Reaktif menenjitin genel özellikleri 2019

Reaktif menenjitin genel özellikleri 2019

Reaktif menenjitin genel özellikleri 88 13.02.2019, 20:31

Reaktif menenjitin genel özellikleri

Menenjit - beyin zarlarının akut iltihaplanması,vücutta herhangi bir patolojik odaktan enfeksiyonun transferine bağlı olarak bağımsız bir hastalık veya sekonder bir lezyon olarak gelişir. Bu hastalık çocuklarda en sık teşhis edilir, ancak her yaşta gelişebilir.

reaktif menenjit

Reaktif menenjit: genel karakteristik

Meninges iltihabı patojene göre sınıflandırılmıştır. Bu nedenle, viral, bakteriyel, sifilitik, aynı zamanda bu patolojinin mantar, tüberküloz veya diğer formları izole edilir.

Ve ne tür bir hastalık, reaktif menenjittir? Beyin zarının bu yenilgisi, kendiliğindenlik ve hızlı gelişim ile birlikte yüksek düzeyde bir öldürücü özelliği ile karakterize edilir. Yenilgi, bir kural olarak, bir organizmanın bakteriyel ve viral ajanların etkisine verdiği yanıt olarak gelişir. Bu patoloji ayrıca nörotoksikoz olarak da adlandırılır. Gerçek menenjiti klinik olarak andıran beynin ödemi ile kendini gösterir.

Reaktif menenjitin başlıca nedenleri arasındabeyin dokularında kan dolaşımının ihlali, asidozise neden olan ve damar duvarlarının geçirgenliğini artıran metabolik patolojiler olarak adlandırılmalıdır. Nörotoksikoz gelişiminde, toksinlerin merkezi sinir sistemi üzerindeki doğrudan etkisi de önemlidir.

Provoke edici faktörler patolojiler olabilirGebelik (gestosis, ağır işçilik veya fetoplasental yetmezlik), konvulsif hazırlık, nöbet görünümü ile karakterizedir, hatta vücut ısısında hafif bir artış, atopi ve yüksek sinir uyarılabilirliği ile bile.

 hastalık reaktif menenjit

Reaktif menenjit kliniği

Bu hastalık, çeşitli enfeksiyöz patolojilerin yanı sıra, otitis ve sinüzit, yüz veya boyun bölgesinde furunkülozun yanı sıra akciğerlerde apseler ile de görülebilir.

Reaktif menenjit ana belirtilerivücut sıcaklığında 40 ° C ve şiddetli ateşte keskin bir artış vardır. Hastalar bulantı ve kusma şikayetlerinden şikayet ediyorlar. Boyun tutulması, boğazda ağrı olabilir. Bu kliniğin ARVI tezahürleriyle kolaylıkla karıştığına dikkat çekmek gerekir. Reaktif menenjitin zamansız tedavisi sırasında ölüm meydana gelir.

Hastalığın başında hastalar heyecanlanır. Dispne ve çarpıntı kaydedilir, konvülsiyonlar gelişebilir. Damarların karakteristik spazmı soğuk ekstremiteler ve oligüri ile kendini gösterir. Uygun bir tedavi yoksa, beyin ödemi nedeniyle MSS depresyonu belirtileri gelişmektedir. Bilinç kaybı, meningeal semptomlar ve sürekli nöbetler vardır.

Reaktif menenjit geliştiğinde, fotoğrafSon aşamalardaki hastalar belirli özelliklere sahiptir - dikkat şaşılığını çeker. Ayrıca, öğrencilerin genişlemesi, nadir bir kalp atışı ve medulla oblongata'nın yenilgisini gösteren bir sıcaklık düşüşü söz konusudur. Nörotoksikozun terminal aşaması, kardiyak ve respiratuar arrest ile derin bir komadır.

reaktif menenjit fotoğrafları

Teşhis ve tedavi

Reaktif menenjitin zamanında saptanması, hızlı klinik gelişim ve tıbbi kurumlardaki hastaların çok geç tedavisi nedeniyle sorunludur.

Patojeni tanımlamak,beyin omurilik sıvısı mikroskopisi. Kural olarak, bir menenjit bulunduğunda, koka florası. Ek olarak, genel kan testinde eritrositlerin parçalanması, çok sayıda lökosit ve yüksek ESR karakteristiktir. İdrar - koyu renk, protein ve kan içerir.

Hastalar yoğun bakımda tedavi edilir.bölümü. fulminan hastalık gelişimi için, bir zamanlar, antimikrobik etkimenin geniş bir spektrumu ile karakterize edilen makrolit antibiyotikleri, sefalosporinler ve penisilinler, tatbik. serebral ödem diüretik atanabilir azaltmak için, ve krampları ve kas spazmını çözmek - antispazmodik ilaçlar ve kas gevşeticiler. Kapsamlı bir tedavi glukokortikoidler dahildir. Hastalık viral bir etiyoloji ise, uyuşturucu "Niovir" veya "Viferon" reçete.

Terapi ne kadar hızlı başlarsa iyileşme şansı o kadar artar.

Reaktif menenjitin genel özellikleri 2019

Reaktif menenjitin genel özellikleri 2019

Related news

 • Vanilyalı olma konusunda iyi tavsiyeler
 • Yerli Dizi Haber, Yorum, AraÅtÄrma
 • Ebeveynler Çocuğun Başarısını Nasıl Etkiliyor
 • Karabuğday diyetinde bulunup bulunmayacağınızı inceleyecek

 • Reaktif menenjitin genel özellikleri 84

  Reaktif menenjitin genel özellikleri


  Reaktif menenjitin genel özellikleri 60

  Reaktif menenjitin genel özellikleri 9

  Reaktif menenjitin genel özellikleri 16

  Reaktif menenjitin genel özellikleri 19

  Reaktif menenjitin genel özellikleri 77

  Reaktif menenjitin genel özellikleri 45