Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme 2019

Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme 2019
Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme


Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme

Selülit için beslenme

Selülit için beslenme

Selülit, ciltte çukurlu bir görüntüye neden olan yağ birikintileridir. Cildin çukurlaşması en sık görülen selülit belirtileri arasındadır. Bu yağ topakları cilt altında olsa da dışarıdan da görülür. Erkeklerde de görülse de daha çok kadınlarda oluşan selülit farklı faktörlerden olabilir. Hormonal dengesizlikler ya da aşırı kilo nedeniyle oluşabileceği gibi aşırı östrojen üretimi de selülite neden olabilir.

Selülite karşı beslenme:

Selülit tedavisi için genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Selülit kremi ve selülit masaj aletleri en sık kullanılan yöntemler arasındadır. Ancak selülit genetik faktörlere ya da cilt tipine bağlı olarak ortaya çıksa da beslenme düzeni de bu durum üzerinde etkilidir. Bu nedenle yağlı ve sağlıksız besinlerin tüketilmesi selüliti tetikler. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı oluşturulması önerilir. Selülit için rutin bir beslenme düzeni oluşturulabilir.

Selülit için ne yemeli: Selülite faydalı besinler:

1. Selülite faydalı balıklar: Sardalya

– Sardalye ve diğer yağlı balıklar gibi omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Ayrıca doğal omega 6 yağ asitleri içerdiği için östrojen seviyesini dengeler. Sardalya tahıl ve diğer karbohidratlar ile birlikte tüketilebilir. Sardalyanın yanı sıra somon ve istiridye gibi diğer yağlı balıklar da beslenme düzenine eklenebilir.

2. Selülite faydalı besinler: Limon

– Narenciyeler arasında en faydalı besin olan limon vücuttaki karbonhidrat etkisini düşürmeye yardımcı olur. Limon tüketimi ile karbonhidratlar hızla vücut tarafından sindirilir ve insülin düzeylerini etkileyen şekere dönüştürülür. Ayrıca yine selülit oluşumunu tetikleyen östrojen düzeylerini dengeler. Karaciğeri temizler. Özellikle bacak ve kalçada bulunan selülitlerin azaltılması için her sabah bir bardak ılık suyun içerisine limon suyu eklenerek tüketilebilir.

3. Şarap selülit yapar mı: Kırmızı şarap

– Kırmızı şarap anti-aging etkilere sahiptir. Cildin yaşlanmasını engelleyen resveratrol içerir. Kırmızı şarap içerisinde bulunan resveratrolün östrojen düşürücü yetenekleri de vardır. Bu nedenle haftada birkaç gün birer kadeh şarap tüketilebilir.

4. Selülit için ne yemeli: Tavuk göğsü

– Derisiz tavuk göğüs eti insülin seviyelerini dengelemede son derece etkilidir. Protein sindirimini yavaşlatır. Ayrıca insülin salınımını yavaşlatır ve kan şekeri seviyesinin dengede kalmasını sağlar. İnsülin seviyesini kontrol ettiği için selülit görünümünü üzerinde büyük bir etkisi vardır. Aynı zamanda yağsız protein içeriği ile son derece sağlıklı bir besindir.

5. Selüliti ne giderir: Sarımsak ve soğan

– Soğan ve sarımsak bir çok cilt ve sağlık sorunu için önerilen besinler arasındadır. Yemeklere lezzet katan bu ikili İnsülin seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Selülite faydalı besinler arasında sarımsak ve soğan ailesinin diğer üyeleri olan yeşil soğan, pırasa ve arpacık da tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.

6. Selüliti ne yok eder: Eski kaşar peyniri

– Eski kaşar peyniri konjuge linoleik asit içerir. Bu bileşik, doğal östrojen düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Konjuge linoleik asit tereyağı, peynir ve süt gibi besinlerde de bulunmaktadır. Bu besinlerde az da olsa bulunur. Ancak eğer kilo nedeni ile selülit oluşumu söz konusu ise yağlı süt ve süt ürünlerinden kaçınılması önerilir.

7. Selüliti yok etmenin doğal yolları: Avokado

– Avokado, insülin düzeyleri dengeleme en etkili meyvelerden biridir. Ayrıca genel sağlık ve cilt sağlığı için faydalı olan potasyum ve folat içerir. Avokado yağında yüksek miktarda lif bulur. Avokado ve avokado yağı yemeklerde ya da salatalarda kullanılarak tüketilebilir.

8. Selülite iyi gelen besinler: Kuşkonmaz

– Kuşkonmaz lezzetli ve sağlıklı sebzeler arasındadır. Metabolizmayı hızlandıran folat içerir. Yağların daha hızlı yakılmasını sağlar ve cilt alında yağ birikerek selülit oluşmasını engeller. Özellikle kadınların tüketmesi gereken besinler arasındadır. Folik asit ve folat ve aynı zamanda B 9 vitamini içerir. Kuşkonmazın yanı sıra benzer özellikler taşıyan fasulye de beslenme düzenine eklenebilir.

