Perma Nasıl Yapılır 2019

Perma Nasıl Yapılır 2019 Perma Nasıl Yapılır

Perma Nasıl Yapılır

Saçınıza Nasıl Perma Yapılır

Kalıcı dalga, ayrıca perma olarak bilinen uygulama saçınıza kıvrımlar ve yoğunluk katacak bir kimyasal saç uygulamasıdır. Her perma işleminin iki kısmı bulunur: saçın fiziksel olarak şekil verilerek sarılması ve saçınızın disülfit bağlarının önce kopup sonra yeniden şekillendiği kimyasal bir banyo. Pek yaygın olmasa da, evinizde kendi permanızı kendiniz de yapabilirsiniz, eğer bir salona gitmeyi tercih ederseniz, bu ne istediğinizi tam ve doğru olarak tarif etmenizde faydalı olacaktır. 

İlk olarak: Perma İşlemine Hazırlanmak

Permanın gerçekten istediğiniz şey olduğundan emin olun. Adından da anlaşılacağı gibi bir perma kalıcıdır, permalanmamış yeni saçlarınızı çıkaracaksınız fakat geri kalanı 6 ay a kadar bir süre kıvrık, belli bir süre sonra ise hala daha az kıvrık olacaklar. Haftada sadece birkaç gün için dalgalı saç istiyorsanız, perma yerine sıcak bigudiler ya da saç maşası deneyin. Eğer her gün kıvrık, dalgalı ya da yoğun saçlar istiyorsanız perma yapılacak tek şeydir. 

Saç tipinizi öğrenin.Saç tipinizin ne olduğunu bilmek ve saçınızın hangi durumda olduğunu bilmek çok önemlidir. Bu ilk basamak, yaptırılacak perma tipine karar verirken ve saç kaybı ya da kırılmaları gibi ters etkileri yatıştırma için önemli bir basamaktır.

 • Dayanıklı saç, dayanıklı gri saç, Asyalı saçı, düşük elastikliğe sahip saç, ince saç ve kalın ya da güçlü saçlar sıklıkla en iyi alkali perma ile işlem görürler.
 • İyi elastikliğe sahip sağlıklı saçlar, hafif boyalı saçlar, hasar gören saçlar, aydınlık verilen saçlar ya da kırılgan saçlar daha ılımlı asit ile perma işlemine tabi tutulur.
 • Eğer geniş ölçüde renk uygulaması yapılmış ya da hasar görmüş saçlarınız varsa ya da Afrika-Amerika tipi saçınız varsa bir salona gitmeniz en iyisi olacaktır. Hasarı minimize etmek için sizinki gibi saçlarla çalışma konusunda uzmanlaşmış bir stilist bulun.

Öncelikle saçınızı kestirin.Perma yaptırdıktan sonra saçınızı kestirmeniz daha zor olacaktır ( gerçi imkansız değildir) bu yüzden ilk önce saçınızdaki kırık uçları kestirin. 

 • Kahküllerinize ne yapacağınıza karar verin ( isteğe bağlı). Eğer kahkülleriniz varsa, perma yaptırmadan önce onlara ne yapacağınıza dair bir plan yapmaya çalışın. Permalı kahküllerin özellikle kabarık görüneceğinin farkında olun, eğer bu istediğiniz görüntü değil ise perma yaptırmadan önce bir ya da iki ay kahküllerinizin uzaması için beklemek isteyebilirsiniz. Eğer kahkülleriniz varken perma yaptırmaya karar verirseniz, kendinize sorun: Kahküllerinizi düz mü bırakacaksınız? Kahküllerinize perma mı yaptıracaksınız?

 

Ayrıca permanızın nereden başlamasını istediğinize karar verin.Eğer köklerden başlayarak perma yaptıracaksanız, perma yapılmamış yeni saçlarınızın görüneceğini unutmayın.

