Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar 2019

Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar 2019 Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

Çocuğun aktif nöropsikiyatrik gelişimihayatın üçüncü yılında ortaya çıkar. Konuşmanın oluşumu çok fark edilir bir şekilde gelişmektedir. Pratik olarak konuşmanın tüm parçaları kullanılır, çocuk daha önce kullandığı basitleştirilmiş kelime biçimlerini kullanmayı bırakır ("bo-bo", "gav-gav", "kup-kup"). O zaten kelimelerin doğru telaffuzunu düşünüyor.

Oyun yoluyla gelişim

Çocuklarla konuşma gelişimi için tüm alıştırmalarBir oyun şeklinde tutulur. Sadece bu mesleği ile bilgi toplu olarak hatırlanır. Alıştırmalar, konuşmayı geliştirmek isteyen herhangi bir yaş kategorisindeki bir kişi için de yararlı olacaktır.

Düşünme seviyesi çocuğun konuşmasını yansıtır. Çocukların evlerini çevreleyen nesnelerin amacını nasıl temsil ettikleri tam olarak ifade edilir ve konuşmada düşünme düzeyinin bir göstergesidir.

Yeni maddeler bebeğin ilgisini çekmelidir. Merak, bebeğin bu işlevin işlevselliğini belirlemeye zorlar. Bu nedenle, anne sorularına tatmin etmek gerekir: "Neden", "Nasıl", "Neden", "it nedir"???.

Çocuk için bilişsel gelişim çok gereklidirüç yaşında. Konuşmanın çeşitli kısımlarını kullanan karmaşık cümlelerin ortaya çıkması, düşünce aktivitesindeki aktiviteyi gösterir. Çocuğun konuşmasının gelişimi için yapılan tüm alıştırmalar oyun şeklinde gerçekleştirilir.

Temel olarak pasif kelime bilgisi

Belirli bir özellik tarafından bir nesneyi aramak için sözlü talimatlar çocuğa nesneleri tanımayı ve hatırlamayı öğretir. Örneğin: "Mavi küp nerede? Getir onu. "

Çocuk yerini belirlemek için öğreniruzayda nesneleri. Bunun için kesin talepler yerine getirilir: "Topu kutunun dışına çıkarın." Yavaş yavaş, görevler daha karmaşık hale gelir. Günlük hayatta bu üç noktadan bir talep olabilir: "Topu al, babanı bul. Babana ver.

Tuhaf konuşmanın gelişimi için egzersizler

Çocuğun konuşmasının gelişimi için bu tür karmaşık egzersizler, bebek için anlaşılabilir olmalıdır. Çeşitli oyunlar, hayvan resimleri, resimler çocuğun kelime dağarcığını genişletmeye yardımcı olacaktır.

Oyundan gerçeğe

Gelişim belirtileri.

Temaları değiştirmek, çocuğa oyundaki gerçek nesnelere alışmasını öğretmek.

Hazırlanan kutularda, küçük evler farklı hayvanların "yaşadığı" - evcil ve vahşi. Çocuğun görevi, belirtilen hayvanla bir resim seçmektir.

Evi bulmama yardım et. Önceki oyuna biraz zıt bir problem. Tam tersine, bir oyuncak eline alındığında, çocuk küçük kutuların yanına yerleştirilmiş resimlerle küçük bir ev almalı.

Ne görüyoruz?

Çocuktan önce resimler düzenlenmiştir. Birini alarak, çocuk gördüklerini anlatmalıdır. Çocuğun bunu zor bulması durumunda, yetişkin ona yardımcı olur ve onu sonuna kadar bitirmesini ister.

Bir çift bul

Okulöncesi çocukların konuşma gelişimi için egzersizler

Konuşma gelişimi için mükemmel gelişim egzersizleriOkul öncesi çocuklar eşleştirilmiş resimlerle oyuna yatırılır. Tabloda, görüntüler birkaç sıra halinde düzenlenmiştir. Yeni başlayanlar için, bu üç ila dört sıra 4-5 resim.

Tasvir edilen tüm nesneler ona aşina olmalı. Basit soru şu görevi yerine getiriyor: "Bu resim başka nerede?" Veya "Topu buldum, ama bir top var mı?"

