Jazz Gitar Nasıl Çalınır 2019

Jazz Gitar Nasıl Çalınır 2019
Jazz Gitar Nasıl Çalınır


Jazz Gitar Nasıl Çalınır?

arif sahin

Jazz Gitar Nasıl Çalınır?

Bir elektro gitar türü olan jazz gitarlar, en kaliteli ve yumuşak sesi verebilen enstrümanlardandır. Göbekli, yarı dolu veya boş bir gövde yapısına sahiptir. Yapı olarak çok farklılık göstermese de çalma stili olarak değişik metodlar gerektirir. Genellikle pena kullanılan elektro gitarların aksine, jazz gitarda hem pena hem de parmaklar kullanılabilir. Solo kullanımda performansı yüksektir ve jazz türünün yanında farklı stillerde de jazz gitarların kullanılması mümkündür. 

Jazz türü pes ve tiz seslerin ani ve yoğun olarak kullanıldığı, kullanılan ses skalasının çok geniş olduğu bir türdür. Metronom hızlı ise notaların yoğunluğu da fazla olacağından, sesleri net olarak verebilmek için eko ve delay modları mümkün olduğunca azaltılır. Böylelikle enstrüman seslerinin birbirine girişim yapması engellenebilir. Tiz sesler daha parlak ve pes sesler daha yumuşak çıkışlı tercih edilir. Bu sebeple jazz gitarlar sesleri çok çabuk yakalar ve çok net verirler. Hassasiyetleri oldukça yüksektir. Gitarda zayıf basılan notaları dahi yakalayıp net şekilde verebilirler. 

Jazz gitarı en iyi şekilde çalabilmek için öncelikli olarak jazz stilinin kromatikleri ve temel akorları bilinmelidir çünkü jazz stilinin ritimleri ve akorları alışılmışın dışındadır. Bu yüzden icra etmek daha fazla çaba gerektirir. Jazz hakkında teorik eğitim alınması bu yüzden çok önemlidir ve gereklidir. 

Pratik eğitime geçildiğinde ise öncelikli olarak gitarda notaların oldukça net basılması için parmak çalışmaları yapılmalı ve gitarın sapına aşina olunmalıdır. Nota geçişlerinde hatasız ve çok çabuk olunması için uzun süreler çalışmak gerekebilir. Jazz gitar türü bu yüzden diğer gitar türlerinden daha fazla enstrüman hakimiyeti gerektirir. 

Ek ekipman olarak çeşitli prosesörler ve pedallar kullanılabilir. Bu jazz gitar ekipmanları genelde sesleri daha net ve yumuşak yapmak için kullanılırlar. Jazz gitar yapı olarak türüne sadık bir enstrüman olduğundan ekipman kullanmadan da çalınması mümkündür.

Enstrüman çalmada sürekli pratik yapmak kişinin kendini geliştirmesindeki tek ve en kolay yoldur. Tür ne kadar farklı olursa olsun yeterince pratik yapmak, enstrümanın üstesinden gelme korkusunu yenmede her zaman yardımcı olacaktır.


Jazz Gitar Nasıl Çalınır 2019

Jazz Gitar Nasıl Çalınır 2019

Related news Jazz Gitar Nasıl Çalınır



Jazz Gitar Nasıl Çalınır


Jazz Gitar Nasıl Çalınır


Jazz Gitar Nasıl Çalınır


Jazz Gitar Nasıl Çalınır


Jazz Gitar Nasıl Çalınır


Jazz Gitar Nasıl Çalınır