Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 2019

Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 2019
18.05.2019

Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 20

Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği

Polotsk'in Euphrosyne'i ilk Belarus'lu veBazı tarihsel bilgilere ve Doğu Slav aydınlatıcıya göre. Buna ek olarak, onu ve Rusya'da ilk kadın olarak, bir aziz olarak tanıyoruz. Polotsk'in Euphrosyne yaşamının Hristiyanlığın zaten bölünmüş olduğu bir zamanda düştüğü gerçeğine rağmen, hem Ortodoks hem de Katolik Kilisesi tarafından aynı derecede saygı görmektedir.

Polotsk Euphrosyne

Azizlerin ana haklarından biri de, kitapların tercümesi ve yeniden yazılması, aynı zamanda Polotsk prensliğinin gerçek eğitim merkezleri olan kendi manastır ve kiliselerinin inşasıdır.

Ünlü prenses

Polotsk'un Euphrosyne ... Bu isim, sadece Doğu Slav topraklarında var olan manevi hayatın sayfalarında değil, aynı zamanda Belarus kültürünün tarihi boyunca altın harflerle yazılmıştır.

Polotsk'un Euphrosyne'i bir prenses ve bir rahibe. Ama her şeyden önce, insanların kalplerinde unutulmaz bir hatıra bıraktı tanınmış eğitimci vardır. Şu anda ve o meşhur prenses dönemi arasında, sekizden fazla yüzyıllar olduğunu. Ve böylece bu konuda çok fazla bilgi Doğu Slav halkları tarihinin kaldığını aslında şaşırtıcı bir şey yoktur. Ancak, Avrupa önemine işaret ederek, ne kadar büyük polochanke yetenekli kadın-aydınlanmacısı değerlendirmek mümkün. Tüm etkinlikler Euphrosyne, onu ünlü vatandaşlarımız Smolyatich K. ve K. Turowski gibi, hiç şüphesiz, Belarus karada o yıllarda gözlendi yüksek kültürel gelişimini söyledi.

Kutsal prensesin hayatı

Polotsk'in geleceği Saint Euphrosyne doğdu1110 yıl. Başlangıçta Predslav adı verildi. Polotsk prens Svyatoslav'ın kızıydı (Vseslav the Sorceress'in oğlu) ve Prenses Rogneda ve Prens Vladimir'in büyük torunuydu. Peder Predslava ebeveynlerinden miras almadı ve bu nedenle ailesiyle birlikte, abisi Boris Vseslavich'in mahkemesinde yaşadı.

Polotsk çapraz euphrosyne12. yüzyılın sonunda, kitap "Hayat"Polotsk'tan Euphrosyne. " Yazarı bizim için bilinmemektedir. Muhtemelen, prensesin kurduğu manastırlardan birinde yaşayan hegümenler ya da keşişlerdi. Kitabın yazarının, Euphrosyne'nin kendi öğrencisi olması büyük bir olasılıktır. Ama yine de, bu anlatı ayrıntılı olarak okuyuculara kutsal bir kadının hayatı hakkında bilgi verir.

Maalesef "Hayat ..."Bu güne ilk baskısında ulaşmadı. Fay, savaşlar ve yangınlar. Bununla birlikte, altı baskıda ve neredeyse 150 listelerinde kitapla tanışabiliriz. Bu, işin büyük popülaritesinin bir kanıtıdır. En eksiksiz listelerden biri Pogodinsky. 16. yüzyıla kadar uzanır.

"Polotsk'un Keşiş Euphrosyne'nin Hayatı"12. yüzyıla ait hagiografik Doğu Slav edebiyatının gerçek bir anıtı. Kitabın metni, hagiografik literatürü ayırt eden kanonlara göre inşa edilmiştir. Bu çalışmanın kendi prototipi olduğu varsayılmaktadır. "İskenderiye Euphrosyne'nin Hayatı" adlı çalışmasına iyi bir şekilde hizmet edebilirler. Bununla birlikte, Doğu Slavik edebiyat anıtı yazarı, çalışmalarına bireysel özellikleri tanıttı. Bu nedenle araştırmacılar, Euphrosinia'nın diyalog ve monologlarının parlaklığına dikkat çekiyorlar. Kutsal prenses tarafından yazılmış kitaplardan alınmaları muhtemeldir.

