Ortopedik diş hekimi - bu da kim 2019

Ortopedik diş hekimi - bu da kim 2019 Ortopedik diş hekimi - bu da kim

Ortopedik diş hekimi - bu da kim?

Dişhekimliği geniş bir bilim olarak adlandırılabilir. Her şey farklı yön ve tedavi yöntemleri içerdiğinden. Diş hekimliğinin hangi bölümüyle doktorun faaliyeti bağlı olduğu gerçeğinden yola çıkarak, bu ya da bu uzmanlığın tahsisini yapar. Doktor cerrahi, ortodonti ve ortopedi alanlarında çalışabilir. Birlikte, hastalarının dentoalveoler sistemin hastalıkları ve kusurlarıyla ilgili problemlerini çözmeye çalışmaktadırlar. Bugün, dikkatimiz dişçi ortopediste ödeniyordu. Bu kim? Makalede ortopedik dişhekimliğinin çözmekte olan problemlerini öğrendik, bu profilin uzmanları tarafından kullanılan teknikleri tartışacağız.

Ortopedi diş hekimi

ortopedi

Bu bilim nedir? Bu tıp alanında çok büyük bir bölüm. Sadece diş hekimi olarak değil. Ortopedi, tüm kas-iskelet sistemi problemlerini kapsar. Basitçe söylemek gerekirse, uzmanların faaliyetleri diş hastalığı tedavisinin ötesine geçmektedir.

Peki dişçi ortopedi uzmanı ne yapar? Bilim kendisi sadece çiğneme değil anomaliler ve organ kusurları çalışması, teşhis, önleme, tedavi değil, aynı zamanda vokal aparatı adamıştır. Buna göre, doktorlar tüm güçleri hastaların yaşam kalitesini kötüleştiren tüm bu kusurları ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Ortopedi diş hekimi: Bu kimdir ve iyileşen nedir?

Birçoğu ortodontistleri ortopedistlerle karıştırmaktadır. Fark nedir? İlk faaliyetler ısırığı düzeltmek, çene kemiğinde diş ünitelerinin yanlış yerini düzeltmek için yapılır.

Ortopedik diş hekimi,Protez alanı. Basitçe söylemek gerekirse, faaliyetleri dişin iç ve dış kısımlarını düzeltmeyi amaçlıyor. Birim kurtulabiliyorsa, taç bölümünün tamamen tahrip edilmesine rağmen kökü bozulmamıştır, daha sonra ortopedistler sebeplerden dolayı alınır.

En yeni teknolojiler, dişin geri yüklenmesine ve tamamen kaybolmasına izin verir. Çıkarmadan sonra kurtarma için implantasyon gelir. Bu teknik, söz konusu tıp alanını da kapsar.

Gördüğümüz gibi, bu karmaşık ve sorumlu bir çalışmadır. Diş hekimi ortopedisti diğer yönlerle yakından bağlantılıdır. Genellikle, uzmanlar hem ortodontist hem de cerrah becerilerine sahiptir. Sonra ortopedistlerin ne yaptığını daha ayrıntılı olarak düşünün. Bunu yapmak için, protez başvurmamızın nedenlerini öğrenmemiz bizim için yararlı olacaktır.

diş hekimi ortopedist kim ve ne iyileştirir

Bizi ortopediste götüren sebepler

En iyi ortopedist dişhekimleri hastaları daima diş çürümesinin nedenleri ile savaşmaya çağırırlar. Başlamak için protezlerden kaçınmak için onları bilmelisiniz.

Bu, eğer banal çürüklere yol açabilirseUzun süre tedavi etmeyin. Üniteye önemli bir hasar verdikten sonra, sadece gülümseme estetiği değil, aynı zamanda tüm çiğneme aparatının işlevselliği de çeker. Ve bu da, mide bağırsak sisteminin çalışmasında bir arızaya neden olabilir.

Bazı durumlarda, hasta ihtiyacıDişin tamamen tahrip olmasını önlemek için protezler. Bir ünite arızalara maruz kaldığında daha kırılgandır. Diş herhangi bir zamanda yıkımla tehdit edilir. Bunun gerçekleşmemesi için tacı monte edin. Ortopedi hekimi tarafından takip edilen hedef, bozulmayı önlemektir. Sonuçta, sadece işlevsellik ve estetiğin ihlaline yol açmaz, aynı zamanda acı verici hislere de sebep olur.