Permayı evde mi yoksa salonda mı yaptıracağınıza karar verin.Saçlarınıza permayı evinizde yapmak mümkündür ve bu biraz daha az pahalı bir yöntemdir. Bununla birlikte, eğer bir stiliste giderseniz, o kişinin çok fazla perma yaptığına ve herhangi bir hataya ücretsiz olarak çare bulacağına güvenebilirsiniz. Bu noktaları düşünün: 

 • Eğer ustaca bir perma yapma girişiminde bulunuyorsanız, bir stiliste gidin. Kendi başınıza yaptığınızda saçınıza yanlışlıkla defalarca işlem uygulayabilirsiniz.
 • Eğer saçınız büyük ölçüde hasar görmüş ya da geniş ölçüde renk işlemi uygulanmışsa, herhalde en iyisi salondan bir randevu almaktadır. Hasarlı saçlar perma işlemine sağlıklı saçların vereceğinden daha farklı reaksiyonlar verecektir ve eğitimli bir stilist bu farklılığı nasıl aşacağını bilecektir.
 • Eğer saçınız zaten biraz dalgalı ya da kıvırcık ise, bu türde saçlarla çalışma konusunda uzmanlaşmış bir stilist bulun. Stilist kesintili kabartıları olan kıvrımlar yerine daha düzgün perma görünümü ile karşılaşmanızı garantiye alacaktır.
 • Eğer elastiklikle dolu tam anlamıyla sağlıklı saçlara sahipseniz, daha önce evde perma yaptıysanız, ya da genellikle kendi saçınızı yapma konusunda bir uzmansanız, muhtemelen evde kendi saçınıza perma yapmayı da halledebilirsiniz. 

 

Hangi tip perma istediğinize karar verin.Küçük, sıkı kıvrımlar mı istiyorsunuz? Ya da belki daha geniş, canlı kıvrımlar istersiniz. Her ne olursa olsun, saçınıza perma yaptırmak için yola çıkmadan önce ne beklediğinizle ilgili iyi bir fikir alın.

 • Saçınızın kıvırıcılardan ilk çıktığında permanız süresince olacağından daha sıkı olacağını bilin. Kıvrımlar zaman ilerledikçe biraz düşecektir. O zaman, saçınızı istediğinizden biraz daha sıkı sardırıp perma yaptırmak iyi bir fikir olabilir.

Gereken zamanı ayırın.Bir perma işlemi 2 ila 4 saat süre sonunda başarıyla tamamlanır. Ardından, permanın sabitlenmesi için 24 saat beklemeniz gerekir, bu da saçınızı yıkamamanız, şekillendirmemeniz ve geri çekmemeniz gerektiği anlamına gelir. Ek olarak, perma yaptırdıktan sonra 48 saat kadar saçınızı yıkamamanız gerekir. Takviminizin bu limitleri karşılayabileceğinden emin olun.

İkinci olarak: Evde Saçınıza Perma Yapmak

Bir arkadaşınızdan yardım istemeyi aklınızda bulundurun. Başınızın arka kısmındaki saçlar ile çalışmak zor olacaktır ve bazı zaman kısıtlamaları içinde çalışacaksınız. Bir arkadaşınızdan yardım almak bu işlemi hızlandırmanıza yarayacaktır ve bigudilerin sıkı olduğundan emin olmak içinizi rahatlatabilir.

Bir evde perma kiti satın alın.Bunlar genellikle süpermarketlerde, eczanelerde ya da güzellik malzemeleri mağazalarında bulunabilmektedir.

Yönlendirmeleri okuyun ve anlayın.Eğer size yardım edecek birisi var ise, yönlendirmeleri düzgünce okuduğundan emin olun. Zaman limitlerine özel dikkat harcayın.

Saçınızı tarayın ve tüm düğümleri açın.

Saçınızı şampuanlayın ve krem uygulayın.Proteince zengin bir krem uygulaması yapın ( aldığınız kitle beraber bir tane gelebilir). Ağır kremler kullanmayın, permanızın sabitlenmesine engel olabilirler.

 • Duştan çıktığınızda saçınızı havlu türban içine sarmayın. Artan sürtünme düğümlenmelere ve kolay incinebilir ıslak saçınızın hasar görmesine neden olabilir. Onun yerine, dikkatlice saçınızı bir havlu ile ıslaktan daha çok nemli olana dek hafifçe vurarak okşayın.
 • Eğer saçınızı tekrar taramanız gerekiyorsa, dolaşıklıkları uçlardan saç derisine doğru hareket ederek dikkatlice ve nazikçe geniş dişli bir tarak ile tarayıp açın.

Doğru güvenlik ekipmanlarını giyin.Perma kimyasalları cilde uygulamak için tasarlanmamıştır. Her zaman kimyasallara dayanabilecek eldivenler giyin ( genellikle herhangi bir plastik eldiven iş görür).

Boynunuzun, yüzünüzün ve saç derinizin etrafındaki deriyi Vazelin gibi bir petrol jelatini kullanarak koruyun. Kulaklarınızı unutmayın! Başınızın tüm taç kısmını jelatin ile çerçeveleyin. Bu herhangi bir kimyasalın cildinize dökülmesini engelleyecektir.

