Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 2019

Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 2019
22.09.2019

Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 62

Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız?

Bu bitkinin Kichorion adını taşıyan Yunan filozofları Theophrastus ve Dioscorides yazılarında ilk defa hindiba'nın bilimsel isminden bahsedilmiştir.hindiba çiçekler

Latince adı intybus Yunanca"kesik" (tabakanın şekli nedeniyle) ve Latince'den "tüp" (içi boş bir sapa bağlı olarak) olarak çevrilir. Wegewarte (Alman) - "muz", "bekçi yolları" adı - bu bitkinin tarlalar boyunca yolların yakınında bulunabileceğini vurgular. Aynı zamanda, Ukraynalılar buna ahşap güç "petriv batig" diyoruz. Bu makalede ne tür bir bitki olduğunu ve hindiba çiçeklerinin nasıl kullanılacağını öğreneceğiz.

tanım

Bu otsu çok yıllık bitki ailesiKompozit gri-yeşil renk, çok başlı kalınlaştırılmış iğ şeklindeki kök ile 1.5 m uzunluğa ulaşan bu bitkinin tüm kısımları sütlü suyu içerir.

Sap dik, tek, en fazla 150 cm yüksekliğinde, seyrek kıllarla kaplı dallı.

Yapraklar düzenli, bir rozet haline getirilmiş, radikal,pinnatifid, yaprak sapı içine tabanında daralmış alt hakkında tüylü kök ise - keskin dişli, alternatif, sesil; Üst - tüm, mızrak şeklinde.

hindiba çiçeklerinin kullanımı

Tsikoriya çiçekler mavi, bazen beyaz veya pembe, kamış, çeşitli soliter toplanan ve küçük peduncles sepetleri üzerinde birkaç parça üzerinde oturuyor.

Meyve yanlış kama şeklindeki bir tohumdur.Prizmatik, küçük bir tutam film. Bir bitki, çimlenme kapasitesini 7 yıldan fazla koruyamayan yaklaşık 25.000 tohum üretebilir. Hindiba bütün yaz çiçek açar, meyveler erken sonbaharda olgunlaşır.

üreme

Kök ve tohumlardan vejetatif olarak çoğalır. Kuzey bölgeleri hariç, Rusya toprakları boyunca pratik olarak dağıtılmaktadır.

Büyüme alanları

Hindiba, tınlı ve kumlu tınlı taze yetişirve nehirlerin çökelti kıyıları boyunca ve ayrıca dağ geçitlerinin yol kenarları ve yamaçları boyunca kuru topraklar. Geçici nem eksikliği ve önemli toprak sıkışmasını transfer eder.hindiba çiçekler ve yapraklar

Eski çağlardan beri hindiba çiçekleri kabul edilirilaçlar. Orta Çağın ünlü doktoru olan Avicenna, bir dizi hastalığın, mide-bağırsak bozukluklarının ve gözlerin iltihaplarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan bitki ilaçlarını kullanmıştır. Hasta eklemlerinde gut ile bandaj şeklinde harici olarak hindiba uygulanması önerdi. Bitki antik Romalılara ve Yunanlılara aşina oldu.

Rusya'daki hindibaya ait ilk tarlalar, Yaroslavl civarında 1880 yılında atıldı.

Kimyasal bileşimi

Bitkinin kökleri laktulin, kolin, pektin,laktukopikrin, intibin, yaprakları ve kökleri acı bir tat, glikozitler, sichorian, inülin, tanenler, silisik asit, toksosterol, şekerler, askorbik asit, tiamin verir.

Hindiba çiçekleri kristal glikozit, genç yapraklar - karoten, tohumlar - yağlı yağ içerir. Ayrıca bitkide inulin, askorbik asit, potasyum tuzları bulunur.yararlı hindiba çiçekleri daha

Yetiştirme ve yetiştirme

Hindiba tohumu ve kökünden yayılır. Daha önce seçilen sahadaki bitkileri topladıktan sonra, yaklaşık 30 santimetre derinliğe kadar temel sürtünme ve soyulmayı gerçekleştirin. Toprak ilkbaharda hasat edilir ve ekimden önce gömülür. İlkbaharda ekilirler, sürgünler on gün sonra ortaya çıkar. Onların bakımı yabani otların ayıklanması ve sıraların yetiştirilmesinden oluşur.

Toplama, kurutma ve hasat

Yukarıda belirtildiği gibi, tıbbi amaçlar içinaktif olarak kullanılan hindiba. Bazal yaprakların rozetinin solmaya başlamasıyla bitkinin çiçek ve yaprakları sonbaharda hasat edilir. Kökler kazar, yavaşça sarkan toprağı çalkalayın, yer üstü parçaları bıçaklarla kesin, akan soğuk suda çok hızlı bir şekilde yıkayın, çürümüş hasarlı parçaları çıkarın ve gölgede solmak için yayılır. Kalın kökler boyunca kesilmesi gerekir, uzun olanlar ise - birkaç parça arasında. Bu hammaddeye ait stokların yeniden başlaması için çeşitli geliştirilmeye çalışılan örnekler kalmıştır. 60 ° C'ye kadar sıcaklıklarda kurutucularda veya fırınlarda kurutun. Ham koku yok, tadı acıdır.hindiba çiçek çayı

Şifa özellikleri

Peki, hindiba çiçekleri ne kadar yararlı? Onlar, büzücü, yatıştırıcı, diüretik, choleretic, antelmintik, antimikrobiyal, anti-inflamatuar özellikleri, sindirim geliştirmek, metabolizmayı düzenleyen, kalp aktivitesini geliştirmek ve kan şekeri seviyelerini azaltmak.

Tıpta kullanın

Hindiba çiçeklerinin kullanımı uzun zamandır şifacılar tarafından bilinmektedir. , Iştah artışı sindirim geliştirmek için karaciğer, safra kesesi, böbrek, ve dispepsi, gastrit, dalak büyümesi, kabızlık, diyabet, helmintlerin, anemi, asteni, kaşıntılı dermatozlar (nörodermatit, egzema, kaşıntı, deri ülserleri ile içinde Et suyu kullanımı, seboroidnom dermatit, ürtiker), isteri, vitiligo, sedef hastalığı, sıyrıklar, alopesi, akne vulgaris, ve aynı zamanda diüretik, yatıştırıcı, metabolik bozuklukların düzenlenmesi için koleretik madde olarak faydalıdır.hindiba çiçekleri nasıl kullanılır

Halk hekimliğinde hindiba çiçekleri kullanılır.dıştan uygulanan losyonlar, banyolar, bandajlar şeklinde uygulanan bir kaynatma şeklinde, gut, kaşıntı dermatozları için kullanılır. Bulgar tıbbında - furunculosis tedavisi için yulaf şeklinde.

Ayrıca, infüzyon geliştirici olarak kullanılırSindirim, iştah uyarıcı, safra, diüretik, antimikrobiyal, gastroenterit, gastrit, safra taşı, sarılık, nefrit, diyabet, isteri, nörasteni anti-enflamatuar ve sıkıştırıcı. ülserler, yaralar formu basması olarak - kaynatma, infüzyon; egzama, kaynar - losyonlar şeklinde; sıkıştırır şeklinde - bezleri, karın ağrısı, enflamasyon.

çiçek hindiba tentürleri içmek için kaç damla

Anemi ile - tonik bir iş olarak meyve suyukalp ve yatıştırıcı sinir sistemi çare; deri döküntüleri, çıban, sivilce, egzemalar ve pustulous deri hastalıkları, septik yaralar, hem de dıştan diyatezine uygulanan tedavi etmek.

Hindiba ve infüzyon şeklinde hindiba çiçekleri de histeri, nevrasteni için kullanılabilir. Bir cholagogue, bir bitkinin meyve suyu ile ilgili olduğu anlamına gelir.

Tıbbi ürünler

Hindiba, ilaç üretiminde kullanılmaz. Bu bitkinin bir içeceği popüler - sıradan gıda ürünleri ile birlikte satılıyor.

