Evde Aydınlatma Nasıl OlmalıdırEvde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır
Evde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır


Evde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Solmaz Özlem Köse Evde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonda aydınlatma iç mekanların tasarımını daha etkili kılma adına önemlidir. Doğru bir aydınlatmada amaç gün ışığındaki doğal etkiyi ortaya koymakla birlikte dekoratif unsurları tamamlayıcı niteliği yakalamaktır.

Ev ortamında kullanılan aydınlatma temel olarak dört farklı amaca hizmet eder. Genel olarak gün ışığına en yakın aydınlatma olan ortam aydınlatmasında amaç mekanı görünür kılmaktır. Bu amaçla mekanın tümünde kullanılan aydınlatmada yumuşak bir ışıklandırma söz konusudur. Bir diğer aydınlatma türü vurgu aydınlatması ise spot ışıkların kullanımı ile elde edilen ve dekoratif noktaları vurgulamak amaçlı yapılan aydınlatmadır.

Sadece dar bir alanı kapsayan bu aydınlatmalar dışında özellikle mutfak, banyo ya da çalışma odası gibi ortamlarda kullanılan aydınlatmalar görev amaçlıdır. Bu tür aydınlatmalar çalışma yüzeyine yönelen aydınlatmalar olmakla birlikte daha çok spot, led türü ışıklardan yararlanılır. Ev dekorasyonunda kullanılan dekoratif aydınlatmalar ise daha çok evin stiline uygun olarak seçilen ve bu bağlamda kullanılan avizeleri, aplikleri ya da armatürleri kapsayan aydınlatmalardır.

Salon:Ortam aydınlatmalarının kaçınılmaz olduğu salonlar için kullanılacak avizelerin dekorasyon ile uyumlu özellikleri taşıması önemlidir. Özellikle yemek masasının bulunduğu alanlarda sarkıt avizelerin tercih edilmesi öncelikli olmakla birlikte salonlarda, gömme avizelerin kullanılması da söz konusu olabilir. Ortamın genişliğine ve kullanılan alanlara göre değişebilecek aydınlatmalarda, genellikle duvarlarda sanatsal tabloların söz konusu olduğu ya da bibloların geniş yer kapladığı salonlar için vurgu aydınlatmalar kullanılarak dikkat çekilmek istenen alanlar odak noktası haline getirilebilir. Sarkıt ya da gömme avizelerin yanında spot ışıklandırma çeşitleri de salonlarda rahatlıkla kullanılabilecek ışıklandırmalardır.

Banyo:Belli bir amaca yönelik kullanımı söz konusu olduğu için ortam aydınlatmasının yanında spot aydınlatmalar da tercih edilebilir. Özellikle banyo aynasında kullanılacak spotların yukarıdan tek bir noktadan ya da asimetrik olarak kullanımı yüz hatlarında yanıltıcı etkilere sebep olduğu için yerine daha yumuşak ışıklandırmayı sağlayacak çift taraflı duvar aplikleri tercih edilebilir.

Mutfak:Mutfak aydınlatmalarında önemli olan yeterli ışıklandırma yanında görev alanlarının aydınlatılmasıdır. Özellikle görev aydınlatmalarında kullanılacak led ışıklar tasarruflu olması bakımından öncelikli tercih olmakla birlikte spotlar da kullanılabilir ışıklandırmalar arasındadır. Mutfak aydınlatmalarında güçlü bir ışık kaynağı oluşturma adına tavan aplikleri yerine özellikle sarkan lambaların kullanımına dikkat edilmelidir.

Yatak Odası:Yatak odasına uygun bir aydınlatmada mümkün olduğunca sade ve yumuşak bir aydınlatmanın kullanılması önemlidir. Tavanda yer alan ana ışık kaynağı dışında yatak odasında kullanılacak ışıklandırmalar genellikle başucu komodini üzerinde ya da gardırop yakınlarında bulunmalıdır. Bunun yanında makyaj aynasında da aydınlatma kullanım amacına uygun olarak kolaylık sağlaması bakımından tercih edilebilir. Yatak odasında aydınlatmada dikkat edilecek en önemli nokta, kuvvetli ışık kaynaklarından uzak durmaktır.

Antre:İç mekanların bir uzantısı olarak antrelerde yeterli aydınlatmanın olması önemlidir. Dar antreler için genellikle duvar aplikleri tercih edilebilecekken antrenin geniş olduğu durumlarda daha çok tavan armatürleri tercih edilmekle birlikte belli bir alanı vurgulamak için vurgu ışıklar da kullanılabilir.


Evde Aydınlatma Nasıl OlmalıdırEvde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır

Related news Evde Aydınlatma Nasıl OlmalıdırEvde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır


Evde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır


Evde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır


Evde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır


Evde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır


Evde Aydınlatma Nasıl Olmalıdır