Okul seçerken nelere dikkat edilmeli 2019

Okul seçerken nelere dikkat edilmeli 2019
Okul seçerken nelere dikkat edilmeli


Okul seçerken nelere dikkat edilmeli?

Okulların açılmasına sayılı günler kala bazı aileler okul seçiminde hala kararsız.

Okulun ilk bir kaç ayı aileler için zorlu bir süreç. Bu duruma hazırlıklı olan aileler bu zorlu süreci kolay bir şekilde atlatıyor.

Okul seçimini yapmış ya da karar vermemiş olabilirsiniz. Okul seçiminde dikkat edebileceğiniz, seçtiğiniz okulda yoksa talep edebileceğiniz bazı önemli noktalar var. Pelin Kılıç, okul seçiminde sizlere şunları öneriyor...

- Okula yeni başlayan çocuklar için oryantosyon süresi var mı yok mu? Varsa, nasıl uygulanıyor? Çocuklar okula başladığı zaman okulda 2 saatten fazla kalmaya zorlanmamalı. Çocukların öğretmenini ve okulunu tanıması için fırsat verilmeli.

- Okulun günlük programında 1 saatlik serbest oyun süresi var mı? Serbest oyun zamanı çocuğun, kiminle, nasıl oynayacağını kendisinin seçtiği , temel sınıf kuralları haricinde bir yapılanmanın olmadı bir zamandır.

- Sınıflarda çocukların göz hizasında olan bir duvar saati var mı? Çocuğunuzun sınıfında bir duvar saatinin olması onun okula alışması için yardımcı olacaktır. Çocukların saati okuması gerekmiyor. Öğretmenler bu konuda çocuklara, etkinliğin ne zaman başlayıp ne zaman biteceği bilgisini verirken saati kullanması yararlı olacaktır.

- Çocuklar günün tamamını kapalı mı açık alanda mı geçiriyor? Çocuklar sadece havaların güzel olduğu zamanlar değil yılın her günü mutlaka dışarıda olmalıdır. 

- Öğretmenler çocuklar ile konuşurken hangi pozisyonda konuşuyor? Çocuklarla iletişim kurmanın en önemli nokta göz temasıdır.

- Öğretmenler çocuklara sınırı nasıl koyuyor? Çocuklara kurallar onlara uygun bir dille anlatılmalı ve sınıf içerisinde kesinlikle bağırılmamalı, tepki gösterilmemeli.

- Öğretmenler çocukların fiziksel alanlarının farkında mı buna saygı duyuyor mu? Çocuğu izinsiz ve gereksiz yere öpen, çocuğun montunu çıkarmada sabırsız davranan, çocuğu başkalarının önünde giydiren, çok sevdiği öğrencisini sürekli kucağına alan pek çok öğretmen var. Aileler bu konuda öğretmenleri iyi takip etmeli ve uyarmalıdır. 

Okul seçerken bu hususlara dikkat ederek tercih yapılmalı. Bu önemli noktalar sizin de aklınızda yer ediyorsa, okul yönetimiyle bu noktalar üzerinden iletişim kurmalısınız. Neler yapılabileceği konusunda her iki taraf her zaman iletişim halinde olmalı.

Okul seçerken nelere dikkat edilmeli 2019

Okul seçerken nelere dikkat edilmeli 2019

Related news Okul seçerken nelere dikkat edilmeliOkul seçerken nelere dikkat edilmeli


Okul seçerken nelere dikkat edilmeli


Okul seçerken nelere dikkat edilmeli


Okul seçerken nelere dikkat edilmeli


Okul seçerken nelere dikkat edilmeli