Fazla Kilonun Zararları Nelerdir 2019

Fazla Kilonun Zararları Nelerdir 2019
Fazla Kilonun Zararları Nelerdir


Fazla Kilonun Zararları Nelerdir?

Fazla Kilonun Zararları Nelerdir?

Fazla kilonun zararları nelerdir? Neden zayıflamalısınız? Kilolu olmanın yaşamınıza etkileri nelerdir? Şişmanlığın sebep olduğu 9 zararı biliyor musunuz?

İdeal kiloyu muhafaza etmek pek çok hastalığı önlüyor. Şişmanlık; yaşam kalitesini düşürür, şişmanlığa bağlı hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar. Peki ya fazla kilonun zararları nelerdir? Şişmanlığın vücudunuzun sistemine yaptığı 8 zararı biliyor musunuz?

Fazla Kilonun Zararları Ve Neden Olduğu Hastalıklar

1) Kalp sisteminde; hipertansiyon, pulmoner emboli, koroner damar hastalıkları,

2) Solunum sisteminde; astım, uykuda nefesin 8-10 saniye kadar durması, uyku apnesi rahatsızlığı

3) Nörolojik sistemde; inme, idiyopatik intra kranial hipertansiyon,

4) Endokrin sistemde; metabolik sendrom, tip 2 diyabet, adetten kesilme, polikistik yumurtalık sendromu,

5) Kas iskelet sisteminde; bel ağrıları, osteoartirit, hareketlilikte azalma, ürik asit yüksekliği ve gut hastalığı,

6) Deri üzerine etkileri; selülit, sivilceler, kollarda deri renginde değişim,

7) Gastrointestinal sistem; alkole bağımlı olmayan karaciğer yağlanması, fıtık, kolon kanseri,

8) Genital ve üriter sistem; göğüs ve uterus kanseri, obeziteye bağlı idrar yolları enfeksiyonu,

Metabolik sendrom şişman bireyin kan yağlarında, bel çevresinde, kan basıncında, açlık kan şekerinde artması ile meydana gelen karmaşık bir metabolik sorundur. Kilo verme ile kontrol altına alınabilen bu sendrom ABD’de gün geçtikçe artmaktadır. Yaklaşık yetişkin 47 milyon kişinin metabolik sendroma sahip olduğu bilinmektedir. Metabolik sendromda bireylerde, iyi huylu kolesterol düşerken, kötü huylu kolesterol artmakta, insüline karşı direnç oluşmakta, kanın yoğunluğunda artış, ürik asit düzeyinde artış gibi sağlığı olumsuz yönde etkileyen sorunlarda oluşmaktadır.

Bel Ölçüsü Hastalık Belirtisi

Bel çevresi ölçümü sağlık hakkında çok önemli bir veridir. Bu yüzden bel çevresi ölçümünün takip edilmesi gerek. Çünkü bel çevresindeki artış diyabet ve kalp hastalıklarının temel belirleyicisidir. Kalça kemiğinin bittiği yerden belin çevresinin ölçün. Ölçünün kadınlarda 88 cm. erkeklerde 102 cm’nin üzerinde olması hastalıklara yakalanma riskini gösterir.

Fazla Kilonun Psikolojik Zararları

Psikolojinin kilo kontrolünün üzerinde muazzam etkileri var. Üstelik kimi zaman psikolojik problemler kilo sorununa neden olurken, kimi zaman da kilo sorunu psikolojik rahatsızlıklara neden olabiliyor ve bu durum bir süre sonra kısır döngü haline geliyor.

Öncelikle, bir kadının görünümünden memnun olması onu depresyona sürükleyebiliyor. Kendini beğenmeyen kadın flört edemiyor ve bir süre sonra dışarı bile çıkmak istemeyerek içine kapanıyor. İçine kapanan kadın, keyifsizlik ve mutsuzluğunu şekerli gıdalar ve hamur işleri yiyerek yenmeyi seçiyor. Bu gıdalar yalnızca geçici bir haz duygusu veriyor vekiloalımına katkıda bulunuyor. Depresyonun kilo ile ilişkisi bir kadının kendisini kısır döngüde bulmasına sebep oluyor. Böyle durumlarda, bir uzmanın yardımı kadının bu döngüden çıkmasına yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar, kilo verme döneminde alınan psikolojik desteğin kilo kontrolünü daha başarılı bir şekilde uygulamayı sağladığını gösteriyor.

Fazla Kilonun Cinselliğe Etkisi

Kilo problemi dünya çapında giderek daha fazla görülüyor. Fazla kilonun neden olduğu rahatsızlıklar insanın yaşam kalitesinin bütününü etkiliyor. Şişmanlık vücuttaki yağ dokusunu arttırıyor ve bu durum hormonların dönüşümünü hızlandırıyor. Hormonlarla ilgili sorunlar, kişinin cinsel hayatında da problemler yaşamasına neden oluyor. Kilo artışı ile cinsel işlev bozuklukları arasında doğrudan bağ bulunuyor.

Kilo sorunu hem kadınların hem erkeklerin cinsel hayatında problem yaşamasına neden oluyor.Fazla kilonun zararları arasında erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olduğuda  görülüyor. Her iki cinsiyette de kilo sorunu cinsel isteğin ve tatminin azalmasına neden oluyor. Elbette kilo problemi yaşayan kişilerde özgüvensizlik sorunu da cinsel hayatta sıkıntılara neden oluyor. Görünümünden memnun olmayan kişiler cinsel hayatlarında kendilerini çekici hissetmedikleri için cinsel ilişkiden kaçınma eğilimi gösteriyor. Kilo vermeye başlandıkça, cinsel hayatın da daha keyifli bir hale geldiği görülüyor.

Fazla Kilonun Zararları Nelerdir 2019

Fazla Kilonun Zararları Nelerdir 2019

Related news Fazla Kilonun Zararları NelerdirFazla Kilonun Zararları Nelerdir


Fazla Kilonun Zararları Nelerdir


Fazla Kilonun Zararları Nelerdir


Fazla Kilonun Zararları Nelerdir


Fazla Kilonun Zararları Nelerdir


Fazla Kilonun Zararları Nelerdir