Polotsk Euphrosyne'nin Yaşamının Yapısı

Ünlü eserin bir retorik tarafından önceAnjiyografi için geleneksel bir giriş. Sonra ana kısmı takip eder. Kutsal Polochanka'nın ruhsal yükselişini doğrulayan yaşam yolunu anlatır. İşin son kısmı Övgü. Burada, hagiografik geleneklere rağmen, meydana gelen post-mortem mucizeler hakkında hiçbir hikaye yoktur. "Polotsk Euphrosyne'nin Hayatı" nı okumayanlar için, kitabın özeti aşağıda verilecektir.

Bilgi için susuzluk

"Polotsk Euphrosyne'nin Hayatı" çalışmasıbize çocukluktan beri yürekten dua ve kitaplar için büyük bir sevgi gösterdiğini söyler. Predslava, bazı kaynaklara göre, eğitimini St. Sophia Katedrali'nde, diğerini de - evde, doğrudan prensin mahkemesinde aldı (bu versiyonun daha muhtemel olduğu düşünülüyor).

Kızın öğretmenleri sadece manevi kişilerdi. Bunlar yerine ders kitapları dinsel bir mesaj literatürü, kitaplara kullanmak yerine, onun eğitimini verdi. Öğretmenlerin ve azizler kız biyografilerini deyişle itibaren manastırda yaşamış tüzük ve gümrük hakkında bir fikir edinmek. Bilim ona kolayca verildi. O büyük ölçüde akranlarını üstesinden geldi. In "Yaşam ..." öğrenme, büyük yetenek ve çalışkanlık onun sıradışı aşk diyor. Predslava kitaplara geniş erişime sahipti. Evinde benzeri aforizma ve sözler ve koleksiyonlarından, Büyük İskender açıkları hakkında bir roman okurken dini literatür kız ilaveten. D. Biraz sonra antik tarihiyle teolojik doğanın özü yorumlanması yanı sıra kitaplar tarif eserlerin ilgilenmeye başladı geniş kütüphanesi idi .

"Hayatta ..."En erken yıllardan gelen kızın yoğunlaştırılmış bir dua ile eğitime olan sevgiyi birleştirdiğini belirtir. Onun bilgeliği sadece ebeveynleri tarafından değil "görülmüştür". Predslovo'nun ihtişamı birçok şehre gitti.

Yaşam yolu seçimi

Polotsk prensesi sadecebilgelik, aynı zamanda güzellik. Ancak, evlilik için çok sayıda teklifte bulundu, herhangi bir tereddüt etmeden reddetti. Predslava kasıtlı olarak 12 yaşında dünya hayatını terk etmeye karar verdi. Bu, ebeveynlerin kızlarının evliliğini ilk önce düşünmeye başladığı dönemdi. Kız, yüksek ahlaki ideallere ve bütünsel mükemmelliğin önemine dair özverili çalışmalarla ilgili fikirlerle yönlendirildi. Prenses, "Damat" - İsa için gitmek için gitmeye karar verdi.

Polotsk'in Euphrosyne hayatıPredslava Polotsk'ta yaşayan kişiye döndüBir akrabası, amcası Roman Vseslavich'in dul eşi. Üstün bir anne idi ve bir kızın bir rahibe olmasına yardım edebilirdi. Bununla birlikte, Predslava'nın olağanüstü güzelliği ve erken yaşları, eski prensesin tonlarca ile uyumsuz olduğunu gösteriyordu. Kızın derin nedeni ve yüksek dini inancı, eski prensesi ikna etmede yardımcı oldu. Abb, rahip üzerine rahipleri çağırdı ve Predslav'a Euphrosinia adını verdi.

Manastır yıl

Bir süreliğine Evfrosinia Polotskaya geçtiTanrı'ya itaat okulu. Aynı zamanda, aynı manastıra binince katıldı. Ancak, bir süre sonra Polotsk'in Piskopos İlyasının nimetini aldı ve St. Sophia Katedrali'nde yaşadı. Odası bir hücreydi - bir "taş golbets". Bu katedralde, Evfrosinia özellikle kütüphane tarafından çekilmiştir. Onun içinde bulunan kitaplardan, rahibe "bilgelikle doyuruldu" ve prensesin inanılmaz konsantrasyonu onu derinden kavramasına yardımcı oldu.

Polotsk Saint EuphrosyneTüm bu yıllar boyunca Rahip, aşktan vazgeçmediöğretim. Ve manevi aydınlanmanın insanlara yardım ve sevginin ayrılmaz bir parçası olduğuna inandığında. Euphrosinia kitaplarını yeniden yazmaya başladı ve bilgeliği sayesinde herkese hikmet verdi. O yıllarda, bu sıkı çalışma sadece erkekler tarafından yapıldı. Ve böyle bir iş için genç bir kadının üstlendiği bir şey kendi başına bir başarıydı.

