Kiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeli 2019

Kiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeli 2019
Kiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeli


Kiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Kiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Su zayıflamaktan önce vücudumuzdaki organlar için çok faydalıdır. Çünkü vücudumuzdaki her organ suya bağlıdır. Vücudumuzun %75 i su olduğuna göre bu oran düştüğü zaman hem metabolizmamızın yavaşlamasına hem de vücudumuzda bulunan organların çalışmasında güçlük çekilmesine neden olur. Beynimizin %85’i, kaslarımızın %75’i, böbreklerimizin %82’si ve kaslarımızın %22’si su ile besleniyor. Temiz ve sağlıklı su tüketilmediği takdirde vücudumuzda bulunan organlar işlevlerini bir süre sonra yitirmeye başlar. Bu nedenle su tüketilmesi oldukça önemlidir. İdrar yoluyla ve soluk soluyla ortalama bir yetişkin 2,5 litre su kaybediyor. %5 su kaybettiğimizde vücutta direnç kaybı ve halsizlik meydana gelir. Peki,1 günde kaç litre su içmeliyizki vücudumuz istediği su oranına ulaşsın.

Günde Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

su-icme-1Günlük aktivitelerimizi yerine getirirken su kaybı yaşarız. Metabolizmamızın işlevlerini yerine getirebilmesi için kaybettiğimiz suyu geri kazanmamız gerekir. Su ihtiyacımızı susama belirtileri ile gidermemeliyiz.Günde kaç litre su içmeliyizsoru burada devreye giriyor. Fakat günlük su miktarını net olarak belirlemek çok zordur. Genellikle 2,5 ile 3 litre arasında su tüketilmesi söylenir. Bu yaklaşım yanlış sonuçlara neden olur. Çünkü 50 kilodaki bir insanla 100 kiloda insan aynı su tüketim ihtiyacı duymaz. Bu nedenle herkes kendi kilosuna ve ihtiyacına göre su tüketmelidir. Su ihtiyacı sadece kilo olarak da belirlenmez. Yaşadığı iklim koşulları, yaşı, cinsiyeti hepsi birer etkendir. Fazla su tüketimi de vücut açısından zararlı olabildiği için gün içerisinde her canlının ihtiyacı kadar su tüketmesi gerekir.

Susuzluğun belirtileri nelerdir?

Bu örnekte vücudun ihtiyacı olan su miktarı sağlanmadığında,vücudumuzda gerçekleşen hafif ve orta seviyedeki değişiklikleri inceleyebilirsiniz.

susuzluk-belirtileri

Vücudumuz susuz kalırsa ileri seviye değişiklikler ise şu şekildedir.

  • Ciddi susuzluk ve ağız kuruluğu
  • Daha hızlı gerçekleşen kalp atışı
  • Bilinç kaybı
  • Daha hızlı nefes alış verişi
  • Bakışlardaki anlamsızlık
  • Düşük tansiyon
  • Hassas ve kuru cilt
  • Güçlü baş dönmesi
  • Çok koyu idrar
  • Yoğun baskı ya da sıcaklara rağmen terlememe

Vücudun susuz kaldığını nasıl anlarız?

Elinizin üst kısmında,cildinizi parmaklarınızla çekin.Cilt elastikiyetinden vücudunuzun susuz kalıp kalmadığını rahatlıkla test edebilirsiniz.Parmaklarınızla çektiğiniz cildiniz bıraktığınızda eski halini alıyorsa, bu durum vücudunuzun ihtiyacı olan suyu aldığını gösterir.Şayet cildiniz bıraktığınızda pürüzlü şekilde duruyorsa bu da susu kaldığınızı işaret eder.

susuzluk-testi

Kiloya Göre Su İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Vücut hacmi arttıkça suya olan ihtiyacımızda o derece artış gösterir. Örneğin 60 kiloluk bir insan günde 2 litre kadar, 100 kiloluk birisi ise 3,5 ile 4 litre arasında su tüketmesi gerekir. Suyun fazla tüketilmesi böbreklerimizi yormak dışında başka bir işe yaramıyor.Günde kaç litre su içilmeli hesaplamaşekli kilonuz ile doğru orantılıdır. Çok kolay bir hesaplama yöntemini deneyebilirsiniz. Mevcut olan kilonuz ile 32 gramı çarparak günde kaç kitre su ihtiyacınız olduğunu bulabilirsiniz.

kiloya-gore-su-ihtiyaci

Zayıflamak İçin Su Tüketiminin Önemi

su-icme-2Diyet programlarında fark etmişsinizdir su tüketimine oldukça büyük önem veriliyor. Bunun en önemli nedeni vücuttaki yağları yakmada suyun önemi çok büyük olması… Kilonuza göre su miktarınızı hesapladığınızda çıkmış olan litreyi gün içerisinde tüketmeniz gerekir. Bu sayede vücut ihtiyacı olan suyu karşıladığından metabolizmanızı daha hızlı çalıştıracaktır. Peki,zayıflamak için günde kaç litre su içilmelisorusunun yanıtı ne olabilir? Öncelikle şunu hatırlatalım. Fazla su tüketimi böbrekleriniz açısından zararlıdır. Bu nedenle zayıflamak için yapacağınız doğru su tüketimi kilonuz ve boyunuzun arasında her 5 kiloda 1 bardak arttırmak olacaktır. Bu şekilde hem boyunuz ile kilonuz arasındaki doğru orantıyı karşılamış olacaksınız hem de fazla su tüketimi yapmamış olacaksınız. Örnek verilmek gerekirse; 66 kiloda bulmuş olduğumuz 2,11 litre su tüketiminin yanında boyunuz 1,71, kilonuzda 66 ise tüketeceğiniz 2,11 litre suya 1 bardak daha ilave etmeniz gerekecek. Sağlığınız için su tüketiminizi ihmal etmeyin.


Kiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeli 2019

Kiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeli 2019

Related news Kiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeliKiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeli


Kiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeli


Kiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeli


Kiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeli


Kiloya Göre Günde Kaç Litre Su İçmeli