Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kurallarıOrtalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları
Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

"Ortalama" kelimesi vurgusu. Stres kuralları

Bir kişinin konuşması, arasında şöhretinin temelini oluşturur.diğerleri. Medeni bir toplumda hiçbir şeyi unutmamak önemlidir: ne eğitim, ne çevre, ne de hüküm süren kültür, okuma yazması bilmeyen konuşmayı haklı göstermez. Bazen söylenti sadece tatsız ifadeleri ve kaba dili kesecek değil, aynı zamanda kelimelerin yanlış telaffuz edilmesine neden olabilir. Bu nedenle, hangi meşgul olduğunuz ve arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın kimler olduğu konusunda hiç önemli değil; güzel ve doğru konuşma, imajınızın ana arama kartı haline gelebilir. Bu açıdan kilit nokta, sözcüklerin streslerinin doğru bir biçimde ifade edilmesidir. Bunun nasıl yapılacağı üzerine ve bu makalede ele alınacak.

kelimesi stres demek

"Vasıtalar" kelimesini nasıl vurgulamak isterim

Okur yazar konuşması kolay bir beceri değildir. Birçok soru var. Örneğin, "araç" kelimesinin üzerine ne vurgu yapılır? İlginçtir, pek çok kişi bu kelimenin telaffuzunun doğruluğunu, insan kültürünün seviyesini belirleyen bir işaretleyici olarak değerlendirir. Bu hata o kadar yaygındır ki, birçok uzmanlaşmış ortoepik sözlükler "araç" özel bir şekilde doğru vurguyu vurgulamaktadır. Başarının anahtarı kendi telaffuzudur. Bu nedenle stres kurallarını tam olarak bilmek çok önemlidir.

Ve kural aslında oldukça basittir. "Vasıta" sözcüğündeki stres, sayı ve dava ne olursa olsun, ilk hecede daima düşer. Bu nedenle "medley", "meditasyon" ve buna göre "medley" demek doğrudur. Bu sözcüğün kullanım alanına bakılmaksızın, bu kuralda istisna olmayabilir. Bazıları, "araç", "para, finansal değerler" anlamında kullanıldığında, son hecedeki stresin kaymasına izin verdiği görüşünde. Ancak gerçekte öyle değil. "Vasıt" sözcüğündeki stres her zaman ilk hecede kalır.

doğru vurgulu

İsimler nasıl strese sokulur

Şunlardan ödünç alınan tüm kelimelerdiğer dillerde stresin kaynak dildeki yerinde tutulması alışageldir. Örneğin, dispanser ve jaluziler (Fransızca dilinden borç), macketing ve genesis (ingilizce ödünç alma).

Kompozisyon "metre" kelimesine sahipse, vurgu üzerine düşecektir. Örneğin, "milimetre" ve "keelom".

"Elektrik gücü" ve "elektrikli tahrik" haricinde, "iletken" elemanı ayrılmaz bir parçası olan kelimelerde, gerilim "su" sonuna eklenmelidir. Örneğin, çöp atığı.

Kural olarak, kökü "-log" olan tüm kelimelerde vurgu tam da üzerine düşer. Örneğin ,. İstisna "analog" ve mesleğin adıdır, örneğin "filolog".

İlginç bir durum "sevgilim" sözcüğüdür. Bu kelimeyle oluşturulmuş tüm isimler arasında stres asla "-bal-" üzerine düşmez.

stres kuralları

Sıfatların adlarına vurgu

Çoğu sıfatta, sıfatın oluşturulduğu isimde, aynı heceye düşmektedir. Örneğin, kUhnya - kukhnny.

Çoğu zaman, sıfatın kısa bir formu tam biçiminden oluştuğunda, stres aynı hecede kalır. Örneğin, kırmızı kırmızıdır ve buna göre daha kırmızıdır.

kelimede ne anlama geliyor

Fiil Kuralları

Fiiller için stres kurallarını tartışalım. Geçmiş zamanın dilbilgisel formunda duran bütün fiillerde, stres başlangıçta düştüğü heceye tam olarak girmelidir. Örneğin, gulyat - gulyal.