Bazı insanlar dişlerin görünümünden endişe duyuyor. İşlevsel sorumluluklarıyla mükemmel bir şekilde baş etmelerine rağmen, çirkin görünmezler. Bu konularda ortopedi de kurtarmaya geliyor. En iyi seramik plakaların yardımıyla uzman küçük kusurları gizleyebilir. Onlar da "Hollywood veneers" olarak adlandırılır. Bu protez teknolojisi, dişler ve küçük eğrilikler arasındaki çizikleri, talaşları, boşlukları gizlemenize izin verir.

Sonra, dişlerin restorasyon yöntemlerinin ortopedistlere ait olduğunu düşüneceğiz.

kron

En yaygın protez dişlerkronlardır. Dışa doğru doğal bir diş şeklini tekrarlayan bir kapağa benziyorlar. Dikkate değer yapılar metal, plastik, seramikten yapılmıştır. En başarılı seçenekler, birkaç malzeme türünden oluşan ürünler olarak kabul edilir.

Bugün seramikten yapılmış kronlarBu tür en pahalı protez tipi. Malzeme mükemmel bir şekilde çene ark ünitesinin rengini ve şeklini yeniden üretir. Bir artı daha var. Seramikten mamul ürünler, diş minesinin yanı sıra saydamdır. Yapıları en doğal olarak gören bu özelliktir.

Sermetlerden yapılmış ürünler titanyum çerçeveye sahip olduklarından daha dayanıklıdır. Bu tür kronların fiyatı çok daha düşüktür;

Şüphesiz, metal kullanımı varolumsuz taraflar. Bu durumda, saydam seramikler uygun değildir. Sonuçta, tepenin metal tabanını düşünebilirsiniz. Ama burada bile bir çözüm bulundu. Diş hekimi-ortopedist, zirkonyum oksit yardımıyla tamir edecektir. Seramiklerin altında görünmeyen beyaz bir metaldir. Buna göre, bu tasarımlar seramik ürünlerden daha büyük bir maliyet sırasına sahiptir.

iş dişçi ortopedi uzmanı

Sekmeler hakkında konuşalım

Bu nedir? Bu bir mühür ve bir protez olarak adlandırılabilecek ortopedik bir cihazdır. Ürünler güçlü malzemelerden yapılmıştır. Dentin hastalıklarının tedavisinden sonra genişlemiş kök kanallarını kaplar ve korurlar. Ayrıca diş ünitesinin işlevselliğini ve bir gülümsemenin estetiğini yeniden kurmaktan sorumludurlar.

Dikkate alınan yapılar uygun şekilde farklıdır.Doldurma, diş şeklini tekrarlama. Seramik ürünler herhangi bir renkte yapılabilir. Hastalar kurulumlarından sonra çok nadir olarak komplikasyonları vardı. Sonuçta, diş etlerinin hassasiyetini arttıran insanlar bile, uzmanlar bu diş restorasyonunu tavsiye ediyorlar. Malzemenin doğal bir kaynağı olduğu için, seramiğin vücut üzerinde toksik etkisi yoktur.

Kaplamalar ve Lumineerler

Doktorlar ortopedik bir dişçi olarak çalışırlar.profesyonellik ve yeterlilik seviyesinin sürekli iyileştirilmesi. Sonuçta, ilerleme hala geçerli değil. Yeni teknolojilere hakim olmak gerekiyor. Bugün, kaplama veya lümen takmak için yurt dışına çıkmak gerekli değildir. Yerli klinikler, bu diş restorasyon teknolojisini başarılı bir şekilde yönetmiştir.

Tasarım nedir? Bu, ön dişlerin ön kısmında özel çimento ile çimentolanmış en ince seramik plakadır (0,7 mm'den fazla değildir). Kaplamalar, kaplamaların rahatlıkla giyilebilmesi için emayeyi öğütmeye zorlanır.

Yapılar kural olarak yüklenirÇipleri gizlemek için, sarı emaye, hafif bir eğrilik. Kaplamalar ortalama 10 yıl dayanabilir. Tüm bunların orijinal görünümünü ve renklerini mükemmel bir şekilde koruyorlar. Bununla birlikte, materyal yeterince kırılgan olduğundan, tedaviye özen gösterilmesi gerekir.

