KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 2019

KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 2019

KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 84 11.02.2019, 06:57

KARADENİZ YEMEKLERİ ** PAZILI LEMİS ** HAMSİKÖY SÜTLAÇI

Ramazan, bayram derken bir etkinlik daha geldi çattı. Hatta Geldi geçiyor demek daha doğru olur. Ben etkinlik için geciktim. Sonra Yeşimciğim sağolsun 20’sine kadar email gönderebilirsiniz deyince büyük mutlulukla hazırladım yemeklerimi.

 

Konu Karadeniz yemekleriydi. Açık söylemek gerekirse bölgeye ait yemek yapma fikri hoşuma gitti. nedenine gelince elimde bulunan Sahrap Soysal’ın kitabından tarifler deneme fırsatı buldum. Kitabın adı Bir Yemek Masalı. İki tarifte bildiğimiz tarifler ama çıkış yerleri buralarmış demek ki.. :)

 

Bu dönem işlerimin yoğunluğu sebebiyle birçok şeye vakit ayıramıyorum. Ama etkinlik deyince işte buradayım. :))

 

Bir Batı Karadenizli olarak bende karadenizli sayılırım. Değülmü uşağum … (oyyy böyle yazmayı çok istedim) Kötü espri olabilir ama napiim dayanmıyorum :))) 

 

Tariflerimden ilki Pazılı Lemis. Lemis bir Gümüşhane yemeği. İç malzeme olarak Ispanak veya pancarda kullanılabiliyormuş. Ben pazılı yaptım. Uşağum tarif aşağudadır… hihihihih (ay çok hoşuma gitti böyle yazmak)

 

PAZILI LEMİS

 

Malzemeler:

 

2 su bardağı un

1 su bardağından az su

1 çay kaşığı tuz

 

2 bağ pazı

2 yemek kaşığı tereyağ

2 orta boy soğan

tuz, karabiber

 

Hazırlanışı:

 

1- Yoğurma kabının unu koyup kenarlarına tuzu ekleyin. Ortasını havuz gibi açıp suyu azar azar ilave edin. Ele yapışmayan bir hamur elde edin. Hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler koparın. Sonra üstünü nemli bir bezle örtüp 30 dakika dinlendirin.

2- Pazıları yıkayıp ince ince doğrayın. Soğanlarıda incecik doğrayın. Tereyağında soğanı kavurun. Üstüne pazıyı ekleyip tuz karabiberle harmanlayıp pazıyı öldürün. 5-6 dakika pişirin ortalama olarak. Soğumaya bırakın.

3- Her bir bezeyi yemek tabağı büyüklüğünde oklava yardımıyla açın. Bir tarafına iç malzemeden koyun. D şeklinde kapayın. Yağsız tavada önü arkasını pişirin. Piştikten sonra sıcakken önünü arkasını tereyağı sürün. Afiyet olsun uşağum … :)

 

HAMSİKÖY SÜTLACI

 

Sahrap Soysal kitabında Hamsiköy Sütlaçı için şunları yazmış. "Hamsiköy’ün bu sarı renkli tadına doyulmaz sütlacının yiyebileceğiniz en muhteşem lezzetteki sütlaç olduğunu söylemek isterim. Yemyeşil dağların arasına ve eteklerine serpiştirilmiş bir doğa harikası olan Hamsiköy’ü hepinizin görmesini isterim.Dönüşte de Hamsiköy’ün bir ekmeğini koltuğunuzun altına sıkıştırıp, koparıp koparıp yemenizi öneririm. Bir zamanlar Hamsiköy’den İstanbul’a sütlaç gönderildiği bile söylenir.Lokantalarda yapılan sütlaçın içine bazen pirinç unu bazende mısır nişastasıyle çırpılmış yumurta ve vanilya eklenir. Eskiler sütlaçın sadece süt, şeker ve pirinçden yapılması gerektiğini vurgularlar."

 

Ben açık söyleyeyim bu sütlaçın adına vuruldum. Hamsiköyü’de çok merak ettim. Hele Sahrap Soysal’In üstte yazdıklarını okuduktan sonra apar topar yaptım. :) Evde hiç dayanmadı. :) Haaa uşağım haa tarif aşağıda… Ayyy kendimi tutamıyorum ne olacak benim bu halim.. :)

 

Malzemeler:

 

1 lt süt.

1 çay bardağı pirinç

yarım çay kaşığı tuz

1,5 su bardağı şeker (ben şekeri daha az koydum)

 

Hazırlanışı:

 

1- Pirinç yıkanır tencerenin içine koyup üstüne 3 parmak geçecek kadar haşlayın. Tuz ekleyin.

2- Haşlanmış pirinç ılıyınca soğuk sütü yavaş yavaş ekleyin. Pirinçli süt kaynayıp üstü kaymak bağlamadan şekeri ilave edin. Karıştırın.

3- 10-15 dakika daha şekerle pişen sütlaçın altını kapatın 5-6 dakika dinlendirin. Ilımaya başladığında kaselere servis edin. Afiyet olsun.

KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 2019

KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 2019

Related news

 • Bebeton: çocuğun rahatlığı ve güvenliği için araba koltuğu
 • Morfolojik analiz: bunun anlamı nedir ve ne yediğiyle
 • Word de nasıl paragraf yapılacağına dair üç yol

 • KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 24

  KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI


  KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 55

  KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 62

  KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 53

  KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 97

  KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 48

  KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 81

  KARADENİZ YEMEKLERİ PAZILI LEMİS HAMSİKÖY SÜTLAÇI 90