Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesiSterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi

20.05.2019

Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi 41

Sterlitamak - Rusya'nın hangi bölgesi?

Muhtemelen, aramızdaki birçok kişi halaSterlitamak gibi küçük fakat oldukça ilginç bir şehri hiç duymamıştım. "Ne tür bir bölge?" - genelde biraz şaşırttı. Cevaplıyoruz: Bu oldukça mütevazı yerleşim yeri Başkortostan Cumhuriyetinde (Rusya).

Burası için ünlü neydi? Bu konuda ne kadar şaşırtıcı? Ve neden ilk fırsatta ziyaret edilmeli? Bu makale, Sterlitamak şehri hakkında en çok sorulan soruların hepsini ve diğer birçok soruyu cevaplamaya hazır. Hangi alandan Ne kadar zaman Iklim farklı mı? Yerel halk ne işe yarar ve yerel niteliklerin özellikleri nelerdir? Bütün bunlar aşağıda tartışılacaktır.

Genel olarak, bir kerede, tartışırkenSterlitamak şehri, hangi bölge veya il olduğunu, sormak tamamen doğru değil. Neden? Mesele, bu yörenin cumhuriyet adı verilen başka bir bölgesel birime ait olması.

Bölüm 1. Şehir hakkında genel bilgi

sterlitamak hangi alan

Yani, Sterlitamak (Rusya'nın hangi bölgesi veBaşta bahsedilen benzer sorular sormaya müsaade edilir), Rusya Federasyonu Başkortostan Cumhuriyetinin ikinci en kalabalık idari merkezi olarak düşünülür.

Bu durumun oldukça geniş olduğuna dikkat edilmelidir.modern makine standartları standartlarının yanı sıra çok merkezli aglomerasyonun en önemli merkezlerinden biridir. Birçok Sterlitamak, gelişmiş kimyasal endüstrisi için de bilinir.

Coğrafi olarak ülkemiz ekonomisi üzerinde nüfuz alanının hafife alınması zor olan Sterlitamak, nehrin sol kıyısında yer almaktadır. White, 121 Ufa bölgesinin km güneyinde.

Bu yerleşim çok önce 1766 yıllarında kuruldu. Sterlitamak şehri aynı adı taşıyordu ancak daha sonra 1953'te kaldırıldı.

Tarihin derinliklerinde, bu yerleşimin başlangıçta Sterlitamak iskelesi çevresinde meydana geldiğini, ancak şehrin resmi statüsünü 1781 yılında kendisine verildiğini görebilirsiniz.

O kadar uzak olmayan geçmişte, Sterlitamak şehri(yukarıda belirtildiği gibi 1953'ten önce olduğu alan), özerk Başkur Cumhuriyetinin başkenti idi. Bir süre sonra, bölgenin en önemli şehrinin rolü Ufa'ya devredildi ve kentteki insan sayısındaki önemli azalma oldu. Bugüne kadar 278 binin üzerinde daimi ikamet ediyor.

Moskova ile saat farkı 2 saattir.

Bölüm 2. Bu isim nereden geldi?

sterlitamak şehri nedir

Şehrin adıyla ilgili olarak,çıkıyor ilk bakışta göründüğü gibi tesadüfen orada değildi, ama iki kelimenin birleşmesinden sonra: şehir merkezine akan giyilen yerel nehir, adı ve kelime Başkurt dilinde "su kaynağının ağzını" anlamına gelen "TAMAK", veya "boğaz".

Dolayısıyla, eğer tahmin edersekRusça'ya bütün kelimeyi tercüme edelim, Sterlitamak isminin "Steril Nehrinin Ağzı" gibi geldiğini ortaya koyuyor. Oldukça uyumlu ve çok mantıklı bir isim.

Bölüm 3. Fiziksel-coğrafi konumun özellikleri

sterlitamak rusya'nın hangi bölgesi

Sterlitamak şehri, hangi bölge ve ne var?Genel olarak yukarıda belirtildiği gibi, Rusya Federasyonu'nun Avrupa kısmındadır. Bunun doğusunda Ural Dağları uzanır ve batı, sonsuz ve çok pitoresk Doğu Avrupa Ovasıdır.

Şehrin yakınlarında belirtilmelidir.benzersiz jeolojik doğal anıtlar olan sözde shihans vardır. Kushtau dağının yakınında çok sayıda çocuk sağlık kampı, dinlenme evleri, parkurları ve asansörleri olan kayak kompleksleri bulunmaktadır. Ve bu otomatik olarak, burada turistlerin neredeyse hiç eksiği olmadığı anlamına gelir.

Başlangıçta, Sterlitamak şehri kurulduAshkadar ve Sterly arasında. İşte şimdi Eski Kent - Sterlitamak'ın tarihi merkezi var. Daha sonra, o, elbette, dünyadaki diğer birçok şehir gibi inşa edildi. En aktif nüfuslu nokta kuzey ve batı yönlerinde büyüdü. Bugüne kadar şehirde Sterlju Nehri ile 5 yol ve 1 demiryolu köprüsü inşa edilmiştir.

Ülkemizde sıklıkla ilgilenen kişilerBu anlaşmanın neden güneyde, görünüşte daha mantıklı bir yönde gelişmediğini soruyorlar. Mesele şu ki, Aşkadar'ın sol kolu olan Olkhovka Nehri, oradaki büyümeyi sınırlıyor.

Bölüm 4. Şehrin mevcut görüntüsü

sterlitamak hangi alan veya kenar

Şu anda Sterlitamak şehri temsilcumhuriyetçi bir subordinasyon merkezi. Önceleri, yukarıda sözü edilen şehirden 120 km uzaklıkta bulunan Ufa'ya transfer edilen Başkurt Özerk Cumhuriyeti'nin başkentiydi.

Bugünün lokasyonu, makine mühendisliği, kimya endüstrisi ile ünlüdür, bunun yanında federal önemi yüksek otoyollar vardır.

Mütevazı boyutuna rağmen, şehrin ziyaret edilmesi gereken ilginç yerleri var. Mesela, şehrin eski kısmında inanılmaz derecede güzel camiler var.

Yetmişlerden beri not edilmelidir.Geçen yüzyılın yılları, Sterlitamak'da özel bir plan ortaya koydu: tüm sakinler şehirlerini yoğun olarak yeşillendiriyorlar. Bu yoğun çalışma sonucunda mevcut nüfus merkezi, bir milyon şehir olan Samara kentini bile, ağaç sayısı kadar aşmaktadır.

Altyapı çok gelişmiştir. Her yerde şehrin konukları çeşitli dükkanlar, butikler, kafeler, barlar, restoranlar bekliyor. Bu arada, herkes 2007 yılında Sterlitamak'ın Rusya Federasyonu'ndaki en konforlu şehir olarak tanındığını bilmiyor.

Bölüm 5. Tuzlu su iskele - Rusya haritasında benzersiz bir yer

sterlitamak hangi alanda hangi zaman

Sterlitamak'ın ortaya çıkışı kimseye mecbur değilBüyük miktarlarda almak için bir iskele inşaatı için bir proje öneren tüccar Savva Tetyushev, buraya getirilen Iletsk tuzu. Sağlanan baharatın toplam ağırlığı, o zamanın işadamının planlarına göre, milyonlarca porsiyona ulaşabilir, yükleme ve boşaltma ile ilgili sorunlar hala ortaya çıkmayacaktır. meraklı ve etkinliklerinin üzerinde meydana geldiği, Orenburg valinin notları eşliğinde Tetyusheva projesi değil mi, 01.19.1766 kararnamesi oldukça önemli bir dönemdi onaylı diyenler için mi?

İle kalan iletskoy tuzu ile ilk karavan1767 ilkbaharında iskele, söz verilemeyen bir milyona mal oldu, ama üç kat daha az. İskelenin ortaya çıkmasıyla birlikte, tetyushev'in istediği gibi, tuzun yerel itici güçleri Ashkadarskaya ve Sterlitamak değil.

Yakında çoklu dezavantajlar bulunduseçilen konum Sığ p ile 1769 hidroklorik marinada Rusya Federasyonu Tuz PD Yeropkina komisyonu başkanı önerisi denetimlerin sonucunda. Ashkadar eski yerine transfer edildi.

O yine yolun yakınında olmaya başladıNehirde Bugulchan. Beyaz. Eski iskeleden hala diğer yüklerle mavnalar göndermeye devam etmelerine rağmen, bu arada, ağırlığı daha önce ihraç edilen tuz miktarını önemli ölçüde aştı.

Sterlitamak şehrinin bölgenin yaşamında çok önemli olduğu anlaşılıyor.

Bölüm 6. İlk nereye gitmek?

sterlitamak bölgesi

Kendinizi bu bölgede bulmak için yeterince şanslıysanız, zaman bulmaya çalışın ve birçok eşsiz serginin toplandığı yerel tarih müzesine gidin.

Şehirdeki hafta sonu genellikle ilginçtiyatro-stüdyo "Fayda" sunumu. Oldukça yaratıcı çözümler, mükemmel yönetmenin çalışmaları, oyuncuların benzersiz bir oyunu. Bu kolektifin performansı, çocuklardan deneyimli tiyatro oyuncularına kadar herkese tat vermek olacaktır.