Omuzlarınızın etrafına eski bir havlu koyun.Havlunun altına, kaybettiğinize üzülmeyeceğiniz bir eski T-shirt ve eşofman altı giyin.

Saçlarınızı dört eşit bölüme ayırın.O anda çalışmadığınız bölümleri arkada tutmak için metal olmayan tokalar kullanın.

Çubukları yerleştirin.Farklı tiplerde permalar üretmek için çok çeşitli çubuk tipleri bulunmaktadır.

 • Saçınızı sararken, yukarıdan başlayın ve aşağıya doğru sarın.
 • Perma kağıdını saçın arkasına koyun ve saçı çubukların üzerine sarın.
 • Saçınızın çubuklar etrafında bükülmesinden ya da kümelenmesinden kaçının.
 • Kıvrımların sıkılığı çubuğun boyutuna, sarımların sıkılığına ve perma solüsyonunun saçta ne kadar uzun süre kaldığına bağlıdır.
 • Daha doğal görünümlü kıvrımlar için, düz ya da silindirik bir çubuk kullanın. Bu saçınızı çubuk etrafında baştan sona kadar aynı genişlikte sarmanıza imkan sağlar.
 • Yeteneklerinize ne kadar güvenirseniz güvenin, evde spiral ya da konkav çubukları kullanmaktan kaçının.

 

Perma solüsyonunu uygulayın.Bu bölgede daha uzun çalışma fırsatı verdiğinden saç derisinden başlayın. Dikkatlice perma solüsyonunu tüm saçınıza masaj yaparak yayın.

Solüsyonu doğru sıcaklıkta tutun.Perma solüsyonunu beklediğiniz etkiyi verebilmesi için gerekli uzunlukta süre bırakın.

Perma solüsyonunu saçınızdan tamamen durulayın.Solüsyonun tümünden kurtulmak hayati önem taşır.

Profesyonel bir nötralize edici solüsyon uygulayın.Nötralize edici solüsyon saçınızdaki kırılan proteinlerin yeniden oluşumunu başlatır.

Saçlarınızı dikkatlice havlu ile kurutun ya da kurulayın.Başınızı aşağıda tutun ve nazikçe sallayın. Havlunun sabitlenmesi 24 saati bulacak olan yeni kıvrımlarınıza zarar vermediğinden emin olun. Saçınızı perma varken taramayın, sadece masaj yapın ya da kurutun.

Perma yapılmış saç çok fazla dikkat ve bakım gerektirir.Her saç rejimi için permanıza bakım yapmayı öğrenmek önemli bir aşamadır.

Son olarak: Bir Salonda Saçınıza Perma Yaptırmak

Ne istediğinizi tam olarak bildirin.Perma yaptırmadan önce stilistiniz ile yapacağınız danışma esnasında, işlemden tam olarak ne beklediğinizi anlatın. Saçınızı genellikle nasıl şekillendirdiğinizi, ne kadar büyük kıvrımlar olmasını istediğinizi ve hangi ürünleri kullanmaya eğiliminiz olduğunu ana hatları ile belirtin.

 • Daha geniş ve gevşek kıvrımlar ile sonuçlanan permanın bazen iri dalgalı perma olarak anıldığını bilin. Eğer istediğiniz bu ise, stilistiniz ile iletişim kurarken bu terimi kullanın.

 

Salonda 4 saate kadar vakit geçirmeyi planlayın.Eğer sıkılacağınızı düşünüyorsanız, danışmadan birkaç dergi alın ya da kimyasallar üzerine tamlarsa kaybetmeyi umursamayacağınız bir karton kapaklı kitap getirin.

Eğer koku dayanılmaz hale gelirse, stilistinizden ıslak bir küçük havlu isteyin.Saçlarınızı perma yapmak için kullanılan kimyasallar zehirli olabilir ve burnunuzu rahatsız edebilir. Eğer bu olmaya başladıysa, nemli bir küçük havlu isteyin ve burnunuzu ve ağzınızı bununla kapatıp o şekilde nefes alın.

 • Eğer kimyasallar gözlerinizi rahatsız etmeye başladı ise, onları kapalı tutun. Bu durum sonsuza kadar sürmeyecektir.

