Sarmaşık Nasıl Yetiştirilir 2019

Sarmaşık Nasıl Yetiştirilir 2019
Sarmaşık Nasıl Yetiştirilir


Sarmaşık Nasıl Yetiştirilir?

Mustafa Başaran

Sarmaşık Nasıl Yetiştirilir?

Adını kendi dalının etrafını saran yapraklarından alan sarmaşık, çiçek açmayan yapraklı bir bitkidir. Patos-Epipremnum olarak da adlandırılan sarmaşık, genel olarak dekorasyon amaçlı kullanılır. Uzun yaprakları ile sardığı alanları güzelleştiren bu bitki, evlerinize farklı bir hava katabilir. 

Bulunduğu Ortam

Sarmaşık bakımı ve yetiştirilmesi çok zor olan bir bitki değildir. Birçok bitkinin aksine doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan sarmaşık, dolaylı ışıklardan faydalanarak gelişebilir. 

Çok sıcak ya da çok soğuk hava koşullarına karşı dayanıksız olan bitkinin, bu tip ortamlarda bulunması yapraklarının solmasına neden olur. Sarmaşık, hava akımlarına karşı da oldukça hassastır. Bu nedenle hava akımlarının bulunduğu bölgelerden korunmalıdır. Sarmaşık bitkisinin bulunduğu alanlarda herhangi bir nesneyle temasta bulunmaması gerekmektedir. Sarmaşığın büyümesi ve gelişmesi için herhangi bir toprak kullanılabilir. Her bitki gibi o da, ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri topraktan alacaktır. Daha hızlı büyümesi ve sağlıklı olması içinse toprağa vitaminler eklenebilir.

Sulama

Sarmaşık yaz aylarında hemen hemen her bitki gibi suya daha fazla ihtiyaç duyar. Bu dönemde bitkinizi haftada en az iki kez sulamanız gerekmektedir. Kış aylarında ise sulama rutinini aksatmamak ve bitkiyi mümkün mertebe soğuktan korumak en doğru hareket olacaktır.

Sulama sırasında su sarmaşığın her bölümüne ulaşmalıdır. Bunun için toprağın eşit miktarda ıslanmış olmasına dikkat edin. Kullanılan su musluk suyu olmamalı ve oda sıcaklığında bekletilmelidir. Sulama için belirli bir miktar ve gün belirleyerek sulama işlemini bir rutin haline getirin. Düzenli ve aynı miktarda sulama bitkinize iyi gelecektir. Bu düzen sarmaşıkta olumsuz bir durum görülmedikçe değiştirilmemelidir. 

Çoğaltma İşlemi

Sarmaşık, köklerinden ayırarak çoğaltılan bir bitkidir. Köklerinden çıkan ve üst bölgelere dek uzanan ince bitkiler, sarmaşığın yeni bitkiler oluşturduğu ve çoğaldığı anlamına gelir. Oluşan bu yeni bitkileri farklı saksılara aktararak yeni sarmaşıkların oluşmasını sağlayabilirsiniz.


Sarmaşık Nasıl Yetiştirilir 2019

Sarmaşık Nasıl Yetiştirilir 2019

Related news Sarmaşık Nasıl YetiştirilirSarmaşık Nasıl Yetiştirilir


Sarmaşık Nasıl Yetiştirilir


Sarmaşık Nasıl Yetiştirilir


Sarmaşık Nasıl Yetiştirilir


Sarmaşık Nasıl Yetiştirilir