Ama emaye korumak için, amakusurları düzeltmek için ortopedist lüminatörler kurar. Bunlar ve yukarıda tarif edilen yapılar arasındaki fark sadece kalınlıklarında (0,3 mm'den fazla değil). Bu, emayeyi pratik olarak öğütmenize izin vermez.

diş hekimi ortopedi uzmanı ne yapar

köprü

Hastaların ihtiyaç duyduğu durumlardaMahallede bulunan çeşitli birimlerin restorasyonu, köprü köprüleri kurtarmaya geliyor. İşlevlerinde kronlara benziyorlar. Tek fark, bu teknolojinin 2 ila 5 birim uzunluğundaki bir siteyi geri yüklemenize izin vermesidir. Metal, plastik, seramikten yapılmıştır. Tipik olarak, bu tasarımlar birkaç malzemeyi birleştirir. Tek kronlardan daha fonksiyonel bir yük taşırlar. Bu nedenle, güçlü olmalılar. En iyi seçenek implantlar üzerinde bir köprü protezidir. Bu bağlantı türü, yapının çalışmasında yüksek derecede rahatlık sağlar. İmplant metal çubuk şeklinde yapılır. Sert bir dokuya implante edilir, bundan sonra dişin kök sistemini değiştirebilir.

diş hekimi ortopedi uzmanı

Plaka inşaatı

Bu, çıkarılabilir protez tiplerinden birinin adıdır. Bugün yaygın olarak kullanılıyorlar. Tam adentiyada, bu tip protez ortopedik bir diş hekimi tarafından önerilmektedir. Çiğneme aparatının kayıp fonksiyonlarını geri kazanmak için diğer teknolojileri kullanmak imkansız kılan nedir? Bu tam bir diş eksikliği ve implantasyon için kontrendikasyonlardır. Ayrıca, bu protez yöntemi çoğu zaman uygunluğu nedeniyle başvurulmaktadır. Tasarımların üretimi kolaydır, bu yüzden ucuzdur. Diğer protez tipleri ile karşılaştırıldığında, plak protezlerinin bir takım dezavantajları vardır. Uzun süre birçok hasta bunlara alışamadı. Konstrüksiyonlar genellikle yumuşak sakız dokularını ovalar ve fiksatif ilaçların kullanılmasını gerektirir, böylelikle protez konuşma veya yemek sırasında ağızdan dışarı çıkmaz.

Ortopedik diş hekimi

Toka konstrüksiyonları

Bir çeşit protez düşünelim. Plastik protezlerden, toka tasarımları, bir tutturma sistemine sahip olmaları bakımından farklılık gösterir. Temel ve yapay dişlere ek olarak ürün, kilit ve tokalarla donatılmıştır.

Bu türden ayrılan bir özellikprotezler, metalin tasarımlarında sıklıkla kullanıldığı gerçeğidir. Ve bunun estetik üzerinde iyi bir etkisi yoktur. Genellikle bir gülümseme sırasında metal klipsler görünür. Modern teknolojiler durumu düzeltmeyi mümkün kılar. Seramik kilitli bir protez yapabilirsiniz. Ancak bu, değerini etkileyecektir. Ancak bu tür tasarımlar hastalar arasında olumlu eleştiriler aldı. Protezin nispeten düşük bir maliyetle kullanımının oldukça rahat olduğuna dikkat çekiyorlar.

diş hekimi ortopedi uzmanı yorumlar

Doktor seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Kimse kalitenin tartışmayacağınıProtezler doğrudan doktorun becerisine bağlı olacaktır. Her hasta deneyimli bir ortopedik diş hekimi tarafından servis edilmek istiyor. Arkadaşlarınızın görüşleri ilk etapta size yardımcı olacaktır. Kural olarak, bunlar gerçekleri çarpıtmakla ilgilenmeyen insanlardır. Bir uzmanın çalışmasını sevdiyseler, bunu yakın insanlara memnuniyetle tavsiye ederler.

Ayrıca seviyeye dikkat etmeliyizbelgelendirilmiş bir uzmanın niteliği. Hasta sertifikalar, diplomalar ve diğer belgeler ile tanışabilir. Bu sorunun sorumlu bir şekilde ele alınması gerektiğini daima hatırlamak gerekir. Aslında doktorunuza sağlığınıza güvenirsiniz - en değerli, kişi olabilir.

Ortopedik diş hekimi - bu da kim 2019

Ortopedik diş hekimi - bu da kim 2019

Related news

 • Inverter klima - nedir bu Avantajları ve dezavantajları
 • Karides, çeşitli yemekler pişirmek
 • Stor Perde Temizliği
 • CİLT GÜZELLİĞİNDE ETKİLİ BESİNLER
 • Maincrafter da elmas nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılar

 • Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim


  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim

  Ortopedik diş hekimi - bu da kim