Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm 2019

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm 2019
Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm


Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığına Bitkisel Çözüm

güneş yanığına bitkisel çözüm

güneş yanığına bitkisel çözüm

Güneş yanığı özellikle tatil zamanlarında başımıza gelebilen ve tatilimizi adeta sabote eden bir cilt problemidir. Özellikle güneşe hassas cilde sahip olan kişilerde güneş yanıkları görülmektedir. Ancak güneş yanıklarının ciddiyetine göre tedavi seçenekleri ortaya çıkabilmektedir. Özellikle hafif ve orta şiddette seyreden güneş yanıkları için aşağıda vereceğimiz ev yapımı bitkisel çözümler ve doğal yöntemler ile evde tedavi imkanı doğabilmektedir. Peki hangi bitkiler güneş yanığına iyi gelir? İşte sizlere güneş yanıkları için doğal tedavi yolları hakkında bilgiler:

Güneş yanıkları nasıl geçer: Güneş yanıklarına bitkisel çözüm

1.) Güneş yanıklarını ne geçirir: Patates püresi

– Patates cilt bakımında yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Cilt tonunu dengeler ve ciltteki yanmayı azaltır.

– Patates ezilerek püre kıvamına getirilir. Ardından etkilenen cilt alanlarına uygulanır. 20 dakika kadar bekletilir ve ılık su ile durulanır. Uygulamanın düzenli olarak her gün birkaç kez yapılması önerilir. Patates püresi yerine patates suyu da kullanılabilir. Ciltte kuruması beklendikten sonra su ile durulanabilir.

2.) Güneş yanığına ne sürülür: Süt

– Süt içerdiği enzimler ile cildi besler ve cilt yapısının saha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Cildin üzerinde biriken kir ve ölü hücrelerin arınmasını sağlar. Aynı zamanda güneş yanıklarının neden olduğu acıma ve yanma hissini de azaltır.

– Biraz soğuk süt pamuk yardımı ile cilde doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Ardından alan ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak birkaç kez yapılabilir.

3.) Güneş yanığı için ne yapılmalı: Mısır nişastası ya da karbonat

– Mısır nişastası ve karbonat da güneş yanıkları için önerilen bir çözümdür. Ciltteki ölü deri hücrelerin ve kirin arınmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler. Kaşıntının azaltılmasında da son derece etkilidir.

– Biraz su ile mısır nişastası ya da karbonat karıştırılır. Bu karışım macun kıvamında etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır. Uygulamanın her gün düzenli olarak 2 kez yapılması önerilir.

4.) Güneş yanığına iyi gelen bitkiler: Nane çayı

– Nane çayı da güneş yanıkları için önerilen çözümler arasındadır. Cildi rahatlatır ve ferahlatır. Cilt yapısının gelişmesine yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– 1 litre su

– 5 adet yeşil çay poşeti

– 3 adet nane yaprağı

– Pamuk

Uygulanışı:

– 1 litre suyun içerisine yeşil çay poşetleri konur. Bir süre kaynatılır. İçerisine nane yaprakları da eklenerek 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra süzülür ve cilde pamuk yardımı ile uygulanır. 10 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

5.) Güneş yanığı için evde yapılması gerekenler: Aloe vera jeli

– Aloe vera cildin tahriş olmasını engellerken aynı zamanda güneş yanıklarının neden olduğu cilt kuruluğunu ve acıma hissini azaltır. Cilt yapısını besler ve geliştirir.

– Taze aloe vera yapraklarından çıkarılan jel cilde doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Daha sonra alan serin su ile durulanır.

– Aloe vera suyu da cilde doğrudan uygulanabilir.

6.) Güneş yanığına en etkili çözüm: Sirke ve su

– Sirke asidik yapısı ile cilt sağlığı için kullanılan en etkili çözümlerden biridir. Ciltteki kiri ve ölü deri hücrelerini arındırırken aynı zamanda güneş yanığından etkilenen cilt alanlarının hızla iyileşmesini sağlar. Cildi besler ve hücrelerinin onarılmasını teşvik eder.

– 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi konulur. Bu karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

7.) Güneş yanığına iyi gelen yağlar: Cadı fındığı yağı

– Cadı fındığı yağı da birçok cilt sorunu için önerilen bir çözümdür. Cilt yapısını besler ve geliştirir. Aynı zamanda cildin onarılmasına yardımcı olur. Ancak kesinlikle tek başına kullanılmamalıdır. Aksi halde cildin tahriş olmasına neden olabilir.

