Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 2019

Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 2019
20.07.2019

Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 27

Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar

Uydu yayınları bir şekilde iletiliyorçok kısa santimetre frekanslarında dalgaların iletimi. Bu amaçla iki seviye kullanılır: Ku-bandı (10.7 ila 12.75 GHz), C-bandı (3, 5-4.2 GHz). Bu büyüklüklerde, uydudan ev antenine giden 35.000 kilometreden fazla mesafeyi aşma kabiliyetine sahip elektromanyetik dalga, kabloda hızla kayboluyor. Frekansı bir ara, alt indeks, uydu dönüştürücülere dönüştürmek içindir. Uluslararası standartlara göre, bu frekansın spektrumu 900-2150 MHz aralığındadır. Bu frekanslar daha sonra özel bir kablo üzerinden alıcının mikrodalga girişine beslenir.

uydu dönüştürücüler

Genel çalışma prensibi

Alınan frekans spektrumunu azaltmak için,dönüştürücü, yüksek frekans kaynağının stabilizatörleri ile bir çift heterodin içinde inşa edilmiştir. Girişdeki bir azalma, yerel osilatör frekansından çıkarılarak gerçekleştirilir.

Bir başka nüans ise sinyalinUydu küçük bir güçle geliyor. Bu, alıcı cihazların yollarında kabul edilemez. Bu bağlamda, uydu dönüştürücülerinin ikinci önemli işlevi, alınan darbelerin güçlendirilmesidir. Cihazın sadece yararlı bir sinyal değil, aynı zamanda gelen parazitleri de biriktirdiğine dikkat edilmelidir. Ayrıca, aygıt diğer benzer aygıtlar gibi kendi arka planını da ekler. İngilizce yorumlarda, dönüştürücüler, düşük gürültü seviyesi açısından bu tipteki herhangi bir cihazın özelliklerini vurgulayan Düşük Gürültü Bloğu (LNB) olarak adlandırılır.

Cihaz ve ekipman

Anten ve uydu arasındaki alıcı kısımdaTV-dönüştürücü, iki tane daha eleman var - bir polarizör ve bir ışınlayıcı. Tüm parçalar anten cihazının odağında bulunan tek bir yapıya monte edilmiştir. İrradyatörün amacı, aynanın yüzeyini daha iyi kullanmak ve anten kazancının sınırlayıcı kazanımını korumaktır. Polarizer, istenen polarizasyon türünü seçmek için bir kurulum görevi görür.

Söz konusu cihazların bileşenleri aşağıdaki gibi olabilir:

 • Dönüştürücülerin ayrı ayrı serbest bırakılması.
 • Dahili polarizörlü modeller.
 • Bir battaniye ışınlayıcı ve polarizörü birleştiren bir tasarım.

ilk düzenlemede, uydu dönüştürücü dikdörtgen uç flanş tipi, ikinci model - dairesel eleman, ve bir üçüncü versiyonu - ışıma.

dönüştürücü uydu dairesel

Bir ışınlayıcı seçerken, dikkate almak gerekirKullanılan antenler için eklemlere uyması gereken bir form. Ek olarak, alıcı elemanın ofset veya doğrudan odak tipine ve aynı zamanda odak uzunluğunun anten çapına oranına dikkat edilmelidir. Ofset modellerde, şekil 0,6 ila 0,8 arasındadır ve düz odaklı modeller için 0.3-0.5 olmalıdır. En uygun seçenek,% 100 uyumluluğunu garantileyen bir ışınlayıcılı komple bir antenin satın alınması olacaktır.

Seçim Kriterleri

Bir uydu çanağı dönüştürücüsünün seçimi etkilenirçeşitli faktörler. Ana plan, kullanılması planlanan frekans aralığıdır. Avrupa uyduları ağırlıklı olarak Ku bandında yayın yapıyor. Bazı Rus şirketleri aynı frekanslarda çalışır.

