Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 41 28.01.2019, 01:38

Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir?

Herhangi bir Ortodoks kiliseye girdiğinizdeÖn planda kutsal kutsallığı hemen görebilirsiniz - Cennetin Krallığı'nın imgesi olan sunak - sunak. Sunağın ana tapınağı - Taht adındaki kutsanmış bir masadır; sununun, İsa'nın kanı içine ete ve şaraba dönüştüğü zaman rahibin en büyük ayini gerçekleştirdiği tablo.

ikonostazı nedir

İkonostaz nedir?

Sunak tapınağın geri kalanından bir ikonostaz ile ayrılmıştır. İkonostazın ne olduğu konusunu anlamak için, bunun, kutsal bölgelerin simgeleri üzerine yerleştirilmiş özel bir ayırıcı bölüm olduğuna dikkat edilmelidir. İkonostasis, olduğu gibi, göksel dünyayla dünyevi dünyayı birbirine bağlar. Sunak dağlık bir dünya ise, ikonostaz dünyevi bir dünyadır.

Vladimir'de Uspenskiy Katedrali Fotoğraf

Rus Ortodoks ikonostazı beşyüksek sıralar. İlk sıraya praeteque denir, bu en yüksek sıradır, ilk Adem'den Eski Antlaşma'ya kadar olan Kutsal Kilisenin atalarının Musa peygamberini gösterir. Serinin merkezinde her zaman "Eski Ahit Üçlemesi" imgesi vardır.

Ve ikinci sıra, peygamberin adını taşıyor, bu yüzden burada Bakire'yi ve İsa Mesih'in doğumunu bildiren peygamberler tasvir edilmiştir. Ortada simge "İşaret" bulunmaktadır.

Deesis, ikonostazın üçüncü sırası veBütün Kilisenin duasına Mesih'e dua ediyorum. Ortasında, yarattığı dünyanın korkunç Yargıcı olarak oturan Mesih'i tasvir eden "Kurtarıcı Güç" de simgesi yer alıyor. Solunda En Kutsal Theotokos, sağda Vaftizci Yahya'dır.

Dördüncü şenlik serisi, En Kutsal Theotokos'un Doğuşu'ndan başlayarak Yeni Antlaşma'nın olaylarını anlatıyor.

Ve en düşük, beşinci, bir dizi ikonostaz deniyorBunun merkezinde yer "Yerel numarası", Kraliyet mutlaka ikonu "Last Supper" koymak hangi Doors, ve tüm kapıları vardır - simge (Cebrail Meryem'e müjdeliyor) "Müjde" ve kapının her iki tarafında - simgeleri Kurtarıcı ve Meryem.

Her ikisi için de dikkat etmeniz gerekiyorRoyal Gates'in yan tarafında tekli yapraklı küçük kapılar vardır, buna da ev aranırlar. Tapınak küçükse, o zaman bu kapı sadece bir taraftan yapılabilir.

Vladimir'deki Varsayım Katedrali: fotoğraf ve açıklama

Genel olarak, ikonostazın stili, şekli ve yüksekliği bağımlıdırinşa edilecek tapınağın mimarisi ve tarihini incelemekten. Ve eski zamanlarda mimarların tasarladığı tapınağın oranlarına göre ölçeklendirilmelidir. İkonostazların tasarımları ve içindeki simgeler kompozisyonu birçok kez değişti.

tapınakta simgesel duruş

Vladimir'deki Varsayım Katedrali (fotoğraf:yukarıda gösterilen) bugüne kadar korunmuş parçaları içeren ilk ikonostazı vardır. 1408 yılından kalma bu Andrei Rublev ve çağdaş rahibi Daniil Chernoy'nun çalışmaları. Bir zamanlar yüksek dört kattan oluşuyordu; bunlar arasında Deesis sırası daha geniş çapta idam edildi ve genel plandan uzaklaştı, özel rolünü gösterdi. Tapınaktaki simgesel duruş, kubbe direklerini kapsamıyordu, onlara göre parçalara bölündü. Daha sonra Vladimir İkonaklaşması, Moskova Kremlin Varsayım Katedrali (1481) ve Kirillo-Belozersky Manastırı'nda (1497) Varsayım Katedrali'nin simgesel duruşması için bir model haline geldi.

Ortodoks simgesel duruş

Katedralin Tarihi

Bu katedral, prens hükümdarlığı altında inşa edilmiştir.XII yüzyılın ortasında Bogolyubsky ve Vladimir davayı işlemeye tüm batının Rus kara ve romantizm yerinden en yetenekli ustalar davet edildi. Rusya koruyucu aziz - O Tanrı'nın Vladimir Anne simgesini saklamak için inşa edilmiştir. Ikon, St. Luke tarafından Virgin çoğunun ömrü boyunca boyandı varsayılmaktadır. Sonra 450 yılında, o İstanbul'a gelerek XII yüzyıla kadar orada kaldı, sonra Yuri Dolgoruky bağışlanan - babasına Bogolyubsky. Sonra birçok kez Rus asıllı şehirleri yıkıp savaşlardan kurtardı.

Ikonostaz

İkonostasisin ne olduğu sorusu,IV yüzyılda ilgilidir tapınak peçe veya engel içinde uzayda geri kalanından sunağın ilk bilgi bölümü hakkında en ilginç gerçeği devam ediyor. Sonra geri sunak ekranın Bizans kiliselerinde çok düşüktü ve parapet, taş kirişler (templonlarda) ve sütunlar arasında yapılmıştır. Merkezde bir çarpı koyun ve sunak yanlarındaki İsa ve Meryem'in simgeleridir. Zamanla templon üzerinde veya onun yerine oyulmuş kabartma resimlerin simgelerini koymak başladı. Çapraz Mesih'in simgesini yerini, sonra da - Deisis (farklı deesis, yalvarış) - merkezinde üç simgeden kompozisyon - Pantokrator İsa ve Meryem'in sol tarafında bir dua ile ona döndü ve sağda - John the Baptist. Bazen her iki tarafta Deisis tatil simgeleri veya azizlerin bireysel simgeler eklendi.

Sonuç

Tekrarlanan ilk eski Rus tapınaklarıBizans kalıpları. Ancak her zaman mümkün değildi, çünkü tapınaklar çoğunlukla ahşaptı ve bir duvar resmi yapmadılar, fakat simgesel duruşta simgeler arttı ve sunak bariyeri büyüdü.

Bir ikonostasisin ne olduğu sorusunun cevabı,Onlar yerel, tatil bir dizi ortaya çıktığında yüksek ikonostas, XVII yüzyılın ortasında Rusya'da uzatıldı gerçeğiyle takviye edilmiş olmalıdır Deisis, kehanet ve Patriklerinin sırada yer alıyor.Related news

 • 2019 burçların aşk yorumları
 • Rus ortografyasının temel ilkeleri
 • Sinop Gezi Rehberi 2019
 • İKİ ŞİŞLE BURGULU İNCİLİ BOT PATİK YAPIMI
 • Hatay İftar ve Sahur Vakitleri Ne Zaman İşte Hatay İmsakiye

 • Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 35

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir


  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 16

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 48

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 18

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 68

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 29

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 50

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 21

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 32

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 25

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 72

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 23

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 73

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 43

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 12

  Ortodoks kilisesinde ikonostaz nedir 4