– Biraz cadı fındığı yağı ile su karıştırılır. Bu karışım etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak 2 kez yapılabilir.

8.) Güneş yanığı için yulaf ezmesi

– Yulaf ezmesi de yatıştırıcı özellikleri ile cilt yapısının onarılmasına yardımcı olur. Cilt yanıklarında ve güneş yanıklarında özellikle önerilir.

– Biraz yulaf ezmesi ile su karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Alternatif olarak ılık su dolu küvete bir fincan yulaf ezmesi eklenir. Karıştırılır ve bu suyun içerisine 20 ya da 30 dakika kadar beklenir.

9.) Güneş yanığına evde tedavi: Ev yapımı güneş kremi

Gerekli malzemeler:

– 1 yemek kaşığı cadı fındığı yağı

-1 çay kaşığı aloe vera jeli

– 2 ila 4 çay kaşığı mısır nişastası ya da karbonat

– 1 ya da 2 bardak taze nane yaprakları ya da 1 çay kaşığı nane yağı

– 2 yemek kaşığı taze su

Uygulanışı:

– Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Bu karışım 2 saat dinlendirilir. Daha sonra etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Krem şeklinde kullanılır, durulama gerektirmez. Ancak istenirse ılık su ile durulanması önerilir.

10.) Güneş yanıklarına yoğurt iyi gelirmi?

– Sade yoğurt da güneş yanıklarının tedavisinde önerilen bir çözümdür. Cildin yatışmasına yardımcı olur ce ciltteki olası bakterileri öldürür.

– Biraz sade yoğurt cilde doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır. Uygulamanın düzenli olarak günde birkaç kez yapılması önerilir.

– Yoğurt mutlaka beslenme düzeninde de olmalıdır.

11.) Medikal kremler ve losyonlar

– Güneş yanıklarının neden olduğu acı ve ağrıları azaltmak için uyuşturucu özellikleri olan medikal kremler ve losyonlar kullanılabilir. Bu kremler cildin yüzeyine etki etse de yanma hissini kısa sürede azaltır.

12.) Güneşten koruma kremleri

– Güneş yanıklarının engellenmesi için güneşten korunulması gerekir. Yüz ve diğer cilt alanları için farklı üretilen ve yüksek faktörlü krem ve losyonların kullanılması önerilir. Bu kremler cildin güneşin zararlı etkilerine karşı korunmasını sağlar. Aynı zamanda cilt yapısının kurumasını da engeller.

13.) Güneşlenme saatleri

– Güneşlenme saatlerine de dikkat edilmesi önerilir. Öğlen saatleri yerine sabah ve akşamüstü saatlerinde dışarı çıkılmalıdır.

14.) Salatalık püresi

– Salatalık da cilt yapısının gelişmesine yardımcı olur. Cildi besler ve güçlendirir. Aynı zamanda cildin tahriş olmasını engeller. Güneş yanıklarının neden olduğu tüm belirtileri azaltır.

– 1 ya da 2 adet taze salatalık buzdolabında bir süre bekletilir. Soğuduktan sonra püre haline getirilir. Elde edilen püre cilde doğrudan uygulanır. 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra alan serin su ile durulanır.

Güneş yanıkları ağrı, acı ve yanma hissine neden olabilir. Oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu belirtilerin azaltılması için tüm bu bitkisel çözümler uygulanabilir. Bitkisel çözümlerin uygulanması ile kısa sürede sonuç alınmaktadır. Ancak bazı durumlarda yanıklar cildin alt katmanlarına ulaşarak daha derin olabilir. Bu durumda mutlaka medikal tedavi gerekir. Eğer ciltteki yanıklar şiddetli acıya neden oluyorsa mutlaka en kısa zamanda bir cilt doktoruna gidilmelidir. Güneş ışığına çok fazla maruz kalınması güneş yanıklarına neden olmasının yanı sıra cilt kanseri riskini de artırır. Bu nedenle güneşten korunmaya özen gösterilmeli; mutlaka yüksek faktörlü güneş koruma losyon ve kremleri kullanılmalıdır.

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm 2019

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm 2019

Related news Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm



Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm


Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm


Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm


Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm


Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm


Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm


Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir: Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözüm