Sistem yolu 2019

Sistem yolu 2019 Sistem yolu

Sistem yolu

Sistem bus iletişimi uygulamak için tasarlanmıştırBilgisayarda harici cihazlarla işlemci, özel kontrol cihazları yardımıyla - adaptörler veya kontrolörler. Tüm sonlar standart konektörler kullanılarak sistem veriyoluna bağlanır. Lastikler fonksiyonel amaçlarına göre üç kategoriye ayrılır: adres, bilgi ve kontrol, bit kapasitesinden farklı olan, yani içinden geçen veri sayısı. Kullanılan cihazın tipi büyük ölçüde bilgisayarın hızı tarafından belirlenir.

Sistem bus aşağıdaki şekilde çalışabilirTemel standartlar: MCA, ISA, VESA, EISA PCI. Uzun bir süre ISA veri yolu kişisel bilgisayarlar alanında belli bir standart olarak kabul edilir. Bu sekiz bitlik IBM PC XT ve IBM PC sistem veri yolu temelinde geliştirilmiştir. Doğrudan bellek erişim için harici cihazlar, hem de dört satır ile arabirim için sekiz kesme hatları için sağlandı.

Sistem bus ve mikroişlemci çalışması4,77 MHz frekansında gerçekleştirilmiştir. Ve bilgi aktarım hızı saniyede yaklaşık 4,5 MB olabilir. Gelecek nesil bilgisayarlarda, 16-bit veri yolu kullanılıyordu, bu da 24-adresli hatlar sayesinde, RAM'e doğrudan erişime izin verirken, hacmi 16 MB idi.

Bu otobüs zaten on altı kullanmışsekiz yerine donanım kesiliyor ve bilgiye doğrudan erişim için kanal sayısı zaten dört değil, sekiz idi. Artık bus 6 MHz frekansında bir mikroişlemci ile eşzamansız olarak çalışıyor ve bu da saniyede 16 MB'a varan transfer hızında bir artışa neden oldu. Artık düşük hızlı cihazlarla çalışmak için bir fırsat sağladı, ancak modern cihazların etkili çalışmasını sağlayamadı. Bu yeni tip sistem otobüslerinin icatını etkiledi.

1987 yılında sistem otobüsü geliştirildi МСА,hangi yüksek performans ile ilk oldu. Operasyon hızının 10 MHz olmasıyla farklıydı ve otobüsün kendisi de 32-bit oldu, bu da iletim hızını saniyede 20 MB'ye çıkardı. Bununla birlikte, lastiklerin uyumsuzluğu nedeniyle, ISA veri yolu için tasarlanan kontrolörlerin kullanılması mümkün değildi, çünkü mimarinin yaygın olarak kullanılmadığı bir durumdu.

EISA sistem veriyolu 1989'da geliştirilmiştir.o ISA genişletilmiş bir versiyonu haline gelmiştir. Bu konektör sadece kendi denetleyicileri, aynı zamanda ISA olanlar eklemek için izin verir. kapasitesini bilgi alışverişi oranı saniye başına 33 Mb elde, 4 GB doğrudan sağlayan, 32 ise bu, 8-10 MHz'lik bir frekans ile çalışmıştır. Bu otobüste bir dezavantajı grafik, resim ve denetleyicilerin nispeten yüksek fiyata işlenmesinde bilgi alışverişi düşük oranıdır.

PCI veri yolu, yeni bir işlemci için tasarlandıPentium, ancak diğer platformlarda kullanılabilir. On adete kadar farklı cihaza bağlanmanızı sağlar. Bu veri yolu 32 veya 64 bit veri iletimini kullanır ve iletim hızı saniyede 132 ve 264 MB idi.

Şimdi anakartlar diğerlerine bağlandıAGP veri yolu aracılığıyla, ekran kartının bilgisayarın RAM'ini kullanmasına izin veren cihazlar. Monitörün çevresinde yüksek hızda hareket etmesi gereken, PCI'ları işlemek zor olan modern grafiklerle baş edebiliyordu. PCI kullanırken, veri yolunun sınırlı hız ve bant genişliği nedeniyle video bağdaştırıcısındaki belleği artırmak uygun değildi. Sistem bus AGP frekansı, video belleği ve RAM arasında doğrudan bilgi alışverişi yapmanıza izin verir, bu da bu cihazların diğer standartlarını kullanarak elde edilemez.

Sistem yolu 2019

Sistem yolu 2019

Related news

 • Yaşadığı tecrübeler
 • Nefis Kakaolu Dondurma Tarifi
 • Oyun denetleyicileri. Manipülatörü kullanıyorum. Manipülatörler
 • Çilek ile süzme peynir: en iyi tarifler
 • Semizotlu Kısır Tarifi

 • Sistem yolu

  Sistem yolu


  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu

  Sistem yolu