Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saçlar İçin Doğal Yöntemler 2019

Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saçlar İçin Doğal Yöntemler 2019
Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saçlar İçin Doğal Yöntemler


Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saçlar İçin Doğal Yöntemler

saçlar için doğal yöntemler

saçlar için doğal yöntemler

Saçların sağlıklı olması için neler yapılmalı?

Saç dökülmesi ve diğer saç sorunları hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen estetik sorunlardan biridir. Bu sorunlar saçların sağlıklı uzamasını engeller. Saç sorunlarını gidermek için genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Ancak kimyasal içeren bu ürünler uzun vadede saçlara zarar verebilir. Bu nedenle kozmetik ürünler yerine bitkisel çözümlerin kullanılması önerilir. Uygulanması önerilen başlıca bitkisel çözümler şunlardır:

Saçların sağlıklı uzaması için neler yapılmalı: Sağlıklı saçlar için maskeler:

1 – Kuru saçlar için muz maskesi

 Yöntem- 1:

Bir muz alınır ve kabukları soyulur. Bir kase içinde çatal yardımı ile ezilen muz saçın kökünden saçın ucuna kadar hamur halinde uygulanır. Tüm saçı kapsamasından sonra yaklaşık 15 dakika boyunca bekletilir ve şampuan ile yıkanır.

Yöntem- 2:

Muz, avokado, kakao ve Hindistan cevizi yağı iyice karıştırılarak ince kıvamda bir hamur elde edilir. Bu karışım saçın üzerinde uygulanır ve yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletildikten sonra saç şampuan ile yıkanır. Bu işlem hasarlı saçları onarır ve saçları daha yumuşak hale getirir.

Yöntemi- 3:

Bir muzun kabukları soyulur ve ¼ fincan zeytinyağı ile bir yumurta akı eklenir. Bir karıştırıcı yardımı ile iyice karıştırılır ve bu şekilde 2-3 dakika bekletilir. Sonra saç üzerine iyice uygulanarak 15 dakika kadar daha bekletilir. Şampuan ile saç yıkanır ve saç tipine uygun bir krem kullanılır.

Not:

Muzdaki potasyum, doğal yağlar ve karbonhidratlar, parlaklık için saçı geliştirmeye yardımcı olur. Yüksek düzeyde vitamin içermesi saçın yumuşamasını sağlarken, saçın kırılması ve sağlıklı büyümesi için dökülmeyi önlemektedir. Bunun yerine avokado ile karışık kakao kullanılması saçın doğal rengini yerine getirmek için yardımcı olur.

2 – Saçların sağlıklı uzaması için formüller: Yumurta sarısı kullanma:

Yöntem: 1 –

Bir kap içine 3-4 yumurtanın sarıları alınır.

Yumurta sarıları iyice karıştırılır ve saç derisi üzerine masaj yapılarak yedirilir. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir ve saç şampuan ile yıkanır. Daha iyi sonuçlar almak için bu işlemin haftada en az bir kez tekrarlanması faydalı olur.

Yöntem – 2 (Kuru Saçlar İçin):

Bir kap içine üç yumurta sarısı eklenir ve iyice çırpılır. İçerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve üç damla E vitamini karıştırılır. Elde edilen bu macun kıvamındaki karışım ile kafa derisi üzerinde masaj yapılır. Yaklaşık 10-15 dakika kadar bekletildikten sonra saçlar durulanır ve şampuan uygulanır. Daha iyi sonuçlar için düzenli olarak bu işlemin tekrarlaması gerekmektedir.

Yöntem – 3:

Saçın uzunluğuna göre yumurta alınır ve düzgün çırpılarak ıslak saça uygulanır. Yaklaşık 10 dakika boyunca bekletilir ve ılık su ile saç yıkanır. Saç tipine bağlı olarak saç şampuanlanır. Bu işlemi ıslak saça uygulamak daha iyi sonuçlar verecektir ve olumlu sonuçlar almak bakımından 3-4 haftada bir tekrarlanması faydalı olur.

Yöntem – 4:

Bir ya da iki yumurtanın sarısı iyice karıştırılır Herhangi bir saç yağı ve bir çorba kaşığı su ile karıştırılarak ince bir sıvı elde edilir. Kafa derisi üzerine masaj yaparak iyice yedirilir. Birkaç dakika bekletildikten sonra tamamen durulanır. Kalın telli ve sağlıklı saç için bu işlemin haftada bir kez yapılması gerekmektedir.

Not:

Yumurta saç sorunlarını tedavi eder, aynı zamanda saçları pürüzsüz ve sağlıklı hale getirmeye yardımcı olan zengin proteinler ile doludur. Yumurta aynı zamanda saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve saçın büyümesini teşvik edecek A ve D vitamini içerir.

