Evlat nasıl edinilir Kimler evlat edinebilir


Evlat nasıl edinilir? Kimler evlat edinebilir?

Türkiye'de onlarca kimsesiz çocuk devlet koruması altındadır. Devlet koruması altında bulunan bu çocuklar zaman zaman devletin uygun gördüğü bazı şartları sağlayan ailelere evlat olarak verilmektedir. Peki, evlat edinmenin şartları nelerdir? Kimler evlatlık çocuk alabilir? İşte cevabı...

Tüm çocuklar sıcak bir aile ortamında büyümeyi ve güzel bir hayat yaşamayı hak eder. Ne var ki bazı çocuklar bu kadar şanslı değildir. Devlet bu şekilde anne babası tarafından terk edilmiş çocukları bünyesinde bulundurduğu yetiştirme yurtlarında bakımlarını sağlar. 

Diğer taraftan evlat hasretiyle yanıp tutuşan ancak evlat sahibi olamayan çiftler bulunur.  Devlet bu nedenle kimsesiz çocukları ve evlat sahibi olmak isteyen eşleri birleştiren evlat edindirme politikası uygular. Bu uygulama çerçevesinde evlatlık olarak alınan çocuk tamamen ailenin nüfusuna geçerek onların çocuğu olur. Ancak bunun uygulanması için anne baba adaylarının bazı şartları sağlaması gerekir. 

EVLAT EDİNMEK İSTEYENLERDE NASIL ŞARTLAR ARANIR? 

Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan çocuk evlat edinmek isteyen kişilerin en az beş yıldan beri evli olmaları gerekmektedir. 

Eşlerden birinin 30 yaşını aşmış olması gerekir. 

Bunların dışında evlat edinmek isteyen kişilerin evlatlık olarak almak istedikleri çocuktan en az 18 yaş büyük olması da aranan şartlar arasındadır. 

Evlatlık alınmak istenen çocuk ailenin nüfusuna hemen verilmez. Çocuk, bir yıl süreyle geçici olarak bakımının sağlanması için ailenin yanına verilir. Bu süre içinde çocuk kaldığı evde bakanlığın yetkilileri tarafından denetlenir. 

Devlet denetimindeki evlatlık verme işlemi mahkeme kararı ile gerçekleşebilir. Mahkeme çocuğu evlatlık vermeye hükmettikten sonra aile, çocuğu diğer nüfusundan sildirerek kendi nüfus kütüğüne almalıdır. Bu işlemin ardından çocuğun nüfustaki anne baba hanesine evlat edinen kişilerin adı yazılır. 

Evlat edinmek isteyen kişiler, tüm şartları sağlamaları ve istenen belgeleri tamamlamalarının ardından sıraya alınır. Aile sırası geldiğinde, istedikleri özelliklerde 3 çocukla tanıştırılırlar. Aile bu 3 çocuktan biri almak zorundadır.
Related news Evlat nasıl edinilir Kimler evlat edinebilirEvlat nasıl edinilir Kimler evlat edinebilir


Evlat nasıl edinilir Kimler evlat edinebilir


Evlat nasıl edinilir Kimler evlat edinebilir


Evlat nasıl edinilir Kimler evlat edinebilir


Evlat nasıl edinilir Kimler evlat edinebilir


Evlat nasıl edinilir Kimler evlat edinebilir