Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları 2019

Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları 2019 Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

Motor ne kadar doldurulur? İpuçları ve Püf Noktaları

Kimsede bir soru veya şüphe yokmotordaki yağı doldurmak için. Herhangi bir sürücüye bu sorunun cevabı açıktır. Başka bir şey, ne tür bir yağın doldurulacağını düşünmeye başladıklarında. Gerçekten düşünecek bir şey var. Sonuçta, piyasa farklı imalat şirketleriyle çok doymuş ve doğru kararı vermek oldukça zor. Herkes motora ne kadar yağ ekleyeceğini bilemez. Bu makaledeki bu ve diğer konular hakkında konuşacağız.

Yağlama sıvısının ana fonksiyonları

Motor yağı, döküleceği ünitenin ömrü boyunca büyük bir rol oynar. Ona teşekkürler:

 • bireysel parçalar temiz tutulur;
 • motorun kolay soğuk başlatılmasını sağlar;
 • Aşırı ısı elementlerden uzaklaştırılır;
 • yüksek bir sıcaklıkta, silindir-piston grubunda stabil çalışma sürdürülür;
 • detaylar iyi yağlanmış;
 • madde çalışması sırasında motor biriken ve nötrleştirilir korozyon ve diğer aşındırıcı etkilere katkıda bulunur.

Yağ kalitesini artırmak için çeşitli işlevleri yerine getiren özel katkı maddeleri içerir.

tüketim

Motorun uzun süre düzenli olarak servis yapması,Yağ tüketimini kesinlikle izleyin. Bir araba alırken uzmanlar bu konuya en dikkatli şekilde yaklaşıyor. Herkes artmış bir akışın motorun arızalanması anlamına gelmediğini bilmez. Tersine, gider eksikliği motorun tamamen işlevsel olduğunu kanıtlamaz.

motorda ne kadar doldurulur

Her araba için bu göstergeBireysel. Örneğin, bir yerli aracın sahipleri, motorun bir VAZ ile ne kadar doldurulacağını bilirler. Kural olarak, bu üç buçuk litre ortalamasıdır. Bu miktar, Mercedes motorundaki yağ miktarından biraz farklıdır, modele bağlı olarak beş buçuk litre veya daha fazla sürebilir.

Motorun silindirindeki yağ yanar ama yanmaz.Sürtünmeyi önlemek için yüzeyi bir filmle kaplayan duvarlar. Odada, film yakıtla yanar. Bu nedenle, yüksek yağ tüketiminin kesin nedenlerini bulmak her zaman kolay değildir.

viskozite

Viskozite, bir yağın en önemli özelliklerinden biridir. Motorda gerekli akışkanlık sağlanmalıdır. Sıcaklık ve yılın zamanına bağlı olarak değişir. Herhangi bir araba meraklısı motora hangi yağın döküleceğini bilmelidir. Aynı zamanda, her zaman ürün, birimin zayıf performansından sorumlu değildir. Motor yeni değilse, ancak binlerce kilometre uzunluğundaysa, sentetik bir yağa uymaz. Bu motorlar için yarı sentetiktir. Aynı zamanda, yeni modern otomobiller için, tam tersine, üreticiler sentetik yağların kullanılmasını önermektedir.

ne kadar yağ dökülmeli

Farklı sınıflardaki yağlayıcıların kullanılması tavsiye edilen farklı araçlar için:

 • yeni birimler için - SAE 10W30 veya 5W30, her hava koşulunda;
 • ikinci el için - 10W30 veya 5W30 kışında, 15W40 veya 10W40 yazında, herhangi bir mevsim 5W40;
 • Eski motorlar için - kış 10W40 veya 5W40, yaz 20W40 veya 15W40, her mevsim 5W40.

Yağ değişimi

Motordaki yağ,Birim mümkün olduğunca uzun çalıştı. Dolayısıyla, ihtiyacınız ne sıklıkta doğrudan bir ilişki değiştirmek ve nasıl motorda yağ doldurun. Bu manipülasyon servis istasyonunda yapmak gerekli değildir. Herhangi bir sürücü tarafından bağımsız olarak yapılabilir. Birkaç basit tavsiyeyi incelemek yeterlidir.

