Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 95 19.02.2019, 22:59

Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek

07:26 02.02.2019URL'yi kısaltın

MEB, Türkiye’yi bölgenin eğitim üssü yapmak için Harvard, Oxford, MIT gibi üniversitelerin kampüs açabilmesine ‘imkân verecek’ düzenlemeye hazırlanıyor.

Sputnik
© Sputnik / Alexey Filippov
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019 Performans Programı'nı yayımladı. Buna göre, kâr amacı güdecek özel üniversitelerin kurulması ve yurtdışındaki üniversitelerin Türkiye'de faaliyet göstermelerine izin verilmesi hedefleniyor.

Yani Harvard ya da Oxford kampüs açabilecek. Hedef, Türkiye'nin bölgenin eğitim üssü haline getirilmesi.

Bakanlığın bir başka hedefi ise sınav baskısını azaltmak için üniversite sınavlarını yılda birkaç kez yapmak. Bir başka hedef de liseler arasındaki kalite farkını kaldırıp öğrencinin evine en yakın liseye gitmesini sağlamak. Bu da gelecekte "TEOG benzeri bir sistem olmayacak mı?" sorusuna yol açıyor. Bakan İsmet Yılmaz, programın tanıtımını "Bakanlığımızın 2019 çalışmaları için yol gösterici niteliği bulunan programda yer alan hedefler dinamik bir eğitim sistemi oluşturma amacındadır" sözleriyle yaptı.

HaberTürk'ten Pervin Kaplan'ın haberine göre, MEB'in 2019 yılında gerçekleştirmeyi öngördüğü değişiklikler şöyle:

 • YILDA BİRKAÇ SINAV:Öğrenciler üzerindeki sınav baskısını azaltmak için yükseköğretime geçişteki sınavlarının yılda birden çok yapılması.
 • YÜKSEKÖĞRETİM REFORMU:‘Yükseköğretim Çerçeve Yasası' hazırlanarak üniversitelerin yeniden örgütlenmesi ve ‘Yükseköğretim Kalite Kurulu'nun oluşumu sağlanacak. Kamu, özel sektör ve yükseköğretimin temsil edildiği ‘Yükseköğretim Planlama Kurulu' oluşturulacak.
 • YURTDIŞI:Özel üniversitelerin kurulmasına ve yurtdışındaki üniversitelerin Türkiye'de, Türkiye'deki üniversitelerin yurtdışında faaliyet göstermelerine imkân verilecek.
 • YABANCI AKADEMİSYEN ÖĞRENCİ:Üniversitelerin uluslararası rekabet gücünü artırmak amacıyla daha fazla yabancı öğrenci kabul etmeleri ve öğretim elemanı istihdam etmeleri sağlanacak. Üniversiteler, bölgesel ihtiyaç ve yetkinliklere göre ihtisaslaşacak.
 • EĞİTİM ÜSSÜ:Nitelikli insan gücü yetiştirerek Türkiye'yi bölgede bir eğitim merkezi haline getirmek.
 • LİSELER:Ortaöğretimde okullar arasında kalite farklılıklarını asgari seviyeye indirecek tedbirler alınacak. Bununla eş zamanlı olarak, ortaöğretimde öğrencilerin evlerine en yakın okullarda öğrenim görmesinin altyapısı oluşturulacak.
 • KAMU-ÖZEL YENİ MODELLER:Eğitimin finansmanında özel sektörün payının artırılması yönünde kamuözel ortaklığı gibi yeni arz ve işletim modellerinin kullanılması sağlanacak.

ÖĞRETMENE ÖDÜL SİSTEMİ

Raporda öğretmenler için öngörüler de şöyle sıralanıyor: "Öğretmen Strateji Belgesi hazırlanıp yürürlüğe konulacak. Öğretmen Akademisi başlatılacak. Başarılı öğretmenlere ödüllendirme sistemi getirilecek. Eğitim fakülteleri yeniden yapılandırılacak, kontenjan ihtiyaca göre belirlenecek.Related news

 • Jöleli tavuk. reçete
 • İdrar Yaparken Yanma Hissi Neden Olur Korunma Yolları Nelerdir
 • İlişkinizdeki Sorunları Nasıl Çözersiniz
 • Kızımın Ağlarken Nefesi Kesiliyor ve Morarıyor
 • Galatasarayın rakipleri Schalke ve Lokomotiv Moskovadan olay tweetler

 • Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 100

  Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek


  Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 87

  Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 57

  Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 73

  Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 86

  Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 73

  Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 89

  Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 86

  Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 30

  Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 22

  Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 40

  Oxford ve Harvard Türkiye’de kampüs açabilecek 33