Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 2019

Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 2019
21.09.2019

Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 13

Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler

Darbe ve kan basıncı hayati önem taşırİnsan sağlığını doğrudan gösteren önemli göstergeler. Eski çağlardan beri, şifacılar bu özellikleri temel alarak birçok hastalık teşhisi koymuşlardır.

Şu anda insanlık yeterliKalp atış hızını (kalp atış hızı) belirlemek için kullanılan yöntemler ve araçlar, ancak ilk kez akut sağlık bozukluklarıyla karşı karşıya kalan herkes, nabızlarının sıklığını bağımsız olarak belirleyebilir ve belirli bir yaş göstergesi için normal ile karşılaştırabilir. Erkeklerde ve kadınlarda, nabız atış hızı, (makaledeki tablo teyit edilir) neredeyse aynıdır. Ve zaten 16 yaşından beri, sağlıklı bir insanda normal nabız oranı, cinsiyete bakılmaksızın, uyarılma durumuna bağlı olarak dakikada 60 ila 90 atımdır.

Ve şimdi bu konuyu daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

yaş tablosuna göre nabız sayısı

Nabız nedir: tanım

Pulse, vasküler ritmik dalgalanmalardır.Kalp kasının kasılmalarından kaynaklanan duvarlar. Sadece nabzın nabzını hissedebileceğinizi ve bunu kendinizin ölçebildiğini hissedebileceğiniz yerler vardır, ancak daha sonra bunu yapabilirsiniz.

Bir yetişkinin nabzı, ya da kasılmalarının sıklığı, kalp atışının sadece gücü ve ritmi ile değil, aynı zamanda vücuttaki damarların durumuyla da hesaplanabilir.

Ek olarak, sağlıklı bir insanpulsasyonlar arasında düzgün aralık olmalıdır. "Kronik" eşbiçimsizliğinden durumunda vücutta herhangi ihlali için kabul edilebilir ve bu mutlaka kalbin çalışması ilgili olmayabilir. Örneğin, bu "resim", endokrin bezlerindeki bir başarısızlığı gösterebilir.

Nabız nasıl ölçülür?

Bilmeyecek kadar acı verici anlar var.Nabız kendinize veya başka bir kişiye nasıl ölçülür. Bununla birlikte, kan basıncını ölçmek gereksiz olmayacaktır, çünkü bu, şu anda insan sağlığının durumunu daha net bir şekilde ortaya koymaya yardımcı olacaktır. Bunun için bir manometre kullanabilirsiniz.

nabız 100

Evde nabız ölçmek için yöntemler

Nabzı belirleyen en yaygın yöntem: Bileğin arkasında bulunan 2 parmak parmağınızı radyal artere takın. Bundan sonra, tercihen kronometre üzerinde zamanı kaydetmeli ve saymaya başlamalısınız. Daha fazla güven için, bir yandan kalp atış hızını ölçtükten sonra, diğerine güvenmek arzu edilir.

Eğer bu yerde nabzı hissedemiyorsan,Diğer arterlerin yerlerinde bulmaya çalışabilirsiniz. Örneğin, parmaklarınızı boynun kenarında bulunan omuz, femoral veya karotis arterine koyabilirsiniz.

Bu yöntem, sağlıklı bir insanda kalp atış hızını ölçmek için daha uygundur, çünkü deneyimsizliği nedeniyle, yanlış olan vuruş sayısını hesaplamak mümkündür.

Bu yöntemin uygulanmasını basitleştirmek için şunları yapabilirsiniz:30 saniyedeki vuruş sayısını sayın ve buna göre bu rakamı iki ile çarpın. Ve sonra nabız nabız hızı (tablo size alınan göstergenin deşifre edecektir) sonucu gösterecektir.

Bir kişi onun sahip olduğundan emin olursaHerhangi bir kardiyovasküler hastalık, daha doğru hesaplamak için gerekli. Genellikle bu amaçla klinikte bir EKG (elektrokardiyogram) yapılır.

kadınlarda nabız

Yaşına göre nabız hızı: kadınlar ve erkekler için masa

yaş tablosuna göre nabız sayısı

Bu tablo, kalp hızı ölçümü sırasında istirahat halindeki sağlıklı kişilerin değerlerini göstermektedir.

Kalp atış hızını ne etkiler?

Dinlenme durumunda, dakikada 60-90 atım aralığında bir nabız normal kabul edilir.

Bununla birlikte, bir kişinin nabzını ölçmeden öncefiziksel strese, strese ya da sadece yemek yemeye maruz kalan kalp hızının normal olması olası değildir. Nabzı doğru ölçmek için, bedenin "sakinleşmesi" için biraz zamana ihtiyacı vardır. 5-7 dakika beklemek ve mümkünse hareket halinde kendinizi sınırlamak için genellikle yeterlidir.