Aktif konuşmanın gelişimi

Konuşma gelişiminin erken bir aşamasında, aktif kelime dağarcığının genişlemesine dikkat çekmek ve aynı zamanda dilbilgisel bir konuşma yapısı oluşturmak önemlidir.

Temel beceriler - nesnelerin tanınması,fenomenler, eylemler - normal sınıfta çocukta daha aktif olarak gelişecektir. Sürekli eğitim, konuşma gelişimi için didaktik egzersizler çocuğun kelime hazinesini doyurdu. Ayrıntılı cevaplar vermek için cümleleri yapmaya çalışır.Çocuk konuşmanın gelişimi için egzersizler

Yetişkinlerin pasifliği de sonuçlarını veriyor - bebek için yalın bir kelime.

Yeni cümleleri birleştirmek, bireysel kelimeleri çocuklaraTanıdık tanımlarla bir çiftte "buluşmak" önemlidir. Örneğin, "yeşil şapkalı bir ayı, bir kitabın arkasında bir rafa oturur", "gri bir tavşan, ormanda yaşıyor, bir havuç yiyor".

Yeni bir oyuncağı tarif etmek, parlaklığa dikkat edinayrıntıları, söyle: "horoz - kırmızı tarak, altın tüyler, keskin gaga, keskin gözler". Horozun nasıl olduğunu göster - "ku-ka-re-ku". Vücudun tüm parçalarını nesnenin algısına göre dahil edin. Masallardan hikayeler ekleyebilir ve favori kitaplarınızı yeniden okuyabilirsiniz ("Cockerel - altın tarak").

Çocuğun gördüğü şeyi, bu karakterin nerede buluştuğunu, kiminle orada olduğunu söylemesini isteyin. İlk tek heceli sorularda belirli sorular sormak önemlidir.

Duyguları güçlendirin

Bazı temel şartlar basitçe gereklidir,Bu konuşma aktivitesi geliştirildi. Konuşmaya duyulan ihtiyaç, konuşmanın güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için temel kurallardan biridir. Bu en küçük çocuklar için bile geçerlidir. Onlar için, yaşadıkları duygu ve duyguları göstermek için bir fırsat.

Bazı durumlar için yapay olarak oluşturulurÇocuğun kendini kanıtladı. Konuşma ifadesi bilgilendirici olmalıdır. Okul çocuğu, algısını ayrıntılı olarak tanımlamalıdır. İfadelerin mantıklı bir açıklaması çocuğun okuryazarlığına bağlıdır.

Okul öncesi konuşma gelişimi

Bütün çocuklarda bireysel konuşma gelişimi kendi yolunda ilerler. Her şey konuşmanın özelliklerine bağlıdır.

Didaktik konuşma geliştirme çalışmaları

Birkaç sorunlu telaffuzsesler - oldukça sık görülen bir fenomen. Yapılacak en zor şey "z", "c" "w", "w" sesleriyle uğraşmaktır. Sorun yaşamın beşinci yılı için çözülmediğinde bir konuşma terapistine danışılmalıdır. 4 yıla kadar, seslerin kısmi "kibarlığı" norm olarak kabul edilir.

Çocuk anaokulundaki konuşmayı ustalaştırmalıdıryaş. Bu, konuşmada ustalaşmanın en uzun ve en karmaşık sürecidir. Okul çağına (hayatın 7. yılına kadar), dil bir iletişim aracıdır. Uzman, okul öncesi çocukların konuşmalarının gelişimi için karmaşık egzersizler seçer. Çocuk onları bilinçli ders olarak algılamalıdır. Okul için hazırlık yapmak, yazmayı ve okumayı öğrenmeyi içerir.

Hazırlık döneminden sonra, programDaha büyük çocuklar, okulun konuşma gelişimi için egzersizler içerir. Okul öncesi öğrenciler telaffuztaki ayırt edici özellikleri fark ettikleri zaman sesli konuşma ortaya çıkar.

Kanıtlanmış bir yöntem - dil twisters

Basit dil twisters, birkaç egzersiz için problemle başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Bedenin konumu bilginin algılanması ve telaffuzun programlanması olmalıdır. Oturma pozisyonunda, sırtınızı düz tutun, ellerinizi dizlerinin üzerinde tutun. Nefes sakin, keyfi.

ormanlar kunduz çalıştırmak içinde, onlar "tür" "davulcu koyunlarda tekme" ifadesini "Tüm perebodal beloryly ram", yardım etmek, "p", "b" seslerin telaffuz engelleri kaldırın "bobryata kunduz tür."