 

İşlem tamamlandığında stilinizi değerlendirin.Perma yapıldıktan hemen sonra kıvrımların birkaç gün sonra olacaklarından daha sıkı olacağını aklınızda bulundurun. Eğer stilinizden herhangi bir anlamda mutsuz iseniz, salonu terk etmeden önce stilistinize endişelerinizi söyleyin. Stilistiniz mümkün olan en yakın sürede hataları düzeltmek için planlar yapacaktır.

İpuçları

 • Perma solüsyonu saçınızdan ayrılırken sakın ama sakın saçınızı taramayın.  
 • Saldırgan bir şekilde şampuanlamadan kaçınılmalıdır. Özellikle perma yapılmış saçlar için saç kremleri ya da şekillendiricileri kullanın.
 • Perma yaptırdıktan sonra 48 saat kadar saçınızı yıkamamanız gerektiğini hatırlamanız çok önemlidir.
 • Her beş haftada bir saçlarınızdaki kırıkları aldırın ya da kıvrımlarınızdaki istenmeyen büyümeleri ve kırık uçları kesin.
 • Permanızı yaptırmadan önce, saçınızı şampuan yerine kalıp sabun kullanarak yıkadığınızdan emin olun, böylece saçınızdaki yağlar akıp gidecektir.
 • Perma yaparken eski kıyafetlerinizi giyin, çünkü kıyafetler mahvolabilir.
 • Perma yaptırdıktan sonra saçlarınızı doğal olarak kurutmaya bırakmanız en iyicidir. Eğer bir saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa, hasar vermesinden kaçınmak için bir difüzor kullandığınızdan emin olun.
 • Yıkamadan sonra saçlarınızı dikkatlice havlu ile kurutun. Saç permanıza zarar verebilecek olan ipliklerden kaçının.
 • Perma ilerledikçe, saçınızın diplerine hacim verici ürün püskürtün ve ekstra yükselme vermek için saç derisinden fön çekin.
 • Perma yaptırdıktan sonra, permalı saçlar için tasarlanmış saç kremleri gibi özel olarak tasarlanmış saç bakın ürünleri kullanın. Canlandırıcı olarak bilinen ürünler permalarınızı iyi şekilde tutmak için kullanılır. Bu ürünler saçlarınıza ayrıca parlaklık ve yoğunluk kazandırır. Bu ürünleri uygulamak için bir sprey kullanmayı göz önünde bulundurun.

Uyarılar

 • Boyanmış saçlar perma yapılmamalıdır. Saçlarınızı perma yaptırdıktan sonra boyayın. Eğer boyanmış ya da hafif boyanmış saça perma yapmak zorundaysanız, perma ile renk aktivatörü olduğunu söyleyen şişeyi karıştırın.
 • Çok fazla perma yapmak ya da bir permayı doğru olmayan bir şekilde yapmak saçlarınıza zarar verebilir, kolayca kırılan ve ince bir hale getirebilir. Eğer bu size olursa her zaman profesyonel bir saç stiline danışın.
 • Kötü bir permayı ya da “tutmayan” bir permayı ortadan kaldırmak zor olabilir.
 • Doğal olarak permaya dayanıklı olan saçlar, özellikle kızıl saçlar seçin. Kızıl saçlar diğer saç tiplerine göre daha fazla sülfür içerirler. Bu dayanıklılık kalıtsal ya da genetik karakterdedir. Bunun için tek çözüm normalde kullanacağınız solüsyondan daha güçlü bir perma solüsyonu kullanmaktır. Buna rağmen, saçlarınıza ciddi şekilde hasar verebilir, böylece kırılabilirler. Eğer perma aktifleşirken kafa deriniz dayanılmaz şekilde yanmaya başlarsa, hemen solüsyonu yıkayın.

 

İhtiyacınız Olacak Şeyler

Şampuan

Saç kremi ya da şekillendiricisi

Parmaklarınızı korumak için plastik eldivenler

Solüsyon şişesini kesmek ya da delik açmak için makas ya da büyük bir iğne

Solüsyonun emilmesi sırasında başınızın etrafına sarmak için eski bir havlu

Başınızı, yüzünüzü, kulaklarınızı ve boynunuzu korumak için vazelin

Perma işlemi sırasında kıvrımları kaplamak için plastik duş bonesi ya da streç film. Bone yerine steç film kullanırsanız plastiği yerinde tutmak için metal olmayan bir toka kullanın. 

