Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 2019

Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 2019
18.08.2019

Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 56

Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri

Ivan Kupala'nın günü, en sevilen Hıristiyan-Slav tatillerinden biridir. Bu arada, İvanov Günü'nden önceki gece, pek çok ritüel, ritüel eylem ve oyunlarla kutlanan şenlikler vardı.ivan bathala günleri

Ivan Kupala Günü kutlandı ve hangi tarihte kutlandıbu ismi nereden geldi? Daha önce, Hıristiyan öncesi zamanlarda, tatil 22 Haziran yaz gündönümünde düzenlendi ve başka bir isim olarak anıldı. Örneğin Belarusians, Sobotkov olarak nitelendirdi. Sonra, Hıristiyanlığın ortaya çıkışı ile birlikte, eski tarzına göre 22.06'da Vaftizci Yahya'nın doğum gününde kutlanmaya başlandı. Rus Ortodoks Kilisesinin yeni bir üsluba geçişini reddetme ile bağlantılı olarak, bu tarih 7 Temmuz'a devredildi, böylece astronomik önemini yitirdi.

Ve kutlama gerçekleşecek olan Ivan Kupala'nın günündediğer ülkelerde? Bu tarihten önce tatil, hemen hemen tüm Avrupa'da düzenlendi. Bugün, Belarus, Ukrayna, Litvanya, Letonya, Estonya, Polonya'da da 7 Temmuz'da gerçekleşen gelenek var. Ancak Finler, örneğin, Ivan Kupala'nın günü 22 Haziran'ı atalarımız olarak kutluyor.

Adı nereden geldi, tahmin etmek zor değil,Öncü John'un insanları vaftiz ettiğini hatırlarsanız. Onları üç kez Ürdün Nehri sularına daldırdı. Başka bir deyişle, "Batırılmış". Böyle bir Slav tanrısı Kupala'nın varlığının bir başka yorumu var, ancak onayı yok çünkü XVII yüzyıla kadar kendisine yapılan hiçbir referans yoktu. Buna ek olarak, adı, bu tatille bağlantılı ana ritüellerden birini yansıtmaktadır - gölet ve çimlenme.

Ivan ne güntü banyo

Peki bu gün nasıl kutlandı-Ivan Kupala? düzenlenen törenlerde merkezi bir yer su, ateş ve bitkileri verildi: çiçekler, otlar, meyveler, ağaçlar.

Bir önceki günün tüm akşamları başladı. Gün batımından önce, köylüler su sıcaklığı çok düşük olsaydı yakındaki bir gölette (nehir, göl, gölet) ya da bir banyoda yıkanırdı. Sonra otlarla dolaştılar ve çelenkler çiçekler ve köklerle dokunuldu, bundan sonra günbatımından önce nehir kıyılarında büyük orman yangınları doğdu. Farklı uluslarda festivalin ayrıntıları biraz farklıydı, ancak genel taslağı korundu. Buna ek olarak, bugünün her yerinde yüzüp kiraz yemek yasaktı.

Kızlar ve erkekler, el ele tutuşarak, atladıateş. Aynı zamanda ellerinin tutturulmuş olması ve ateşten çıkan kıvılcımlardan sonra bile, çiftin sonsuza dek mutlu yaşayacağı kuşkuluydu. "Garip" bir adam ya da kız ile ateşin üzerinden atlamak vatana ihanet edildi.

Ivan'ın yüzeceği gün hangi gün

Gününde düzenlenen birçok ritüel daha vardıIvan Kupala. Bunlar arasında - efsaneye göre, yılda sadece bir gece çiçek açan bir çiçek eğreltiotu aranması. Bunu kim bulursa, hayvanlar ve kuşlar ve açık kilitler dünyanın bütün hazineleri dilini anlamak için, yeraltı tüm hazineleri görmek için öğrenirler.

Bu sıradışı gecede otlar topladılarçiğ olarak serpilirler, sonra kurutulurlar ve iyileşme ve büyülü amaçlar için bir yıl boyunca kullanılırlar. Sabah çiğ olarak, kendilerini "yüzmeye" çalıştılar, topladılar ve sonra kötü güçlere karşı korumak için kullandılar.

Kötü güçlere gelince, o geceÖzellikle güçlü (atalarımızın inandığı gibi). Bu nedenle, "yıkanma fazlalıkları" düzenlediler: komşulardan farklı eşyaları, arabaları, varilleri çaldılar, daha sonra yolda sürüklendiler ya da çatıya yığıldılar, bir şeyleri yaktılar, bir şeyler yaktılar. Öncelikle, bu, kendilerini "zararsız" güçlerden korumak, onları aldatmak ve onları yıkmak için "koruyucu" amaçlarla yapılmıştı, sonra artık bu anlamı hatırlamıyorlardı, ama basitçe "kralları kendi zevkleriyle" yapmışlardı.

Şafak geldikten sonra, şenliklerbanyo ağacının etrafında yuvarlak danslar ve daha sonra yakılmasıyla sona erdi. Güneşin doğuşundan sonra büyük bir dikkatle izledim, çünkü Ivan'ın günlerinde "oynadığı" inancı vardı: yeri, rengi değişiyor. Bunu görmek için sadece gerçek bir doğru kişi ya da hayatında erken bir ölüm ya da bazı dönem geçirme olayı ile karşı karşıya olan biri olabilir.

Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 2019

Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 2019

Related news

 • Calypso Company. Kaliteli ayakkabı
 • Kuru Meyveli Kek Yapımı
 • Tığ İşi Çeyizlik Zarif Şal Modeli Yapılışı Anlatımlı Türkçe Videolu
 • Emekliler için kamu hizmetlerini ödemede faydaları nelerdir
 • Makyaj

 • Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 39

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri


  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 28

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 60

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 59

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 83

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 85

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 53

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 5

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 27

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 6

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 83

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 51

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 25

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 35

  Ivan Kupala Günü: Slav halkları arasında kutlama gelenekleri 14