Başlamadan önce, yağ miktarını hazırlayın.motor için gerekli olan Bu bilgi aracın kullanım kılavuzunda bulunur. Yağ kalitesinden emin olmak için, kaliteyi doğrulayan gerekli belgeleri sağlayan özel mağazalarda satın almak daha iyidir. Ayrıca, aracınızın markası için uygun bir yağ filtresi almalısınız.

motora yağ taşması

Yağlama sıvısını değiştirirken problemleri önlemek için, aracı üst geçide veya muayene çukuruna sürmek daha iyidir. Ayrıca önceden kullanılmış yağın boşaltılacağı bir hazne hazırlayın.

Ayrıntılı talimatlar

Araba kesin olarak sabithareket etmeyecek şekilde yerleştirin. Bunu yapmak için düz bir yüzey gerektirir ve bir el freni de kullanılır. Motor soğuk olmamalıdır. Normal sıcaklığa ısıtılır. Bundan sonra:

 • Motoru sıkın, yağın döküleceği boğazı açın;
 • kapatın ve motoru tekrar açın, "yağ basıncı" ışığı yanana kadar bırakın;
 • yine motoru muflalar;
 • yağı paletten boşaltın;
 • yağ filtresini sökün;
 • içine taze bir sıvı dökün;
 • mantarı bükün, yeni bir filtre koyun;
 • Motorun içine ne kadar yağın döküldüğünü belirlerken, seviye çubuğunu periyodik olarak kontrol ederek sıvı seviyesinin istenen seviyede olmasını sağlayın.

motordaki ne kadar petrol var Renault

İşi yaptıktan sonra motoru çalıştırınız.küçük dönüşler ve paleti kaçaklar açısından kontrol edin. Yağ seviyesine bakıldığında, aracın yatay bir yüzeyde olması gerekir. Aksi halde, göstergenin yanlış sonuçlarını almayı riske atarsınız. Motor yağı gerekli seviyeye ulaşmazsa, eklenir.

Ne kadar ihtiyacın var?

Yeni başlayanlar sürücüler her zaman soruyla ilgilenir: Motor ne kadar doldurulur? Kesin bir cevap yoktur. Her model için, daha önce de belirtildiği gibi, belirli miktarda yağa ihtiyacınız vardır. Genellikle, gereken hacmin dörtte üçü dökülür ve daha sonra seviyeye sürekli kontrol edilerek biraz eklenir.

Yerli arabalar için, ortalamayağ - yaklaşık dört litre. Motor kapasitesi 2 ila 2,5 litre olan yabancı araçlar için, ayrıca dört litre yağlama sıvısı doldurulması önerilir. Bu çok, örneğin, motorda ne kadar yağ "Renault". Birimin daha büyük bir hacmi daha fazla yağ gerektirecektir.

VAZ'ın motorunu doldurmak için ne kadar

Seviyeyi düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın.yağlayıcı madde. Bu haftada bir kez yapılmalı. Daha sonra, sızıntı durumunda, önemli miktarda paranın saklanacağı için zamanında tepki vermek ve sorunu başlatmamak mümkün olacaktır. Motoru açmadan önce kontrol edin. Kategorik olarak, ünite çalışırken ya da şu anda yağı doldurmak için bir muayene yapmak mümkün değildir.

Motorda yağ aşırı yükü

Motordaki yağın olduğunu fark edersenizÇok fazla, fazla bir şey bırakamayacağınız gibi bir fazlalık bırakıp binemezsiniz. Yağın motora taşması hasarı çok ciddi olabilir. Ve bir anda farkedilmeyecek. Fakat zaman geçtikten sonra motorda ciddi onarımlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle, olumsuz sonuçlardan kaçınmak için, araba bakım merkezine gitmek ve aşırı miktarda pompalamak gereklidir.

motordaki yağı değiştirmek için kaç km sonra

Ancak, bu bağımsız olarak yapılabilir. İhtiyacı olan tek şey, bir şırınga ve transfüzyon için tıbbi bir kitin (bunun yanı sıra sadece esnek bir tüpün gerekli olduğu) satın alınmasının yanı sıra zaman ve sabırdır. Bu yönteme emme denir. Ancak fazlalığı sadece karterden tahliye edebilirsiniz.