Euphrosyneia tarafından kopyalanan kitaplardan bazılarısatış. Bundan elde edilen para, bir rahibin fakirlere talebi üzerine dağıtıldı. Aynı zamanda ünlü prenses kendi kitaplarını yazmaya başladı. Onlarda öğretileri ve duaları ele geçirdi, ayrıca Latince ve Yunanca çeviriler yaptı. Buna ek olarak, Euphrosynia kardeşleriyle ruhlarına ve vatandaşlarına karşılık verdi. Bunlardan biri Kirill Turovsky idi. Aynı zamanda Rahip varolan eski geleneklerle mücadeleye gitmedi. Kadının en yüksek bilgeliğinin kendini gösterdiği "ışıkla aydınlatma" elde etti.

Kendi manastırını açma

"Hayata göre ..."İlyas - Polotsk Piskoposu - daha yüksek bir güç o melek benzer mesajla manastırın başında üç kez rahibeyi koymak gerektiğini ona işaret ve Aziz Euphrosyne, aynı zamanda Tanrı'nın melek onay yüksekliği fedakarlığa Euphrosyne alınan .. memnuniyetle manastırın yeri Polotsk Selco yürüme mesafesinde tanımlanmıştır için Kurtarıcı'nın bir kilise de bulunmaktadır.. Mesih'in seçim kabul ve piskoposların defin yeri bulunuyordu.

Selts Euphrosyne'ın ciddi transferi St. Sophia Katedrali'nde gerçekleşti. Piskopos Ilya, bu yerde bir kadın manastırı oluşturmak için Rahip'i kutsadı.

Manastırın heydayı

Polotsk'un Monk Euphrosyne'si olduKurtarıcı-Transfiguration Kadın Manastırı kurucusu. Bu manastır Polotsk toprakları boyunca yaygın olarak biliniyordu. Burada, Euphrosyne'nin rahibeleri ve kızkarları tonluydu.

Manastırda bir kadın okulu kuruldu. Polotsk Euphrosyne'nin eğitim faaliyetlerini gerçekleştirdi. Genç kızları toplayan Prenses, onlara kitap, iğne işi ve diğer birçok yararlı el sanatlarını söyleyip şarkı söylemelerini öğretti. Rahibe, kızların Tanrı'nın yasasını bildiği ve çalışkan olduğu gerçeğine dikkat etti. Kurtarıcı-Transfiguration Manastırı'nda kurulan okulun, manastırın hızlı büyümesine büyük ölçüde katkıda bulunduğunu belirtmek gerekir.

Tapınağın inşaatı

12. yüzyılın ortasındaki ahşap kilisenin yerindePolotsk'in Euphrosyne'i bir taş inşa etmeye karar verdi. Rüyasını gerçekleştirmek için John'a tavsiyede bulundu. Bu keşiş tapınaklarda zaten deneyimliydi. "Yaşam ..." ya göre tüm işler oldukça hızlı geçti. Zaten 30 haftadan sonra Polotsk'un Euphrosyne tapınağı dikildi. Açılışı 1161'de gerçekleşti. "Yaşam ...", ereksiyonun sonunda meydana gelen divayı anlatır. İnşaat sürecinde tuğla bitti ve masonlar işlerini nasıl bitireceklerini bilemediler. Fakat ertesi gün, kutsal duadan sonra ustalar, fırında gerekli malzemeyi buldular.

Polotsk Euphrosyne TapınağıPolotsk'un Euphrosyne Tapınağı hiçbir zaman hayret etmiyorAraştırmacılar. O zamanın birçok konstrüksiyonundan, orantılı, üst üste binen ve ayrıca tamburun sıra dışı gerilmesine göre farklıdır. Kilisenin iç kısmı ziyaretçilere gizemli gözüküyor: masif duvarlara rağmen kalın sütunlarla doludur.

Kilise donanımı

Yeni kilisenin inşasından sonra, Euphrosiniaetkin çalışma böylece Tanrı'nın bu evinde hizmetlerin yürütülmesi için gerekli her şey vardı. Rahmet, duvarları, azizlerin yüzlerinin tasvir edildiği İncil hikayeleriyle boyayan sanatçıları davet etti. Güzellik çizgilerinde şaşırtıcı olan, Reverend için tasarlanan hücrenin yanı sıra koro üzerine de boyanmıştı.

