Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler 2019

Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler 2019 Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

Her geçen gün kaçınılmaz olana yaklaşıyoruzdevrim, hangi nanoteknolojilerin kendi içinde taşıdığını. Yeni cihazlar yaratırız, daha önce düşünmediğimiz benzersiz materyalleri elde ederiz. Nanoteknolojinin günlük yaşamda kullanılması, bize aşina nesnelerin şeklini değiştirmeyi mümkün kılmıştır. Bunun sonucunda, maddenin tamamen farklı fakat kullanışlı özelliklerini elde ettik. Çevremizdeki gerçeklik daha az tehlikeli hale geliyor ve rahat bir yaşam için daha elverişli hale geliyor. Açık bir örnek: insan gözü için görünmeyen nanoparçacıkların boyutlarına göre kullanılan elektrikli aletlerin normal boyutlarındaki azalma. Bilgisayarlar daha küçük boyutlarda ancak daha üretken hale geliyor. Evdeki ve endüstrideki nanoteknoloji çevremizdeki her şeyi önemli ölçüde değiştirmemizi sağladı.

Böyle bir yapay yapının oluşturulması mümkün müZihin, hangi ihtiyaçlarımızı da tatmin edebilir? Bu sorunun cevabı, son gelişmelerin akılcı kullanımında yatmaktadır. Nanoteknoloji, geleceğe giden yol, hayatımızın her yönünü etkilediği için. Nanoteknolojinin kullanımı birçok fırsat sağlar, ancak bir takım endişeleri de beraberinde getirir.

Nanoworld'e pencere

Elektron mikroskopu,mikrokozmosu. Özel ekipman olmadan, günlük hayatta nanoteknolojinin hemen fark edilmesi çok zordur, çünkü çiçek gözü için ayırt edilemeyecek kadar küçüktürler. Maddelerin en olağandışı ve beklenmedik özellikleri tırmandıracak kadar büyüktür. Bu tür mülklerin kullanımı eşsiz bir teknolojik devrimi vaat ediyor. İnsan vücudunu ve çevreyi yönetmek gibi kökten yeni fırsatlar sağlarlar.günlük yaşamda nanoteknoloji

Nanoteknoloji tarihi

Her şey XX yüzyılın 80'li yıllarındaTarama tünelleme mikroskopu (STM) adı verilen bir aletin icadı. California Üniversitesi Profesörü James Jimzevsky tüm mesleki yaşamını nanoscale dünyasına geçirdi. Dünyadaki milyonlarca milyonda bir milyonlarca inanılmaz miktarda maddeyi soruşturma fırsatı bulan ilk kişilerden biri. Bu mikroskoplar, körü Braille okudukları gibi yüzeyi incelemenize izin verir. Sonra kimse hayatta ve endüstride ne kadar yararlı nanoteknolojiden şüphelenemezdi.

Nanopartiküller ile çalışma prensibi

Tarama mikroskopu bir prob,1 atom kalınlığında bir iğne. Numuneye sadece birkaç nanometre yaklaştığında, elektronlar en yakın nanopartikül ile değişir. Bu fenomene tünel etkisi denir. Kontrol sistemi, tünel akımının değerindeki değişikliği düzeltir ve bu bilgilere dayanarak, çalışılan numunenin yüzeyinin topografyasının daha doğru bir şekilde yapılandırılması gerçekleştirilir. Yazılım, veriyi, gündelik hayatta ve diğer endüstrilerde nanoteknolojiyi kullanarak bilim insanlarına yeni bir dünya için anahtar sağlayan bir görüntüye dönüştürmenize olanak tanır.

James Jimzevsky'ye göre, teşekkürlerTaramalı elektron mikroskopisi, bilim adamları önce atomların ve moleküllerin görüntülerini elde etti ve şekillerini inceleyebildi. Bilimdeki gerçek devrim budu, çünkü bilimadamları, geçmişte olduğu gibi, milyonlarca ve milyarlarca parçacık yerine, bireysel atomların özelliklerine dikkat çekerek çok şeylere oldukça farklı bakmaya başladı.günlük yaşamda nanoteknoloji örnekleri

İlk keşifler

Yeni teknolojilerin kullanımı,Şaşırtıcı bir keşif. Cihaz atoma 1 nanometre uzaklığa yaklaştığında, atom ile atom arasında bir bağlantı oluştu. Bu özellik, bireysel mikropartikülleri hareket ettirmenin bir yolunu bulmamızı sağladı. Bu keşif sayesinde, rahat bir yaşam için nanoteknolojinin kullanılması mümkün hale geldi.

James Jimzevsky'nin açıkladığı gibi ProfesörKaliforniya Üniversitesi, bir tünel tarama mikroskopu, pratik olarak molekülleri ve atomları dokunmasına izin verdi. İlk defa bilim adamları, maddenin üzerindeki atomları manipüle edebiliyor ve önceden hayal edilemeyen yapılar üretebiliyorlardı.
Yeni keşfedilen bu keşif (maddenin en küçük parçacıklarını gözleme ve manipüle etme yeteneği), nanoteknolojiyi istisnasız tüm sanayilerde kullanmayı mümkün kıldı.

Nanoteknolojinin gelişimi

Fizikçi ve filozof Etin Klin, nanoteknoloji nedeniyle teknolojik bir ilerleme olasılığının oldukça gerçek olduğunu, ancak birçok bakımdan bilim adamının coşkusuna dayandığına inanıyor.nanoteknolojinin günlük hayatta uygulanmasıFizikçi ve filozof Etin Klin'in söylediği gibi, şu andan itibarenOnların manipüle edilmesinden önce atomların varlığının deneysel olarak teyit edilmesi 100 yaşın altındaydı. Bilim adamları, daha önce düşünemedikleri bu tür fırsatlara sahiptir. Bunun üzerine sadece gelişmiş ülkeler hükümeti ilgili bilimlerle ilgilenmeye başladı. Her şey, Rock ve Benbridge'in fizikçilerinin konuştuğu 2002 Amerikan girişimiyle başladı. Bu bilim adamları, nanoteknoloji sayesinde insanlığın ona bakan tüm problemleri çözebileceği konusunda delirmiş bir düşünceyle karşılaştılar.

Bu ifade, başlatmak için harekete geçtiÇeşitli çalışmalar, bilim ve teknoloji mikroelektronik olarak, bilgisayar bilimi, nükleer enerji araştırma, mikrobiyoloji, lazer teknolojisi, tıp ve daha böyle gelişmiş alanlarını gerçekleştirmek için izin verir.

Nanoteknoloji: örnekler

Günlük hayatta çok fazla fark edilmemiş ama çok önemli maddeler var olup, varlığı bile şüphelenmiyoruz! En çarpıcı örneklere göz atalım:

 • Modern telefonlar.Nanoteknolojinin kullanımı sayesinde,akıllı telefonları, iPhone'u ve diğer cihazları koruma görevi gören özel sensörlerle donatma yeteneği. Kırık camlarda bile, mikroçipler çalışmayı bırakmazlar.rahat bir yaşam için nanoteknoloji
 • Diş macunu.Daha önce hiç kimse nedenini düşünmedidişler için temizleyici farklıdır. Bu, bazı nanopartiküllerin varlığı nedeniyle. Örneğin, çıplak gözle görülemeyen kalsiyum hidroksiapatit, imha edilen emayenin restore edilmesine yardımcı olur ve dişleri çürüklerden korur.
 • Yapıştırıcı sıva.Günlük hayatta nanoteknolojiler en çok bulunur.beklenmedik konular. Örneğin, düzenli bir yapışkan sıva. Hızlı iyileşmeyi hızlandıran ve antibakteriyel özelliklere sahip bir gümüş nano katmanı vardır.ev ve endüstride nanoteknoloji
 • Arabalar için boya.Modern araba boyaları sayesindenanopartiküller, vücut üzerinde oluşan sığ çizikleri ve diğer boşlukları kapsayabilir. Bu etkiyi sağlayan mikroskobik toplar içerir.
Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler 2019

Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler 2019

Related news

 • Kadın ceketi: bir desen. Kadın kış ceketinin deseni
 • Anason Yağının Saça ve Cilde Faydaları Nedir
 • Çocuklarda güneş çarpması belirtileri - nedenleri uyarır ve sonuçları ortadan kaldırırız
 • WHOIS: Alan bilgisi
 • Ellerinizle bez ve kağıt çiçekleri nasıl hazırlanır, iğne kadınları için ilginç fikirler

 • Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler


  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler

  Günlük hayatta ve endüstride nanoteknolojiler