Sefertası Hareketi Canlansın 2019

Sefertası Hareketi Canlansın 2019

Sefertası Hareketi Canlansın 99 23.01.2019, 11:27

Sefertası Hareketi Canlansın

 

Sefertası Hareketi

 

Yazan:İlşad Özkan

Sefertası Hareketisize sağlıklı yemek yeme hakkını anımsatmıyorsa siz de benim bugüne kadar olduğum gibi; sefertası hareketinden bihabersiniz demektir. Bugün genel ağda (internette) gezinirken bu siteyi ziyaret edince gördüklerime inanamadım ve çok mutlu oldum çünkü birileri sağlıklı yemek işini çok ama çok ciddiye almış ve bu uğurda elini taşın altına sokmuş.

Bilen bilir ben fast food yemekleri neredeyse tiksinecek kadar sevmem ve çok gerekmedikçe asla ama asla yemem. İlşad gel yiyelim deseniz inanın bana bir iki gün aç kalmayı tercih ederim ve bundan pişmanlık duymam, o derece. Zaten fast food yemeklerini lezzetli de bulmam, bulanları da anlayamıyorum… İşte bunun içinSefertası Hareketini(çok geç de olsa) öğrenince inanılmaz bir sevinç yaşadım. Yaşasın sağlıklı ev yemekleri !

sefertasi-hareketi-banner

Sefertası Hareketi Nedir, Nasıl Başladı ?

Sefertası Hareketini duymadıysanız Ümit Sinan Topçuoğlu ismini de duymamış olmanız kuvvetle muhtemel. Sefertası hareketini başlatan bu güzide insan 1999’da 25 Mart’da bu hareketi tasarlamış, aynı yıl 25 Nisan’da ise Sahaf Kültürevi’nde benim kendilerine çok yakıştırdığım ismi almışSefertası Hareketi.

Sefertası Hareketini başlatan Ümit Sinan Topçuoğlu aslında topluma yararlı olmak amacıyla daha öncede bir çok çalışma yapan etkin bir insanmış. Örneğin benim yeni öğrenmiş olduğum Yaya Hakları Bildirgesi gibi -bugünkü Türkiye için ne yazık ki düş denebilecek- bir uygarlık bildirgesini yayınlamış.

Sefertası Hareketi Ne istiyor?

Sefertası Hareketisağlıksız beslenmeye ve tabii ki fast-fooda karşı çıkıyor, Sefertası Hareketi fast food endüstrisinin desteklediği genetiği değiştirilmiş her türlü tarım ve hayvancılık ürününe karşı çıkıyor, Sefertası Hareketi israfa da karşı çıkıyor. Yine Sefertası Hareketi okullarda kantin yönetmeliği diye diretmiş, yani çocuklarımızı da fazlasıyla önemsiyor.

Sefertası Hareketi geleneksel mutfağımızı, evde yemek pişirmeyi, aile sofralarını kısaca sağlıklı beslenmeyi sonuna kadar destekliyor ve israfa kesinlikle karşı çıkıyor. Sefertası Hareketi geleneksel lezzetlerin korunmasını, unutulmamasını ve yaygınlaşmasını istiyor. Sefertası Hareketi ismini seçmeleri de nedensiz değil hani, çünkü kendilerinin sefertasına verdikleri sembolik değerler çok doğru; “sefertası, korumayı ve taşımayı sembolize eder. Tabiî hareketliliği de…”

Sefertası Hareketinin alışılmadık bir yönü daha var, hareket kimsenin malı olmasın diye kesinlikle tüzel bir kişiliğe (şirket, dernek, vakıf vb.) sahip olmayacak. Bu hareketi desteklemek isterseniz yazılı beyanınız yeterli. Hepsi bu. Eğer Sefertası Hareketini desteklerseniz “Sefertası Hareketi Gönüllüsü” oluyorsunuz, eğer bir kuruluş olarak bu hareketi destekliyorsanız “Destekçi Kuruluş” diye anılıyor ve duyuruluyorsunuz. Sefertası Hareketi kimseden üyelik ücreti, giriş ücreti, bağış falan diyerek nakdî ve aynî yardım talep etmiyor.

Sefertası Hareketi dört gruba ayrılmış durumda;

sefertasi-hareketi-logo

Sefertası Hareketi Yürütme Kurulu, Danışmanlar Grubu, Aşçılar Grubu ve Gençlik Grubu. Yürütme Kurulu görev almak isteyen kıdemli gönüllülerden oluşuyor ve bu kurula girmek isterseniz diğer Yürütme Kurulu üyelerinin onayı (salt çoğunluk yeterli) gerekiyor. Sefertası Hareketinin yürütme kurulu 25 kişilik bir kontenjana sahip. Bu kuruldakiler görevlerini terk etmedikçe değişmiyorlar.