Polotsk Euphrosyne'nin hayatı

Kilisede kendi evi için, Euphrosyne, Tanrı'nın Annesi (Efes'in mucizevi Odigitrius) ikonunu aldı. Geleneğe göre, Evangelist Luka kendisi tarafından yazılmıştır.

Kutsal Haç

Yeni kilisede özel bir yerlere verildi,hangi Kievan Rus Lazar Bogsh en iyi kuyumcu tarafından yapıldı. Bu Polotsk'un Euphrosyne'si. Rahibe, inşa ettiği kilise için özel olarak emretti. Çarmıhta tam olarak üretim tarihini (1161) ve ustanın adını görebilirsiniz.

Polotsk'in Euphrosyne haçı altı köşelişekillendirirler. Teologlara göre, böyle bir karar ilkel ışığın bir sembolüdür. Haçın Altı uçları Tanrı dünyayı yarattığı bu süre boyunca bu altı gün anlamına gelir. Yeni Ahit ve erken Kilise'nin bütün tarihi üzerine antik takı sanatı illüstrasyon dekore başyapıt. Çapraz (resme bakın) Euphrosyne İsa ve Meryem, Cebrail ve Mikail, Paul ve Havari Peter, en kutsal Euphrosyne ve Vaftizci görüntüleri vardı. Bu değerli şeyi değerli metaller ve taşlar ile dekore ettiler.

Poloplast fotoğraf EuphrosyneAncak kalıntının özel değeri parçacıklara verildi.kutsal emanetler. Böylece, Haç'ın ön tarafındaki üst çaprazlarda Mesih'in Kan'ı yerleştirildi. Biraz daha düşük - "Hayat Veren Ağaç". Ters taraftaki üst artı işaretinde Kutsal Kabir'den bir taş vardı ve aşağıda Kutsal Kabir'in bir parçası vardı.

Ne yazık ki, faşistle savaş sırasındaAlmanya türbe kaybolmuştu. sanatın en değerli eserlerinden biri olarak kabul edilir Bu Çapraz yanı sıra azılı Amber Odası, arama halen sürüyor. Polotsk manastırın Aziz Euphrosyne Bugün, Brest kuyumcu-emaycı N. Kuzmich 1997'de gerçekleştirildi kalıntı, tam bir kopyasıdır.

Manastır

Euphrosyne sadece kadınların manastırın kurucusu olarak kabul edilir. Church of St - manastır ve onun emriyle inşa edildiği. Bakir.

Daha sonra, her iki manastır da Polotsk için olduGerçek eğitim merkezleri olarak princedomlar. Açık okullarında, gençler yazma ve okuma ve yazma öğreniyorlardı. Kitap yazmanın yanı sıra ikon-resim ve takı çalışmaları için kütüphaneler ve atölyeler vardı. Polotsk Reverend Euphrosyne kendini yarattı ve daha sonra duaları ve vaazları kaydetti. Fakat eğitim faaliyetlerine ek olarak, rahibe çağdaşları bir danışman, bir barışçı ve adil bir yargıç olarak biliniyordu.

Hayatın son yılları

Yaşlılıkta olmak, Euphrosinia'ya karar verdi.Kutsal Kudüs'e gitmek için hacca gitmek. Orada uzun bir yolculuktan sonra yorgun, hastalandı ve kısa süre sonra öldü. Polotsk prensesi Kudüs'ten, St. Theodosius. 1187'de azizin tekrarı gerçekleşti. Kalıntıları Kiev-Pechersk Lavra'nın Feodosye mağarasına nakledildi. Sadece 1910'da azizin kalıntıları Polotsk'a götürüldü.

Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 2019

Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 2019

Related news

 • Adını Sen Koy Zehra Ömer’i Gerçekten Affet mi Zehra Gerçekleri Öğrenecek
 • Türkiye’nin iflası başladı’
 • İznik Haberleri: Çöpten görünmeyen mozaiğin üzeri temizlendi
 • Googleın bilgisayar için sesli arama şimdi Rusça konuşan kullanıcılar için
 • Banka kartları RosBank: türleri ve yorumlar

 • Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 59

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği


  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 97

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 78

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 18

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 92

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 78

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 14

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 57

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 5

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 25

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 24

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 6

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 98

  Polotsk Euphrosyne: hayat, aydınlanma etkinliği 4