Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 2019

Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 2019
20.09.2019

Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 59

Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu

Joseph Marie Jacquard - XVII'nin ünlü mucidi -XIX yüzyıllar. Ana buluşu - endüstriyel kumaş üretim yöntemi - modern bilgisayar bilimi için büyük önem taşıyor ve bir elektronik bilgisayarın ilk prototipini geliştirmeye yardım ediyordu.

Joseph Marie Jacquard: kısa özgeçmiş

J. M. Jacquard (1754 - 1834 gg.) endüstriyel bir tezgah icadı nedeniyle bilinmektedir. Gelecekteki Fransız mucidi 1752'de Lyons'ta doğdu. Bir dokumacının oğlu Joseph Jacquard, bir ciltci tarafından eğitildi ve baskı için yazı tipi ve mürekkeple metal plakalar yaratan bir sözcük şirketi üzerinde çalışabilirdi.

joseph marie jakar

Ancak, babasının ölümünden sonra, oğlu davasını miras aldı.ve bir dokumacı oldu. Oğlu, Joseph'i Fransız Devrimi sırasında kaybetti, sonra Lyons düştü; devrimciler şehri terk edip yeraltına gitmek zorunda kaldılar. Jak Lyon kendi doğduğu Lyon'da geri kalan herhangi bir işe başladı ve birçok tezgahını onarmak için kederinden kurtuldu.

1790'da Joseph Marie Jacquard,bir endüstriyel makine yaratmaya çalışın. O zamandan beri Lyon, Fransa'nın canlı bir sanayi bölgesi idi, bununla birlikte limanlardan kıtaya doğru daha pek çok ticaret yolu vardı. Mucit, kendi üretimini şehirde başlatan Jacques de Vaucanson'un özerk makinelerini tanır. Hayvanlar ve insanlar şeklindeki esprili ve zarif mekanik oyuncaklar Jacquard'ı vurdu ve kendi buluşunun eksikliklerini düzeltmeye yardımcı oldu.

Jacquard çağdaşlarının esasının tanınması

Jakarlı tezgah

1808 yılında dokuma konusundaki çalışmalarmakine aleti. Fransa, bir imparatorluk haline geldiğinde, manuel emek yardımı ile büyük, sürekli ağlayan ordu ihtiyaçlarını artık karşılayamadı. Kumaşlara olan ihtiyaç çok önemlidir, bu nedenle endüstriyel makine çok kullanışlıdır.

Joseph Marie Jacquard'ın başarıları not edildiNapolyon I, dokumacıya devletten önemli bir emekli maaşı verildi ve icat edilen tasarımın her Fransız makinesinden lehine parasal tahsilat hakkı verildi. 1840 yılında, Lyon'un asil sakinleri, şehri meşhur eden mucit onuruna bir anıt kurdular.

Jakarlı kumaş

Josephine makineleri ve ortaya çıkan kumaşa çağrıldıYaratan onuruna Jakarlı. Jacquard hem geçmişte hem de şimdi alışılmadık geniş bir uygulamaya sahipti. Bu kumaş dış giyim, sıradışı güzel elbiseler, yanı sıra mobilya kapakları ve döşemelik yapılır.

Joseph Marie Jacquard'ı icat etti

Jakarlı kumaş desenleri tekrarları içeriralışılmadık derecede karmaşık ve güzel desenleri dokuma, en az 24 konu. Oluşturma sırasında malzemeler birleştirilebilir, bu da bitmiş ürünler üzerinde çok ilginç etkiler yaratılmasını mümkün kılar. Rokoko ve barok tarzında ev dekorasyonu, lüks perdeler, döşemeler ve jakarlı yastıklar olmadan neredeyse imkansızdır.

Rapor yapmanın karmaşıklığı işi yapıyorduustalar ve bitmiş kumaşlar inanılmaz derecede pahalı, sadece bu aristokratlar ve zengin adamlar böyle bir lüksü karşılayabilirdi. Jakar elbiseler ve giysiler hala kral ve soylu dokumada altın ve gümüş ipliklerin imalatında kullanılan tahmini için, kendi kalıp güzelliği çarpıcı.

joseph marie jakarlı kısa biyografi

Yoğun interlacing ve karmaşık desenler yaratırbenzersiz rahatlama ve goblenin etkisi. Daha kalın iplik, kumaşın kendisi daha yoğun ve daha güçlüdür. İnce ve yumuşak jakar kıyafetler, kaba ve yoğun kıyafetler için kullanılır - mobilya ve döşemelerin döşemesinde veya halı yapımında bile.

