Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler 2019

Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler 2019 Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

Piller neden şarj edilmiyor? Olası nedenler

Kullanılmış veya yeterince yaşlı olanların sahipleriaraba, etkili pil şarj olmaması gibi bir sorunla karşı karşıya kalabilir. Bu, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ortak bir durumdur. Bazen, özel bir şarj cihazı kullanırken bile pil şarj almaz, ancak atmak için acele etmeyin. Her şeyden önce, neden pilin şarj edilmediğini anlamanız ve sebepleri ortadan kaldırmanız gerekir.

pil şarj edilmiyor

Sorunu tanımlama

Araba akü için şarj olmuyorsa,o zaman elektrikli ekipmanların çalışmasında derhal farkedilir olacak. En azından araba basitçe motoru çevirmek ve aküden alınan enerjinin onun tanıtımı için gereken motoru başlatmak için bir başlatıcı olarak başlamayacaktır. Bununla birlikte, araç bir tepeden itilirse veya yuvarlanırsa, tekerleklerden dolayı motor bükülmez ve bu nedenle de çalışmaya başlayacaktır. Bu otomatik şanzıman ile yapılamaz.

Genellikle pilin cihazı onunla hiçbir ilgisi yoktur,ve problem jeneratörde hatta kablolarda gizlenebilir. Arızayı saptamak için önce terminallerdeki gerilimi bir multimetre ile kontrol edin. Multimetreniz değilse, SRT'de veya garajdaki bir komşusu üzerinde. Pilin şarj olmaması durumunda, ana nedenleri yalnızca bir multimetre yardımıyla bulabildiğimizi unutmayın. Sadece ihtiyacımız var.

Multimetre Testi

Kontrol etmek için önce motorun çalıştırılması gerekir. multimetre gerilim ölçüm moduna ayarlanır tesis, akü kutup olan probları bağlayın. Pil yoğun ekilen eğer şarj ise, voltaj size pil şarj gitmezseniz 14-14,4 V bölgede olacak, Multimetrenin gerilim, 12 veya daha düşük eşit olacaktır.

pil vazoları için herhangi bir ücret alınmaz

Pil bir şarj cihazına bağlıysa vevoltajı bir multimetre ile ölçmek için, terminallerdeki voltajın sürekli olarak arttığını ve bu da tam şarj olduğunu gösterir. Belirli bir değere duracaktır - bu normaldir. Bununla birlikte, şarj anından gelen voltaj hiç değişmezse, şarjın hiç gitmediği anlamına gelir.

neden bataryada şarj olmuyor

Böyle kolay bir test yöntemi, anlaşılmasını mümkün kılar.Bataryadaki problem mi, yoksa jeneratörde arama yapmaya değer mi? Her durumda, şimdi pilin şarj olup olmadığını kontrol etmeyi biliyorsunuz. Ancak, bu bir multimetre gerektirir. Neyse ki, bu herhangi bir özel mağazada satılan ucuz bir cihazdır.

Pil neden şarj edilmiyor? nedenleri

En yaygın sebeplerden biri -Batarya çok uzun süre kullanılmadığında meydana gelen plakaların sülfatlanması. Kurşun levhalar üzerinde sülfasyon durumunda, beyaz bir çökelti oluşur - bunlar, levhaların çalışma yüzeyini azaltan kurşun sülfat kristalleridir. Sonuç olarak, batarya kapasitesi büyük ölçüde azalır. Pil normal modda çalışıyorsa, yani sürekli deşarj edilir ve şarj edilir, daha sonra kristaller oluşmaz. Sadece işte boşta kalma durumunda görünürler.

Pilin şarj olup olmadığını kontrol etme

Eğer plakalardaki bu kristaller az isePilden sürekli olarak boşalır ve şarj edebilirsiniz. Bu amaçla, bir pil şarj ve daha sonra boşaltma için ağır bir yük beslenir ve daha sonra tekrar alınmasından sonra yüklendi ve t. D. ve döner kristalleri yok şarj bile özel bir şarj vardır, kurşun levhalar artar çalışma yüzeyi ve pil, normal yükü alabilir . Ancak, bu özel şarj olmadan yapılabilir. Fakat bu durumda, örneğin iki veya üç gün boyunca pili şarj etmek ve deşarj etmek (örneğin, lambayı bağlamak için) özellikle uygun değildir.