Cildinizden solüsyonu akıtmak için sünger ya da ıslak havlu

Kronometre

Perma ve nötrleştirici solüsyon

Saçlarınızın etrafına sarmak için 25-35 perma çubuğu

Uçları düz tutmak için uç kağıdı

http://www.wikihow.com/Perm-Your-Hair

Benzer İçerikler

Yorumlar

19

Saçınıza Nasıl Perma Yapılır

Kalıcı dalga, ayrıca perma olarak bilinen uygulama saçınıza kıvrımlar ve yoğunluk katacak bir kimyasal saç uygulamasıdır. Her perma işleminin iki kısmı bulunur: saçın fiziksel olarak şekil verilerek sarılması ve saçınızın disülfit bağlarının önce kopup sonra yeniden şekillendiği kimyasal bir banyo. Pek yaygın olmasa da, evinizde kendi permanızı kendiniz de yapabilirsiniz, eğer bir salona gitmeyi tercih ederseniz, bu ne istediğinizi tam ve doğru olarak tarif etmenizde faydalı olacaktır. 

İlk olarak: Perma İşlemine Hazırlanmak

Permanın gerçekten istediğiniz şey olduğundan emin olun. Adından da anlaşılacağı gibi bir perma kalıcıdır, permalanmamış yeni saçlarınızı çıkaracaksınız fakat geri kalanı 6 ay a kadar bir süre kıvrık, belli bir süre sonra ise hala daha az kıvrık olacaklar. Haftada sadece birkaç gün için dalgalı saç istiyorsanız, perma yerine sıcak bigudiler ya da saç maşası deneyin. Eğer her gün kıvrık, dalgalı ya da yoğun saçlar istiyorsanız perma yapılacak tek şeydir. 

Saç tipinizi öğrenin.Saç tipinizin ne olduğunu bilmek ve saçınızın hangi durumda olduğunu bilmek çok önemlidir. Bu ilk basamak, yaptırılacak perma tipine karar verirken ve saç kaybı ya da kırılmaları gibi ters etkileri yatıştırma için önemli bir basamaktır.

 • Dayanıklı saç, dayanıklı gri saç, Asyalı saçı, düşük elastikliğe sahip saç, ince saç ve kalın ya da güçlü saçlar sıklıkla en iyi alkali perma ile işlem görürler.
 • İyi elastikliğe sahip sağlıklı saçlar, hafif boyalı saçlar, hasar gören saçlar, aydınlık verilen saçlar ya da kırılgan saçlar daha ılımlı asit ile perma işlemine tabi tutulur.
 • Eğer geniş ölçüde renk uygulaması yapılmış ya da hasar görmüş saçlarınız varsa ya da Afrika-Amerika tipi saçınız varsa bir salona gitmeniz en iyisi olacaktır. Hasarı minimize etmek için sizinki gibi saçlarla çalışma konusunda uzmanlaşmış bir stilist bulun.

Öncelikle saçınızı kestirin.Perma yaptırdıktan sonra saçınızı kestirmeniz daha zor olacaktır ( gerçi imkansız değildir) bu yüzden ilk önce saçınızdaki kırık uçları kestirin. 

 • Kahküllerinize ne yapacağınıza karar verin ( isteğe bağlı). Eğer kahkülleriniz varsa, perma yaptırmadan önce onlara ne yapacağınıza dair bir plan yapmaya çalışın. Permalı kahküllerin özellikle kabarık görüneceğinin farkında olun, eğer bu istediğiniz görüntü değil ise perma yaptırmadan önce bir ya da iki ay kahküllerinizin uzaması için beklemek isteyebilirsiniz. Eğer kahkülleriniz varken perma yaptırmaya karar verirseniz, kendinize sorun: Kahküllerinizi düz mü bırakacaksınız? Kahküllerinize perma mı yaptıracaksınız?

 

Ayrıca permanızın nereden başlamasını istediğinize karar verin.Eğer köklerden başlayarak perma yaptıracaksanız, perma yapılmamış yeni saçlarınızın görüneceğini unutmayın.

Permayı evde mi yoksa salonda mı yaptıracağınıza karar verin.Saçlarınıza permayı evinizde yapmak mümkündür ve bu biraz daha az pahalı bir yöntemdir. Bununla birlikte, eğer bir stiliste giderseniz, o kişinin çok fazla perma yaptığına ve herhangi bir hataya ücretsiz olarak çare bulacağına güvenebilirsiniz. Bu noktaları düşünün: 

