Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi

Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi


Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi 26 27.02.2019, 10:56

Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi.

Piyasa ekonomisi büyük biriçinde çalışmak isteyen işletmeler için gereksinimlerin sayısı. Firmaların değer biçtikleri temel kriterler verimlilik ve finansal sürdürülebilirliktir. Bunlardan ikincisi, çeşitli şekillerde incelenebilecek likidite gibi bir kavramla yakından ilgilidir. Muhtemelen en popüler olanı bilançonun likidite analizidir ve daha ayrıntılı olarak üzerinde duracağız.

Yöntemin açıklamasına geçmeden önce,likiditeye ne olduğunu vurgulamak gerekir. Durumumuza uygulandığında, işletme yükümlülüğünün varlıklarının pahasına tam ve kesin olarak güvence altına alındığı durumu gösterir. Bakiyenin likiditesinin doğrudan analizi, bakiyenin her iki tarafının da aynı sayıda gruba ayrılması ve aralarındaki karşılaştırmalara dayanmasıdır. Gruplandırma sürecinde, sözde likidite dengesi oluşturulur. Bu grupların nasıl şekilleneceğine özel dikkat gösterilmelidir.

Likidite dengesinin analizi genellikle yürütülür4 grup varlığın ve dolayısıyla yükümlülüklerin çift karşılaştırması. Varlıklar likidite açısından birleştirilir ve azalma sırasına göre sıralanır ve yükümlülükleri - acil durumda, aynı zamanda azalma sırasına göre sıralanır.

Birinci grubun aktifleri tamamen sıvı haldedirİşte bu yüzden sadece para ve kısa vadeli yatırımlar burada bulunmaktadır. İkinci grubun mülkiyeti parasal bir şekle sahip değil, ancak oldukça hızlı bir şekilde satın alıyor - kısa vadeli "borçlu" ve diğer pazarlık malları. Uzun zamandır uygulanan hisse senetleri ve finansal yatırımları içerdiği için üçüncü varlık grubu para kazanmak daha zordur. Açıkçası, mülkiyetin geri kalanı dördüncü gruba dahil edilir ve en az sıvıdır, uygulanması güçtür.

Bizi borçların gruplandırılmasına geçelim;Daha da basit. En acil yükümlülükler, borçlar ve diğer borçlar gibi kısa vadeli borçlardır. İlk yükümlülük gruplarını oluştururlar. Kalan kısa vadeli yükümlülükler ikinci gruba atfedilebilir. tüm hacmine Uzun vadeli taahhüt Üçüncü grupta dolu ve sabittir yükümlülükleri (yani mevcut sermaye ve yedekler) - Dördüncü.

Gruplar oluşturulduktan sonra,aralarında bir karşılaştırma yapmak. Bunun yerine, varlıklar ve yükümlülüklerin toplamı, yani birinci grup, ikincisi ikincisi ikincisiyle sonuncusu olmak üzere çiftler halinde karşılaştırmak gereklidir. Varlıkların değeri daha büyükse bu duruma bir ödeme fazlası, aksi takdirde - bir ödeme açıklığı denir. Denge'nin mutlak likiditesi, ilk üç çift için fazlalıklar ve dördüncü sayfada bir açık varsa belirlenebilir. Bu son dezavantaj, işletmenin kendi çalışma sermayesine sahip olduğuna işaret ettiği için son derece önemli bir ekonomik anlam taşıyor.

Bütün işletmelerin sahip olmadığı açıktır.kesinlikle sıvı dengesi. Ayrıca, likit varlıkların yükümlülükleri yerine getirmek için yeterli olmayacağı da ortaya çıkabilir. Bu durumda, devletin normalleşmesine yönelik kararlar vermek gerekir, çünkü daha az likit mülk, sadece daha likit varlıklar için aritmetik olarak telafi eder.

Tarif edilen teknik,bilançonun likiditesine ilişkin bir analiz gerçekleştirmiş, sadece reel ekonominin işletmeleri için uygulanmıştır. Eğer görev bankanın likiditesini ve borç ödeme gücünü analiz etmekse, herhangi bir kredi kuruluşu için uyumluluk hayati önem taşıdığından, varlıkların ve yükümlülüklerin terimler ve hacimlerle daha doğru bir şekilde ilişkilendirilmesi gerekir.

Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi

Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi

Related news

 • Tüp bebekler sağlıksız mı
 • Emekli doktorlara ilave zam Haberleri, Güncel Emekli doktorlara ilave zam haberleri ve Emekli doktorlara ilave zam gelişmeleri
 • Shvetsov ve Shvets isimleri kökeni
 • Fındıklı Tavuk Eti Tarifi
 • Bahar Çiçekleri Üçgen Şal Modeli Yapılışı Videolu Anlatımlı
 • Altın fiyatları ne kadar 2 Ocak Salı Güncel altın fiyatları - Bugün gram altın, çeyrek altın fiyatları

 • Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi 69

  Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi


  Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi 33

  Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi 70

  Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi 26

  Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi 36

  Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi 93

  Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi 16

  Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi 89

  Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi 91

  Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi 40

  Finansal teşhis araçlarından biri olarak likidite dengesinin analizi 10