Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlarKene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar


Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar 43 02.03.2019, 00:37

Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar

Ülkemizde her yıl binlerce ısırık varakarları. Bildiğiniz gibi, bu böcekler çok sayıda bulaşıcı hastalık taşırlar. Bu durumda önleyici araçlar immünoglobulindir, kene ısırması ile ülkenin tüm sağlık kurumlarına konur.

Keneler hakkında genel bilgiler

Çürük bitkilerde, mantarlarda ve küçük böceklerde beslenen 40.000'den fazla kene türü vardır. Ama kanı tercih edenler de var.

kene ısırığı olan immünoglobulin

Bu böcekler çoğunlukla sıcak ısırırhava. Nemli sevmezler. Bir kene saldırısını tespit etmek zordur, çünkü ısırık sırasında, bir anestetik enjekte eder. Kıyafet altına gizlenmiş böceklerin yerlerini ve cildin daha ince olduğu yerleri tercih eder. Çoğu zaman, insanlar onları dirseklerinde, kafa derisinde, kollarında ve bacaklarında ve kasıklarında bulurlar.

Kene ısırığı tehlikesi nedir?

Bu böcekler tehlikeli çünkü onlarEnfeksiyon ve Lyme hastalığı olan en farklı hastalıkların taşıyıcıları. Tabii ki, tüm akarlar hastalıktan muzdarip değil, ancak sadece laboratuardaki belirli bir laboratuvarda belirlenebilir.

En tehlikeli türler Avrupa ormanı ve taiga akarlarıdır. Yeterince büyükler, kanla besleniyorlar, kurbanları genellikle insanlar.

Çocuklara kene ısırması ile immünoglobulin

İlk bireyler Nisan ayında ortaya çıkıyor. Mayıs ile Temmuz başı arasında en aktifler, daha sonra nüfus yok oluyor, ama hepsi yok. Bazen, keneler tarafından ve sonbaharın başlangıcında saldırı vakaları kaydedilir.

Bir kurban kokusu almak için akarlar 10'luk bir mesafeden olabilir.metre. Genellikle otların veya çalıların 50 santimetreden daha yüksek olmayan böceklere saldırması. Islak yerleri tercih ediyorlar, çok gölgeli değiller ve kalın çimlerle. Onlar için "Aşıklar", ormanların kenarları, büyümüş çim yolları, uçurumlardır.

kene ısırığı olan bir immünoglobulin dikeni

Keneler yukarıdan saldırmazlar. Eğer kafada bir böcek bulunursa, emiş için en uygun yer arayışında aşağıdan aşağıya sürdüğü anlamına gelir.

Isırıkların önlenmesi

Kene kaynaklı ensefalit ile enfeksiyona karşı en iyi koruma, zamanında yapılan aşıdır. Geçerlilik süresi 3 yıldır. Ancak Lyme hastalığından hiçbir aşı yoktur, sadece önlemler yardımcı olabilir.

Kan emici bir böcekle temastan kaçınmak için,Kovucular kullanabilirsiniz. Giysilere ve açıkta kalan cilde uygulanır. Başvurmadan önce talimatları okuduğunuzdan emin olun. Ayakkabıları, pantolonları ve kolları işlemek için yeterlidir. En iyi korunma için, pantolonunuzu çoraplarınıza veya botlarınıza tutturmanız gerekir.

Bir kene ısırığı ile

Teması önlenemezse, ve keneseni ısırdı, dikkatlice çıkarılmalıdır. Tüm böceklerin dışarı çekildiğinden ve başının yaranın içinde kalmadığından emin olun. Akarlar bir cam kavanoza yerleştirilir ve sonraki 24 saat içinde araştırma için laboratuvara gönderilir. Analizler onun ensefalit veya Lyme hastalığı taşıyıcısı olup olmadığını anlatacaktır.

Kene bir taşıyıcı olsa bileHastalık, bu kurbanın zaten sözleşmeli olduğu anlamına gelmez. Yine de, ısırık bölgesi şiştiğinde ve kızarırsa mutlaka hastaneye gitmelisiniz. Isırmadan sonraki bir ay içinde sağlık durumlarında belirgin bir bozulma varsa, bir doktora da danışmalısınız.

bir kene ısırması ile immünoglobulin tanıtımı

Biri akarlar da hatırlamıyor.sadece ensefalit veya Lyme hastalığı. Ayrıca iletebilirler ve diğer birçok hastalık, daha az tehlikeli, ama yine de hoş olmayan ve tedaviye ihtiyaç duyabilirler.

Acil yardım

3 gün içinde (veya daha iyisi - ilk 24 saat içinde)Kene çıkarılma anı, laboratuvarda incelemek ve aynı zamanda ciddi hastalıkların gelişiminin önlenmesi için bir sağlık kurumuna başvurmak gereklidir. Daha önceden ısırılmış olsa bile, başarısız olmaksızın gerçekleştirilir.

