Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 2019

Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 2019

Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 86 16.02.2019, 21:16

Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları

Birçok global vasıtasıyla modern toplumsüreçleri giderek kentleşmeye başlamıştır. Bu nedenle mega kentleri ve toplulukları incelemek ve açıklamak meselesinden daha önemlidir. Makale, dünyanın en büyük aglomerasyonlarını tanımlıyor ve aynı zamanda "aglomerasyon" terimini de tanımlıyor.

Aglomerasyon nedir?

Çoğu modern ansiklopedi tanımlarsiyasi ve kültürel bağlar nedeniyle tek bir birlik içerisinde birleşmiş olan kırsal varlıklar olmak üzere, istisnai durumlarda, yerleşimlerin büyük bir tıkanıklığı olarak ortaya çıkmaktadır. Dünyanın en büyük topakları, kentlerin büyümesinin her yerde meydana geldiği yirminci yüzyılın ortasında oluşmaya başladı. 21. yüzyılda, kentleşme süreci yoğunlaşmış ve yeni bir biçimde devam etmiştir.

dünyanın en büyük yığınları

Yığışım yaklaşık olarak oluşabilirbüyük bir şehir ve monosentrik denir. Bu aglomerasyonların örnekleri New York ve Paris'tir. Yığışımın ikinci türü çok merkezli (polycentric) olarak adlandırılır; bu, aglomerasyonun bileşiminin, birbirinden bağımsız olarak merkezileşen birkaç büyük yerleşim içerdiği anlamına gelir. Çok merkezli aglomerasyonun canlı bir örneği, Almanya'daki Ruhr bölgesidir.

2005 yılı için yaklaşık 400 dünya çapındaYığışmalar, her birinde yaşayan nüfus 2 milyon insanı aştı. Haritadaki dünyanın en büyük yığılmaları oldukça düzensizdir ancak en büyük yoğunlaşması ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Dünyanın en büyük 10 aglomerasyonunda 230 milyondan fazla insan var (Rusya Federasyonu nüfusundan çok daha fazla).

Tokyo ve Yokohama

Kuşkusuz, en büyük aglomerasyonJaponya'nın başkenti Tokyo. Nüfusu bugün birçok Avrupa ülkesinde (İsviçre, Polonya, Hollanda ve diğerleri) nüfusundan daha fazla 38 milyon kişi yakındır. Yığılma doğal olarak çok merkezli ve iki merkez şehirler birleştirir - Yokohama ve Tokyo, yanı sıra küçük yerleşim sayısız. Biriktirme alanı 13.5 bin km'dir2.

haritadaki dünyanın en büyük aglomerasyonları

Bu devasa yığının merkezi üçTokyo'daki imparatorluk sarayı çevresinde bulunan kentsel bölge. Buna ek olarak, şehir 20 ilçe ve birkaç ilçeye sahiptir (Gunma, Kanagawa, Ibaraki, vs.). Tüm yapı genellikle Big Tokyo olarak adlandırılır.

Londra

Şu anda bunun birçok tanımı varLondra şehrinin bulunduğu bölge. Bunlar arasında Büyük Londra, Londra ilçesi ve hatta Londra posta veya telgraf bölgesi bulunmaktadır. Bilim adamları genellikle İngiliz başkentin tarihi merkezi (Şehir), İç Londra (13 şehir blokları), Dış Londra (eski banliyö alanları) toprak yapısında bölün. Tüm bu toprak elementleri, dünyanın en büyük aglomerasyonları olarak böyle bir yapı ve nüfus oluşturur.

Londra metropol bölgesinin idari sınırları 11 bin km civarındadır.2Yaklaşık 12 milyonluk bir nüfusa sahip. Bracknell, Harlow, Basildon, Crawley ve diğerleri: Bu alanda da Londra'da sözde uydu kenti kapsamaktadır. başkent Essex, Surrey, Kent, Hertfordshire bitişik olan ve sadece bu alanlar.

dünyanın en büyük metropol alanları ve megakalları

Paris

İdari açıdan, Paris şehriIle-de-France bölgesindeki bölümlerden sadece biri. Ancak sermaye uzun bir süre boyunca sekiz bölümün hepsinin altında ezildi, şu anda idari bölüm şartlı. Ve Paris, dünyanın en büyük aglomerasyonları ve mega şehirleri ile aynı özelliklere sahip bir şehir merkezidir. Özellikle, Paris'in 1960'larda başkente inşa edilen ve birleştirilen önemli sayıda uydu şehirleri var.

Paris'in özel olarak yaratılmış uyduları olarak adlandırılan yeni şehirlerin inşası 1960'larda büyük tarikatta başladı.

en büyük aglomerasyon

Fransa'nın başkenti Paris, sözde yeni şehirler ve taçlar ile birlikte, büyük bir toplanma veya Büyük Paris'i oluşturur. Metropol alanı 12 bin km2ve nüfus - 13 milyondan fazla insan. Paris, Avrupa haritasındaki dünyanın en büyük aglomerasyonlarını temsil ediyor.

Asya aglomerasyonları

Son zamanlarda dünya ekonomisinde vekültürel hayat Asya'nın konumunu fethetmeye başlar. Asya ülkeleri de dünyanın en büyük aglomerasyonlarına sahiptir. Açık bir örnek, nüfusu 22 milyonu aşan Mumbai şehridir. Ya da Filipinler'in başkenti olan Manila, 20 milyon nüfuslu, 18 milyon nüfuslu Delhi'nin yanı sıra. Çin'de, aglomerasyonlar tüm ülkenin topraklarının yaklaşık% 10'unu işgal ediyor. Şangay (19 milyon kişi) ve Hong Kong (15 milyon nüfusu) gibi bu mega kentler, Doğu'daki kentsel süreçlerin açık örnekleridir.aglomerasyon haritası

Böylece, küreselleşme ve kentleşmenin mevcut koşullarında, büyük şehirler gittikçe büyüyor ve giderek daha fazla dünyaya yayılıyor.

Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 2019

Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 2019

Related news

 • Trafik polisi cezalarının ne için olduğunu nereden biliyorsunuz araç
 • Nivea Duş Jeli: Genel Bakış
 • Rusya Videoları Sayfa 2
 • Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçuşunun gerçekliği nedir
 • Yeni Yıl Sofrasının Vazgeçilmezi: Hindi Dolmanın 4 Farklı Hali Nasıl Yapılır
 • DÖYSA VIP havacılıktan çekildi, Murat Ülker iki uçağını sattı

 • Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 28

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları


  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 11

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 77

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 31

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 33

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 55

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 69

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 11

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 91

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 79

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 81

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 89

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 51

  Megapolizalar ve dünyanın en büyük aglomerasyonları 83