3 – Kuru saçlara mayonez maskesi:

Yöntem- 1:

Mayonezden bir miktar alınır ve ıslak saç üzerine tamamen uygulanır. Yaklaşık 15 dakika boyunca bekletilir ve iyice durulanır, sonra saça şampuan uygulanır. .

Yöntem – 2:

Tam kavanoz mayonezin yarısı ve avokado püresi iyice karıştırılır. Yukarıdan aşağıya doğru eşit olarak saça uygulanır ve 20 dakika kadar bekletilir. Daha sonra soğuk su ile saç durulanır.

Not:

Saçın parlaklık ve güçlü bir yapıya sahip olması için amino asit bakımından zengin olan yumurta ile güçlü antioksidan olan mayonez kullanılması saç sağlığı için çok etkileyicidir. Bunun yanı sıra badem yağı saç kökleri için gerekli olan proteinler ile doludur. Aynı zamanda doğal bir bakım ürünüdür ve uygulandığında tüm kir parçacıklarını kaldırır.

4 – Saçlar için doğal maskeler: Çemen tohumları:

Çemen tohumundan 2-3 çorba kaşığı alınır ve yaklaşık 8-10 saat boyunca suyun içinde bekletilir. İnce kıvamda bir hamur haline getirilen bu karışım saç ve saç derisi üzerine uygulanır. Yaklaşık yarım saat kadar bekletilir ve sıcak su ile saç yıkanır. Daha iyi sonuçlar almak için bu işlemin düzenli olarak yapılması gerekir.

Not:

Bu tohumlar saçı sağlıklı ve güçlü kılan, nikotinik asit ile protein, niasin, potasyum, C vitamini, amino asitler içerir ve son derece güçlü tohumlardır. Bu özellikleri sayesinde saçı nemlendirir, saç dökülmesi ve kepeği azaltır.

5 – Saçlara iyi gelen bitkiler: Aloe vera:

Yöntem: 1 –

Bir ya da iki Aloe Vera yapraklarından elde edilen taze jel kafa derisi üzerine düzgünce uygulanır. Yaklaşık 30 dakika boyunca bekletildikten sonra saç sıcak su ile durulanır ve şampuanlanır.

Yöntem – 2:

Bir kasenin içine taze aloe vera jel konur. Bu jel bir yumurta ve biraz brendi ile iyice karıştırılır. Elde edilen sıvı kafa derisi üzerine sürülür ve 10-15 dakika kadar bekletilir. Sonra saç şampuanlanır ve durulanır. Sağlıklı saçlar elde etmek için haftada bir kez bu işlemin tekrarlanması gerekir.

Not:

Aloe Vera, saçı yumuşak ve parlak yapar. Aloe Veranın içeriğinde bulunan Proteolitik enzim, kafa derisi üzerindeki ölü hücreleri ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda saçın sağlıklı büyümesi için besleyici özelliğe sahiptir. Aloe vera, saç derisi üzerinde pH seviyesini dengeler ve kepek sorununu azaltmak için yardımcı olan anti-mantar özelliği içermektedir.

6 – Saçlara evde bakım: Portakal suyu:

Yöntem: 1 –

Bir kap içine konulan portakal kabuğu ezilerek hamur hale getirilir. Elde edilen bu hamur tüm saça ve saç derisine uygulanır. Yaklaşık birkaç dakika bekletildikten sonra saç tamamen durulanır. Saçların güçlü büyümesi için haftada bir kez bu işlemin tekrarlanması gerekmektedir.

Yöntem – 2:

Eşit miktarda portakal suyu ve elma püresi iyice karıştırılarak ince kıvamlı bir hamur elde edilir. Saçın üzerine uygulanan bu karışım yaklaşık 30 dakika boyunca bekletilir ve saç su ile yıkanır. Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak için haftada bir kez bu işlemin tekrarlanması etkili olur.

Yöntem – 3:

Eşit miktarda portakal suyu ve zeytinyağı iyice karıştırılır ve ısıtılır. Saçın üzerine uygulandıktan sonra yaklaşık 30 dakika boyunca bekletilir ve su ile saç durulanır.

Not:

Portakalda bulunan C vitamini saç kepeğini kaldırmak için yardımcı olur. Bunun yanı sıra portakal, kafa derisindeki dolaşımı arttırarak saçın sağlıklı büyümesine yardımcı olan sitrik asit ve anti-oksidanlar içermektedir. Bu özellikler sayesinde saç dökülmesini de önlemektedir.

Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saçlar İçin Doğal Yöntemler 2019

Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saçlar İçin Doğal Yöntemler 2019

Related news Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saçlar İçin Doğal YöntemlerSaçların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saçlar İçin Doğal Yöntemler


Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saçlar İçin Doğal Yöntemler


Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saçlar İçin Doğal Yöntemler


Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saçlar İçin Doğal Yöntemler


Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılmalı: Saçlar İçin Doğal Yöntemler