Tag Archives: kolesterol için bitkiler 2019

Tag Archives: kolesterol için bitkiler 2019
Tag Archives: kolesterol için bitkiler


Tag Archives: kolesterol için bitkiler

Kolesterol Düşürücü Bitkiler: Kolesterolü Düşürmek İçin Neler Yapmalı?

Kolesterol Düşürücü Bitkiler: Kolesterolü Düşürmek İçin Neler Yapmalı?

kolesterole ne iyi gelir

kolesterole ne iyi gelir

Kalp hastalığı nedeni ile her yıl yüzde 80 oranında ölüm yaşanır. Yüksek kolesterol, kalp sorunlarının arkasındaki ana nedenlerden biridir. Bazı durumlarda ölümcül sonuçlara neden olabilir. Düşük yoğunluklu lipoprotein ya da LDL kötü kolesterol türüdür. LDL, olarak da bilinen kötü kolesterol kan damarlarının tıkanmasına neden olur. Yüksek LDL değerleri durumunda yüksek kolesterolden bahsedilebilir. Kalp krizi riski bu durumlarda artar. Yüksek kolesterol mutlaka düşürülmeli ve normal seviyelere çekilmelidir.

Kolesterolü düşürmeye yardımcı bitkisel çözümler

1. Portakal suyu tüketmek:

Her gün sabahları iki bardak kadar portakal suyu tüketilebilir. Portakal suyu tüketimi kolesterol seviyesinin düşmesini sağlar. Taze olmasına özen gösterilmeli, işlenmiş meyve suları içilmemelidir. Gerekmedikçe şeker eklenmemelidir.

2. Küçük öğünler yemek:

Öğünlerde küçük porsiyonlar tüketilmelidir. Gün içerisinde az az ancak sık beslenmelidir. Günlük 6 ya da 7 öğün yapılabilir.

3. Akşamları bir kadeh şarap:

Alkolün fazla tüketilmesi tabi ki sağlık için zararlıdır. Ancak özellikle akşam yemeklerinde bir bardak şarap tüketilmesi kötü kolesterolün düşmesini sağlarken iyi kolesterolün yükselmesini sağlar. Özellikle kırmızı şarap tavsiye edilir.

4. Tam buğday ekmeği alımı artırılmalıdır:

Fazla karbonhidrat içeren beyaz ekmek yerine kahverengi pirinç ve tam tahıl ekmeği tavsiye edilir. Bu besinler iyi kolesterol seviyesini artırmaya yardımcı olur. Sadece bu besinler tüketilerek kolesterol seviyesi düşürülebilir. Lifli besinler de bol bol tüketilmelidir.

5. Kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır:

Kafein içeren içecekler; kahve, çay ve çikolata gibi besinler tüketilmemelidir. Bu içecekler ve çikolata kolesterolün artmasına neden olabilir.

6. Salata için zeytinyağı sosu:

Salatalara çiçek yağı yerine zeytinyağı ile sos yapılmalıdır. Özellikle kötü kolesterolü yüksek olan kişilere zeytinyağı önerilmez. Tereyağı ve doymamış yağlar tüketilmemelidir.

7. Tarçın:

Tarçın da kolesterol seviyesini düşürmede oldukça etkilidir. Günde 6 gram kadar tarçın kişinin günlük beslenme düzeni içerisinde bulunmalıdır.

8. Yulaf ezmesi:

Kahvaltıda yulaf ezmesi tüketilebilir. Lif açısından zengin olan yulaf ezmesi beta glukan açısından zengindir.

9. Lif açısından zengin greyfurt:

Greyfurt da bol bol tüketilebilir. Yüksek kolesterol hastalarına özellikle tavsiye edilir. Pektin içeren greyfurtun yanı sıra çilek de tüketilebilir.

10. Şeker yerine bal kullanılabilir:

Bal kolesterol seviyesinde önemli bir düşüş sağlar. Doğal ve saf bal içeceklere şeker yerine eklenebilir.

11. Kilo kontrolü:

Fazla kilo alınması da kolesterol seviyesinin artmasına neden olur. Bu nedenle kilo vermek için egzersiz programları diyet planları uygulanmalıdır. Kilo vermek de kolesterolü azaltmaya yardımcı olur.

12. Trans yağlardan uzak durmak:

Trans yağlar, kızarmış gıdalar, çerezler ve kraker gibi besinler tüketilmemelidir. Bu tür gıdalar kilo alınmasına nede olurken aynı zamanda kolesterolü de yükseltir.

13. Meyve ve sebze tüketimi:

Beslenme düzeninde bol bol meyve ve sebzeye yer verilmelidir. Özellikle lif açısından yüksek gıdalar tüketilmesi önerilir.

14. Omega 3 yağ asitleri içeren gıdalar:

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar tüketilebilir. Badem, ceviz içi, keten tohumu ve özellikle yağlı balıklar tüketilebilir.

15. Her gün düzenli egzersiz:

Her gün düzenli olarak egzersiz yapıldığında kolesterol seviyesinde düşüş sağlanabilir. Orta düzeyli egzersiz planları önerilir. Günde 10 dakika da olsa spor yapılması şarttır. Bu genel vücut sağlığı açısından da önemlidir.

16. Sigarayı bırakmak:

Sigara ve dolayısıyla nikotin de kolesterolü tetikleyebilir. Bu nedenle kesinlikle bırakılması tavsiye edilir.

17. Alkol alımına sınır:

Alkol tüketilmesi yüksek kan basıncı, karaciğer sorunları, felç ve kalp yetmezliğine yol açabilir. 65 yaş üzeri sağlıklı yetişkinler kesinlikle alkol tüketmemelidir.

Tag Archives: kolesterol için bitkiler 2019

Tag Archives: kolesterol için bitkiler 2019

Related news Tag Archives: kolesterol için bitkilerTag Archives: kolesterol için bitkiler


Tag Archives: kolesterol için bitkiler


Tag Archives: kolesterol için bitkiler


Tag Archives: kolesterol için bitkiler


Tag Archives: kolesterol için bitkiler


Tag Archives: kolesterol için bitkiler