Fiillerin ait olduğu bir grup daha vardır, stres, her türden değişmeden kalır - bir tanesi hariç, kadınsı cinsiyet, geçmiş zaman. Örneğin, lgAt - lgAl, ancak lgA.

Fiilleri, başlangıç ​​formu sona erer"-it" her zaman sonda bir vurgu var. Örneğin, açın - açın, açın, açın. Ancak, bu kuralın birkaç istisnası vardır: karşı çıkmak - karşı çıkmak, aydınlanmak - bilgilendirilmek.

Tüm fiiller, sıfatlar dan (fiil "hırçınlaştırmak" hariç) oluşturulmuş bir kural olarak, stres "demecinde" biten düşer edilir. Örneğin, neşeli - neşeyle.

Tüm dönüş fiillerinde, stres kelimenin son hecesine doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

vurgulama kuralları

Zarflarda nasıl vurgulanır

Zarflarda, ilk hece üzerinde doğru vurgusadece birkaç durumda düşer. "Ön" şok öneki sadece "alt", "douse" ve "yukarı" sözcüklerinde görünür. Sırasıyla "zatemno", "zasvetlo" ve "zagodya" kelimelerinde bir "perküsyon" ön eki "for-" kullanılır. Bu kuralı hatırlarsanız, zarfların telaffuzunda kaybolma şansı yoktur.

Katılımcılarda ve gerilmelerde stres belirtme kuralları

Aksanı koymakGerilmeler, oluşturulduğu fiile dikkat etmek gerekir. Fiilin mastarında bulunduğu yerde aynı yerde gerçeği vurgulamak doğrudur. Çoğu zaman bu kelimenin son hecesidir. Örneğin, "almak" fiilinden oluşturulan gerici, - "üstlenilen".

Sözlü katılımda "-w" veya "-shy-" son eki varsa, bu kelimedeki stres her zaman bu son ekin yüzüne bakan son sesli harfin üzerine yazılacaktır. Örneğin, başlattıktan ve başlamasından sonra.

Eğer "-т-" son eki ile tam katılımcılar hakkında konuşuyorsak, stres fiildeki strese göre tam olarak bir heceyi öne doğru kaydırır. Örneğin, kolot - koloty.

Yetkin konuşmak gerekirse, gerek yokTüm bu kuralları akılda tutun, ancak dikkatle incelenmelidir. Bu durumda, örneklere özellikle dikkat etmek en iyisidir. Sonuçta, bir şeyleri hatırlamanın en iyi yolu uygulama ve dernektir. Kuralı hatırlamak daha kolaydır, ancak bu kuralın dayandığı ilkeyi yansıtan örnekler.

Tüm bu yetkin konuşmayı öğrenmek için yardımcı olacaktırve telaffuzunuzdaki doğru hataları. Ortoeptik kurallar birçok efsaneyi çiğnemekte ve belirli bir yerde alınan kelimelerin yanlış telaffuz biçimlerini bozmaktadır. Bu bilgi kendini ve muhataplarına saygı duyan eğitimli bir kişi için bir itibar yaratmaya yardımcı olacaktır. Modern toplumda, doğru konuşma alışkanlığı, ne yaparsanız yapın, imajınızı oluştururken çok önemli bir rol oynar.

Kendinizi geliştirmeyi inkar etme.

Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kurallarıOrtalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

Related news

 • Patates Çorbası Tarifi Kolay ve Şifalı Nefis Bir Çorba Tarif Dergisi Yemek Tarifleri
 • Sermaye yatırımlarının geri ödeme süresini hesaplıyoruz
 • Haroşa Kolay Bebek Yeleği Nasıl Yapılır
 • Sevgililer Günü için El Emeği Hediyeler
 • Lambda probu: cihaz ve amaç

 • Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

  Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları


  Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

  Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

  Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

  Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

  Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

  Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

  Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

  Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

  Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

  Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları

  Ortalama kelimesi vurgusu. Stres kuralları