ZEYTİNYAĞLILAR 2019

ZEYTİNYAĞLILAR 2019 ZEYTİNYAĞLILAR

ZEYTİNYAĞLILAR

Önce söyleyeyim unutmayayım, Mutfak Okulumuzda klasik kek tarifi eklendi konuk örtmenimiz Özlemciğim beni kırmadı adım adım anlattı. Bence göz atmalısınız. :)

Ayrıca vereceğim tarif ve fotoğraflarla yazının hiç ilgisi yok. Ne olur bağ kurmaya çalışmayalım. Lakin ben dünden beri nasıl bağlayacağımı düşünüyorum. Komik duruma düşmeyeyim diye kalkışmıyorum. :))) bunuda söyleyeyim. Başlık ne kadar anlamsızsa iki konu birbiriyle o kadar ilgisiz :)))

Geçtiğimiz günlerdeki yazımda size Orhan Pamuk’un kitabı ““ni okuduğumdan söz etmiştim. Orhan Pamuk hayranıyım ama  bildiğiniz hayranlık benimki.. :) Her kitabını okudum hatta bazı kitaplarını birkaç kez okumuşumdur. İstanbul’dan Kıbrıs’a gelirken hiç eşya getirmedik, Kolilerce kitaplarım depoda duruyor. Hatta eşyaları taşıması için bir nakliye firmasıyla anlaştım. Adamlar çalışma odamızdaki kütüphaneyi gördüklerinde abla ne iş yapıyorsunuz hocamısınız diye sormuştu. :) ve küfür ederek o kolileri taşıdılar duydum.. :) Duymamazlığa geldim. Neyse konu darmadağın olmadan işte o kitaplarımdan ayrılmak bana her şeyden zor gelmişti. Kıbrıs’a gelirken yanımda 5-6 kitap getirmeye karar verdim. 3’ü okumadığım kitaptı. Diğer 2 kitapta Orhan PamuK’un kitaplarıydı. Biri Yeni Hayat diğeri Kara Kitap. Yani adaya düşsem (ki kıbrıs adasına düştüm yalan değil) :)) yanımda getireceğim üç şeyden biri orhan pamuk kitabı olur. :)))))) … öyle çok severim kendisini..

2 yıl önce bir röportajında bu kitaptan 3-4 cümleyle bahsetmişti. O günden beri heyecanla bekliyordum.

Kitabın Arkasında şöyle yazıyor:

“Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.”

Nobel ödüllü büyük yazarımız Orhan Pamuk’un üzerinde altı yıldır çalıştığı harikulade aşk romanı bu sözlerle başlıyor..

Masumiyet Müzesi’ni okurken yalnız aşk hakkında değil, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutku, aile ve mutluluk hakkındaki bütün düşüncelerinizin derinden etkilendiğini ve kitabın rengarenk dünyasından hiç ayrılmak istemediğinizi göreceksiniz.

1975’te bir bahar günü başlayıp günümüze kadar gelen İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile uzak ve yoksul akrabası Füsun’un hikayesi: hızı, hareketi, olaylarının ve kahramanlarının zenginliği, mizah duygusu ve insan ruhunun derinliklerindeki fırtınaları hissettirme gücüyle, elinizden bırakamayacağınız ve yeniden okuyacağınız kitaplardan biri olacak. ” diye devam ediyor.

Kitap kavruk, yakıcı bir aşkı anlatıyor. Kendinizi bazen siyah beyaz türk filimlerinde hissediyorsunuz, ama yazarın yaptığı saptamalar sizi kendinize getiriyor. Gerçekten yaratılan dünyadan çıkmak istemiyor, karekterlere müdahale etmek istiyorsunuz. Ayrıca ben daha önceki kitaplarındaki karekterlerle de bir şekilde masumiyet müzesinde karşılaşmaktan mutlu oldum..

Kitap yazarın diğer eserlerine göre oldukça kolay okunuyor. Akıcı.. Ve kim ne derse desin bence Orhan Pamuk hayata dair parçaların tümünü analiz edip yazmakta usta. Bence kaçırmayın, bulduğunuz yerde alın okuyun. :)

Ve kitabın adını taşıyan “Masumiyet müzesi” gerçekten açılıyor. Taksim’de bir yer hazırlanıyor. 70’lerden günümüze kitapta geçen eşyaların sergilendiği bir müze bu. Kitapta müzeye giriş biletide göreceksiniz.  :)

Şimdi hiç zorlamadan tariflere geçiyorum. :) Üstte gördüğünüz zeytinyağlı havuç. benim bayılarak yediğim bir lezzet. Eğer misafir ağırlıyorsam mutlaka bunu menüme eklerim. Hem kolay hem leziz. Daha önceden tarifini vermiştim. Daha önce tart üstünde sunmuştum. Bu böyle bildiğimiz porselen içinde sunulmuş hali. :))) Tarif burada. Zeytinyağlılar festivalinde birincilik kazandığım tarifim için de buraya.

BARBUNYA PİLAKİNİN TARİFİ :

Malzemeler:

1/2 kg. kabukları ayıklanmış taze barbunya
1 adet orta boy patates
1 büyük kuru soğan, 2 orta boy yeşil biber
1 yemek kaşığı salça
1 büyük domates
2-3 diş sarmısak
zeytinyağı
1 limon, tuz

Hazırlanışı

1- Taze barbunyaları tuzlu kaynar suda yumuşayana kadar haşlayın. Suyunu süzün.
2- Tencereye zeytinyağını, küp doğranmış soğanları koyup, çevirin. pembeleşince içine doğranmış biberi, salçayı ve domates rendesini ekleyin.
3- Küp küp doğradığınız patatesi ve bir bardak suyu ekleyip yumuşayana kadar tencerenin kapağı kapalı olarak pişirin.
4- Barbunyaları ve limon suyunu ekleyin.
5- Barbunyaların üstünü geçecek kadar sıcak su ekleyin, suyunu çekip, yağına kalana kadar pişirin.
6- Yemek soğukken servis yapın. Limon, maydanoz ile süslenebilir. Afiyet olsun.

ZEYTİNYAĞLILAR 2019

ZEYTİNYAĞLILAR 2019

Related news

 • Mülkiyet bahçe arsa dekore: vurgulamaktadır
 • Erdoğan: Biz bir numarayız, Amerika gerimizde, İngiltere falan çok daha gerimizde
 • Üçgen Yapraklı Mutfak Havlusu Kenarı Yapılışı Videolu Anlatımlı
 • Kodlama html. Web sayfaları nasıl boyanır
 • Nişastalı Pamuk Kek Videosu

 • ZEYTİNYAĞLILAR

  ZEYTİNYAĞLILAR


  ZEYTİNYAĞLILAR

  ZEYTİNYAĞLILAR

  ZEYTİNYAĞLILAR

  ZEYTİNYAĞLILAR

  ZEYTİNYAĞLILAR

  ZEYTİNYAĞLILAR

  ZEYTİNYAĞLILAR

  ZEYTİNYAĞLILAR

  ZEYTİNYAĞLILAR

  ZEYTİNYAĞLILAR