür reaksiyonlar, soy metal türleri kullanıldığında bile (altın, platin, paladyum ve diğerleri) mevcut olabilir. Çoğu alerjiden muzdarip olan zirkonyum okside dayanan kronlar veya köprüler, dişlerinizi sıraya koymak için mümkün olan tek çözümdür.

Genellikle dişlerin bir problemi ve duyarlılığıdır. Protez sırasında bu fenomen size ihtiyacınız olan her şeyi kurmanızı engelleyebilir. Bu nedenle, metal kullanmadan kronlar monte ederken, hassasiyet eşiği daha iyi için fark edilir derecede değişir. Tüm bunlar, zirkonyum oksidin mükemmel bir doğal ısı yalıtıcısı olması ve dişlerin sıcaklıktaki değişikliklerden korunabilmesidir. Külçe bir ek yapmak için kullanılırsa, hasta termal irritasyona maruz kalmayacaktır.

Diğer malzeme avantajları

Zirkonyum oksit kısmen alüminyum veDaha sonra ürünleri güçlü ve hafif hale getiren itriyum pahasına stabilize olur. Ek olarak, yüzeyde mikro çatlaklar göründüğünde, yüzey yapısı molekül seviyesinde kendi kendini iyileştirir.

Zirkonyumdan yapılan kronlar sadece ön dişlerde değil aynı zamanda yanda da yapılır.

Bu malzeme, diğer şeylerin yanı sıra, dikkate alınırIsırık yüksekliğini sabitlemek için en ideal. Sermetin aksine gözeneksizdir, dolayısıyla antagonistlerin silinmesi daha düşük değerlere sahiptir.

Ve anatomik kuronun poddavat olabileceği gerçeğiöğütme, profil uzmanlarının, tıkanıklığın yüksekliğini sabitleyen karşı-kronlarla protez sırasında bunları başarılı bir şekilde uygulamalarını sağlar.

Kurulum sırasında sert diş dokularının tedavisimetal olmayan protez en azdır. Zirkonyum okside dayanan dişler için çerçeve sadece 0.4 milimetrelik bir kalınlığa sahiptir. Bu nedenle, onları en aza indirmek ve hatta yaşam için protez yapmak mümkündür.

Dezavantajlar ve kontrendikasyonlar

Kullanılan herhangi bir diğer ürün gibiDiş amaçlarında, zirkonyum okside dayalı protezlerin kontrendikasyonları vardır. Bu durumda, çok sık olmayan sadece iki tanesi vardır.

 • bruksizm;
 • belirgin derin ısırık.

Diğer durumlarda, hasta protezin bazı bileşenlerine karşı alerjisi olan bir sertifika getirse bile kronlar takabilirsiniz. Metal içermez.

Dayalı ürünler eksiklikleri gelincezirkonyum oksit, aslında yapmazlar. Ancak, anahtar ve tek olan onların yüksek maliyeti. Bu fiyat sadece belirli bileşenlerin kullanımıyla değil, aynı zamanda taç yapımının karmaşıklığıyla da oluşturulmuştur. Burada teknisyen yüksek düzeyde beceri sahibi olmalı ve özel bir teknikle yüksek düzeyde eğitilmelidir.

Hastanın pahalı parası yoksazirkonyum oksit bazlı ürün, daha sonra cam işleme dayalı bir bütçe seçeneği sunabilir. İtriyum oksit ile stabilize edilen kronlar çok daha pahalıdır.

Gördüğünüz gibi, diş hekimliği alanındaki modern gelişmeler, protezlere ihtiyaç duyanların hayatlarını önemli ölçüde artırabilir ve onlara tahammül edemez.

Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 2019

Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 2019

Related news

 • Gönül Mağarası Yazlık Örgü Modeli
 • Berkay, Arda Turanın ortağı olduğu mekana gitti: Bilmiyordum
 • Bölgesel yağlardan kurtulmak isteyenlere: Liposhaping
 • Kıvanç Tatlıtuğ
 • İlkbahar Yaz 2019 Estee Lauder Makyaj Koleksiyonu

 • Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 98

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri


  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 45

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 34

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 45

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 75

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 54

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 26

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 21

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 90

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 68

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 60

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 49

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 14

  Zirkonyum oksit: Stomatolojide özellikleri, kontrendikasyonları ve özellikleri 47