Jakarlı tezgah

Jacquard tarafından icat edilen makine arasındaki ana fark,Modeldeki ipliğin pozisyonunun kendi paritesine bağlı olmadığı gerçeğinden oluşmuştur. Modeldeki her bir iplik kendi dokuma programına sahipti. Kalın kağıtlardan delikli prizmalardan basit kartların ipliklerinin pozisyonunu yönetin. Punch kartları 100 adete kadar iş parçacığını kontrol edebilir ve uygun uzunluğa sahip olabilir.

Jakarlı tezgah

Raporun prizması tek bir iş bandına dikildi vegerekli makine operatörü olarak değiştirildi. Makinenin çok tasarımı inanılmaz derecede basit ve etkilidir. Kumaş ve kabloları için bir tahta çerçevesini, geniş bir kanca ve bıçak setini, iğneleri ve her iplik için yazılım çizim kartlarını içerir. Tüm dişler, eşit dağılım için uzun tahtanın deliklerinden geçer. Kancalar mili kancalar ve bıçakların hareketinin ötesine taşıyabilir. Çözgü ipleri cihazın altındaki yatay yönde gerilir.

Fransız mucit

İğneler, program kartlarındaki yuvalardan geçerler. Kesilmiş ve kesilmemiş alanlar vardır, operatör, kontrol iğnelerinin hareket ettiği prizmaların salınım ve dönme hareketlerini belirleyebilir. Kartların seçilmemiş bölgeleri iğneleri çeker ve kancayı milden çıkarırken, aktif iğne kancanın gerekli ipliği hareket ettirmesine neden olur.

Zarif çözüm

Jacquard tezgahı olağanüstü bir örnektirBir yazılım kontrolü ile makine, "ikili kod" teriminin ortaya çıkmasından önce icat edilmiştir. Punch kartları, iğnenin pozisyonunu "aktif" den "aktif olmayan" a çevirir ve tüm modern bilgisayar bilimcileri tarafından bilinen tüm bilgisayar teknolojisinin çalışma prensibini içerir - "sıfır / birim".

Joseph'in yumruk kartları direkt olarak kullanıldı.daha sonra randevu aldı ve onun icadı, ilk programlanabilir cihazdı ve uzun bir süre boyunca, dünya çapında endüstriyel ekipmanların geliştirilme yönünü belirledi.

Mucit tahmin etmeyen neydi?

Endüstriyel bir dokuma tezgahının icadıSadece çağdaşlar için değil, aynı zamanda sonraki nesillerin otonom bilgisayar teknolojisinin yaratılmasını da beraberinde getirdi. İcat ettiği şeyin gerçek anlamı, Joseph Marie Jakar, görünüşte tahmin bile etmedi.

Joseph Marie Jacquard'ı icat etti

Ancak, bu basit karton masaörgünün kontrolü, gelecekte üretim programlarının programlanması ilkesini koydu. Joseph Marie Jacquard ilk amatör programcı olarak adlandırılabilir. Mucitin pratik başarıları gerçekten eşsizdir, çünkü algoritma kavramının teorik temelleri ve en basit programlama ilkelerinin tarifi Alan Turing tarafından sadece İkinci Dünya Savaşı sırasında yapılmıştır. Bilim adamı, soyut makinasını ünlü Enigma'nın kodu gibi gizli askeri şifreleri hacklemek için geliştirdi.

Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 2019

Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 2019

Related news

 • Diyette Yapılmaması Gerekenler
 • Zayıflatan baharat karışımı
 • Bakımlı saçlar için doğal yağlar
 • Künye, Oyuncuları, Fotoğraf Galerisi, Fragmanlar, Özet, Haberler, Müzikler, Yazılar, Sosyal Ağlar
 • Çiğ mi, pişmiş beslenme mi

 • Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 96

  Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu


  Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 14

  Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 2

  Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 31

  Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 95

  Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 67

  Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 35

  Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 98

  Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 11

  Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 80

  Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 53

  Fransız mucidi Joseph Marie Jacquard: sibernetik ve jakar dokusu 56