 • Eğer ustaca bir perma yapma girişiminde bulunuyorsanız, bir stiliste gidin. Kendi başınıza yaptığınızda saçınıza yanlışlıkla defalarca işlem uygulayabilirsiniz.
 • Eğer saçınız büyük ölçüde hasar görmüş ya da geniş ölçüde renk işlemi uygulanmışsa, herhalde en iyisi salondan bir randevu almaktadır. Hasarlı saçlar perma işlemine sağlıklı saçların vereceğinden daha farklı reaksiyonlar verecektir ve eğitimli bir stilist bu farklılığı nasıl aşacağını bilecektir.
 • Eğer saçınız zaten biraz dalgalı ya da kıvırcık ise, bu türde saçlarla çalışma konusunda uzmanlaşmış bir stilist bulun. Stilist kesintili kabartıları olan kıvrımlar yerine daha düzgün perma görünümü ile karşılaşmanızı garantiye alacaktır.
 • Eğer elastiklikle dolu tam anlamıyla sağlıklı saçlara sahipseniz, daha önce evde perma yaptıysanız, ya da genellikle kendi saçınızı yapma konusunda bir uzmansanız, muhtemelen evde kendi saçınıza perma yapmayı da halledebilirsiniz. 

 

Hangi tip perma istediğinize karar verin.Küçük, sıkı kıvrımlar mı istiyorsunuz? Ya da belki daha geniş, canlı kıvrımlar istersiniz. Her ne olursa olsun, saçınıza perma yaptırmak için yola çıkmadan önce ne beklediğinizle ilgili iyi bir fikir alın.

 • Saçınızın kıvırıcılardan ilk çıktığında permanız süresince olacağından daha sıkı olacağını bilin. Kıvrımlar zaman ilerledikçe biraz düşecektir. O zaman, saçınızı istediğinizden biraz daha sıkı sardırıp perma yaptırmak iyi bir fikir olabilir.

Gereken zamanı ayırın.Bir perma işlemi 2 ila 4 saat süre sonunda başarıyla tamamlanır. Ardından, permanın sabitlenmesi için 24 saat beklemeniz gerekir, bu da saçınızı yıkamamanız, şekillendirmemeniz ve geri çekmemeniz gerektiği anlamına gelir. Ek olarak, perma yaptırdıktan sonra 48 saat kadar saçınızı yıkamamanız gerekir. Takviminizin bu limitleri karşılayabileceğinden emin olun.

İkinci olarak: Evde Saçınıza Perma Yapmak

Bir arkadaşınızdan yardım istemeyi aklınızda bulundurun. Başınızın arka kısmındaki saçlar ile çalışmak zor olacaktır ve bazı zaman kısıtlamaları içinde çalışacaksınız. Bir arkadaşınızdan yardım almak bu işlemi hızlandırmanıza yarayacaktır ve bigudilerin sıkı olduğundan emin olmak içinizi rahatlatabilir.

Bir evde perma kiti satın alın.Bunlar genellikle süpermarketlerde, eczanelerde ya da güzellik malzemeleri mağazalarında bulunabilmektedir.

Yönlendirmeleri okuyun ve anlayın.Eğer size yardım edecek birisi var ise, yönlendirmeleri düzgünce okuduğundan emin olun. Zaman limitlerine özel dikkat harcayın.

Saçınızı tarayın ve tüm düğümleri açın.

Saçınızı şampuanlayın ve krem uygulayın.Proteince zengin bir krem uygulaması yapın ( aldığınız kitle beraber bir tane gelebilir). Ağır kremler kullanmayın, permanızın sabitlenmesine engel olabilirler.

 • Duştan çıktığınızda saçınızı havlu türban içine sarmayın. Artan sürtünme düğümlenmelere ve kolay incinebilir ıslak saçınızın hasar görmesine neden olabilir. Onun yerine, dikkatlice saçınızı bir havlu ile ıslaktan daha çok nemli olana dek hafifçe vurarak okşayın.
 • Eğer saçınızı tekrar taramanız gerekiyorsa, dolaşıklıkları uçlardan saç derisine doğru hareket ederek dikkatlice ve nazikçe geniş dişli bir tarak ile tarayıp açın.

Doğru güvenlik ekipmanlarını giyin.Perma kimyasalları cilde uygulamak için tasarlanmamıştır. Her zaman kimyasallara dayanabilecek eldivenler giyin ( genellikle herhangi bir plastik eldiven iş görür).

Boynunuzun, yüzünüzün ve saç derinizin etrafındaki deriyi Vazelin gibi bir petrol jelatini kullanarak koruyun. Kulaklarınızı unutmayın! Başınızın tüm taç kısmını jelatin ile çerçeveleyin. Bu herhangi bir kimyasalın cildinize dökülmesini engelleyecektir.

