Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir
Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir


Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir? Topuk Çatlaklarının Önlenmesi, Topuk Çatlamasının Nedenleri Nelerdir? Topuk Çatlakları .

Bütün kış boyunca bot, çizme ve kalın çorapların içinde sakladığımız ayaklarımızı insan içine çıkarma zamanımız geldi. Eğer kış aylarında düzenli bir bakım gerçekleştirmediyseniz muhtemelen ayaklarınız kalın çorapların içinden çıkmamak için büyük bir inat gösteriyor olabilir. Sandaletler ile ayaklarınızı sergileme zamanı yaklaşırken ayaklarda en dikkat çekici yerlerden biri olan topuklar ve topuk çatlakları gündeme oturuyor. Bakımlı bir ayağın göstergesi olan pembe ve pürüzsüz topuklar ise her kadının hayali. Ayaklarınızı sergilemeye başlamadan önce topuklarınıza güzel bir bakım yaparak topuk çatlaklarınızdan kurtulabilir, kendinize çok daha güvenli bir biçimde plajlarda ve sokaklarda yürüyebilirsiniz.

Topuk Çatlakları

Deride görülen ince ve derin yarıklara verilen isim olan topuk çatlağı, derinin en üstteki kalın boynuzsu tabakasından en derin tabakalarına kadar uzanabilir. Bu çatlaklar ayağın genel olarak topuk kısmında ve yan yüzeylerinde oluşurlar. Sağlıklı deri yüke direnç içeren, elastik ve pürüzsüz bir yapıda iken çatlamış deri gevrek, kuru ve oldukça pürüzlü bir yapıdadır. En üstte bulunan deri ölü hücrelerden oluşmuş ve kalınlaşmış bir hale bürünmüştür.Çatlaklar ağrı da yapabildiğinden yürüme ve spor yapma gibi faaliyetleri de sınırlandırabilir. Kişinin günlük rutinlerini kısıtlayabilir.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Topuk Çatlamasının Nedenleri Nelerdir?

Esnekliğin ortadan kalkması ile meydana gelen topuk çatlaklarının birçok nedeni olabilir. Bunlar arasında en belirgin olan nedenler;

  • Kış aylarında havanın çok soğuk olması ve iç mekanlarda havanın kuru olması çatlaklarıoluşturur. Yaz aylarında ise açık ayakkabılar tercih etmek ayakları tozlu zeminlerle buluşturacağından topuk çatlaklarının oluşma ihtimali oldukça yüksektir.
  • Çatlakların oluşmasındaki en önemli nedenler arasında ayak mantarı, egzama ve sedef gelmektedir. Bu hastalıklara sahipseniz yüksek bir ihtimalle topuklarınız çatlayacaktır.
  • Demir ya da B vitamini eksikliği
  • Ayaklarınıza uygun bir ayakkabı tercih etmiyorsanız yapısal uyumsuzluk nedeni ile ayaklarınızın ayakkabıya sürekli olarak sürtünmesi sonucunda çatlak oluşabilir.
  • El ve ayaklarınızda genetik olarak deride sertleşme rahatsızlığı varsa topuk çatlakları sizin için çok da uzakta kalıyor olamaz.
  • Ayakları ıslak bırakmak
  • Aşırı kiloya bağlı olarak uzun saatler yürüme ve koşma gibi eylemler de ayak topuklarında çatlaklara sebebiyet verebilir.
  • Şeker hastalığı, tiroit yetmezliği ve böbrek hastalığı gibi rahatsızlıklar çatlaklara neden olur.

Topuk Çatlaklarının Önlenmesi

Eğer hayalini kurduğunuz bebeksi görünüşteki topuklara sahip olmak istiyorsanız haftada bir kez ponza taşı ya da ayak törpüsü ile topuklarınızı temizlemelisiniz. Metal törpülerden uzak durulmalı, törpüleme işlemli çatlaklara paralel olarak gerçekleştirilmelidir. Törpü işleminden  hemen sonra uygun bir krem ile kremlenmeli, bu krem bir masaj ile topuklara yedirilmelidir.

Eğer çok ciddi çatlaklarınız var ise kremler ovma işini mümkünse her gün düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz. Eskiden çok yağlı kremlerin etkili olduğu düşünülse de günümüzde bunların deri altında sorun yarattığı bilinmektedir. Doğru kremler tercih ederek bu sorununuzu ortadan rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir

Related news Topuk Çatlakları Nasıl GiderilirTopuk Çatlakları Nasıl Giderilir


Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir


Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir


Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir


Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir


Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir