Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 2019

Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 2019
21.08.2019

Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 59

Topçu "Şakayık". SAU 2S7 "Şakayık" 203 mm - kendinden tahrikli tabanca

1939 Kış Savaşı'ndan sonra,Son olarak, askerlerin güçlü kendi güdümlü teçhizatlara, kendi yollarıyla, engebeli arazide düşmanın yerinden çıkma noktalarına kadar ilerleyebilecekleri ve derhal tahkim edilmiş bölgeleri tahrip etmeye devam edebilecekleri çok büyük bir ihtiyaç duydukları açıktır. İkinci dünya varsayımı sonunda bunu doğruladı.

şakayık topçuAncak, savaştan sonra farklı ACS'nin durumuoldukça sallantılıydı: Bu tür ekipmanların tamamen ortadan kaldırılması ve yeni tip ağır tanklarla birliklerin yeniden donatılmasının gerekli olduğu sıklıkla önerilmişti.

Neyse ki, bu olmadı, ama sonundaSovyet askeri tasarımcılarının 60. yıllarında acil bir düzende kesinlikle yeni bir şekilde çalışmaya başladılar. Böylece, temelde farklı bir varil topçu ortaya çıktı. "Şakayık", Sovyet komutasının değişen önceliklerinin açık bir örneğiydi.

Temel bilgiler

Sözde kendinden tahrikli topçuSovyet montajı, 203,2 mm kalibrelik bir top ile donatılmıştır (2A44). 1976'da kabul edildi. Yedi yıl sonra, 1983'te makine modernleştirildi. Gelişimi için, NS Popov ve GI Sergeev, "Şakayık" ın da göründüğü dehayla teşekkür etti. SAU, uzun zamandır Batı ordusunun hayal gücünü etkiledi ve onları kötü değerlendirilen adımlardan kurtardı.

Ne için?

SSCB'nin askeri doktrinde, bu kurulum için aşağıdaki görevler belirlenir:

 • Kıtalararası füzelerin mayınlarının imhası, düşman topçusunun bastırılması, harç bataryaları.
 • Düşmanların DOT'ların ve diğer uzun vadeli savunma yapılarının ortadan kaldırılması.
 • Arka bölgesinde de dahil olmak üzere düşman kontrolünün bastırılması.
 • Büyük insan gücü kümelerinin imhası.

Bugüne kadar, bu ACS kendi sınıfında en güçlü olarak kabul edilir. Sovyet topçuları ne zaman aldı? 1967'de "Şakayık" gelişmeye başladı.

Yaratılış tarihi

Sonra Savunma Sanayi Bakanlığıtırtıl şasi üzerinde tamamen yeni bir topçu sisteminin geliştirilmesi ve oluşturulması üzerine çalışmanın başlangıcını emretti yeni bir kararname yayınladı. ACS'nin düşmanın derinlikli savunmasını yok etmek ve kıtalararası balistik füzeleri fırlatma araçlarını etkisiz hale getirmek için kullanılacağı varsayıldı. Tasarımcılar, kurulumun en az 25 kilometre ateş edeceğini öngören teknik bir görevlendirildi. Böylece, "Şakayık" - olağanüstü savaş gücü ACS.

Her şey mühendislerin kendileri tarafından "mühendislere" verildiğinden, birkaç KB derhal seçeneklerini önerdi:

 • Başlangıçta bir C-23 tabancası kullanması amaçlandıT-55 tankının şasisi ile birlikte (kalibre 180 mm). Konvansiyonel mermi kullanıldığında, ateşleme menzili 30 kilometredir, reaktif füze ise 45 kilometrelik ateşe izin vermiştir. Bu prototip "Şakayık-1" adını aldı.
 • C-72 silahını kullanmak da planlanmıştı amaÖzellikle yeni kurulum için özel olarak tasarlanmış özel bir paletli şasi. Bu durumda sıradan bir mermi 35 kilometre, reaktif-45 kilometre olarak ateşlenebilir.
 • Buna ek olarak, bazı uzmanlar, T-55 tankının şasisinin tekrar “eşleştirildiği” MU-1 sahil tabancası (180 mm kalibreli) önerdi.
 • Kirov fabrikasının mühendisleri (Leningrad)203 mm'lik bir top alıp T-64 tankının şasisine (o zamanın en yeni makinesi) yerleştirmek en iyisidir. Topun, geri tepmeyi önemli ölçüde azaltacak ve çekimin doğruluğunu artıracak katlanan açıcı ile donatması gerekiyordu.

Son karar

topçu şakayıkAnlaşmazlıklar uzun, kendinden tahrikli topçu vardı"Şakayık" çok sıra dışı ve yerli sanayi için yeni. Sadece 1969'un sonunda, bilim adamları 203 mm'lik kalibrenin en iyi yeni ACS'ye atanan görevlere karşılık geldiğine karar verdiler. Kısa bir süre sonra, devlet komisyonunun mahkemesi iki seçenek sundu: T-64 şasisinde (tekerlek versiyonunda) ve açık bir versiyonda "Object 429" un şasisinde. İkinci seçenek en iyisi olduğunu kanıtladı ve böylece daha fazla gelişme için "yeşil ışık" verildi. 32 km'de konvansiyonel kabuklarla ateş açabilecek bir alet oluşturmaya ve 42 km.

1971'de GRAU güncellendigeliştirilmiş otomatik kontrol sistemi için gereksinimler. Kurulumun B-4 obüsünden gelen çekimleri kullanacağı varsayılmıştır. O zamana kadar, normal bir merminin maksimum atış menzilinin yaklaşık 35 km ve minimum 8,5 km olması gerektiğine karar verildi. Reaktif mühimmat, hedefe 43 km mesafede vurulmalıdır. Gelişmeden sorumlu ana girişim Leningrad'daki Kirov fabrikasıydı.

Topçu biriminin gelişimi düzeltildiGI Sergeev için. Firması silahın klasik şemasında durdu, ancak uzmanlar tasarımında önemli değişiklikler yapmayı önerdi. Ana özellik - varil demonte edilebilir, modüler tasarıma dönüştü. Serbest boru, makat bloğu, burç ve kavramadan oluşuyordu. Böyle bir araç şeması 70'li yılların başında yetenekli mühendis-silahçı AA Kolokoltsev tarafından teklif edildi.

Böylece tüm modernlerin küresel problemini çözdü.Topçu sistemleri, yoğun çekim sırasında yıpranmalarını önemli ölçüde azaltır. Tek bloklu bir şemada yapılan klasik tabancalardan bahsediyorsak, onarım için üreticiye gönderilmek zorunda kalıyorlar ve tüm bu süre boyunca makine boşta duracak ve bu da savaş koşullarında kabul edilemez. Kolokoltsev şemasının kullanılması durumunda, hemen hemen tüm arızalar ön saflarda doğru bir şekilde düzeltilebilir.

1975 yılında, kendinden tahrikli silah "Pion" başarıylaTüm devlet testlerini geçti, ardından seri üretimini hemen başlattı. Son montaj (ve şasinin kendisi) Kirov tesisinin tesislerinde gerçekleştirildi. 1970'lerin sonunda yeni bir "Şakayık" geliştirildi. 203mm 2A44 topuna sahip bir kendinden tahrikli topçu birimi, isim için "M" harfini aldı. Doğru, artık bir arazi geliştirme değildi: savaş gemilerine kurulacak yeni bir silah planlandı.

Filo yönetimi bazı yapıcı özellikler belirlemediği için proje, Devlet Kabulü'nde tamamen başarısız oldu.

Tasarım özellikleri

Şakayık SauMakinenin gövdesi oldukça sıradışışekil, bir orman patinajına benzeyen bir şey. Bu duygu büyük ölçüde mürettebatın kabininin çok ileri gitmesi nedeniyle oluşuyor. Doğrudan işlevine ek olarak, ağır bir karşı ağırlık rolünü oynar, bu da çekim sırasında geri tepmenin korkunç gücü ile baş etmeye yardımcı olur. Bir topçu, komutan ve şöför mekaniğinin yerlerini içerir. Ev içi uygulamada, ilk kez, küçük bir silah zırhı ve hatta mürettebatın kişisel küçük silahların ve hatta makineli tüfeklerin ateşinden yeterli koruma sağlayan ACS'nin gövdesini yapmak için kullanıldı.

Motor (V şekilli B-46-1) hemen bulunurkabinin arkasında. Arkasında işletim sisteminin hesaplanması için bir yer vardır. Sürüş tekerlekleri önde bulunur. Ayrıca pişirilmeden önce toprağa bırakarak, çalışma sayacını gerçekleştirmek, birincil işlevinin yanı sıra, tekerlekleri yönlendirin. Buna ek olarak, saban demirleri kendisi ile sağlanan güçlü geri tepme tabancasının eylemini azaltmak için. Yerde makinenin hızlı "toprak" için yerleşmesi bir mekanizma yoktur. Bağımsız hidrolik sürücüler nedeniyle çalışır.

Kazma için açacağı gibi tasarlanmıştırbuldozer çöplüğü. Toprağa 70 santimetre kadar gömülebilir. Stabilite, sadece kılavuz tekerlekler tarafından değil, aynı zamanda paletli şasinin palet makaraları için hidrolik amortisörler vasıtasıyla da geliştirilir. Doğrudan ateşleme için olduğu kadar düşük şarjlı çekimler için açıcının indirilmesi gerekmez. Bununla birlikte, 203 mm "Şakayık", sadece düşmanla ani bir karşılaşma durumunda yapılması gerektiği kadar güçlü bir atış yapar.

Davanın dışı bir "kutu" ya benziyorbölümler dört ana bölgeye bölünmüştür: santral ve kontrol bölmesi için bir yer, bir kıç ve hesaplama için bir oda. Motor bölmesinde sadece ana motor değil, aynı zamanda yedek bir elektrik santrali bulunur. Sert bölmede yedek bataryalar, yedek yakıt rezervli bidonlar ve kişisel savunma ekibi için mühimmat depolanır. "Şakayık" ın bu yaklaşık planı.

şasi

Destekleyen ön tekerleklerden (sürüş) oluşurYedi çift sayısında silindirler, yanı sıra destekleyen altı çift merdane. Kurs stabilitesi de arka kılavuz tekerleklerden de sorumludur. Tırtıllar kauçuk metal menteşeler kullanılarak monte edilir. Bağımsız süspansiyonda güçlü hidrolik amortisörler vardır. Koşan vagonların çoğunun, o zamandaki en yeni T-80 tankından ödünç alınması bir özelliktir. Bununla birlikte Nizhny Tagil T-72'den mekanik bir aktarım alındı.

Aracın özellikleri

Daha önce de söylediğimiz gibi, doğrudankonut kulesi hayır. O 2A44 topu büyük bir döner tekerlek üzerine monte. gun vücut ağırlığı, (yukarı doğru açılır, piston tipi) namlu beşik ve geri alma söndürülmesi, cihaz mekanizması şarj 14,6 m. İÇEREN obtüratör oldu. Cihaz döner döner ve kaldırma ucu sorumlu iki pnömatik dengeleyici tipi mekanizma söndürüldü. Namlu silah kapağını difüzyon ısı kapattı.

kendinden tahrikli şakayık topuAma silahın ana özelliği o değil. Şutun ezici gücüne rağmen, yerli uzmanlar namlu ağız frenini kullanmayı tercih ettiler ve en güçlü geri dönüş problemini başka yollarla çözdüler. Bu sayede, bu tür bir cihaz en az olduğu için, ekibin atış şok dalgasından korunması için ağır ve hantal cihazlardan vazgeçilmesi mümkün oldu. Bu arada, Rus topçusunun sahip olduğu bu tür tek kurulum budur. Bu konuda "Şakayık" dünyada benzersizdir.

Kurma Hesaplaması

Mümkün olan kendini savunma için, mürettebat varSilah böyle bir set: MANPADS (modern versiyonda "Needle" veya "Verba"), RPG-7 (veya RPG-29), birkaç defansif bombası F-1, dört AKMS-74 ve bir sinyal tabancası. Muharebe durumunda, hesaplama normun ötesinde silahlandırılabilir. Böylece, "Şakayık" (203 mm), her koşulda kendi kendine yetebilen bir kendinden tahrikli tabancadır.

Deklanşör mekanizması

Panjurun çekim mekanizması şok tipi. Mekanik tahrik, obtüratörü açma ve kapama işlemlerini tamamen otomatik hale getirmeyi mümkün kılar (ve gerekirse hesaplama manuel olarak yapılabilir). Bu cihazın birçok detayı çok zor olduğundan, uzmanlar, silahın tasarımına etkili bir dengeleme cihazı dahil etmişlerdir. Çekim mekanizması, kapsülün çekim için yüklediği özel bir dergi ile donatılmıştır.

