Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt Maskesi 2019

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt Maskesi 2019
Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt Maskesi


Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt Maskesi

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt Maskesi

cilt için yoğurt maskesi

cilt için yoğurt maskesi

Yoğurt cilde iyi gelirmi?

Yoğurt sadece lezzetli bir besin değildir. Aynı zamanda sağlıklı ve zevk ile tüketilen besin öğeleri dolu bir atıştırmalıktır. Ancak, yoğurdu bir yüz maskesi olarak kullanmak cilt üzerinde mucizeler yaratabilir. Çoğu kişi yoğurdun yüz maskesi olarak birçok faydası olduğundan habersizdir. Ayrıca bu maskeyi hazırlamak çok kolaydır.

Yoğurdun faydaları:

Yüz maskesi olarak kullanılan yoğurt cilde parlaklık vererek genç görünmesini sağlar. Yoğurt içeriğinde cildi gençleştirmek, sağlıklı ve kusursuz olmasına yardımcı olan 4 ana besin bulundurmaktadır:

Yoğurdun içindekiler:

1 – Çinko:

Yoğurt (100 g) da, yaklaşık olarak 1 mg çinko vardır. Bu mineral bir büzücü olarak, hücre çoğalmasını ve doku büyümesini kolaylaştırmak bakımından anti-inflamatuar özellikleri ile ünlüdür. Çinko aynı zamanda, akne ve sivilceye neden olan yağ bezleri tarafından üretilen sebumu düzenlemeye yardımcı olur.

2 – Kalsiyum:

Herkes tarafından yoğurdun kalsiyum açısından dopdolu olduğu bilinmektedir. Bununla beraber epidermisin çoğunluğu da kalsiyumdan ibarettir. Bu ilave kalsiyum ile yoğurt, sağlıklı ve zahmetsiz olarak cildi yenilemek için yardımcı olur. Ayrıca, cildin susuz ve kuru kalmasını engeller.

3 – B vitamini:

Yoğurt, B2, B5 ve B12 vitaminleri ile doludur. Bu parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmayı sağlayan B2 vitamini içerisinde riboflavin vardır. Riboflavin, cildin nemli kalmasına yardımcı olur ve serbest radikallerin yol açtığı zararlardan cilt hücrelerini korur. Aynı zamanda hücresel yenilenme ve büyümeye yardımcı olur ve sağlıklı hücresel yağların üretiminde rol oynar. Gün içinde alınan tek fincan yoğurdun içerisinde önerilen günlük miktarın 20 ile 30 oranında riboflavin bulunur.

4 – Laktik Asit:

Bu asit yoğurdun ana besinlerinden biridir ve aynı zamanda çeşitli cilt bakım ürünleri için kullanılan önemli maddelerden birini oluşturur. Laktik asit harika bir peeling ve cilt nemlendiricidir. Aynı zamanda kırışıklıkların görünürlüğünü azaltarak yeni kırışıklıkları şekillendirir ve ince çizgileri engelleyerek bir anti-aging gibi mücadele eder.

Yoğurdun cilde faydası: Yoğurtla cilt bakımı:

1 – Yoğurt cildi nemlendirir mi?

Donuk ve yorgun görünümlü yüz için yoğurt maskesi çok faydalıdır. Bunun için, yüz bölgesine yavaşça dairesel hareketler ile doğal yoğurt uygulanmalıdır. Yoğurdun içerisinde bulunan laktik asit yüzdeki mevcut olan yorgun görünümü hafifletmesi ve cildi nemlendirmek için yardımcı olacaktır.

2 – Cildi parlak gösteren maske: Yoğurt maskesi:

Yoğurdun içeriğinde bulunan laktik asit, tyrosinaz denilen bir enzimin üretimini engeller. Bu enzim, melanin üretimi için sorumludur ve melanin cildin tonunu karartmaya neden olur. Bunun için, Melanin üretimi engellendiğinde cilt tonu parlaklık kazanır ve cilt sürekli parlak görünür.

3 – Yoğurtla cilt temizliği:

Yoğurt büyük bir cilt temizleyicisidir. Yoğurtta bulunan laktik asit, mevcut ölü cilt hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur ve doğal alfa hidroksi asittir. Laktik asit cildi tahriş etmeden ve aynı zamanda ölü deri hücrelerinin düzgün temizlenmesini sağlamaktadır. Bu durum, hücreleri yenilenmesi için hızlı bir şekilde uyarır.

4 – Yoğurt maskesi cilt lekeleri:

Yoğurt yüzdeki lekeleri yok ederek kusursuz bir cilt sağlar. Yoğurt maskesini her gün yüz bölgesinde kullanmak, akne ve sivilceye neden olan bakterileri yok edebilir. Yoğurtta bulunan çinko mevcut deri iltihabını azaltır ve aynı zamanda yağ bezleri tarafından üretilen yağ miktarını da azaltmak için yardımcı olur. Yoğurtta bulunan probiyotikler, bakterileri yok eder. Aynı zamanda yoğurt içeriğindeki farklı bileşenleri ile cilt lekelerini kolaylıkla çıkarmaktadır.

5 – Yoğurt göz altına sürülürmü?

Kullanılan yoğurt maskesi, yüzdeki kalıcı ve çirkin görünen gözaltındaki koyu renkli halkalardan kurtulmak için yardımcı olur. Yoğurtta bulunan çinko, yüzdeki mevcut lekeleri ve izleri hafifletmek için yardımcı olur ve aynı zamanda cilt tonunu aydınlatır.

Yoğurdun yüz maskesi olarak günde bir kez düzenli kullanımı, ciltteki tüm koyu renkli lekelerden kurtulmak için yardımcı olacaktır.

6 – Yoğurtla kırışıklık maskesi:

Yüz için yapılan yoğurt maskesi cilde zarar veren serbest radikalleri engelleyen güçlü antioksidanlar içerir. Yani düzenli olarak bu maskeyi kullanmak ciltteki kırışıklıkların ve ince çizgilerin başlangıcını geciktirebilir. Ayrıca, yoğurdun içeriğinde cildin zamanından önce yaşlanmasını önleyen laktik asit bulunur.

7 – Ciltte enfeksiyonu temizler:

Yoğurt sahip olduğu laktik asit ve antifungal özellikler nedeni ile ciltte oluşan enfeksiyonu temizler. Yüz bölgesine uygulanan yoğurt maskesi, ciltteki herhangi mantar enfeksiyonu ile mücadele için iyi bir yoldur. Sadece enfeksiyon temizlenene kadar gün içinde 4 ya da 5 kez yüz maskesi kullanmak gerekmektedir.

8 – Yoğurt güneş yanığına iyi gelirmi?

Yoğurt içeriğndeki çinko ile güneş yanığı için yatıştırıcı bir kaynaktır. Bu neden ile güneş yanıkları ile ilgili yanma ve kaşıntı hissini hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bunun için sadece yanıkların üzerine ve yüz bölgesine doğal yoğurt maskesi uygulamak yeterli olacaktır. Yoğurtta bulunan çinko, cildin doğal yağlarını dengeler ve aynı zamanda ciltte kızarıklık ve iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yoğurt ile karıştırılan diğer malzemeler:

Yüz maskesi için sade kullanılan yoğurdu diğer cilt dostu doğal malzemeler ile birlikte kullanma seçeneği de mevcuttur.

Yoğurt maskesinin yüz üzerindeki etkisini arttırmak için kullanılabilecek bazı maddeler şunlardır:

– Rendelenmiş havuç:

Kuru cilde sahip olan kişiler tarafından yumuşak, nemli ve sağlıklı görünmek için maske olarak kullanılacak yoğurda rendelenmiş havuç eklenir ve yüz bölgesine uygulanır. Uygulanan bu yüz maskesi cildi gençleştirir ve çekici doğal bir parlaklık verir.

– Limon suyu:

Limon suyu, yağlı ya da donuk cilde sahip olanlar için yoğurda katılan büyük bir ektir. Bu yüz maskesi, tıkanmış gözenekleri açmak için cildin ölü derilerinin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Ayrıca, limon suyu cilt tonunu eşitler ve cildi parlak yapmak için yardımcı olur.

– Bal:

Cildi esnek hale getirmek için, yüz bölgesine uygulanan yoğurt yüz maskesi içine biraz bal eklenir ve yüz üzerine uygulanır. Bal, Ulusal Bal Kurulu’na göre, doğal bir nemlendiricidir ve cildin nemini içinde kilitleyerek aynı zamanda cildin kurumasını önleyecektir. Bu durum kırışıklık oluşumunun şansını azaltır. Ayrıca, bal sivilce ve akne ile mücadele etmek için yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir.

1 – Kuru ciltler için:

Yoğurt kuru cilde sahip olan kişiler için ideal nemlendirici bir yüz maskesidir. Bu maske ciltte yumuşak ve esnek bir duygu bırakacaktır.

Gerekli malzemeler:

– 2 yemek kaşığı doğal, tam yağlı yoğurt

– 1 yemek kaşığı organik bal

– 1 yemek kaşığı avokado püresi

– 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi pişmiş

Yapılışı:

İnce bir hamur oluşturmak için tüm malzemeler birlikte iyice karıştırılır ve yüz bölgesine uygulanır. Bu şekilde yaklaşık 10 ile 15 dakika bekletilir ve sonra yumuşak, nemli bir bez ile yüz maskesi temizlenir.

2 – Tahriş olan ciltler için:

Cilt, enfeksiyon, güneş yanığı ya da başka bir neden ile kırmızı ve iltihaplı ise, yüz bölgesine kullanılan bu yoğurt maskesi cildi yatıştırmak için idealdir.

Gerekli malzemeler:

– 1/4 su bardağı –  tam yağlı, sade yoğurt

– 1/4 bardak – doğranmış salatalık (soyulmuş)

– 1 çorba kaşığı – organik Aloe Vera jeli

– 1 yemek kaşığı – bal

– Papatya yağı – 2 damla

Yumuşak bir hamur oluşturmak için tüm malzemeler iyice karıştırılır. Akıcı kıvamda olan bu macun karışım tülbentten geçirilerek süzülür. Yüz bölgesine uygulanan bu maske yaklaşık 10 ya da 15 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır.

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt Maskesi 2019

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt Maskesi 2019

Related news Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt MaskesiYoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt Maskesi


Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt Maskesi


Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt Maskesi


Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt Maskesi


Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır: Cilt İçin Yoğurt Maskesi