Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar 2019

Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar 2019 Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

Birçok acemi araba sahipleri,Motosikletler, motobloklar ve ICE ile diğer ekipmanlar, ateşleme sistemi ile ilgili sorunlar olabilir. Otomobillerde, motosikletlerde ve diğer ekipmanlarda kontağın nasıl düzgün ayarlanacağına bakalım.

Benzin ateşleme sistemleri ICE: cihaz

Bu sistem olmadan, herhangi bir motorun çalışması basittirimkansız. Yanma odalarındaki yakıt karışımını belirli bir zamanda ateşlemekten sorumludur. Bu tür sistemlerin çeşitli türleri vardır. Birincisi kontakların kopuşunda impulsların yaratıldığı bir temastır.

ateşleme nasıl ayarlanır Ayrıca temassız sistemi ayırt eder. Burada elektronik anahtarlar kullanılarak darbeler oluşturulur. Yine de mikroişlemci tarafından kontrol edilen elektronik sistemi tamamen ayırmak mümkündür. Böyle bir temassız sistem Urallar üzerindedir. Motosiklet "Ural" ateşleme nasıl ayarlanır, daha fazla öğrenebilirsiniz.

En sık iki zamanlı birimler içinbir kıvılcım oluşturmak için bir cihaz olarak, motoblocks, mopedler ve scooter üzerinde bulunabilir magneto kullanın. EMF prensibi burada çalışıyor. Kalıcı bir mıknatıs bir bobin içinde döner ve bu nedenle bir impuls üretilir.

Sistemlerin herhangi biri birkaç temel içeriröğeleri. Bu nedenle, batarya bir güç kaynağı olarak kullanılır ve motor çalışıyorsa, jeneratör. Anahtar mekanik bir kilittir. Genellikle çeşitli işlevler gerçekleştirir. Enerji akümülatörü ya bir bobin ya da kapasitif bir akümülatördür. Mumlar sistemde de kullanılmaktadır. Birbirinden kısa bir mesafede iki elektrodları var. Mum, ipliğe bağlı olan porselenden yapılmış bir yalıtkandır. Merkezi kısımda - iletken-elektrot ve ikinci elektrot olarak iplik kullanılır. Ateşleme nasıl ayarlanır? Bu kolay.

Kontak ateşleme çalışma prensibi

Bu ekipman bir kıvılcım elde etmenizi sağlar.mumların kontaklarında yeterince yüksek voltaj. Araç sistemi voltajı 30 000 V'a kadar çıkabilir. Kıvılcım oluşması için mum kontağı bobine bağlanır.motor bloğu üzerindeki ateşleme nasıl ayarlanır Ona böyle bir yüksek olduğu için teşekkürlerVoltaj. Bobine giden sinyaller özel bir kontak grubu aracılığıyla beslenir. Kontaklar özel bir mekanizma kullanılarak açıldığında, bir kıvılcım oluşur.

Motorun verimli çalışması içinBir kıvılcım oluşma momenti, yanma odalarındaki piston grubunun pozisyonuna tamamen karşılık geldi. Bunu başarmak için, iyi hesaplanmış bir mekanizma kullanılır - rotasyon enerjisini kesiciye aktaran bir tumbler.

Böyle bir sistemin eksiklikleri arasında, yüksekMekanik aşınmanın oluşum sürecine etkisi ve kıvılcım kalitesi. Ayrıca ICE kalitesini önemli ölçüde etkiler ve ayarlama gerektirir. Bu nedenle, ateşlemenin nasıl ayarlanacağını bilmek çok önemlidir.

Temassız ateşleme

Bu elektrikli araç grubu yokbu izleyiciye bağlıdır. Kıvılcım oluşumu sürecindeki ana cihaz, transistörlerin yanı sıra özel bir sensördür. Bu sistemde kıvılcım kalitesi ile temas gruplarının yüzey temizliği arasında herhangi bir bağımlılık yoktur. Bu, kıvılcımın çeşitli faktörlerden bağımsız olarak çok yüksek kalitede olması garantisidir.ateşleme zamanlaması nasıl ayarlanırBu tip bir sistemde, şu anda ihtiyaç duyulan bujiye akım sağlamaktan sorumlu olan bir kıyıcı kullanılır.

Elektronik sistem

Burada karışım hiçbiri olmadan ateşlermekanik cihazlar ve herhangi bir hareketli parça. Özel sensörler ve kontrol ünitelerinin yardımıyla, kıvılcım tam olarak doğru zamanda oluşturulur. Bu ekipmanla, motorun çalışması önemli ölçüde geliştirilir, gücü artar, yakıt tüketimi azalır. Ayrıca, elektronik ateşleme çok güvenilir ve pratik olarak ayarlama gerektirmez.