Çim kaynatma

Bunu yapmak için, bir kaşık doğranmışBir bardak kaynar su ile taze veya kuru ot, hafifçe 10 dakika, 15 dakika boyunca ısıtın. Israr, sonra süzün. Suyu, deri döküntüleri, pürülan yaralar, kaynar, egzama, püstüler hastalıklar, diatezin ortadan kaldırılması için akne tedavisi, losyonlar, banyolar için harici olarak kullanılır.halk hekimliğinde hindiba çiçekler

tentür

Tentürü almak için, 1 litre gerekirkaynar su demlemek için 40 dakika bitki, sıcak bir yerde üç saat ısrar etmek için, drenaj. Mide, dalak şişmesi, sindirim sisteminde ağrı, dalak ve karaciğeri temizlemek için, karaciğer sirozu, sarılık ile safra kaldırmak için günde üç kez yarım fincan kullanın. Peki, kaç damla hindiba çiçeklerinin tentürlerini içiyorsun? Akşamları birkaç gün boyunca ve kahvaltıdan önce her gün bir bardak.

Kökün kaynağı

Bir bardak kaynar suyla bir bardak biberi toplayın, 20 dakika ısıtın, sonra süzün. Bir çorba kaşığı günde birkaç kez veya dozajsız bir çay olarak kullanın.çiçek hindiba tentürleri içmek için kaç damla

lapalar

Mide şiddetli inflamasyon veya ağrı ilehindiba yaprakları kümes hayvanları yaparlar. Önce sıcak su dökülür, daha sonra temiz bir beze sarılır ve her gün iki kez yara izlerine uygulanır.

Diğer alanlarda bitki kullanımı

Bitkinin kavrulmuş kökleri kahve için bir vekildir. Bu yüzden, Letonya'da onlar için her zamanki kahveye eklenirler, ayrıca elma suyu, bal ve limon ile bir içki hazırlarlar.

Hindiba çiçeklerinden yapılan çay da çok popüler. Genellikle meyve ve meyve içecekleriyle tatlandırılırlar. Kökler, fruktoz kaynağı olarak kullanılabilir, inülin, alkol yapmak için kullanılır (hindibadan, alkol verimi patateslerden daha fazla iken, kalitesi daha iyidir).halk hekimliğinde hindiba çiçekler

Bitki özellikle diyetsel beslenmede değerlidir. Gıda endüstrisinde kek ve şeker üretiminde aktif olarak kullanılmaktadır. Taze yaprak yenebilir, çıkarılan salata çeşitleri çok miktarda askorbik asit içerir. Bu durumda, genç saplar, yapraklar ve sürgünlerden salatalar hazırlanır. Genç sürgünler kızartır, kaynatın, pişirin. Belçika'da bitki, elma ve peynirle şarapta pişirilir.

Avrupa'da, ekilen vitluf (yaprak hindiba). Buğulanmış, kızartılmış, fırında pişirilmiş ve haşlanmış balık, ham formda salatalar, çorbalarda yan yemekler eklenir.

Yağmurlar ve yağışlı havalarda çiçekler çok miktarda mavi nektar bırakır. 1 hektardan, bitkiler 100 kilogram bal alırlar.

Hindiba ve toksikolojinin yan etkisi

Hindiba kökleri zehirli değildir vebariz bir yan etki gösterir. Ancak uzun süreli kullanımı ile safra ve mide suyunun salgılanmasını arttırabilirler. Bu nedenle, yüksek asitli mide suyu olan kişiler için, hindiba bazlı maddeler mümkün olduğunca dikkatli kullanılmalıdır.çiçek hindiba tentürleri içmek için kaç damla

Kavrulmuş bitki kökleri belirgincholeretic eylem. Diürezi önemli ölçüde artırabilir. Sonuç olarak, hindibadan kahve uzun süreli kullanımı safra kesesi ve karaciğer hastalıkları olan kişiler için arzu edilmez.

Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 2019

Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 2019

Related news

 • Genç kalecinin hedefi A Milli Takım ve Avrupa
 • Evlilikte Burç Uyumu (Akrep Burcu)
 • ÖRGÜ FERMUARLI BEBEK TULUMU TARİFİ
 • Komsomolskaya pravda
 • Yufkalı Kadayıf Tatlısı Tarifi – Şerbetli Tatlı Tarifleri

 • Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 58

  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız


  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 24

  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 81

  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 82

  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 99

  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 78

  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 69

  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 84

  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 84

  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 63

  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 46

  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 38

  Halk tıbbında hindiba çiçekleri. Hindiba çiçeklerinin yararları ve bunları nasıl kullanacaksınız 2