Mükemmelliğe getirmek için "in", "p" sesleri, aşağıdaki metinle birlikte eğitime yardımcı olacaktır: "karga kubbeyi kapıya getirdi," "Varya kibarlığa inanıyor," "kaleci Vova, bir karga olarak."

"G", "p" sesleri ifadelerdir - "yoldabacakları, "" bütün mantar kemirgenler izgryzeny "yürüyen ses, 'g 'boşboğazlık ile' Gorynycha giderken kaza kafasına dağdan tümseği kaldırdı.' -" y atlı iki ziyaret "" kurbağa açgözlü gözler eşliğinde hava gemisi "" zürafa üzerinde eşarp acınacak görünüyordu. "

Sorun üzerinde "ж" ve "ш" deyin - "çarpık yol üzerinde bacaklar koştu."

Sesler "z", "p", telaffuz ile düzeltildi - "bir tavşan, keskin bir dişe sahip bir tavşan, her yerde izler vardır", "gök gürültüsü tehdidi vardı, orada su alamayız."

"Z", "c" seslerini çalıştıran ifadeler - "gri keçi ile eğik keçi", "olay kararnameden çıktı."

Çocuk sezgisi

Çocuklar yapının örüntüsünü kolaylıkla tanırkelimeler ve ifadeler. 3-5 yaşındayken, konuşma “mantıklı” gerçeklik olarak algılanır. Yetişkinler tarafından telaffuz edilen kelimelerin anlamları bazen çocuklar tarafından kendi yollarıyla kullanılır, ancak her zaman konu ile söz konusu ifadelerin anlamı arasındaki bağlantıyı hissederler.

konuşma gelişimi için konuşma terapisi egzersizleri

Herkes çocuksu spontanlığı hatırlayabilir- Konuya veya eşyalara hitap eden biraz bozuk tanımlar. Ancak uzmanların bu yeteneğine oldukça ciddi bir beceri denir - kelime yapımı.

Harika çocuk düşüncelerinin küçük bir koleksiyonuKI Chukovsky'den kitabında toplandı. Çocuklara yönelik kelime yapımı farklı örneklerden toplanır, örneğin: "Kel kafalı yalınayak", "Ağız taslaklarındaki nane keklerinden."

Okul denemeleri - fantezinin gelişimi üzerine bir ders

Tutarlı konuşmanın geliştirilmesine yönelik alıştırmalar - düşük dereceli okul çocuklarının eğitiminde ana kısım.

Öğretim metodolojisinde yer alan çalışmalar -konuşma, öykü, okul denemeleri gelişimi üzerine didaktik egzersizler. Akranları ile iletişim de çocukta doğru bir konuşma oluşturmaya yardımcı olur.

Yetkin egzersizler öğrencinin düşüncelerin doğru ifadesini geliştirmesine yardımcı olacaktır. Genç okul çağında - bilgi katı bir şekilde biriktiğinde aynı süre.

Çocuklar iletişim araçlarına kavuşurlar.belki birkaç - jestler, yüz ifadeleri, dil. Tutarlı konuşmanın geliştirilmesine yönelik alıştırmalar, konuyla ilgili pratik alıştırmalar, okuma, materyal okuma hakkındaki bağımsız hikayeleri içerir.

Yetişkinlerde "Çocukça" telaffuz. Uzmanların çalışmaları

Çocuğun yanlış bir telaffuz varsabir yaş için yazılır, daha sonra bir yetişkinde psikolojik bir komplekse dönüşür. Bu nedenle, sesi doğru telaffuz etmek için, kartovosti olmadan, lisp - iyi bir ton kuralı ve kendiniz üzerinde çalışın.

