Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

Orijinali Çin menşei olan Lychee meyvesi Uzakdoğu ülkelerinde çok sık tüketilmektedir. Bir gün yolunuz Hindistan, Çin ve Güney Asya ülkelerine düşerse kesinlikle sokaklarda karşılaşabileceğiniz bir meyve olduğunu belirtelim. Son dönemlerde ise Güney Amerika’da üretilerek dünya pazarına aktif olarak satılmaya başlanmıştır.

Vitamin ağırlıklı bir meyve olan Liçi yararları açısından değerlendirildiğinde tüm insanlar için tüketilmesi gereken bir meyve olarak adlandırılabiliyor. İçeriğinde birçok vitamin varken aynı zamanda mineral yönü ağır basan bir meyve olması onu özel kılıyor.

 • C Vitamini
 • B6 Vitamini
 • A Vitamini
 • Bakır
 • Magnezyum
 • Kolin
 • Fosfor
 • Selenyum
 • Oleik Asit

Kolin içeren ve hücre yapısını onaran meyvelerin bilhassa kanser hastaları tarafından tüketilmesi gerektiğini biliyoruz. Aynı zamanda Oleik asit yalnızca zeytinyağında bulunan, vücuda ve bağışıklığa çok yararlı olan yağ asitleri arasında bulunmaktadır. Liçi meyvesi yenildiğinde 100 gram tüketimde %70 oranında bir vitamin depolaması bilimsel açıdan kanıtlanmıştır.

Makale İçeriği

Liçi Meyvesi Nasıl Yenir?

Sert kabuklu meyveler arasında olması uzun süre korunabilmesini sağlıyor. Böylelikle Uzakdoğu ve Güney Amerika’dan ülkemize getirilebiliyor. Kabukları soyularak yenilen meyvenin doğrudan diğer kabuklular gibi tüketilmesi mümkün. Fakat Türkiye’de Liçi marmelat olarak daha fazla tercih ediliyor.

Birçok lüks pastane tatlıların içerisinde yer vererek yararlı bir meyve olan Liçi ile tatlı tariflerini beğeniye sunuyor. Sizde vitamin ve mineral açısından zengin olan bu meyveyi sağlıklı yaşam için öğünlerinize dahil edebilirsiniz. Fakat uyarmakta fayda olduğunu düşündüğümüz bir ayrıntıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Aşırı düzeyde bir şeker oranına sahip olan meyvenin şeker hastalarında doktor kontrolünde tüketimi uygun görülmektedir.

Liçi Meyvesi Nasıl Muhafaza Edilir?

Görünüş itibariyle beyaz bir üzümü andıran, sert kabuğuna kıyasla içi oldukça yumuşak olan Liçi korunması gereken bir meyvedir. Türkiye iklim yönünden bu tropikal meyve için uygun şartları sağlayamamaktadır. Yalnızca Antalya ve çevresinde seralarda yetiştirilerek özel bir ortam yaratılmak suretiyle yetiştiriciliği başlamıştır. Yine de yaygın olması için uygun ortamın sağlanması pek mümkün gözükmüyor.

Liçi Meyvesi Türkiye’de Nereden Alınır?

Pomelo, Papaya, Longan gibi tropik meyvelerin artık bazı manavların ve süpermarketlerin meyve sebze reyonlarına girdiğini görmeye başladık. İşte Liçi meyvesi nerede satılır sorusunun cevabı burada saklı. Aynı bu tropikal meyveler gibi Liçi meyvesi satan yerler karşınıza bu alternatiflerle çıkmaktadır. Bunun haricinde ülkemizde bulabilmek ise pek mümkün değil.

Zira Liçi yetiştiriciliği yayılıyor gibi görünse bile aktif bir üretici grubunun yer almadığı aşikâr. Antalya ve Mersin başta olmak üzere Akdeniz bölgesinde seralarda yetiştirilmeye başlanan meyvenin hava koşullarına uyum sağlaması zor olduğu için halen daha dışarıdan ithal edilmektedir. Bu sebeple fiyat olarak diğer tropikal meyvelerden biraz daha pahalıdır.

Liçi Meyvesinin Faydaları

Liçi meyvesinin yararları arasında öncelikli dikkat çeken detay metabolizma oluyor. Metabolizma hızınız belli fonksiyonlara, yaşa, hastalıklara ve diğer seçeneklere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bunu dengeleyebilmek ise yalnızca benzer şartlarda mümkün olur.

 • Metabolizmayı Hızlandırma

Metabolizmayı hızlandıran besinler arasında meyveler önemli bir yerde karşımıza çıkıyor. Lychee yani Türkiye’de Liçi meyvesi ise bunun için önemli bir seçim olarak görülüyor.

 • Zayıflamak

Kilo kontrolü için dikkat edilen besinler arasında lifli gıdalar önerilmektedir. Haliyle tok tutan, acıkmayı geciktiren ve vitamin takviyesiyle zinde olmanızı sağlayan Liçi zayıflamak isteyenler için oldukça ideal. Üstelik vücudunuza giren tüm sıvıların belirgin bir dengede olmasını sağladığı kanıtlanmıştır.

 • Kalp Rahatsızlıkları

Kalp krizi riskini azaltan meyveler arasında adı geçen Liçi içeriğindeki yoğun minerallerle bunu başarmaktadır.

 • Antioksidan Etki

Antioksidan özelliğiyle bilinen besinler vücudumuz için önemli beslenme şartlarını yerine getirmektedir. Herkesin listesinde muhakkak olması gereken bir besin grubu olmasının haricinde polifenol içeriği buna sebep olan etkendir.

 • Kolesterol

Kolesterol iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hastalarda kötü kolesterolü düşürebilen, iyi kolesterolü ise yükselten yiyeceklerin hangileri olduğuna dair bir merak oluşmuştur. Bu merak duygunuzu Liçi meyvesi yiyerek sonlandırabilirsiniz.

 • İçeriğinde Bulunanlar

Polifenol içerdiğini ve bu sebeple antioksidan özelliği olduğunu belirtmiştik. Aynı şekilde fiber içerdiği için kilo kontrolünde en büyük yardımcılarınızdan olacaktır. Vücuttaki elokrolit dengesini sağlayan meyvelerin başında yer alması her açıdan sağlığınız için önemli bir ayrıntı olacağını gösteriyor.

 • Fizyolojik Yararlar

Cilt parlaklığını arttıran, düzenli kullanıldığında daha az çatlayan ve tahriş olan bir cilde sahip olmanızı sağlayan bir meyvedir.

 • Diyabet

Diyabet hastalarına çok tatlı olmasından ötürü tavsiye edilmemektedir. Belirli öğünlerin doktor tarafından onaylanması sonucunda tüketilebileceği eklenebilir.Related news

 • Diyet yapmadan zayıflama ile Etiketlenen Konular
 • SAÇLARIMIZI DÜĞÜMLÜYORUZ
 • Intimissimi Dünya Kupası’na özel tasarladı
 • Vişneli Puding Tarifi
 • Tavuklu Kağıt KebabıArpa Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi – Bugün Ne Pişirsem

 • Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir


  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir

  Liçi Meyvesi Neye İyi Gelir