Ve hangi immünoglobulin kene ısırığına koydu? Birçoğu var. Tıp kurumlarında doktorlar, bu hastalık en tehlikeli olduğu için antiancephaliti tercih ederler.

Bir kişi enfekte olursa immünoglobulin yardımcı olmazkene kaynaklı borelliosis veya diğer hastalıklar. İlaç oldukça pahalı, eksi. Bir ampülün maliyeti yaklaşık 600 ruble. 10 ampülün ambalajı oldukça pahalıdır. Ayrıca alerjik reaksiyona neden olabilir.

kene ısırmasına ne immunoglobulin konur

Bir ilaç, vericiden alınan serumdan üretilirkene kaynaklı ensefalit geçirmiş insanların kanı. Ilacı ve koruyucu bir önlem olarak ve hastalığın kendisi sırasında kullanın. Kullanmadan önce, mümkün olduğunca ilacı öğrenmek önemlidir.

İmmünoglobulin antitüsif

İlacın bileşimi immünolojik olarakdonör plazma veya serumdan salınan proteinin aktif fraksiyonu. Donörler kene kaynaklı ensefaliti olan kişilerdir. Vücudunda, bu virüse karşı antikorlar vardır. Bunlar ilacın temeli. Protein sadece sağlıklı kişilerden alınır, ayrıca hepatit C ve HIV yokluğu için test edilir.

Protein stabilizörü glisindir (aminoasetik asit). İlaçtaki antibiyotikler ve koruyucu maddeler yoktur.

Bir kene tarafından ısırıldığında immünoglobulin kullanılırEsas olarak her biri 1 mililitre kapasiteli ampuller şeklinde üretilmektedir. Bununla birlikte, açık sarımsı bir renk tonuna sahip renksiz bir sıvıdır. Ampulün tabanında bir çökelti bulunursa, yeterince sallayın ve kaybolur.

İmmünoglobulinler G sınıfı ilaçlara aittir. Preparasyonda bulunan aktif antikorlar vücuttaki kene kaynaklı ensefalit virüsünü nötralize eder. Ayrıca, ilaç insan vücudunun direncini arttırır.

Vücuttaki en yüksek antikor konsantrasyonu, ilacın uygulanmasından sonraki ikinci günde elde edilir. Yarı ömür 4-5 haftayı alır.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Kural olarak, immünoglobulin kene ısırığı için bir profilaktik olarak reçete edilir. Ana amaç ensefalit tedavisidir.

Fakat immünoglobulin bu kadar zararsız mıdır? Bir hazırlıkta bir kene kontrendikasyonları bir ısırık mevcuttur. Bir kişinin ilacın belirli bir bileşen listesine ciddi alerjik reaksiyonları olduğunda alınamaz. Atopik dermatit, immünopatolojik mekanizmalarla ilişkili astım veya sistemik hastalıklar ilacın kullanımına kontrendikasyonlardır.

Ilaç alırken, olumsuz reaksiyonlar meydana gelirNadiren yeterli. Bunlar arasında, aşağıdaki belirtilmiştir: ateş, hiperemi, immünoglobulin dozunda kene ısırığı, alerjik reaksiyonlar, son derece nadiren anafilaktik şok uygulandığı yerde ağrı.

immünoglobulin bir kene ısırık ile yardımcı olur mu

Hamilelik sırasında ve emzirme sırasında ilacın kadının vücudu üzerindeki etkisi hakkında bilgi mevcut değildir, bu nedenle doktorlar olumsuz sonuçları önlemek için bunu almayı önermezler.

Avantaj ve dezavantajları

Bu ilaç, ısırma anından itibaren 4 gün sonra etkisizdir. Önleyici bir önlem olarak kullanılabilir, ancak etki bir aydan fazla sürmeyecektir.

Çok iyi immünoglobulin kene ısırığı ile yardımcı olur, bir gün sonra maksimum koruyucu etki elde edilir. Bununla birlikte, aşılama daha iyidir.

Ilacı sadece koşullara sokabilirsinizHastane, prosedür tıbbi bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Bunun birkaç nedeni vardır: ilki 2 ila 10 derece arasında bir sıcaklıkta kuru ve karanlık bir yerde saklanmalı ve ikincisi, anafilaktik şoka kadar çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İkinci durumda, doktorun varlığı hastanın hayatını kurtaracaktır.

İlaç uygulama yöntemleri

İlaç ampullerde mevcuttur. O bir damar içine konmaz. "İmmünoglobulin" in bir kene ısırığı ile girilmesi zorunlu olarak kas içinden yapılır. Bundan önce ilacı 2 saat oda sıcaklığında tutmanız önerilir. İlaç, köpüğün ortaya çıkmasını önlemek için, sadece geniş bir açıklığa sahip bir iğne ile şırıngaya doldurulur.