Sülfasyonun büyük etkileri olduğu durumlardaplakaların alanı, fiziksel temizlik gereklidir. Yani, plakalar kendileri plastik kaptan (asit çözeltisi daha önce boşaltılır) alınır ve kristaller elle çıkarılır. Bu, genellikle üst pil kapağına dokunmayı gerektiren radikal bir yoldur. Çok dikkatli bir şekilde üretilmelidir, çünkü iç asittir ve cilde ulaşması ciddi yanıklara neden olur.

Benzer bir arıza sadeceeski şarj edilebilir piller. Sonuç olarak, VAZ-2107 bataryası için herhangi bir ücret yoksa, bu durumda sülfiyonda büyük bir olasılık söz konusudur. Nispeten yeni bataryalarda, kontrol edilecek ilk şey terminallerin oksitlenip oksitlenmediğidir.

Terminallerin oksidasyonu

Oksidasyon kimyasal bir süreçtirmetalin havada bulunan oksijen ile etkileşimi. Sonuç olarak, terminallerde, direnci önemli ölçüde artıran beyaz bir kaplama oluşur. Yüksek dirençle normal batarya şarjının imkansız olduğu ve dolayısıyla baskının kaldırılması gerektiği mantıklıdır. Bu, sıradan ince taneli zımpara kağıdı kullanılarak yapılabilir. Uçların dikkatli bir şekilde ovalanması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır, çünkü kurşun yumuşak bir metaldir. Plak çıkarıldıktan sonra terminaller tekrar emniyete alınmalı ve şarj için kontrol edilmelidir.

Bunun, kolayca çözülebilen en banal ve önemsiz sorun olduğunu unutmayın.

VAZ 2107 bataryayı şarj etmiyor

Oksidasyon veya tellerin kırılması

Sadece terminaller oksitlenemez, amave teller. Aksine, tellerin kendisi değil, terminallerle temas ettikleri yerler. Ayrıca zımpara kağıdı ile temizlenmeli ve tekrar bağlanmalıdır. Nadir durumlarda, gerilim düşmesi nedeniyle tel herhangi bir yerde yanabilir. Bu, açık bir devreye neden olur ve jeneratöre hiç bağlanmayacağı için pil şarj edilmeyecektir. Bu nedenle, tüm telin tükenmişlik açısından incelenmesi gereklidir.

Triger kayışı kayması

Bunun için bir neden yokBatarya, triger kayışı olabilir. Motor çalışmaya başladığında, bu kayış sabit çalışmasını destekler. Kayış ağır şekilde kötüleşti ise, bir sonucu, jeneratör rotor olarak, motor krank milinin dönme kararsızlığına neden olacak ve olası kayma vardır.

Kayışın kaymasını sağladığını unutmayın.Motor çalışırken kaputun altından gelen karakteristik bir yüksek düdük. Bu kayışta bir kesinti, termik santral valflerini tamamen bükebilir, pili şarj etme yeteneğinden yoksun değildir. Bu nedenle, kaputun altından duyulabilecek şüpheli bir düdük izlemek ve zaman kayışını zamanında değiştirmek çok önemlidir. Otomobil üreticilerinin modeline bağlı olarak 50-80 bin kilometre olarak değiştirilmesini tavsiye ederiz. Frekanslara uyulması arzu edilir, çünkü sonunda bükülmüş valfler onarımda büyük yatırımlar gerektirecektir. Bununla birlikte, triger kayışı her zaman valfı eğmez, ancak bu, bu makalenin konusu değildir.