Omuzlarınızın etrafına eski bir havlu koyun.Havlunun altına, kaybettiğinize üzülmeyeceğiniz bir eski T-shirt ve eşofman altı giyin.

Saçlarınızı dört eşit bölüme ayırın.O anda çalışmadığınız bölümleri arkada tutmak için metal olmayan tokalar kullanın.

Çubukları yerleştirin.Farklı tiplerde permalar üretmek için çok çeşitli çubuk tipleri bulunmaktadır.

 • Saçınızı sararken, yukarıdan başlayın ve aşağıya doğru sarın.
 • Perma kağıdını saçın arkasına koyun ve saçı çubukların üzerine sarın.
 • Saçınızın çubuklar etrafında bükülmesinden ya da kümelenmesinden kaçının.
 • Kıvrımların sıkılığı çubuğun boyutuna, sarımların sıkılığına ve perma solüsyonunun saçta ne kadar uzun süre kaldığına bağlıdır.
 • Daha doğal görünümlü kıvrımlar için, düz ya da silindirik bir çubuk kullanın. Bu saçınızı çubuk etrafında baştan sona kadar aynı genişlikte sarmanıza imkan sağlar.
 • Yeteneklerinize ne kadar güvenirseniz güvenin, evde spiral ya da konkav çubukları kullanmaktan kaçının.

 

Perma solüsyonunu uygulayın.Bu bölgede daha uzun çalışma fırsatı verdiğinden saç derisinden başlayın. Dikkatlice perma solüsyonunu tüm saçınıza masaj yaparak yayın.

Solüsyonu doğru sıcaklıkta tutun.Perma solüsyonunu beklediğiniz etkiyi verebilmesi için gerekli uzunlukta süre bırakın.

Perma solüsyonunu saçınızdan tamamen durulayın.Solüsyonun tümünden kurtulmak hayati önem taşır.

Profesyonel bir nötralize edici solüsyon uygulayın.Nötralize edici solüsyon saçınızdaki kırılan proteinlerin yeniden oluşumunu başlatır.

Saçlarınızı dikkatlice havlu ile kurutun ya da kurulayın.Başınızı aşağıda tutun ve nazikçe sallayın. Havlunun sabitlenmesi 24 saati bulacak olan yeni kıvrımlarınıza zarar vermediğinden emin olun. Saçınızı perma varken taramayın, sadece masaj yapın ya da kurutun.

Perma yapılmış saç çok fazla dikkat ve bakım gerektirir.Her saç rejimi için permanıza bakım yapmayı öğrenmek önemli bir aşamadır.

Son olarak: Bir Salonda Saçınıza Perma Yaptırmak

Ne istediğinizi tam olarak bildirin.Perma yaptırmadan önce stilistiniz ile yapacağınız danışma esnasında, işlemden tam olarak ne beklediğinizi anlatın. Saçınızı genellikle nasıl şekillendirdiğinizi, ne kadar büyük kıvrımlar olmasını istediğinizi ve hangi ürünleri kullanmaya eğiliminiz olduğunu ana hatları ile belirtin.

 • Daha geniş ve gevşek kıvrımlar ile sonuçlanan permanın bazen iri dalgalı perma olarak anıldığını bilin. Eğer istediğiniz bu ise, stilistiniz ile iletişim kurarken bu terimi kullanın.

 

Salonda 4 saate kadar vakit geçirmeyi planlayın.Eğer sıkılacağınızı düşünüyorsanız, danışmadan birkaç dergi alın ya da kimyasallar üzerine tamlarsa kaybetmeyi umursamayacağınız bir karton kapaklı kitap getirin.

Eğer koku dayanılmaz hale gelirse, stilistinizden ıslak bir küçük havlu isteyin.Saçlarınızı perma yapmak için kullanılan kimyasallar zehirli olabilir ve burnunuzu rahatsız edebilir. Eğer bu olmaya başladıysa, nemli bir küçük havlu isteyin ve burnunuzu ve ağzınızı bununla kapatıp o şekilde nefes alın.

 • Eğer kimyasallar gözlerinizi rahatsız etmeye başladı ise, onları kapalı tutun. Bu durum sonsuza kadar sürmeyecektir.

 

İşlem tamamlandığında stilinizi değerlendirin.Perma yapıldıktan hemen sonra kıvrımların birkaç gün sonra olacaklarından daha sıkı olacağını aklınızda bulundurun. Eğer stilinizden herhangi bir anlamda mutsuz iseniz, salonu terk etmeden önce stilistinize endişelerinizi söyleyin. Stilistiniz mümkün olan en yakın sürede hataları düzeltmek için planlar yapacaktır.