Hangi yağı seçecek

Doğru yağ seçimi pürüzsüzbirim çalışması. Bu nedenle bu konuya ciddiyetle yaklaşmak gerekiyor. Genellikle üretici, kullanım kılavuzunda belirli bir marka önerir. Ancak, şirketin reklamını yapmak ve tanıtımı için şirketin ticari bir düzenlemesidir. Benzinli motorlar için yağlar da bağımsız olarak seçilebilir. Bununla birlikte, kullanım kılavuzunda belirtilen viskozite endeksini dikkate almak önemlidir.

Doğru seçim için görüntülemek yararlıdırBağımsız yayınlar tarafından yapılan testler. Çoğu zaman, reklamı yapılan yağın en yüksek rakamlardan çok uzak olduğu görülürken, fiyat segmenti seçeneklerinin ortalaması çok onurlu davranır. Bu nedenle, bilgileri incelemeniz ve kendi başınıza bir seçim yapmanız önerilir, ancak satın alırken yağlama sıvısının tavsiye edilen viskozite derecesini gözlemlemeniz önerilir.

Yıkama: yapmak ya da değil?

Ayrı bir konu,yağı değiştirirken motoru yıkamak. Kısaca, eğer gerekliyse, motoru yıkayacağınız aynı yağla yıkamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Özel yıkama maddelerini özellikle beş dakika kullanmaktan kaçının. Motorunuza ciddi hasar verebilirler.

Yani, taşınırken yıkama gerekliyarı sentetik ve ayrıca yarı sentetikden mineral yağa kadar sentetik yağ. Mineralden yarı sentetik ve yarı sentetikten sentetik yıkamaya geçilmesi gerekli değildir.

motordaki ne kadar yağ bir Mercedes

Bir yağ seviyesi de başka biri ile değiştirilirseMotoru yıkamalısınız, ancak motoru tekrar dolduracağınız ürün. Bilinmeyen bir geçmişe sahip kullanılmış bir araba satın alırken ve diğer bazı durumlarda yıkama gerekli olacaktır.

Değiştirme gerektiğinde

İçerideki yağın kaç km sonra değiştirileceğini bilmek önemlidir.motoru. Uzmanlar bunu sık sık yapmanızı önerir. Motor için bakım tamamen size kalmış. Aynı zamanda, daha önce üretilen bu güçlü makineler, bugün, alas, aynı değildir. Üreticiler, ürünlerinin otuz yıl veya daha uzun bir süredir çalışmasını istemiyor. Bu süre boyunca birkaç aracı değiştirdiğiniz için çok daha ilginç.

Böylece araba sana daha uzun hizmet etti,Yağları daha sık değiştirin. Üretici, yakıt ikmali yapmadan önce yağ ile gidebileceğiniz belirli sayıda kilometreyi önerir. Ancak bu, örneğin, büyük şehirlerin birçok sakinlerinin günlük olarak ayakta durması gereken kilometre trafiği sıkışıklıklarını hesaba katmaz. Ağır yüklerin taşınması da normal modda sürmekten daha fazla yağ tüketecektir. Sık sık çalıştırma ve frenleme, düşük kaliteli sıvının kullanımı, değişimi değiştirme - tüm bunlar aracınızın motorunun durumunu yavaş yavaş etkileyecektir. Ancak taze yağ ömrünü uzatabilir. Bunu unutma!

Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları 2019

Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları 2019

Related news

 • Gelin Taç Modelleri 2019
 • Baked Fruit Veggie Chips 4 Ways
 • Yüzü İnce Gösteren Saç Modelleri
 • Porter Alison: biyografi, kişisel yaşam, filmografisi
 • Whey Protein Kullanma Rehberi

 • Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları


  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları

  Motor ne kadar doldurulur İpuçları ve Püf Noktaları