Peterin dış politikası 1 2019

Peterin dış politikası 1 2019 Peterin dış politikası 1

Peter'in dış politikası 1

Rusya'nın 18 başlarında diğer ülkelerle olan ilişkileriyüzyıllar özellikle aktifti. Büyük Petrus'un dış politikası iki yönde gerçekleştirildi: Asya ve Avrupa. Barışçıl bir karakter gibi giydi ve ordunun yanı sıra diplomatik olarak da çözüldü.

Asya Büyükelçiliği'nin Büyük Petrus'un dış politikasıÖncelikle, çıkışın Karadeniz üzerinden açılmasıyla ilgiliydi. Bu amaçla Azov kampanyaları organize edildi, bunun sonucu Osmanlı kalesinin ele geçirilmesi, Azor'un kalesi oldu. Güneyde, Rusya'nın sınırları Kırım'a denizden saldırma fırsatı nedeniyle daha güvenli hale geldi. Taganrog limanının faal yapımı başladı. Bununla birlikte, Osmanlı İmparatorluğunun gücünde Kerş Boğazı yer aldı; bu da Karadeniz'e olan çıkışının kapalı kaldığı anlamına geliyor. Rusya, ne savaşı Türkiye'ye girmek için ne denizcilik ne de finans sağladı. Sonra Peter 1 yeni bir vergi açtı: Her kumpanın (içinde birleşik 10,000 hane) kendi parasıyla devlet için bir gemi inşa etmesi gerekiyordu. Bu gemilerden birinde, Rusya büyükelçisi müzakereler için İstanbul'a gitti. Sultan, 1700 yılında, Azov'un Rusya'nın arkasında kaldığı barış antlaşmasını destekledi ve sonuçlandırdı.

Büyük Petro'nun iç ve dış politikası tezahür etti.ve Batı'nın başarılarını kullanma arzusunda. Filo yapımında ve ordu oluşumunda Avrupa uzmanlarının bilgisi olmadan yapamazdı. Fakat Peter 1, ülkesinin bu konularda tamamen cahil kalmasına izin veremedi. Dolayısıyla, umutlu soylular yurtdışındaki bilimlerin araştırılması için gönderildi. Ve Çar'ın kendisi kısa süre önce Batı'ya ilk giden yolculuğunu yaptı.

Avrupa'ya büyük bir elçilik gönderdi.Türkiye ile mücadelede müttefikleri bulun. Çar kendisi elçiliğin üyelerinden biriydi ve sahte bir ad altında saklandı. Müzakerelere katılmakla kalmadı, aynı zamanda dövüş sanatları, gemi inşaatı, tersanelerde marangoz olarak çalıştı, İngiltere'de birçok ünlü yeri gezdi.

O sırada Batılı güçler meşguldüİspanya mirası için savaş hazırlığı yaptı ve Rusya ile Türkiye arasındaki savaşta yardım edemedi. Bu nedenle Büyük Büyük Peter'in dış politikası Asya'dan Avrupa yönüne yeniden yöneldi.

Rusya, yeni bir savaş başlatmak içinOsmanlı İmparatorluğu 30 yıldır ateşkesi. Bu, Danimarka ve Saksonya da dahil olmak üzere Kuzey İttifakının temel şartıydı. Çoğu bu savaşta Augustus II, Polonya Kralı ile ilgileniyordu. Livland'ı ele geçirmek istedi ve Rusya, destek için Karelia ve Ingermanland tarafından seçilen desteğe geri dönmeyi taahhüt etti. Rusya'nın savaş ilan etmesinin bahanesi, daha önce Peter 1'in Riga'da verdiği suçtur.

XII. Charles ve II. Ağustos yenilgiye uğradı, Rus kral birçok kaleyi ele geçirmeyi başardı ve Baltık yolunu açtı.

1710 yılında Türkiye, imzalanmış olmasına rağmenMütareke, savaşa müdahale eder. Osmanlı İmparatorluğu ile askeri operasyonlar sonucunda Rusya, Azak kalesini kendisine geri getirmek ve Taganrog'u yok etmek zorunda kaldı. Fakat bu eylemler sayesinde Türkler tekrar bir ateşkes gerçekleştirdiler ve kral yalnızca İsveçlilerle ilgilenebildi. Rus filosu Baltık'ta güçlenmeye devam etti. Bu İsveç'ten çok endişeliydi. İki ülke arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılması barışın sonuçlanmasına yol açtı. Rusya şartlarına göre ek bölge ve denize açık erişim aldı. Rus çarının imparator ilan edildiği bir şekilde Avrupa'da büyük bir güç haline geldi.

Böyle başarılı olduktan sonra, Büyük Petrus'un dış politikası şimdi Transkafkasya'daki imparatorluğun konumlarını güçlendirmek için Hazar kampanyasının organizasyonuna yönlendirildi.

Alınan siyasi eylemler sonrasındaİmparator, Rusya'da köklü değişiklikler oldu. Peter'ın dış politikasının sonuçları, yalnızca denize serbestçe erişmek değildir. Ataerkil ülke aniden birdenbire bir Avrupa gücü haline geldi ve tüm uluslararası süreçlerde yer aldı.

Peterin dış politikası 1 2019

Peterin dış politikası 1 2019

Related news

 • Morfolojik analiz: bunun anlamı nedir ve ne yediğiyle
 • Erkekler İçin Süper Kolay Boyunluk Tarifi
 • Gülen Kalpler Yelek Örneği Yapılışı
 • Başarılı bir satın alma - hint yağı
 • ÇATAL KAŞIK BIÇAKLA PASTA SÜSLEME

 • Peterin dış politikası 1

  Peterin dış politikası 1


  Peterin dış politikası 1

  Peterin dış politikası 1

  Peterin dış politikası 1

  Peterin dış politikası 1

  Peterin dış politikası 1

  Peterin dış politikası 1

  Peterin dış politikası 1

  Peterin dış politikası 1

  Peterin dış politikası 1

  Peterin dış politikası 1