Açık bir ampul tutamazsınız. Ayrıca, ilacın bozulma olasılığı varsa (paketin bütünlüğü ihlal edilmiş veya etiketleme şüpheli), kullanılamaz.

Ve bir kene ısırığına bir immünoglobulin koymak gerekli olup olmadığını? Kontrendikasyon yoksa, o zaman bunu yapmak daha iyidir. Kene kaynaklı ensefalit gibi bir hastalık, taşımak çok zordur. İlacın, ısırmadan sonraki ilk 3 gün içinde uygulandığında sadece yardımcı olacağı unutulmamalıdır.

İmmünoglobulin önceden kullanılabiliryakın gelecekte bir kişinin bir kene tarafından ısırılması olasılığı yüksektir. İlaç 24-48 saatte etkisini gösterir ve genel koruma bir ay sürer. Daha sonra gerekirse, immünoglobulin enjeksiyonunu tekrarlayabilirsiniz. Kene ıslandığında, enjeksiyon da tekrarlanır.

Ilacın dozları

Önleyici bir önlem olarak, ilaç, canlı ağırlığın kilogramı başına 0.1 mililitre hızında uygulanır.

Eğer hastalığın belirtileri ortaya çıkmışsa,İmmünoglobulin ayrıca ilaçlardan biri olarak kullanılır. Dozun hesaplanması aynıdır. Bu durumda ilacı alma seyri 3-5 gündür. Bu süre boyunca hasta en az 21 mililitre ilaç almalıdır.

Kene kaynaklı bir odak formu iseensefalit, ilaç stabilize edinceye kadar hastaya ilaç verilmesine kadar geçen süre uzatılmalıdır. Şiddetli hastalık vakalarında, ilacın dozunun vücut ağırlığının kilogramı başına 0.15 mililitre arttırılmasına izin verilir.

Kene ısırığı olan immünoglobulin diğer ilaçlarla birlikte alınabilir. Bu durumda, onları karıştırmamak önemlidir. Bu, ilaçların ayrı olarak girilmesi gerektiği anlamına gelir.

Bir kişinin kene kaynaklı ensefalite karşı bir aşılama isteğinde bulunması ve son zamanlarda bir immünoglobulin ile tıkanması halinde, bir ay beklemek zorunda kalacaktır.

kene ısırığı kontrendikasyonları ile immünoglobulin

Ayrıca bir sokağa bir immünoglobulin koymak mümkündürçocuklar için akar. Bu durumda dozaj da çocuğun ağırlığına göre hesaplanır. Özel durumlarda, sadece bir doktor, çocuğun ilacı dozunun belirtileceği bir reçete yazabilir.

Özel talimatlar

İlacın tüm dozunun aynı zamanda uygulanması, cilt reaksiyonuna neden olabilir. Enjeksiyonlar vücudun çeşitli kısımlarında gerçekleştirilirse bu önlenebilir.

Enjeksiyondan sonra doktor hastayı gözlemlemelidirEn az yarım saat, böylece bir kişinin hayatını kurtarmak için anafilaktik şok durumunda. Yani bir doktorun cephaneliğinde anti-şok ilaçları olmalı.

Sürücüler, imünoglobulin enjeksiyonu yapmaktan korkmazlar. Eylemleri dikkat konsantrasyonunu azaltmaz, böylece arabalarını güvenle sürdürebilirler.

Sonuç olarak

Keneler çok tehlikeli böceklerdir, çünkü onlarçeşitli viral hastalıkların taşıyıcıları. En korkunçları kene kaynaklı ensefalittir. Bir böcekle temastan sonra kullanılması tavsiye edilen bir ilaç vardır. İmmunoglobulin kene ısırığı ile yardımcı olur mu? Evet, ama sadece zamanla tanıştığında. Birçok yan etkisi var. Bununla birlikte, şu anda kene kaynaklı ensefalite karşı en iyi koruyucu önlemlerden biridir.

Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlarKene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar

Related news

 • Çok İzlenen Videolar
 • Halı temizlemenin püf noktaları
 • Etkili bir satış reklamı yazmak için 5 kural
 • Dünyanın en iyi otomobilleri: ilk 10
 • Afrika: aşırı noktaların koordinatları. Afrika coğrafyası

 • Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar 75

  Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar


  Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar 25

  Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar 73

  Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar 50

  Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar 98

  Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar 64

  Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar 2

  Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar 43

  Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar 30

  Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar 1

  Kene ısırığı olan immünoglobulin: kullanım, kontrendikasyonlar 1