Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 2019

Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 2019

Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 76 19.01.2019, 06:06

Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri

Pierre-Joseph Proudhon - ünlü Fransızfilozof, politikacı ve sosyolog. Birçoğu onu anarşizmin kurucusu olarak tanıyor. En azından tarihçiler tarafından bilinen ilk "özgür" toplum fikrinden alıntılanan kişi budur. Peki Pierre Proudhon hangi kişiydi? Hayatımda ne gibi zirvelere ulaşabilirim? Ve onun dünya görüşünün özellikleri nelerdir?

Pierre Joseph Proudhon

Pierre-Joseph Proudhon: ilk yılların biyografisi

Gelecekteki siyasetçi 15 Ocak 1809'da doğdu.basit köylüler ailesi. Doğal olarak, böyle bir mülk, oğlanın bütün çocukluğunu sıkı çalışarak geçirdiği anlamına geliyordu. Ve yine de yetenek ve ihtiyatını mahvetmedi. Yirmi yaşında, benzeri görülmemiş bir kararlılık sergiliyor ve küçük bir matbaada çalışacak şekilde düzenlenmiştir.

Başlangıçta, Pierre-Joseph Proudhon basittikompozitör, gündüz ve gece baskı tonlarca gazete malzemesi. İç nitelikleri nedeniyle, yönetim lehine çabucak dikkat çekiyor. Yakında Proudhon kariyer merdivenlerinde hızla ilerlemeye başlar. Buna ek olarak, genç adamın yenilikçi fikirleri şirkete iyi bir kâr getirdi ve sonunda bu matbaanın ortak sahibi oldu.

Ancak en çarpıcı olan 1838'dePierre-Joseph Proudhon, lisans eğitimini başarıyla tamamlamayı başarır. Ve bu, boş zamanlarında sıkı bir şekilde çalışarak, tüm bilgileri kendisinin elde etmesidir. Böyle bir toplumsal sıçrama, başkentini hızla arttırmasına izin verdi.

Pierre Joseph Proudhon

Siyasi faaliyet

Pierre-Joseph Proudhon parasını akıllıca harcadı. Üstelik onları kalıcı bir şekilde Paris'e taşımak için kurtardı. Ve 1847'de rüyası belli bir kusur olsa da gerçekleşir. Başkentte bir yıl sonra devrim patladı ve çok merkez üssünde olduğu ortaya çıktı. Proudhon'un doğasının onun yanında durmasına izin vermediği ve ülkenin devrimci hareketi içinde aktif rol aldığı açıktır.

Özellikle Pierre-Joseph Proudhon,milletvekili milletvekili Dikkatsizlikle, Louis Napoleon Bonaparte politikalarını açıkça eleştiriyor. Bu tür haydutlar hükümete büyük zarar verir ve bu nedenle ona karşı bir dava açarlar. Sonuç olarak, özgürlük seven filozof üç yıldır hapis cezasına çarptırıldı ve bu da onun hareketlerine iyi yansımasına zaman tanıdı. Gelecekte, 1851'deki Bonapartist darbesinin ardından gelen olayları karşılamakta daha kararlı olacak.

Özgürlüğe yükselen Pierre-Joseph Proudhon çalıştıKendinizi siyasetten koruyun. Ancak "Devrim ve Kilisede Adalet Üzerine" adlı kitabı (1858) hükümet zihnini bir kez daha harekete geçirdi. Tutuklu kalmaktan korkan filozof, gelecek dört yıldır yaşadığı Belçika'ya göç ediyor. Sadece ölüm yaklaşımını hissettiğinde, eve döndü.

Ve 19 Ocak 1865'te Pierre-Joseph Proudhon öldübilinmeyen sebeplerden dolayı. Tek hoş şey, Paris yakınlarında gerçekleşmesidir. Büyük filozofun hayatını harcamayı düşlediği şehir.

Pierre Joseph Proudhon ideolojisi

Pierre-Joseph Proudhon: ideoloji

Proudhon ilk anarşistti. Bu kelimeyle, filozof yönetici elitin yararına çalışan bütün devlet yasalarının imha edilmesi anlamına geliyordu. Evrensel adalete dayalı bir "toplumsal anayasa" ile değiştirilmesi gerektiğine inanıyordu.

Böyle bir ütopya ulaşmak için birkaçevreleri. Fakat bunların en önemlileri modern ekonominin devrilmesiydi, çünkü halk arasındaki eşitsizliği tamamen destekledi. Ona göre eşdeğer bir mal veya hizmet değişimi daha uygundur. Örneğin, böyle bir sistemle, ayakkabıcı mağazaya ayakkabı ile ve çiftçiyi yemekle güvenle yerleştirebilir.

Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 2019

Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 2019

Related news

 • Kurban bayramı mesaj sözleri 2019
 • Sevdiğiniz insanın kalp atışlarını hisseden yüzük
 • Son Moda Gelin Başı Modelleri

 • Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 86

  Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri


  Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 4

  Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 7

  Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 27

  Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 49

  Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 88

  Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 70

  Pierre-Joseph Proudhon: Kısa bir biyografi ve ideolojinin temelleri 12