Bu arada, Sterlitamak'da sadece bir değil, aynı zamanda üç iyi tiyatro var.

Bölüm 7. Ufa yolunun 5. ayındaki anıt

Sterlitamak Şehri

Ayrıca görülmeye değerşehirde çok saygı ve oldukça tuhafDevrimci Komite ve Halk Komiserleri tarafından idam edilen ve öldürülen Komünistler Konseyi'nin anısına dikilmiş olan Ufa yolunun 5. cildinde bir anıt. Bu çok trajik olay, bugünkü anıtın inşa edildiği noktada, 27 Eylül'den 28 Eylül'e kadar 28 Eylül gecesi gerçekleşti.

Sovyetler Birliği ise esnasında ahşap bir anıt aslen yerleştirilen ve daha sonra 60'lı yıllarda zaten taş dikilitaş inşa edilmiştir. Şimdi bu anıt Lenin Caddesi üzerindeki Sterlitamak'ın tam merkezinde.

Tatillerde yerel halkın her zaman buraya gelip çiçek bıraktığını söylemeliyim.

Bölüm 8. Şehir ve çevresi

g sterlitamak alanı

Sterlitamak'da bir sürü park ve meydan,En büyüğü Zafer Parkı. Kültür Sarayı'nın yakınında adından bir kare var. İkinci Dünya Savaşı'nda ölen kentin eski sakinleri, tüm kahramanların isimleri ile bir anıtın olduğu Mareşal Zhukov. Parkı da ziyaret edebilirsiniz. Y. Gagarin.

Turistlerin büyük kısmının sadece Belaya Nehri boyunca rafting yapmak için buraya geldiğini unutmayın. Sıcak mevsimde, birçok yürüyüş ve açık hava etkinliği hayranı vardır.

Sterlitamak'da ilginç bir yer olduğu düşünülür.güneybatıda yer alan havalimanı, şehir sınırlarına 7 kilometre uzaklıktadır. Şu anda kapalı ve amaçlanan amacı için kullanılmamıştır. Ancak neredeyse terkedilmiş olsa bile, çevre turistler arasında sürekli popülerliğe sahiptir. Hayranları ve ekstrem spor tutkunları, kaykaylar, paten patikleri ve özel bisikletlerde gezmekten hoşlanırlar.

Ancak burada dikkatli olmak gerekir, çünkü bölge koruma altına alınmış ve nüfuziyet çok yasal bir mesele değildir.

Bölüm 9. Tugarsalgan'ın Doğası

sterlitamak hangi alan

Gölet Tratau'nun shihanının çok dibindedir. Tugarsalgan'da bir yarımada olmasına rağmen bir ada var. Bir zamanlar değerli bitkiler-endemikler bir zamanlar, orada, ne yazık ki, düşüncesiz insan faaliyeti nedeniyle neredeyse tamamen tahrip olmuştur, büyüdü.

En azından bir şey olduğunu not etmek güzel ama yine deBu bölgenin doğasını korumak için yapılır. Yani, 1965 yılından bu yana Tugarsalgan göl ve çevresi (yaklaşık 100 hektar) resmen doğal anıt olarak kabul edilir.

Jeolojik bir bakış açısından, TugarsalganBaşkortistan'da karst kökenli derin göllerinden biri, bazı yerlerde bunun en büyük derinlik 27 m'dir. Göl bahar suları besler. Uzunluğu 395 m, genişliği 260 m.

Yani, bu makale tüm soruları yanıtladıSterlitamak şehriyle ilgili sorular: coğrafi olarak hangi alan, küçük bir kökeni tarihi, bir özellik listesi ve ziyaret edilecek en ilginç yerlerin listesi. Küçük için durum - atmosferini hissetmeye çalışın.

Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesiSterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi

Related news

 • Kahvaltılık Salça
 • Doğal antideprasan sarı kantaron çayının faydaları nelerdir
 • Khodynka Sahasında Radonez Sergius Tapınağı: açıklamalar, tarih ve ilginç bilgiler
 • 6 (Altı) Aylık Bebek Kahvaltısı En Lezzetli 8 Kahvaltı Menüsü Tarifi
 • Metil ve etil alkolü nasıl ayırt edebilirim Alkolün formülü

 • Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi 57

  Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi


  Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi 67

  Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi 45

  Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi 1

  Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi 22

  Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi 4

  Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi 82

  Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi 57

  Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi 71

  Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi 58

  Sterlitamak - Rusyanın hangi bölgesi 42