Saç Sorunları Ve Çözümleri: Saç Bakımı İçin Bitkisel Çözüm


Saç Sorunları Ve Çözümleri: Saç Bakımı İçin Bitkisel Çözüm

Saç Sorunları Ve Çözümleri: Saç Bakımı İçin Bitkisel Çözüm

saç sorunlarına bitkisel çözüm

saç sorunlarına bitkisel çözüm

Saç bakımı nasıl yapılır?

Saç sorunları dünya genelinde en sık rastlanan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Aynı zamanda çok çeşitli saç sorunlarının olması ve saçların çevreyle doğrudan etkileşim içinde olması bu kadar yaygın olmasının nedenlerinden bir tanesidir. Saç kökleri vücut üzerindeki en dayanıksız hücreler sınıfındadır. Çeşitli etkenler sonucu kolaylıkla zarar görebilirler ve saçlar da bu doğrultuda kolay kopar. Bunun önüne geçmek için etkenlerin kaldırılması ve saç köklerindeki hücrelerin güçlendirilmesi gerekmektedir.

Saç sorunları nelerdir?

Kadınların en sık değişiklik yaptıkları kısım saçlarıdır. Kesim şekli, rengi ve daha birçok uygulanabilecek yöntem ile birbirinden farklı yüzlerce saç modeli yaratılabilir. Bu doğrultuda düşünüldüğünde saç, dışarıdan bu kadar çok işlem gördüğü zaman mutlaka deforme olur. Saç sorunlarının çeşitli olması ve geniş bir kitlede görülmesinin nedeni de tam olarak budur.

Saçlar üzerinde yapılan ve saç sağlığına zarar veren uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

– Ağartma

– Perma

– Boyama ve gölgelendirme

– Düzleştirme / maşa

– At kuyruğu ve örgü

– Saçların sürekli taranması

– Saçların çok fazla yıkanması

– Postiş

– Kaynak

Tüm bunların yanında tabii ki sigara içmek, uyuşturucu kullanmak, alkol bağımlılığı, saçların iyotlu su ile yıkanması gibi farklı ve çevresel etkenler de vardır.

Saç sorunlarına çözümler: Saç sorunlarına bitkisel çözümler

Tüm bu etkenler sonucu kişide görülebilecek saç sağlığı sorunları şu şekilde sıralanabilir:

1 – Saç beyazlamasına çözüm:

Bu listenin ilk sırasını alan gri saçlar dünyadaki herkesin hayatlarının bir döneminde karşılaşacağı bir sorundur. Her insanın saçı belirli bir yaştan sonra mutlaka grileşir. Bunun nedeni saça rengini veren pigment hücrelerindeki ölümlerdir. Kimi insanlarda bu pigment ölümü erken yaşta gerçekleşirken kimi insanlarda çok daha geç bir zamanda gerçekleşmektedir.

Dünya genelinde yapılan bazı araştırmaların sonuçlarına göre 50 yaşına giren kişilerde %50 ihtimalle gri saç bulunabiliyor. Bu sorun sadece bir cinsiyet için değil hem erkek hem de kadın için geçerlidir.

Peki, neden bazı kişilerde daha 20’li ya da 30’lu yaşlardayken gri saçlar görülür? Bilim adamları araştırmaları sonucun kesin bir sonuca ulaşamasa da bu durumu tetikleyen bazı faktörler olduğu bilinmektedir. Erken ağarma olarak adlandırılan bu durum genellik şu tip etkenler sonucu görülmektedir:

– Yetersiz beslenme

– Hormonal dengesizlik

– Pernisiyöz anemi

– Hipertiroidi

– Hipotiroidi

– Elektrik kurutucular

– Saç boyaları

– Radyasyon

– Kemoterapi

– Genetik bozukluklar

– Stres

– Anksiyete

– Bakır eksikliği

– Demir eksikliği

– B vitaminlerinin eksiklikleri

– İyot eksikliği

Erkenden saçların ağarmaması için bu etkenlerin mümkün olan kadarından uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra önlem olarak uygulanabilecek etkenler şu şekilde sıralanabilir:

– Daha fazla ve düzenli bir şekilde dinlenmek

– Saçların kendiliğinden kurumasına izin vermek

– Sigara içmemek

– Vücuda daha fazla bakırın alınması

– Vücuda daha fazla iyotun alınması

– Vücuda daha fazla protein ve B12 vitamininin alınması

– Dolaşımını sisteminin hızlandırılması

Erken ağarmaya karşı tüm bunları yaparak aynı zamanda birçok sağlık sorunundan kurtulmak da mümkündür.

2 – Saçları gürleştirmek için ne yapılmalı?

Hacim eksikliği hem kadınlar hem de erkekler için en yaygın saç sorunları arasında yer almaktadır. Saçlardaki bu hacmi eksikliğinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

– Tiroid sorunları

– Düşük demir düzeyleri

– Hormonal bozukluklar

– Yanlış beslenme ve beslenmedeki tek yönlü eğilim

– Yanlış şampuan ya da saç kremi seçimi

En etkili hacim eksikliği yanlış tercih edilen saç kremi nedeniyle görülür. Saç kremlerinin doğru seçilmesi son derece önemlidir.

