Eriğin faydaları nelerdir

Erik nedir?

Bitki familyası olarak “Rosaceae” dediğimiz gülgiller familyasına ait olup meyvelerinin cinsine de “Prunus” denilen yaz meyvesineerikadı verilir.Erik,Türkiye iklim coğrafyası baz alındığında Doğu Anadolu’nın yaylalarının yüksek kesimlerinde ya da Güneydoğu Anadolu’nun kurak yerleri haricinde bütün bölgelerde yetişebilmektedir. Eriğin birden fazla çeşidi vardır, bu çeşitliliğin ana sebebiher erik türünün farklı mevsim ve tarihlerde olgunlaşabilmesi;bunun dışında dış görünüş olarak da renk ve biçim olarak birbirlerinden ayrılmalarıdır. Örneğin ilk olarak tezgahlara düşen erik can eriğidir, yaz mevsiminin ortalarında bir başkaerik türüolan Japon eriği ortaya çıkar, en son da Ağustos ayında olgunlaşma dönemi yaşayan Avrupa eriği Ekim ayına varacak şekilde mahsül vermeye devam etmektedir. Bu saydığımız türlerin hepsinin kendine has rengi (mor, yeşil ya da sarı olabilmektedirler), kokusu, büyüklüğü, şekli ve kabuk kalınlığı vardır. Türkiye’de en çok bilinen ve tüketilenerik çeşitleripapaz eriği, can eriği, tatlı üryani eriği ve mürdüm eriğidir.

İlk olarak geçmiş çağlarda Anadolu’da üretilmeye başlananerik,o dönemlerde pek çok göç olayı yüzünden dünyada çeşitli coğrafyalara gidip yetişebilme imkanı bulmuştur. Bu konu hakkındaki en bilindik rivayet, eriğin Hazar denizi çevresinden ve Kafkasya bölgesinden dünyaya yayıldığıdır. Tüm dünyadaki erik çeşitlerine baktığımız zaman, sayıca 2000’den fazla oldukları ve özellikle Türkiye’de de 200’den fazla erik çeşidi olduğu göze çarpmaktadır. Türkiye’de Milli Bağ-Bahçe Komitesi adlı kurum bu topraklarda yetiştirilebilecek erik çeşitlerini Santa Roja, Stanley, Can, Red Kennen, Formasa, Climax, Reine Claude Verte, Reine Claude Violette, President, Red Heart, Karagöynük, Giant, Stanley, Üryani, Köstendil ve D’Agant’tır. Yazının başında da bahsettiğimiz gibieriklertürlerine göre değişim gösterdiklerinden dolayı bazı erikler iri ve uzun ağaçlarda bazı erikler ise kısa boylu çalı denilebilecek ağaçlarda yetişmektedir. Eriğin kendi fiziksel özelliklerini sert bir çekirdek ve bu çekirdeğin üzerinde oluşan etli ve sulu bir kısım oluşturur. Bu etli kısımlar eriğin cinsine göre tat olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin; bildiğimiz en klasik eriğin tadı ekşimtrak olsa da mor renkli mürdüm eriğinin tadı daha tatlıdır. Çekirdekleri sert yapıdadır ve yenilebilir özelliklere sahip değildir.

Eriklerin yetiştirilme koşullarıkonusunda da üç farklı tohum çeşidi mevcuttur. Tohumlar; kendine verimli, kendine kısmen verimli ve kendine kısır olmak üzere üç ayrı grupta incelenmektedir. Yetiştikleri ortam ve toprak şartlarına göre verimleri değişen bu tohum çeşitlerinin genel olarak güzel bir mahsül verebilmesi için sıcak ve nemli ortam, mineraller açısından zengin bir toprak yapısı ve derin bir toprak yapısı gerekmektedir. Eriğin içeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral de bulunmaktadır. Özellikle B vitamini ve B vitamini türevleri olan B1 vitamini, B3 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, A vitamini, C vitamini ve E vitaminini bol miktarda içeren erik; bunun dışında magnezyum ve potasyum gibi mineraller açısından da oldukça zengindir. Bu değerleri besin değeri olarak değerlendirdiğimizde vücuda alınan 100 gramlık bir erikle birlikte 17.8 gram karbonhidrat, 17 miligram fosfor, 299 miligram potasyum, 2 miligram sodyum, 0.5 miligram demir ve 0.4 miligram lif içermektedir. 100 gram erik vücudumuzda 66 kalori olarak yer tutmaktadır.

Eriğin faydaları nelerdir?

Besin lifi desteği : Genel olarak meyvelerde, sebzelerde, tahıllı gıdalarda ve bakliyat ürünlerinde bulunan besin lifleri, insan metabolizmasında en önemli olarak sindirim sisteminin doğru ve düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bunun dışında bünyeyi hem kalp hastalıklarından koruma hem de kilo dengeleyici özelliğiyle obeziteye engel olma gibi özellikleri de vardır. Besin lifi açısından son derece zengin olan besinlerden biri olan erik ise mutlaka tüketilmesi gereken ürünler arasında gösterilmektedir. Kabızlık problemi olan bireylerin, sindirim sisteminde bozukluk olan bireylerin özellikleeriktüketmesi bu sorunlarından kurtulmalarına yardımcı olmaktadır. Bunun dışında 100 gramlık erik tüketildiğinde bünyenin besin lifine olan ihtiyacının yüzde altılık bir kısmı giderilmiş olmaktadır.

Kilo kontrolü sağlama :Düzenli bir diyet programı uygulayan kişiler ve kilo kontrolüne özen gösteren kişilerin tüketmesinde çok yararı görülen eriğin az önce bahsettiğimiz besin lifi açısından zengin olması kişiyi uzun sürelerde tok tutma özelliği bulunur ve bu nedenle fazla kalorili yiyecekleri tüketme ihtimaliniz ortadan kalkmış olmaktadır.

Antioksidan etki gösterme :Eriğin içeriğinde bulunan antioksidanlar, insan metabolizmasında yer alan zararlı radikallerin hücrelere negatif etki yaratmasına engel olmaktadır. Bununla ilgili olarak bu serbest radikallerin hücre yapısına zarar verdiği bilindiğinden dolayı hücrelere olan müdahalelerinde hem kalp hastalıkları hem de kanser gibi çok ciddi ve tehlikeli hastalıklara yol açmaları muhtemeldir. Bu nedenle mutlaka beslenme düzenimizde eriğe de yer vererek bu zararlı organizmaların vücut yapımızda tehlike oluşturmalarının önüne geçmemiz gereklidir. Özellikle kırmızı kabuklu eriklerin ve sarıkabuklu eriklerin içeriğinde daha fazla antioksidan bulunduğundan bu tip eriklerin yenilmesine özen gösterilmesi gerekir.

Kemik sağlığını koruma :Eriğin içeriğindeki magnezyum ve K vitamini bünyedeyken, diğer besinler yoluyla alınan kalsiyumun vücut tarafından daha kolay emilebilmesine yardımcı olmaktadır.Related news

 • Mart ayında profesyonel tatiller
 • Tıbbi ürün Motilac, kullanım talimatları, kontrendikasyonlar
 • Keten sağlık, gençlik ve güzellik için. Keten tohumlarının yararlı özellikleri
 • Duvar karosu - dayanıklı kaplama
 • Cevizli Kek Tarifi

 • Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir


  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir

  Eriğin faydaları nelerdir