İkinci tip cihaz C-bandı dönüştürücüsüdür. Bu frekanslar profesyonel bir resepsiyona odaklanır. Bazı modeller, birleşik tipte dönüştürücülerle üretilir. Piyasadaki Ku-bantlarıyla bir araya gelen modeller çok fazla. Bu göstergenin genişliğinin 2.055 GHz olduğu not edilmelidir. Sinyali eşzamanlı olarak bir ara frekansa çevirmeyi mümkün kılmamaktadır. Bu bağlamda, üç akıma (GHz) ayrılmıştır:

 1. FSS - 10,7 - 11,8.
 2. DBS - 11.8 - 12.5.
 3. Telekom - 12.5 - 12.75.

İkinci ve üçüncü bantların uydu dönüştürücüleri belirli paketleri almaya yöneliktir.

uydu tv dönüştürücüler

Evrensel değişiklikler

Üretilen dönüştürücüler çoğu toplubir dizi çeşit Ku. Üst ve alt aralıkları dönüştüren iki heterodinamin ile donatılmıştır. Elemanlar, alıcıdan ara frekansı dönüştürücüden almak için bir kablo aracılığıyla yayınlanan bir sinyal vasıtasıyla değiştirilmektedir.

Modern cihazlar, kıyaslaÖncüler, evrensel bir tasarıma sahiptir, içlerindeki aralıkların değiştirilmesi bir ton sinyali ile gerçekleştirilir. Evrensel bir dairesel uydu dönüştürücüsü, anahtarlama aralıklarına ve polarizasyona hizmet eden sinyallerin sayısıyla karakterize edilir.

Bu tür cihazlarda heterodinlerin parametreleri9.75 ila 10.6 GHz arasında değerler. Bu tasarım, uygun menü öğesini seçtikten sonra otomatik yapılandırmaya kadar alıcının kurulumunu büyük ölçüde basitleştirir.

Tricolor için uydu dönüştürücüler

Her iki aralığı aynı anda almak istiyorsanız, şunları yapabilirsiniz:çeşitli seçenekler öner. Bir çift dönüştürücüyü, polarizörleri ve ışınlayıcıları ile monte etmek gerçekçi. Bu durumda, yönlendirici katsayısını azaltacaktır, odak dışı biraz ışınlayıcılardan biri. Bu şekilde oldukça zahmetli sayılır.

İkinci seçenek bir C / Ku cihazı satın almaktır.Her iki bant ışınlayıcısını içeren rotor, giriş sinyali akışını ayırır. Bu elemanlar elektromekanik polarizörler ile donatılmıştır. Bu tasarım kurulum işlemini basitleştirir, ancak bazı dezavantajları vardır. İlk olarak, Ku darbelerinin algılanabilir güç kayıpları vardır. İkinci olarak, özellikle sıfır altı sıcaklıklarda rotorun hareketli parçalarının sık arızalanması gözlemlenir.

Son olarak, üçüncü seçenek en basit olarak kabul edilir. Henüz özel bir dağıtım almayan birleşik bir dönüştürücü kurmanız gerekiyor.

uydu çanağı dönüştürücü

polarizör

Bu cihaz daha verimliyayın programlarının sayısını ikiye katlayan iletilen dalgaların frekans aralığını kullanın. İstenen kanalın frekansını ayarlayarak, gerekli polarizasyon senkronize edilir. Örneğin, bir doğrusal uydu dönüştürücü polarizasyon ile dikey ve yatay dalgalar oluşturur. Dairesel bir analog, dairesel tipte sağ ve sol darbeler üretir.

Polarizer dalgaları filtreler veSadece seçilen bir polaritenin dönüştürücüleri. Rus uydularının baskın olarak dairesel bir harekete sahip olduğu dikkate alınmalıdır, oysa Avrupa analoglarının doğrusal bir sistemi vardır. Dairesel dalgaların alınmasını sağlamak için, bir tane daha eleman monte edilir - dairesel polariteyi doğrusal bir yöne dönüştüren bir depolarizatör.

Polarizasyondaki değişimin ayrıklığı başkadır.polarizörler arasındaki farkın parametresi. Evrensel modellerde, uçak 90 derecelik bir şekilde değişir. Ayrıca polarizasyon düzlemini ve seçenekleri mekanik prob hareketi ile değiştiren elektromanyetik cihazlar da vardır. Hareketli parçaların varlığı nedeniyle, elektromekanik modifikasyonlar daha az güvenilirdir ve iki sinyalden yoksun manyetik analogların tersine alıcıdan üç kontrol darbesi gerektirir.