Jeneratör rölesinin diyotları

Pil şarj sistemi basit olsa da, ancakçeşitli cihazlar içerir. Bunlardan herhangi birinin çıkması, pil gücünün eksik olmasına neden olabilir. Sık sık parçalanan ortak bir eleman jeneratör rölesidir.

pil şarjı şarj edilmiyor

Kontrol aşağıdaki gibi yapılır: Motor çalışmadığı zaman akü terminallerindeki voltaj, multimetre ile ölçülür. Daha sonra motor çalıştırılır ve voltaj tekrar ölçülür. Normal bir motorlu rölantide, 13,5-14,3 V eşit olmalıdır çalıştıran voltaj - 12,5-12,7 V motor, ivme eklemek çalışan gaz pedalına basıldığında ise, jeneratör da artabilir metrelik ekranı için daha hızlı değer bükülmüş. olabilir, ama gerilim artışı durum buysa, o zaman sorun büyük olasılıkla jeneratör şalteri diyotların başarısızlık yatıyor olmamalıdır şey yok. Bu durumda jeneratör söndürülür, kapak açılır ve röle tamamen değiştirilir. Böyle bir iş deneyimi olmayan bir kişinin bu görevle başa çıkması olası değildir, bu yüzden STO'yu izlemeniz gerekir.

Diyotları değiştirdikten sonra, batarya normal bir akım alır. Sonuç olarak, normal olarak da ücretlendirilecektir.

Pilin kendisi ile ilgili sorun

Jeneratör ile her şey yolunda ise, kalırsadece pil. Sülfasyon hakkında daha önce yazılmış olmasına rağmen, bir VAZ pili ve diğer markaların şarj edilmemesinin nedenleri farklı olabilir.

Alternatif olarak, elektroliti değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için, tüm kutulardan sıvı birleşir, damıtılmış su dökülür. Bir süre sonra bu su da tahliye ve elektroliti doldurmak gerekir - bir pil var nerede, motorlu taşıtlar için mallar ile neredeyse tüm mağazalarda satılmaktadır. Elektroliti değiştirdikten sonra, bataryayı şarj etmek geri yüklenebilir.

neden pil vazoyu şarj etmiyor

Bu arada, elektrolit yoğunluğunu 1.285 g / cm değerinde tutmak çok önemlidir.3. Yoğunluk, sürücülerin genellikle sahip olmadığı özel bir cihaz tarafından ölçülür. Bu nedenle, bu işlemi SRT'de gerçekleştirmek en iyisidir.

Genelde, bataryada bir sorun varsa, o zamanEn sık yenisi ile değiştirilir. Eski satmak. Genellikle yeni bir batarya alırken, eski ortalama 400-500 ruble alınır. Dolayısıyla, bir VAZ pili veya başka bir marka otomobil için şarj olmazsa, değiştirme seçeneği cazip görünür. Bir pil sarf malzemesidir ve sınırlı bir hizmet ömrüne sahiptir, bu nedenle bozulursa endişelenmeyin. Eski cihazlar hakkında konuşuyorsak, bu oldukça normaldir.

Başka bir sebep

Ve ana nedenleri sadece üç olmasına rağmen (pilin kendisiJeneratör, bu cihazlar arasında bir devre), arıza daha derin kaplanabilir. Çok eski jeneratörler üzerinde, rotorlar çok yıpranmış. Çalışmalar sırasında sıkışabilirler. Bu olursa, bu birimin tamamen değiştirilmesi gerekir. Jeneratörü aktive ederek zinciri kırmak da mümkündür. Uçurumun tam yerini belirlemek oldukça zordur ve bu sadece SRT'deki tecrübeli ustalar için mümkündür.

Sonuç

Artık neden ücret alınmadığını biliyorsunuz.Pil. Ne yazık ki, bu çoğu durumda ikincisini değiştirerek çözülen ortak bir sorundur. Fakat bu, herhangi bir araca olabilecek en kötü arıza değildir, bu yüzden özellikle bu konuda üzülmeyin.

Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler 2019

Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler 2019

Related news

 • İnsan ilişkilerinde yapılan hatalar
 • Muz Maskesi Tarifi
 • Döşeme tavukları: hemşirelik ve beslenme
 • Ruslar için Mısıra vizeye ihtiyacım var mı
 • Çizgili Bay Bayan Örgü Patik Modeli

 • Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler


  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler

  Piller neden şarj edilmiyor Olası nedenler