İpuçları

 • Perma solüsyonu saçınızdan ayrılırken sakın ama sakın saçınızı taramayın.  
 • Saldırgan bir şekilde şampuanlamadan kaçınılmalıdır. Özellikle perma yapılmış saçlar için saç kremleri ya da şekillendiricileri kullanın.
 • Perma yaptırdıktan sonra 48 saat kadar saçınızı yıkamamanız gerektiğini hatırlamanız çok önemlidir.
 • Her beş haftada bir saçlarınızdaki kırıkları aldırın ya da kıvrımlarınızdaki istenmeyen büyümeleri ve kırık uçları kesin.
 • Permanızı yaptırmadan önce, saçınızı şampuan yerine kalıp sabun kullanarak yıkadığınızdan emin olun, böylece saçınızdaki yağlar akıp gidecektir.
 • Perma yaparken eski kıyafetlerinizi giyin, çünkü kıyafetler mahvolabilir.
 • Perma yaptırdıktan sonra saçlarınızı doğal olarak kurutmaya bırakmanız en iyicidir. Eğer bir saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa, hasar vermesinden kaçınmak için bir difüzor kullandığınızdan emin olun.
 • Yıkamadan sonra saçlarınızı dikkatlice havlu ile kurutun. Saç permanıza zarar verebilecek olan ipliklerden kaçının.
 • Perma ilerledikçe, saçınızın diplerine hacim verici ürün püskürtün ve ekstra yükselme vermek için saç derisinden fön çekin.
 • Perma yaptırdıktan sonra, permalı saçlar için tasarlanmış saç kremleri gibi özel olarak tasarlanmış saç bakın ürünleri kullanın. Canlandırıcı olarak bilinen ürünler permalarınızı iyi şekilde tutmak için kullanılır. Bu ürünler saçlarınıza ayrıca parlaklık ve yoğunluk kazandırır. Bu ürünleri uygulamak için bir sprey kullanmayı göz önünde bulundurun.

Uyarılar

 • Boyanmış saçlar perma yapılmamalıdır. Saçlarınızı perma yaptırdıktan sonra boyayın. Eğer boyanmış ya da hafif boyanmış saça perma yapmak zorundaysanız, perma ile renk aktivatörü olduğunu söyleyen şişeyi karıştırın.
 • Çok fazla perma yapmak ya da bir permayı doğru olmayan bir şekilde yapmak saçlarınıza zarar verebilir, kolayca kırılan ve ince bir hale getirebilir. Eğer bu size olursa her zaman profesyonel bir saç stiline danışın.
 • Kötü bir permayı ya da “tutmayan” bir permayı ortadan kaldırmak zor olabilir.
 • Doğal olarak permaya dayanıklı olan saçlar, özellikle kızıl saçlar seçin. Kızıl saçlar diğer saç tiplerine göre daha fazla sülfür içerirler. Bu dayanıklılık kalıtsal ya da genetik karakterdedir. Bunun için tek çözüm normalde kullanacağınız solüsyondan daha güçlü bir perma solüsyonu kullanmaktır. Buna rağmen, saçlarınıza ciddi şekilde hasar verebilir, böylece kırılabilirler. Eğer perma aktifleşirken kafa deriniz dayanılmaz şekilde yanmaya başlarsa, hemen solüsyonu yıkayın.

 

İhtiyacınız Olacak Şeyler

Şampuan

Saç kremi ya da şekillendiricisi

Parmaklarınızı korumak için plastik eldivenler

Solüsyon şişesini kesmek ya da delik açmak için makas ya da büyük bir iğne

Solüsyonun emilmesi sırasında başınızın etrafına sarmak için eski bir havlu

Başınızı, yüzünüzü, kulaklarınızı ve boynunuzu korumak için vazelin

Perma işlemi sırasında kıvrımları kaplamak için plastik duş bonesi ya da streç film.

Perma Nasıl Yapılır 2019

Perma Nasıl Yapılır 2019

Related news

 • Ünal Yeter kimdir Aslen nereli ve kaç yaşında
 • Zerdeçallı Patlıcan Dolması
 • Acıkmayı Geciktiren Besinler
 • Etiket: kalp yüz
 • Tepede Dağınık Topuz Modeli Nasıl Yapılır

 • Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır

  Perma Nasıl Yapılır