Ayarların başarısızlık nedenleri

Sana nasıl ayarlanacağını söylemeden önceAteşleme, fabrika ayarının kaybına neyin sebep olduğunu bulmak için gereklidir. Çoğu zaman, otomobil, motosiklet veya diğer ekipmanın sürücüsü suçludur. Sürücüler, çeşitli nedenlerle, trampler veya dağıtıcıyı çıkarabilir. Servis yaptıktan sonra, diğer bileşenleri tamir edip dağıtıcıyı doğru yere iade ettikten sonra motor artık verimli bir şekilde çalışamaz. Bazen başlamaz bile.

Neden böyle? Her şey fabrikada kurulmuş olan işaretlerle ilgili. Acemi araba sahipleri nadiren etiketleri eşleştirmenin önemini düşünürler.

Ilerleme açısı açısı

Bu en önemli parametrelerden biridir. Tüm sistemin doğruluğunu belirler.Urallarda ateşlemeyi ayarlamaBu süre boyuncayakıt karışımının bir kıvılcım ile ateşlenmesi. Bu moment, darbenin pistonların TDC'sinden önce derece olarak beslendiği anda krank milinin pozisyonu olarak tanımlanabilir.

Bir karışımın etkin bir şekilde yanması içinbelirli bir zaman. Alevin yayıldığı hız 20 m / s'dir. Kontak üst ölü merkezde meydana gelirse, yakıt genişleme saatinde ve kısmen de çıkışta yanar. Sonuç olarak, piston üzerindeki basınç yeterli seviyede olmayacaktır. Bu anı doğru bir şekilde seçmek gerekir - daha sonra gazların genişlemesi ve yanması sonucu oluşan basınç TDC'ye düşer.

VAZ üzerindeki ateşleme nasıl ayarlanır?

İş için bazı araçlara ihtiyaç olacaktır. Bu 13, voltmetre için bir anahtar ve aynı zamanda mum için bir anahtardır. Ateşleme momentini ayarlamak için ilk veya dördüncü silindiri takip edin. İlk seçeneği düşünün.

Çoğu VAZ modelinde, an düzenlenirzamanlama kapağındaki işaretleri kullanarak. Orada üç etiket görebilirsiniz - uzun, orta ve kısa. Yani, kısa bir etiket - açı 10 derece. Ortalama 5 derecedir ve uzun olanı 0 derecedir.

Üst ölü merkezin konumu kasnağın kenarına işaretlenmiştir. Etiket alanındaki kasnak göbeğinin özel bir akısı vardır.

Ateşleme ayarlamak

İlk adım, ilk önce mumyu sökmekSilindir. Bundan sonra, delik bir lastik tıpa ile kapatılmalıdır. Daha sonra, özel bir anahtar kullanarak, ilk silindir sıkıştırma strokuna girene kadar krank milini kranklamak gerekir. Bunu anlamak kolaydır - piston yukarı doğru hareket etmeye başlar. Trafik sıkışıklığı ile görebilirsiniz - yavaş yavaş sıkılır. Mili, kasnağın üzerindeki işaret tamamen zamanlama kapağındaki işarete denk gelecek şekilde döndürün. 95inci benzin için, orta işareti uygundur.

Şimdi mandalları gevşetin ve kapağı çıkarın.trambler. Krank milini kaydırdıktan sonra, bu mekanizmanın rotoru, dış kontağın anahtarın kapağındaki ilk silindire doğru dönmesi için dönmelidir. İşaretleri hizaladıktan sonra, dağıtıcıya bakın ve mandallardan bir çizgi çizin - doğru sanal çizgi, motorun eksenine paralel olacaktır. Hattın paralel değilse, o zaman sizin için kontağın nasıl ayarlanacağı hakkında ek bilgi.

Dağıtıcıyı sabitleyen somunu bükün veAç şunu. Rotoru döndürün ve paralel olarak motor eksenine hizalayın. Sürüyü takın, somunu sıkın, sıkmayın. O zaman anı ayarlamaya devam edebilirsiniz.

Bir ampul ile tork ayarı

Bunu yapmak için, önceden hazırlanmış ampulü bir ucu bobine, ikinci ucunu da kütleye bağlamanız gerekir.

Kontağı açın ve anahtarı yavaşça saat yönünde çevirin.WHA'daki kontağın nasıl ayarlanacağı Lamba sönerse, o zaman her şey doğrudur. Lamba başlangıçta yanmıyorsa, her şey doğru şekilde ayarlanmış demektir. Şimdi valfi saat yönünün tersine döndürün. Lamba yandığında, rotorun konumunu sabitleyin ve sabitleme somununu sıkın. Şimdi motoru ve trambler kapağını kıstırabilirsiniz - yerine yerleştiriniz.