üç renkli için uydu dönüştürücüler

Faz modülasyonu

"Üç Renkli" gibi dijital paketlerin ortaya çıkışıyla veNTV Plus, bir polar anten ve evrensel bir dönüştürücünün kullanımına dayalı bir Avrupa resepsiyon şeması aldı. Bunun nedeni, sinyalin yüksek kalitesi ve çoğu programın yayınlanması dijital yöntemidir. Faz modülasyonu, manyetik polarizör kullanırken arızalara yol açabilen dönüşümlere çok duyarlıdır. Ayrıca, plaka depolarizer için belirli malzemelerin kullanımını gerektirir. Bileşen olarak, dielektrik kaliteleri kullanılır, mikrodalga tipi darbelerle çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Manyetik polarizör monte etmeye karar verilirse,Dikdörtgen bir flanş ve bir ışınlayıcı ile ek bir dönüştürücü satın almak gerekecektir. Sinyali birkaç daireye dağıtırken, bir uydu dairesel dönüştürücüyü (2 çıkış veya 4 çıkış) kullanmak en uygun seçenektir. Genellikle entegre bir polarizörle donatılmıştır (voltaj - 13-18 V). Çıkış darbelerinin türüne göre, bu tür cihazlar, polarizasyonun ve aralıkların bağımsız olarak değiştirilmesiyle bir veya iki çift aynı çıktıya bölünür. Bu tür cihazlar 2-4 daireleri bağlamak için uygundur. İkinci tip - çıkışların çıkışları dikey ve yatay polarizasyon artı 4 çıkış varlığında aralıkların ikiye bölünmesiyle. Bu cihazlar daha fazla sayıda aboneye yönelik olarak tasarlanmıştır.

uydu dönüştürücü tricolor tv

İki çıkışlı dönüştürücüler

Bu tip cihazların kullanımı uygundur,Kendilerini üst veya alt menzili almak için sınırlamayı planlıyor. Bu şemada, alıcının bir girişine yatay bir darbe tipi uygulanır ve ikinci girişe bir dikey sinyal uygulanır. Bu modifikasyonun dört çıkışlı analogları kablo ağlarında veya küçük bir toplu alımın organize edilmesinde kullanılır. İkinci durumda, dönüştürücü çıkışlarından gelen alıcılar, aboneler tarafından daha sonraki kablolama için swatcherlerden gerçekleştirilir.

Kolektif kullanım şemalarında, sinyal amplifikasyon faktörüne daha yüksek standartlar yerleştirilmiştir. Bu değer desibel cinsinden ölçülür, izin verilen değer 50-70 dB aralığında değişir.

yorumlar

Kullanıcı geri bildirimi ile kanıtlandığı gibi,Uydu dönüştürücü "Üç renkli TV" iki bağımsız çıkış, dairesel polarizasyon 10.7-12.75 GHz, gürültü seviyesi 0,3 dB ile satın almak daha iyidir. Piyasada, bu tür cihazlar birçok üretici tarafından sunulmaktadır: Çinli firmalardan tanınmış markalara. Malzemelerin fiyatı ve kalitesinde kendi aralarında farklılık gösterirler, aynı çalışma prensibine sahiptirler.

dönüştürücü uydu dairesel 2 çıkış

Sonuç olarak

Anten için bir dönüştürücü alırken,tasarım özelliklerine dikkat. Optimum bir hermetik model olarak kabul edilir, aksi takdirde sıcaklık farkı nedeniyle cihazın ortasında yoğuşma oluşabilir. Bu, performansta bozulmaya kadar bir bozulmaya yol açar. Bu tasarımın olumsuz yönleri arasında dönüştürücünün sökülmesi ve onarılmasının imkansızlığı bulunmaktadır. Bununla birlikte, yüksek kaliteli montaj ve yenilikçi malzemeler en aza indirgenme olasılığını azaltır.

Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 2019

Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 2019

Related news

 • Nişan Bohçası Nasıl Süslenir
 • Büyük yaban arısı tehlikesi
 • Son 10 Yılın Bilançosu: Semt Pazarlarından Vazgeçmedik, Arabeski Yalnız Bırakmadık Ama Gazeteyi de Unuttuk
 • Amerikan evinin projesi: alan, ekonomi, konfor
 • Ali Ufuk Yaşar

 • Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 59

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar


  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 61

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 24

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 93

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 34

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 3

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 85

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 95

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 17

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 67

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 27

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 89

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 33

  Uydu çeviriciler nasıl seçilir - genel bakış, özellikler ve yorumlar 54