Ek olarak, kadının nabzı daima 5-8Bir adamın nabzı yerine birim / dakika. Fakat bu, hafif bir sağlık problemi olmaması durumunda yine dikkat edilmemesi gereken çok hafif bir sapmadır.

Yaşına göre nabız sayısı (tablo): çocuklar

Çocuklarla, işler biraz farklıdır. Yetişkin da geçici fonksiyonel durum olarak takılabilir taşikardi açık bir işaretidir, ve ona bir kalp hastalığı veya ilgili makamlara sinyal ise dakikada 140 atım yeni doğmuş bir bebek kalp hızı için, normdur.

bir adamın nabzı

Nabız normalden hızlanma korkuya neden olmazsa?

Nabızın doğal sebeplerden dolayı ortaya çıktığı bazı durumlar vardır:

 • Menopoz sırasında, her kadınHormonal arka planda bir değişiklik, bu da kalp hızında bir artışla birlikte kan basıncında hafif bir artışa neden olur. Eğer bir doruk sırasında bir kadın nefes darlığı, baş dönmesi, baş ağrısı ve göğüs ağrısından muzdarip değilse, o zaman bu değişiklikler patoloji olarak kabul edilmez. Çoğu zaman menopoz, kadınları yeteri kadar tüketen basınç artışları getirir - taşikardi ve aritmi bu durumun uyduları olabilir. Ve eğer birkaç birim tarafından kalbin ritmindeki olağan fonksiyonel artış söz konusu olursa, kadınları pratik olarak hissetmezler.
 • Ayrıca, gebe kadınlarda kalp hızının hızlanması gözlenir.

bir yetişkinde nabız

Alçaltılmış nabız hangi durumlarda normaldir?

Azalmış bir nabız, uyku sırasında ve uyandıktan sonraki ilk dakikalarda normal kabul edilir.

Ayrıca, sürekli aktif spor yapan yetişkinlerde dakikada 40 üniteye kadar kalp hızında bir düşüş normal kabul edilir.

Diğer durumlarda, eğer 5-7 dakika için darbe varsaHala büyük olasılıkla sorunu tanımlamak için bir dizi test reçete bir doktora danışın gerekir, gerisi normale geri gelmez ve bu durum defalarca ortaya çıkar.

Referans için:

 • Taşikardi kalp hızında artış
 • Bradikardi, kalp hızında bir düşüştür.

hamilelik sırasında nabız

Hamilelik sırasında kalp atış hızı

Kadının doğduğu zamandayeni yaşam, bedenin gerekli olan her şeyi sağlamasıyla sorumludur. Şimdi asıl görev, gerekli miktardaki oksijeni ve besinleri annenin kanından gelecekteki bebeğe taşımaktır. Ve bu, kalbin "iki için" çalışması gerektiği anlamına gelir.

İlk trimesterde hamilelik sırasında nabızbiraz artar. Ancak, 4-5 aylık bir dönemde, ikinci trimesterde, hamile kadınlarda dakikada 100 vuruşun nabzı normdur. Bu süreçte, küçük organizmada, tüm organların ve yaşam için gerekli sistemlerin oluşumu gerçekleşti ve şimdi tam bir oksijen ve besin kaynağı ihtiyacı vardı.

Ve bu dönemde, gelecek anne artarKan hacmi ve buna bağlı olarak dolaşım artar. Kalp güçlendirilmiş bir modda çalışır, pek çok kadın taşikardi belirtilerini gözlemleyebilir: kalp daha da zorlaşır, kalp atışı dakikada ortalama 100 vuruştur.

Üçüncü trimesterde hamilelik sırasında nabız110-115 atım içinde olmak. Tıbbi uygulamada, gebe kadınlarda bu durum, doğumdan sonra fizyolojik taşikardi olarak adlandırılır. Bu durumda hızlandırılmış bir nabız sorun değil, durumdaki her kadına özgü geçici bir durumdur.

Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 2019

Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 2019

Related news

 • İlkbahar Yaz Modası: HM Bayan Gömlek Modelleri 2019-2019
 • Bitmeyen Şarkı 23.Bölüm Fragmanı izle
 • 2019-2019 Vans Ayakkabılar İle Sokak Kombinleri
 • Arada sırada iyi şeyler de oluyor
 • Beton çit kesiti: türleri ve onurları

 • Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 65

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler


  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 8

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 94

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 23

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 80

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 62

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 15

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 64

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 26

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 96

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 100

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 92

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 8

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 84

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 58

  Nabız sayısı yaşa göre (tablo). Kabul edilebilir metrikler 38