9. Selülite iyi gelen bitkiler: Yeşil çay

– Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olan bitkisel bir çaydır. Selülit oluşmasını engellerken genel sağlık için de son derece faydalıdır. Antioksidanlar açısından zengindir. Yapılan çalışmalar yeşil çayın yağ yakmada etkili olduğunu ve metabolizmayı hızlandırdığını göstermektedir. Selülitten kurtulmak için her gün 3 bardak kadar yeşil çay tüketilebilir. Ancak daha fazla tüketilmesi önerilmez. Ayrıca yeşil çay bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olunması önerilir.

10. Selülite iyi gelen meyveler: Kiraz

– Kiraz insülin düzeylerini kontrol altında tutmaya yardımcı olan en etkili meyvelerden biridir. Kan şekerini dengelerken aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olur. Kiraz tüketimi selülit oluşumunu engeller. Kirazın yanı sıra benzer özellikleri taşıyan elma, armut ve şeftali de tüketilebilir. Ancak glisemik indeksi olumsuz etkileyen meyvelerin; kavun, mango ve ananas gibi besinlerin tüketilmesi önerilmez.

11. Selülite karşı bitki çayları: Papatya çayı

– Papatya çayı stres ve depresyon için önerilen yatıştırıcı bir bitkisel çaydır. Stres altında olunması vücutta serbest kimyasalların çoğalmasına neden olur. Bu da hem vücudu hem de cilt sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle selülit oluşumunun azaltılması için stres seviyeleri en aza indirgenmelidir. Her gece yatmadan önce 1 bardak papatya çayı düzenli olarak tüketilebilir.

12. Salatalık selülite iyi gelirmi?

– Selülit oluşumunun en önemli nedeni su kaybıdır. Cildin su kaybetmesi esnekliğini de kaybetmesine neden olur. Bu nedenle su içeriği yüksek gıdaların tüketilmesi önerilir. Salatalık % 90 oranında su içerir. Bu içeriği ile beslenme düzeninde mutlaka olmalıdır. Salatalığın yanı sıra su oranı yüksek olan diğer besinler; kereviz, karpuz, ananas, marul, domates, brokoli ve lahana da beslenme düzenine eklenebilir.

13. Selülit için beslenme: Ham fındık

– Ham fındık inanılmaz anti-östrojenik bileşikler içerir. Kolesterol emilimini bloke eden steroller açısından da zengindir. Bu bileşik, aktif östrojenin dengelenmesine yardımcı olur Aynı zamanda erkeklerde ve kadınlarda progesteron ve testosteronun düzenlenmesini sağlar. Fındığın yanı sıra fıstık, badem ve ceviz de tüketilebilir. Çerez gibi her gün 1 avuç tüketilebileceği gibi salatalar ve yemeklere eklenerek de tüketilmeleri önerilir.

14. Tam tahıllar ve kepekli tahıllar

– Kepekli tahıllar da bitkisel steroller açısından zengindir. Bitkisel sterolleri yüksek miktarda içeren buğday tohumu, yulaf kepeği, pirinç kepeği, kepek, tam buğday ve kahverengi pirinç gibi besinler düzenli olarak tüketilebilir. Bu besinlerin tüketilmesi kandaki şeker oranını dengeler. Ayrıca lif oranı oldukça yüksek olan bu besinler genel sağlık açısından da son derece zengindir.

15. Papaya

– Papaya sağlıklı ve besleyici egzotik bir meyvedir. Düzenli tüketildiğinde cildin daha sıkı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Ciltte kollajen seviyelerini destekleyen vitamin C içerir. Ciltte kollajen dengesi bozulduğunda, cildiniz sarkmaya başlar ve yağ birikmeleri oluşur. Papaya ise içerdiği yüksek miktarda C vitamini ile bu sorunların oluşmasını engeller. Kahvaltıda tüketilebilir. Ayrıca papaya ile cilt maskesi de kullanılan yöntemler arasındadır.

Selülit için beslenme düzenine mutlaka dikkat edilmelidir. Tüm bu besinlerin düzenli tüketilmesi selülit oluşumunu engeller. Ayrıca fast food ürünleri ile yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Sağlıksız yağların tüketilmesi vücutta yağ birikmesine ve dolayısı ile selülite neden olabilir.

Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme 2019

Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme 2019

Related news

 • Erdoğandan ünlü oyuncuya manevi hediye
 • Kırık Bir Kalp Size Fiziksel Zarar Verebilir Takatsubu Sendromu
 • Modern Klasik Salon Takımları 2019
 • Klasik Makyaj
 • Diyet

 • Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme


  Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme


  Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme


  Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme


  Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme


  Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme


  Selülite İyi Gelen Yiyecekler: Selülit İçin Beslenme