Bu sorunu gidermek için başvurulan yöntem genellikle saçların şekli üzerindeki değişikliklerdir. Saçların bukle şeklinde yapılması saça görüntü olarak hacim sağlar.

3 – Kuru saçlara bakım:

İnsanların en geniş kitlesinin sahip olduğu ve bir türlü kesin çözüm bulunamayan saç sorunu kuruluk ve kırılganlıktır. %40’a yakın oranda insanın mağdur olduğu kuru ve kırılgan saçlar için kalıcı olmasa da bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin düzenli olarak uygulanması ile birçok sağlık sorununa karşı kalıcı çözüm sağlamak mümkündür. Saçlar açısından büyük bir sorun yaşanıyor ve önceden de yaşandıysa mutlaka kısa sürede tedavisi ne ise ona başlanması gerekmektedir. Kuru ve kırılgan saçlara sahip kişilerde en sık görülen sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

– Şekilsiz saçlar

– Saçlarda incelme

– Saçların çok kolay kırılması

– Erken yaşta saç dökülmesi

Belirli orandan fazla kuru ve kırılgan olan saçların arkasında etkenler şu şekilde sıralanabilir:

– Güneş

– Rüzgar

– Kuru hava

– Saçların çok sık yıkanması

– Saçların çok fazla boyanması

Saç kuruluğunun ve dolaylı olarak kırılganlığının giderilmesi için saçların nemli tutulması gerekmektedir. Zeytinyağı sürülerek de hem yumuşaması hem de güzelce parlaması sağlanabilir. Özellikle 2 günde bir kafa derisine masaj yaparak zeytinyağı sürülmesi ve sonrasında 2 saat kadar bu şekilde beklenerek sonunda saçların yıkanması ile saçların nemlendirilmesi mümkündür. Ancak zeytinyağı sürüldükten sonra güzelce yıkanmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde kafanın yağlı kalması bit oluşumuna neden olabilir.

4 – Saç dökülmesine bitkisel çözümler:

Yapılan araştırmalara göre her iki kişiden biri kepeklenme sorunuyla karşı karşıya. Bu kişilerin birçoğu kepek ve saç derisinin aynı şey olduğunu düşünür. Aslında bu iki yapı birbirinden tamamen farklıdır. Dolayısıyla iki yapının farklı nedenleri ve çözümleri vardır. Saç derisinin dökülmesi ve kepeklenme arasında tek ortak nokta ikisinin de çok sık rastlanan saç sorunlarından olmasıdır. Kadınlarda doğal inhibitörler nedeniyle bu saç derisi dökülmesi olayı çok daha fazla olmaktadır. Bunun da tabii ki çeşitli nedenleri vardır.

Saç derisinin döküntüsünden kuruluk sorumludur. Cildinde kuruluk olan kişinin yüzeye en yakın olan cilt tabakalarındaki hücrelerde toplu hücre ölümleri görülmektedir. Bu durumda sudan mahrum kalan cildin kuruyarak ölen hücrelerini yok edilmesi gerekir. Ancak ani kuruluk sırasında bu ölü hücreler yok olmaz ve saç derisinde ölü olan kısımlar pul pul kalkar.  Bu duruma saç derisinin temizlenmesi gerekmektedir ve tekrar tamamen yeni hücreye kavuşmak zaman alır. İşte yeni hücrelere ulaşılana kadar yaşanan, eski saç derisinin pul pul dökülme olayına saç derisinin dökülmesi denir. Bu sorunun çözümü de saçın nemlendirilmesinden geçer.

Tüm bu yöntemler uygulandığı halde hala daha sorun devam ediyorsa alanında uzman bir dermatolog ile görüşerek tedaviye doktorun dediği şekilde devam edilmelidir. Ayrıca herhangi bir yöntem uygulandıktan sonra uygulanan bölgede kızarıklık, kabartı, tahriş ve benzeri belirtiler hissedilirse yöntem bir daha uygulanmamalı ve mümkünse hazırlanan karışımın bir örneği ile beraber acilen doktora başvurulması gerekmektedir.
Related news Saç Sorunları Ve Çözümleri: Saç Bakımı İçin Bitkisel ÇözümSaç Sorunları Ve Çözümleri: Saç Bakımı İçin Bitkisel Çözüm


Saç Sorunları Ve Çözümleri: Saç Bakımı İçin Bitkisel Çözüm


Saç Sorunları Ve Çözümleri: Saç Bakımı İçin Bitkisel Çözüm


Saç Sorunları Ve Çözümleri: Saç Bakımı İçin Bitkisel Çözüm


Saç Sorunları Ve Çözümleri: Saç Bakımı İçin Bitkisel Çözüm


Saç Sorunları Ve Çözümleri: Saç Bakımı İçin Bitkisel Çözüm