Nubuk Çanta Nasıl SilinirNubuk Çanta Nasıl Silinir
Nubuk Çanta Nasıl Silinir


Nubuk Çanta Nasıl Silinir?

Hakan Obalı
Nubuk Çanta Nasıl Silinir?

Sünger taşı ile deri cildi zımparalanıp, parlatıldığında nubuk olarak adlandırılan deri çeşidi elde edilir. Kadife dokusunda ve kumaş görünümünde olan nubuk, pek çok giyim eşyasının yanında çanta yapımında da sıklıkla kullanılır. Şık bir görünüm yaratmasına rağmen nubuk, deri kadar dayanıklı değildir.

Nubuk, genellikle süet ile karıştırılmaktadır. Ancak nubuk daha kısa ve tok tüyleri ile süetten kolaylıkla ayrılabilmektedir. Bunun yanında süet, nubuk gibi kadifemsi bir dokunuşa sebep olmaz. Nubuk ile süet arasındaki bu ayrımın bilinmesi önemlidir. Çünkü her iki deri çeşidi için kullanılan temizlik malzemeler ve yöntemleri birbirinden farklıdır.

Nubuk Çanta Nasıl Silinir?

  • Nubuk çantaların kirletici etkenlerden olabildiğince iyi bir şekilde koruması gerekir. Nubuk elde edilirken yapılan zımparalama işlemi ile deri hassaslaştığından dolayı, nubuğun yağmur ve kar gibi yağışlara maruz kalmaması gerekir. Bu durumlar nubuğun zarar görmesine ve ömrünün azalmasına neden olur. Bu sebeplerden dolayı nubuk çantalar yağışlı havalarda, özellikle de sonbahar ve kış aylarında kullanılmamalıdır.
  • Nubuk çantalar üzerinde biriken tozların temizliğinde ise bez kullanılmamalıdır. Islak ya da kuru bezler sürtüldüğünde, nubuğun derileşmesine sebep olacaklarından dolayı nubuk çantalar bez kullanılarak silinmemelidirler.
  • Nubuk çantalar nubuk temizliği için üretilmiş olan kauçuk nubuk silgisi ile şeffaf ve su bazlı bakım losyonu kullanılarak silinmelidirler.
  • Nubuk çantalar öncelikle sprey şeklindeki nubuk losyonu ile ıslatılmalı ve bu şekilde deri yumuşatılmalıdır. Yumuşayan nubuk ise nubuk silgisi ile fazla bastırılmadan, yukarıdan aşağıya doğru olacak şekilde silinmelidir.
  • Silgi kullanılarak tozlar çıkartılamıyor ise çanta nubuk fırçası ile yumuşak bir şekilde fırçalanmalıdır. Ancak fırçalama yöntemi, zorunlu haller haricinde tercih edilmemelidir. Hassas nubuk yüzey, ne kadar az sürtünmeye maruz kalırsa özelliğini o kadar uzun süre korur.

Nubuk Çanta Nasıl SilinirNubuk Çanta Nasıl Silinir

Related news Nubuk Çanta Nasıl SilinirNubuk Çanta Nasıl Silinir


Nubuk Çanta Nasıl Silinir


Nubuk Çanta Nasıl Silinir


Nubuk Çanta Nasıl Silinir


Nubuk Çanta Nasıl Silinir


Nubuk Çanta Nasıl Silinir