Kas Yapma HareketleriKas Yapma Hareketleri
Kas Yapma Hareketleri


Kas Yapma Hareketleri

Burak Sözer
Kas Yapma Hareketleri

Spor yapan kişilerin çalıştırmak istediği kas grupları, bilinçli bir çalışma sonucu gerçekleşir. Bazı hareketler belirli kasların üzerine yük bindirdiği için bu bölgelerin çalışmasına yardımcı olur. Genel kas gruplarını çalıştıran hareketlerde ise bütün bir gelişim elde edilir. 

Kardiyo Hareketleri

Kardiyo hareketleri, belirli bir kas gruplarının çalışmasını aynı anda düzenler. Bu nedenle aynı anda bacak, karın ve kol kasları çalışır. Bisiklet sürme, bu antrenmanların başında gelir. Evde de yapılabilecek hareketlerden birisi olan şınav çekmek ve ip atlamak gibi hareketlerde de bacak kaslarının ve kol kaslarının gelişmesini sağlar. Bu hareketler aynı zamanda yüksek oranda kalori de harcatır. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilere büyük fayda sağlar. Yüzme ve step gibi sporlar da bu çalışma grubuna dahil edilebilir. Hareketlerin yapılmasında belirli setler uygulanabilir. Günde en az 1 saati bu kardiyo grubu çalışmalarına ayırmak ve haftada en az 3 defa tekrar etmek kas gruplarının ısınmasını ve şekle girmesini sağlar. 

Kuvvet Çalışmaları

Kas gruplarının üzerine ne kadar çok güç binerse o kadar gelişir. Pilates başta olmak üzere dumbell ve barbell ile birlikte yapılan çalışmalar kol, bacak ve karın kaslarını aynı anda çalıştırır. Barfiks grubu ve ağırlık ekipmanlarının kullanılması ve nefes alıp verme tekniklerinin uygulanması kas gruplarının çalışmasını ve kalori yakılmasını sağlar.

Squat Çalışması

Pilates topu ile birlikte yapılabilen bu antrenman, birçok kas grubunun çalışmasını sağlar ve vücudu belirli bir forma sokar. Setler halinde pilates topu ile veya topsuz olarak yapılan bu çalışmada aynı anda yere çökme ve ayağa kalkma hareketleri yapılır. Bacak kasları bu antrenmanda çok sık çalışır. 

Pull-Up Hareketi

Kol ve karın kaslarının gelişimine katkı sağlayan pull-up hareketleri, sırt ve omuz kaslarını da güçlendirir. Barfiks çalışmalarının bir kısmını oluşturan bu çalışmada günde 4 set uygulamak yeterlidir. Haftada 3 veya 4 defa yapılan bu çalışmalar kas gruplarındaki yağların yok olmasını sağlar.


Kas Yapma HareketleriKas Yapma Hareketleri

Related news Kas Yapma HareketleriKas Yapma Hareketleri


Kas Yapma Hareketleri


Kas Yapma Hareketleri


Kas Yapma Hareketleri


Kas Yapma Hareketleri


Kas Yapma Hareketleri


Kas Yapma Hareketleri