Çekim hem aracılığıyla yapılabilirelektrik iniş (normal mod) ve "Şakayık" ile de tamamlanan kordon (süpernümerari). Ancak, kendinden tahrikli bir topçu tesisatı, böyle bir çekim enerjisine sahiptir; bu, çoğaltılması için bir kordon kullanılması tavsiye edilmez.şakayık kendinden tahrikli topçu monte

Şarj ve Çekim Prosedürü

Silah yarı otomatik bir sistem ile donatılmıştıryükleme, hidrolik tahrikler ile çalışma. İkincisi, bu boyutların ve kalibrenin mekanizması için son derece önemli olan namlunun hemen hemen herhangi bir yerine şarj etmenizi sağlar. Tüm süreç ayrı bir uzaktan kumandadan kontrol edilir. Şarj işlemi aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak, şarj odasına bir kabuk yerleştirilir.
 • Bir knock-out ücreti koyulduktan sonra.
 • Yukarıda belirtilen kapsül dükkanından, bir astar çekilir ve yüke manuel olarak sokulur.
 • Deklanşör kapanır.
 • Atıştan sonra, kullanılan kapsül tüpü otomatik olarak dışarı atılır.

Yerden beslenmeyi kolaylaştırmak içinkabukları için özel el arabası. Bir güç çerçevesi ve çıkarılabilir bir sedyeden oluşur. İkincisi, şarj odasına kabukların tedarik edilmesini kolaylaştırmak için çerçeveden çıkarılır. Acil durumlarda, şarj süresini azaltmak için bunları elle taşımak mümkündür. Mermileri yere gönderirken, Şakayık makinesinin hesaplanmasından (203 mm) en az altı kişinin gerektiğini unutmayın. Kendinden tahrikli tabanca 2S7, çok muazzam mermilere ihtiyaç duyar;

Nişan sistemi mekanik olarak temsil edilirmodel D726-45, silah panorama PG-1M versiyonu ve ayrıca optik nişan cihazı OP4M-99A. Daha iyi bir rehberlik için, bir topçu kolimatör K-1'in yanı sıra 13-11. Satırlar ve "Luch-S71M" alanını aydınlatmak için kullanılan bir cihaz (Rus topçuları tarafından sıklıkla kullanılmaktadır) kullanılmıştır. Eşit başarı ile "Şakayık" hem kapalı pozisyonlarda hem de düşman yerlerine doğrudan rehberlik yoluyla kullanılabilir. Ancak, kurulumun düşük güvenliği göz önüne alındığında, bunu tavsiye etmeyin.

Mühimmat ve çekim modları

Söylediğimiz gibi, kendinden tahrikli bir silahı ateşlemek için"Şakayık" ayrı yükleme kabukları kullanır. Knock-out ücretleri, keten kaplarda paketlenir ve kapalı bir pakette saklanır. Tabii ki, onların depolama özel dikkat (ki bu şaşırtıcı değil) verilmelidir. Standart mühimmat, kendinden tahrikli birimin savaş bölmesinde sadece 4-6'sının taşındığı 40 atıştan oluşur.

Onlar "dokunulmaz bir stok" veSadece son çare olarak kullanın. Kalan çekimler, her "Şakayık" (203 mm) ile "donatılmış" bir taşıma aracı üzerinde taşınır. Kendinden tahrikli tabanca 2S7 zaten çok büyük ve ağır, bu nedenle bu ayrım çok önemlidir.

Ateş hızı dakikada 1.5 tur (maksimum). Üretici birkaç olası çekim modu sunar:

 • Beş dakika içinde, yaklaşık sekiz çekim yapılabilir.
 • On dakika - 15 atış.
 • 20 dakika içinde - 24 voleybol.
 • Yarım saat - 30 atış (neredeyse savaş koşullarında ulaşılamaz, hesaplamada en yüksek eğitimi gerektirir).
 • Bir saatte - 40 voleybol.

Geceleri muharebe operasyonlarını yürütmekkendinden tahrikli tabanca 2S7 "Şakayık", iki gece görüşlü cihaz modeli TVNE-4B ile donatılmıştır. R-123 radyo istasyonu haberleşmeden sorumludur, 1Y116 işareti, iç müzakereler için kullanılır. Kendinden tahrikli silahın savaş alanında sürekliliğini arttırmak için tasarım şunları içerir: otomatik ateş söndürme aygıtı, hava filtreleme ve havalandırma cihazları, o zamanlar en yeni Sovyet tanklarında kullanılmaya başlanan dekontaminasyon sistemi. Mürettebatın kış koşullarında rahat etmesi, bir ısıtma sistemi yardımıyla yaratılmaktadır.