Sefertası Hareketi Danışmanlar Grubuise Sefertası Hareketini destekleyen uzmanlardan oluşuyor.

Sefertası Hareketi Aşçılar Grubuise Sefertası Hareketinin yaptığı etkinliklerde yemek hazırlamak ve sunmak gerekirse kolları sıvayıp yemek yapabileceklerden oluşuyor.

Sefertası Hareketi Gençlik Grubu25 yaşın altındaki gönüllülerden oluşuyor.

Sefertası Hareketini bu hareketin henüz soluk bulamadığı bir yerde (ilinizde, ilçenizde) temsil etmek isterseniz ve uygun görülürseniz yürütme kurulu tarafından Sefertası Hareketi Bölge temsilcisi yapılıyor ve kendi bölgenizdeSefertası Hareketiadına faaliyetlerde bulunabiliyorsunuz.

Sefertası Hareketinin giderleri Ümit Sinan Topçuoğlu tarafından ve bazı destekçi kuruluşlardan karşılanıyormuş. Bir faaliyet yapılacaksa bunun maddi yükünü üstlenecek bir sponsor bulunuyor, faaliyetin yasal sorumluluklarını da bir başka kuruluş organizatör sıfatıyla üstleniyor.Yapılan faaliyetlerden doğrudan ya da dolaylı olarak hiçbir şekilde gelir elde etme amacı yok.

Sefertası HareketiTV programlarında, Radyo programlarında, Gazete ve dergi haberlerinde, Gazete ve dergi röportajlarında Köşe yazılarında internette kendinden oldukça söz ettirmiş. Siteden “Basında Biz” bölümünü tıklarsanız bu haberlerin detaylarına ulaşabilirsiniz.

umit-sinan-topcuoglu

Sefertası Hareketinden Üzücü Haber

Siteye biraz göz attıktan sonra Sayın Topçuoğlu’na kırık link bildirmek üzere bir e-posta yazmak istedim, mesajımı yazmadan önce Sayın Topçuoğlu hakkında biraz bilgi toplamak istediğimde çok üzücü bir şey öğrendim. Sefertası Hareketinin kurucularından olan gazeteci ve halkla ilişkiler uzmanı Ümit Sinan Topçuoğlu 21.08.2008 sabahı saat 02.30 gibi Hakk’ın rahmetine kavuşmuş…Sanırım siz de benim gibi içinizde bir acı hissediyorsunuzdur.

Sefertası Hareketisitesi ise adeta öksüz kalmış gibi, örneğin sitedeki son güncelleme 01 Nisan 2009 tarihinde girilen birkaç satırdan ibaret. Elimden Fatiha suresini okumaktan başka bir şey gelmez mi diye düşündüm, duamı okudum ve bu yazıyı yazıp siteme koymak istedim. İçime sinen bir reklam teklifi alana kadar sitedeki boş reklam alanlarından birine Mehmetçik Vakfı gibi karşılıksız olarak Sefertası Hareketinin logo ve bağlantısını koyacağım.Sefertası Hareketinicanlandırmak, bu harekete bir atılım vermek gerektiğini düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

 

27 Nisan 2009’dan, 17 Haziran 2009’a kadar Sefertası Hareketinin banneri internet sitemizdeki istisnasız her yazımızda görülebilen 2. reklam alanındaydı ve bu sayede pek çok ziyaretçimiz bu hareketle tanıştı. 17 Haziran’da Sefertası bannerini sadece anasayfada görülebilen 3. reklam alanımıza taşıdık.

Sefertası Hareketi Canlansın 2019

Sefertası Hareketi Canlansın 2019

Related news

 • Alexander Berdnikov (Kökler): biyografi, aile ve müzik kariyeri
 • 9 Bitki Zayıflama Çayı
 • Magnezyum İçeren Yiyecekler

 • Sefertası Hareketi Canlansın 9

  Sefertası Hareketi Canlansın


  Sefertası Hareketi Canlansın 19

  Sefertası Hareketi Canlansın 44

  Sefertası Hareketi Canlansın 55

  Sefertası Hareketi Canlansın 88

  Sefertası Hareketi Canlansın 21

  Sefertası Hareketi Canlansın 96

  Sefertası Hareketi Canlansın 31