Bir flaş kullanarak ateşlemenin zamanlaması nasıl ayarlanır?

Bu yöntemi kullanmak için motoru çalışma sıcaklığına kadar ısıtın. Ardından stroboskopu, yerleşik ağdaki güç kaynağına bağlayın. Cihazın sensörü, 1. silindirin yüksek voltajlı kablosuna konur.

Ayrıca kesici somunu gevşetin, hortumu vakum düzelticiden çıkarın ve tekrar takın. Flaştan gelen ışık krank mili kasnağına yönlendirilmelidir.

Şimdi motoru çalıştır ve çalışmasına izin verboşta. Dağıtıcı gövdesini döndürün, ardından kasnaktaki işaretin zamanlama kapağındaki işarete denk gelmesi için gövde konumunu kilitleyin. Ardından sabitleme somununu sıkın.

Ve elektronik ateşleme ise?

Çoğu modern otomobil, motosiklet ve motoblokta, üreticiler elektronik ateşleme kurarlar. Elektronik ateşlemeyi nasıl ayarlayacağımızı görelim.

Öncelikle, mumlar üzerinde biriken tortuyu kontrol etmek gerekir.ateşlemeyi doğru şekilde nasıl ayarlayabilirim Kişiler ayrıca doğrulamaya tabidir. Bazıları yanmışsa, bunların değiştirilmesi gerekir.

İnce ayar yapmak için bir stroboskop gereklidir. Eğer orada değilse, kıvılcım yöntemi yapacaktır. Yani ayar profesyonelleri yapın.

Ayar için motor çalışana kadar ısıtılmalıdır.sıcaklıklar. Tramplörün sökülmesi gerekli değildir, sadece biraz zayıflatılabilir. Merkez telini dağıtıcıdan çıkarın ve pistonu üst ölü merkezdeki ilk silindire yerleştirin.

Şimdi kontağı aç. Aynı zamanda elinizde bobinden bir tel olmalıdır.
elektronik ateşleme nasıl ayarlanır Sağ elinizle, dağıtıcıyıSaat yönünde ve mermi çizgisini metal yüzeyin üstünde tutun. Şimdi kıvılcımlar görünene kadar diğer yolu döndürün. Artık temassız bir ateşlemeyi nasıl kuracağınızı biliyorsunuz. Dağıtıcıyı sıkın ve bitti.

tillers

Motor blok imalatçılarının modern modellerindetemassız elektronik sistemler kurmak. Volanda manyetik bir devre, bir bobin, yüksek voltajlı bir kablo ve bir mumdan oluşurlar. Tüm ayarlar fabrikada ayarlanmıştır ve çoğu zaman ayarlama gerekmez. Elektronik ateşleme ile motor bloğu üzerindeki ateşleme nasıl ayarlanır? Otomobil sistemlerine göre.

Bobin ile arasındaki boşluğu ayarlamak da mümkündürbir manyeto elemanı. Bu boşluk iki vida ve bobinin yer değiştirmesiyle ayarlanır. Modern motor bloklarında, açıklık 0,8 mm'den fazla olmamalıdır.

Bu tür tarım makinelerinin bazı modellerinde, hiçbir ayar yoktur.
Örneğin, DM motorlarda, üreticiBir şeyi düzenleme fırsatı verdi. Ancak modern teknoloji böyle bir fırsat sunuyor. Motoblokta ateşlemeyi ayarlama - manyeto ile bobin arasındaki boşluğu değiştirerek.

Motosiklet

Her şeyden önce, ilk silindirin pistonunu takınTDC pozisyonunda. Etiketler bunu yapmanıza yardımcı olur. Buji ve rotor arasındaki teması ayarlamak da mümkündür. Ardından elektronik kutusunu saat yönünün tersine döndürün, önce yuvasını gevşetin. Şimdi etiketlerin eşleşip eşleşmediğini kontrol edin. Bir lamba kullanarak, ağda voltaj olduğundan emin olun. Gösterge lambası artık yanmayana kadar üniteyi çevirin. Urallar üzerindeki ateşlemeyi nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Her şeyin doğru yapıldığını anlamak için bir ampul yardımcı olacaktır. Krank milini çevirdiğinizde yanıp sönmelidir.

Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar 2019

Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar 2019

Related news

 • Siyah Noktalar İçin Ev Yapımı Bitkisel Maske Önerileri
 • Siyah Noktalar Nasıl Yok Edilir: Siyah Noktalar Nasıl Yok Edilir
 • Hayvan figürlü elbise modelleri
 • Gebelikte karın ve kasık ağrısı
 • Bilyalı değirmen - taşlama makinesi

 • Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar


  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar

  Kontak anahtarını nasıl doğru ayarlayabiliriz: Adım adım talimatlar