Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 2019

Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 2019
17.07.2019

Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 86

Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba?

Uzun zaman oldu tekrar kilo vermeyi düşünmeyeli.  Aslında kilo vermeyi düşünmeyeli demek saçma olur ? Biz kadınlar mütemadiyen kilo vermeyi düşünürüz. Şimdi yazacaklarım biraz iç dökme, biraz ben zaten ne olduğumu biliyorum da “işime gelmiyor!” itirafları ile karışık.

Evlenmeden önce 48 kiloydum, evlilik sonrasında yavaş yavaş (5 yıl içinde) kilo almaya başladım. Şu an 69 kiloyum, tabi bunda Mutfak Sırları’ nın da katkısı büyük.

Arada kısa süreli diyetler yaptım daha önce diyete başlar başlamaz faydasını görüp kilo vermeye başlardım. Hatta bir dönem kavitasyona gidip 5 kilo verdim. Sonrasında bir operasyon geçirdiğim için gerisin geri kiloları aldım. Son yıllarda yemekle o kadar iç içe geçti ki hayatım diyet yapmak 2-3 günlük kendini kandırmadan ileriye gidemedi.

Aç kalmak ve stres benim gibi hassas midesi olan biri için hiç uygun değil. Hele zayıflamak için midemi uzun süre boş bırakmak ya da çiğ sebze ve meyveler tüketmek mide yanması yüzünden kıvranmam demek. Hafif bir diyet uygulayıp, bol spor ile kilo vermek tabi ki en sağlıklı olanı ama benim spora gidecek vaktim yok. Bu da beni kısır bir döngüye sokuyor. Kitapta evde yapılabilecek basit egzersiz tavsiyeleri olması bu açıdan güzel.

Son haftalarda etrafımda birçok insan Dukan Diyetinden bahseder oldu. Eşimin iş arkadaşlarından 15 gün içinde 7 kilo verenler, bir başka arkadaşımın 3-5 ay gibi bir sürede 25 kilo veren tanıdıkları derken bu Dukan işi benimde kafama yatmaya başladı.

Dün D&R dan kitabı aldım ve okumaya başladım. Henüz diyete başlamadım şu an için okuma ve anlama aşamasındayım.

Ana hatlarıyla Dukan Diyetinin ne olduğunu anlatmak istiyorum. Belli mi olur belki benimle birlikte başlamaya karar verip kilo vermek isteyenler olabilir.

Şimdi kitabı aldınız ya da benim yazımı okumaya başladınız ve bu diyeti yaparsam ne olur diye merak ediyorsunuz. İlk yapmanız gereken DukanDiet.co.uk sayfasına girerek “Know your True Weight” yazan mor kutucuğu doldurmak. (Bu arada Your target weight? Yazan kısımdaki değerleri “change” butonuna basarak “kg” ye çevirmeyi unutmayın.

Form sizi yönlendiriyor ve sorduğu sorular sonunda size ait olan diyet şablonunuzu çıkarıyor. Sonunda size özel süreleri olan 4 evrede nasıl kalıcı kilo vereceğinizi gösteriyor. Bu evreler (Atak Evresi, Seyir evresi, Güçlendirme evresi, Koruma evresi) kitapta da detaylı olarak anlatılıyor. Unutmayın formu doldurarak size özel süreleri çıkartmanız gerekiyor. Örn: Benim atak evrem 4 gün ise sizin atak evreniz 6 gün olabilir.

Aşağıda gördüğünüz tabloda benim ideal kilomun 51.08 olduğunu söylemiş ama benim inmek istediğim kilo 55 yani illaki önerilen kiloya inmek zorunda değilsiniz.

1 – Atak Evresi :Vereceğiniz kilo miktarına göre 1 ila 10 gün arasında sürüyor. Söylediğim gibi sitedeki formu doldurarak kaç gün süreceğini öğrenmelisiniz. Bu evrede bana özel belirlenen süre 4 gün ve en az 1,5 kilo vermem öngörülüyor.
Bu evrede sadece protein ile besleniliyor ama bir kalori sınırlaması yok. Kitapta bu dönemde tüketebileceğiniz 10 kategoriden bahsediliyor. Örn. Yağsız etler, yağsız süt ürünleri, kümes hayvanları, deniz ürünleri.

2- Seyir evresi :Grafikte de göründüğü gibi benim için belirlediği süre 98 gün (röhh demek istiyorum). Ama bu evrede sebze de tüketiliyor, kitapta belirtilen 28 farklı sebzeyi atak evresindeki proteinlere ekliyorsunuz.

3- Güçlendirme evresi :Bu evrede de ilk iki evreye ek olarak meyve geliyor. Makarna, kek, börek tüketebileceğiniz ödül öğünleriniz de oluyor. Seyir ve Atak evresinde kaç kilo verdiyseniz misal 14 kilo, örnek x 10 gün ile çarpılarak güçlendirme evresinin ne kadar süreceği hesaplanıyor. Bende görünen 140 gün breh breh breh.

4- Koruma evresi:Bu evreye gelindiğinde artık kıvamınızı bulmuş kilolardan kurtulmuş oluyorsunuz. İpin ucunu kaçırmadan istediğiniz her şeyi yiyebiliyorsunuz ama kilonuzu korumak için her hafta Perşembe günü 1. Evreyi tekrar ediyorsunuz.
Diyette her gün 1,5 litre sıvı tüketmeniz öğütleniyor bu da bence oldukça makul. Çok su içemeyenlerdenseniz bitki çayları ve light içeceklerle bu sıvı ihtiyacınızı tamamlayabiliyorsunuz.

Bu bilgiler ışığında ben diyete başlamayı düşünüyorum peki siz ne düşünüyorsunuz? Daha önce yapıp ideal kiloya ulaşanlar varsa öneri ve yorumlarınızı bekliyorum.

Son olarak Diyete başladıktan sonra diyette uyguladığım evreleri ve yemek tariflerini de bu kategori altında toplayacağım.

Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 2019

Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 2019

Related news

 • Benzer bir resmi nasıl kolayca bulabilirim
 • Macrondan ABD açıklaması: Büyük bir ticaret anlaşmasının taraftarı değiliz
 • Evde Halı Nasıl Temizlenir
 • Çocuğunuzu Dijital Dünyanın Zararlarından Koruyun
 • Çok İzlenen Videolar

 • Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 96

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba


  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 22

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 70

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 29

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 22

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 10

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 81

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 88

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 64

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 67

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 33

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 12

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 77

  Dukan Diyetine Başlasam Mı Acaba 97