Metabolizmayı Yavaşlatan Diyet Hataları 2019

Metabolizmayı Yavaşlatan Diyet Hataları 2019
Metabolizmayı Yavaşlatan Diyet Hataları


Metabolizmayı Yavaşlatan Diyet Hataları

Metabolizma hızı kilo koruma, kilo verme veya kilo alma gibi konuların baş etkenidir. Peki metabolizma ve metabolizma hızı nedir? Metabolizma hızı nasıl hesaplanır? Gerçekten yaptığımız bazı diyet hataları metabolizmayı yavaşlatan etkiler gösteriyor olabilir mi?

İdeal kiloya ulaşabilmekiçindiyetyaparken eğer kilo veremiyorsak bir takım şeyleri yanlış yapıyoruz demektir. Sizler de iyi biliyorsunuz kimetabolizma hızı kilo koruma, kilo vermeveyakilo almagibi konuların baş etkenidir. Eğermetabolizma hızıgereken seviyede değilse istediğimiz kilolara ulaşmakta sorun yaşıyoruz. İşte uyguladığımızdiyet listeleriveya diyet yaparken dikkat etmediğimiz bazı detaylar yüzünden aslında metabolizmayı yavaşlatıyoruz. Peki,metabolizma ve metabolizma hızı nedir?Metabolizma hızı nasıl hesaplanır? Gerçekten yaptığımız bazı diyet hataları metabolizmayı yavaşlatan etkiler gösteriyor olabilir mi?

Metabolizma Hızı Nedir?

Kilo sorunu olmayan kişileri kıskanırız bazen hele ki çok yemek yemelerine rağmen kilo almıyorlarsa. Kimimiz içinde “su içsem yarıyor!” cümlesi ağzımızdan düşmez, çünkü az yemelerine rağmen kilo almaya devam ediyordur.

İşte tüm bunları belirleyen aslında metabolizma hızıdır. Daha net bir tanımlama yapmak gerekirse,gün içinde herhangi bir aktivite yapmadan vücudun harcadığı enerji miktarıdır.Herkes için farklı olabilen bu değer sayesinde kişiningünlük alması gereken kalori miktarını, tüketmesi gereken besinleri belirlemekmümkündür. Böylelikle ideal kiloya daha kolay ulaşılabilmektedir.

Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler Neler?

Hastalıklardan, hormon değişimlerine, ortamın sıcak veya soğuk olmasına kadar detaylandırabileceğimiz pek çok etken vardır aslında. Bilmemiz ve dikkate almamız gerekenlerden biri, yaş ile birlikte metabolizmanın yavaşlayacağıdır. Bu yüzden aslındailerleyen yaşlarda kilo alımları hız kazanmaktadır. Ayrıca birazdan detaylarını aktaracağım maddeleri de elbette bu başlığın altına eklemiş olacağız.

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma hızınızı hesaplamanız için en çok kullanılan Harris-Benedict Denklemini aşağıda bulabilirsiniz.

Erkekler= 66 + ( 13.7 x Kilogram olarak ağırlık) + ( 5 x santimetre olarak boy ) – ( 6.8 x yaş )
Kadınlar= 655 + ( 9.6 x Kilogram olarak ağırlık) + ( 1.7 x santimetre olarak boy ) – ( 4.7 x yaş )

1 metabolizma hızı_mini

Aslında tüm bunlarlametabolizma hızının kilo almak, vermek veya kiloyu korumak için ne kadar önemliolduğunu da anlamış olduk. Ancak bunlara ek olarak aslında farkında olmadan yaptığımız,metabolizmayı yavaşlatan diyet hatalarıneler öğrenelim istiyorum.

Metabolizmayı Yavaşlatan Diyet Hataları 1 – Yeterince Yemek Yememek

Elbettekilo vermek için kalori alımını azaltmakgerekir ancak bunu abartmamak gerekir. Çünkü çok düşük seviyede tutulan kalori alımları metabolizmanızı iki kat yavaşlatacaktır. Bu yüzden çok düşük ve az öğün içeren diyetlere uzmanlar şüpheyle yaklaşmaktadır.Bazal metabolizmahızınızın ihtiyacı olandan (kadınlar için yaklaşık 1200 kalori) daha azının tükettiğiniz zaman vücut metabolizma hızınızı frenleyecektir. Aynı zaman kalori yakımı yağ dokularından değil kas dokusundan kaynaklanacaktır. Ayrıca az yeme eğilimi gösterdiğiniz günlerin ardından daha fazla yemek yemeye başladığınız da çok fazla kalori alırsınız ama metabolizma hızınız da yavaşladığınız için artık bunların çoğunu yakamaz hale gelirsiniz. Bu yüzden de sağlıklı öğünler arasının 3-4 saati geçmemesi gerektiğini pek çok uzman savunmaktadır.

Metabolizmayı Yavaşlatan Diyet Hataları 2019

Metabolizmayı Yavaşlatan Diyet Hataları 2019

Related news Metabolizmayı Yavaşlatan Diyet HatalarıMetabolizmayı Yavaşlatan Diyet Hataları


Metabolizmayı Yavaşlatan Diyet Hataları


Metabolizmayı Yavaşlatan Diyet Hataları


Metabolizmayı Yavaşlatan Diyet Hataları


Metabolizmayı Yavaşlatan Diyet Hataları