şakayık 203 mm kendinden tahrikli silah 2c7

Toplamda, bu otomatik kontrol sisteminin mürettebatı sadece 14 kişi içeriyor. Ve bunların sadece yarısı kurulumun doğrudan hesaplanmasıdır. İnsanların geri kalanı tedarik ekibinde ve yürüyüş sırasında bir kamyonun arkasında ya da mühimmat taşıyan zırhlı personel taşıyıcısında ve Şakayık tarafından kullanılıyor. Kendinden tahrikli bir topçu montajı, yanlışlıkla mühimmat için ayrı bir nakliyeye ihtiyaç duymaz.

Mühimmat hakkında

Her bir merminin ağırlığı 110 kilogramdır. Uzunluk tam olarak bir metredir. Şarj işlemi, çalışma konumunda tabancanın şarj odasının sağ tarafında bulunan özel bir şarj mekanizması kullanılarak gerçekleştirilir. Bir mermi teslimatı ile ilgilenen bir uzman bir kontrol paneli kullanarak bu işlemi gerçekleştirir.

Bu topçu ("Peonies") olabileceği bilinmektedirbir kerede üç tip kabuk kullanır: konvansiyonel (yüksek patlayıcı parçalanma), reaktif ve nükleer. İkincisinin gücü 2 kT'yi geçebilir (kesin veri yoktur). Nükleer kabuklar, bu arada, yerli topçu tarafından ayırt edilen bir "ziyaret kartı" dır. "Şakayık", beton tahkimatlarını ve kimyasal yükleri yok etmek için hizmete özel çekimler yaptı.

Yüksek patlayıcı parçalanma ve füze arasındaSeçim, duruma göre dövüş uygulamasından hemen önce yapılır. Topun muazzam gücü göz önüne alındığında, her iki ana çekim türü de güçlü tahkimatların yok edilmesi için kullanılabilir, böylece sığınakları ortadan kaldırmak için özel ücretler genellikle kaldırılmamış olur.

Ancak, kesinlikle "olmamalılar"hesaplar ". Sadece 2'den fazla Mach hızında hedefe çarpan bir mermi hayal et! Konvansiyonel topçu tarafından alınmayan kıtalararası balistik füzelerle roket mayınlarının duvarlarının yanı sıra herhangi bir tahkimatın çok kalın duvarlarına bile kolayca nüfuz eder. Böylece "Şakayıklar" son derece güçlü ve evrensel bir silah türüdür.

Bazı önemli açıklamalar

Nükleer silahlar sadece kullanılabilir (!Yüksek Komuta izni ile). Bunlar, özel kamyonlarda akünün yerine teslim edilir ve aracın tamamı bir eskort tarafından korunur. Askeri doktrin, özellikle büyük düşman konsantrasyonlarının tamamen ortadan kaldırılması ve sanayi merkezlerinin yok edilmesi için bu tür kabukların kullanılmasını gerektirir.

kendinden tahrikli tabanca 2c7 şakayıkKimyasal atışlarda olduğu gibi, şimdiİlgili BM kararnamesiyle tamamen yasaklanmıştır. Bugün, bu mühimmatın çekiminin neredeyse imkansız olduğunu söylemek mümkün, çünkü stokları tamamen bertaraf edildi.

Şu anda Rus ordusuBu makinenin iki versiyonunu kurma. Bunlar şu modellerdir: SAU 2С7 "Şakayık", 2С7М "Malka". Her iki versiyondaki 203 mm'lik kendinden tahrikli tabanca, potansiyel bir düşmana birçok problemi iletebilen son derece zorlu bir silahtır.

Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 2019

Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 2019

Related news

 • Spartalı yetiştirme savaşçıları eğitmek için en iyi sistemdir
 • BEBEK ÖRGÜLERİNE ÖRGÜ YALANCI BONCUK DESENİ
 • Merkez Haberleri: İlkokul öğrencileri doğaya hayvanlar için yem bıraktı
 • Btwin Bisikleti: artı ve eksileri
 • Patates Tortillası

 • Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 56

  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca


  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 65

  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 98

  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 40

  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 5

  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 53

  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 48

  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 81

  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 15

  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 88

  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 40

  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 32

  Topçu Şakayık. SAU 2S7 Şakayık 203 mm - kendinden tahrikli tabanca 24