Çoğu zaman ciddi sorunlar yetişkinlere işkence eder. Eğitim kurumları çok geride kalmış, çocuk oyunları yardımcı olmayacak. Bu alandaki uzmanlar - konuşma terapistleri - işlerini yapıyorlar.

konuşma gelişimi için dil alıştırmaları

Görev, yetişkinlerde konuşmanın gelişmesidir. Alıştırmalar sadece seslerin yanlış telaffuzunu değil, aynı zamanda aşırı hızlı konuşma oranını, telaffuzda gecikmeyi de ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Doktorlar konuşma terapistleri konuşma gelişimi için egzersizleri seçecek, lisp, kıkırdak, burun, kekemelik düzeltin. Bazılarının kelimeleri doğru sırayla telaffuz edememesini düzeltmesi gerekiyor.

Heyecan kontrol altında

Bazı insanlar tanıdık bir muhatap ile iletişime geçtiğinde sorunlarını hissederler. Konuşma tanıma ötesine geçiyor, diğerleri bunu anlamıyor.

Solunumun düzeltilmesi durumu düzeltmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle, her zaman bu tip hastalar için ana kural sakinleşmektir. Deneyimli profesyoneller, her şeyi doğru yapmak için motivasyon bulmaya yardımcı olacaktır.

Konuşma gelişimi ve günlük eğitim için diyafram egzersizleri çok olumlu:

- Derin bir nefes al, surat. Exhaling, karnına çiz. Toplantıdan önce tüm metin okunmalıdır. Konuşma sırasında konuşmayı kontrol etmeli, sakin ol ve hızını tutmaya çalışmalısın.

Hızlanmaya başladığınızı düşünüyorsanız - derin bir nefes alın.

- Artikülasyon oluşumu, günde üç kez özel bir miyogymniaya yardımcı olacaktır.

Ağız, en az 15 saniye süreyle saklanması gereken suyla doldurulur.

Seste burun tıkanıklığı ortaya çıkabilirBurun ses oluşumuna katılmaz. Çirkin bir kusura ek olarak, karmaşık burun nefeslerinin giderildiği bir hastalığı tedavi etme sorunu çözülür.

yetişkinlerin egzersizinde konuşma gelişimi

Poliplere neden olabilir, kıvrımlarnazal septumlar. Sonuçlar sesin çarpıklığında, "m" "n" seslerinin yanlış telaffuzunda ifade edilir. Bir uzman ile yapılan pratik egzersizler, burun tıkanıklığı hastalarını rahatlatır.

Resmi getir

Bir kişinin genel izleniminde yüz ifadeleri oluşurkonuşma zamanı. Duygularınızın uygun yönetimi, konuşma stilini korumanıza yardımcı olacaktır. Bu özellikle konuşmada önemlidir. Logopedik merkezler, malzemenin daha iyi uzmanlaşmasına katkıda bulunan grup sınıflarını uygular.

Doktorlar uygun konuşma solunumu için konuşma gelişimi için alıştırmalar önermektedir. Burnundan bir nefes çekilir. Ekshalasyon ağızdan geçer.

Doğru konuşma solunumu, soğuk algınlığının başka bir şekilde önlenmesidir. Seslerin artikülasyonu doğru bir diksiyonla sağlanır.

Ağız "çalışmıyorsa Bulanık sesler elde edilirtam güçte. Yani - kötü açılır. Bu durumda, konuşma gelişimi için konuşma terapisi egzersizleri, çene üzerindeki alt kasın hareketliliği ile yapılan çalışmadır.

Dudakların hareketsizliği ünlüleri ve ünsüz seslerini etkiler. Konuşmanın doğru gelişimi dilin çalışmasını etkiler.

Birçok yerde kelimelerin telaffuz edilmesi özellikle zorsessizler. Konuşma gelişimi için dil egzersizleri de dahil olmak üzere düzenli eğitim, iyi telaffuz sağlayacaktır. Ana kural - tüm kelimeler bir ekshalasyonda telaffuz edilir.

Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar 2019

Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar 2019

Related news

 • Bir rüyada bir bit görmek için - ne için
 • Kırmızı Biber Dolması Tarifi – Zeytinyağlı Tarifler
 • Çörek Otu Yağının Saça Faydaları
 • Tunusa gitmek ne zaman daha iyi Tunus hava durumuna göre ay
 • Algoritma Kovaleva: tanımı, özü, özellikleri ve yorumları

 • Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar


  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar

  Okul öncesi dönem çocuklarının, okul çocuklarının ve yetişkinlerin konuşmalarının geliştirilmesi için alıştırmalar