Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 2019

Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 2019
24.08.2019

Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 51

Dünya'nın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor?

Çocuklar bazen çok meraklıdır ve bazenCevap vermesi çok zor sorular sor. Örneğin, insanlar neden Dünya'nın yüzeyinden düşmez? Sonuçta, yuvarlaktır, kendi ekseni etrafında döner ve hala çok sayıda yıldız arasında evrenin geniş genişliklerinde hareket eder. Bir insan neden sakin bir şekilde yürüyebilir, kanepede oturabilir ve hiç endişelenmeyebilir? Ayrıca, bazı insanlar "baş aşağı" yaşarlar. Düşen sandviç yere düşüyor ve gökyüzüne uçmuyor. Belki bir şey bizi Dünya'ya çeker ve kendimizi uzaklaştıramaz mıyız?insanlar neden dünya yüzeyinden düşmez

İnsanlar neden Dünya'nın yüzeyinden düşmez?

Çocuk böyle sorular sormaya başladıysa, o zamanOna yerçekimi hakkında ya da başka bir şekilde yeryüzünün yer çekimi hakkında bilgi verebilirsiniz. Sonuçta, herhangi bir nesnenin Dünya yüzeyine tahammül etmesine neden olan bu fenomendir. Yer çekimi sayesinde, kişi düşmez ve uçmaz.

Dünya'nın cazibe gezegenin nüfusu sağlarYüzeyi sessizce hareket ettirin, binaları ve her türlü yapıyı dik tutun, dağdan kızaklara veya kayaklara binin. Yer çekimi sayesinde, nesneler düşer ve uçmazlar. Pratikte kontrol etmek için sadece topu fırlatın. Her durumda, yere düşer. Bu yüzden insanlar Dünya'nın yüzeyinden düşmezler.çocuklar için dünyevi cazibe

Peki ya Ay?

Tabii ki, yerçekimi bir kişiye izin vermiyorDünyadan düşmek. Ama başka bir soru ortaya çıkıyor: Ay neden üzerine düşmüyor? Cevap çok basit. Ay gezegenimizin yörüngesinde sürekli hareket ediyor. Dünyanın uydusu durursa, gezegenin yüzeyine düşer. Bu da küçük bir deney yapılarak kontrol edilebilir. Bunu yapmak için, ipi somuna bağlamanız ve sökmeniz gerekir. Duruncaya kadar havada hareket edecektir. Eğer gevşemeyi bırakırsanız, o zaman somun düşer. Ay'ın yerçekiminin dünyanın yerçekiminden yaklaşık 6 kat daha zayıf olduğunu da belirtmek gerekir. Bu nedenle burada ağırlıksızlık hissedilir.

Cazibe gücü herkeste

Cazibe gücü neredeyse her şeydir: hayvanlar, arabalar, binalar, insanlar ve hatta mobilyalar. Ve yerçekimi yeterince küçük olduğu için insan başka bir kişiye çekilmez.

Cazibe gücü doğrudan mesafeye bağlıdır.Bireysel bedenler ve bunların kütlesi arasında. Bir erkeğin ağırlığı çok az olduğundan, başka nesneler, yani Dünya'ya çekilmez. Sonuçta, onun kütlesi daha büyüktür. Dünya çok büyük. Gezegenimizin kütlesi çok büyük. Doğal olarak ve cazibe gücü harika. Bu sayede tüm nesneler Dünya'ya çekiliyor.yerçekimi

Yer çekimi ne zaman ortaya çıktı?

Çocuklar için sıkıcı gerçekler ilgisizdir. Ama karasal çekimin keşfinin tarihi oldukça tuhaf ve eğlenceli. Evrensel yer çekimi kanunu Isaac Newton tarafından keşfedildi. Bilim adamı elma ağacının altında oturdu ve evreni düşündü. O anda kafasına bir meyve düştü. Sonuç olarak, bilim adamı tüm nesnelerin tam olarak düştüğünü fark etti, çünkü bir çekim gücü var. Isaac Newton çalışmalarına devam etti. Bilim adamı, yerçekimi kuvvetinin cismin kütlesine ve aralarındaki mesafeye bağlı olduğunu tespit etti. Ayrıca, büyük bir mesafeden nesnelerin birbirini etkileyemediğini kanıtladı. Böylece çekim yasası ortaya çıktı.

Her şey düşüyor mu: küçük bir deney

Çocuğun insanların Dünya'nın yüzeyinden neden düşmediğini daha iyi anlayabilmesi için küçük bir deney yapabilirsiniz. Bu gerektirecektir:

 1. Karton.
 2. Bir bardak
 3. Su.

Cam sıvı ile doldurulmalıdır.kenarları. Bundan sonra, konteyner içeri girmeyecek şekilde karton ile kaplanmalıdır. Bundan sonra, elinizle kartonu tutarken camı ters çevirin. Lavabonun denenmesi en iyisidir.

Ne oldu Karton ve su yerinde kaldı. Gerçek şu ki, tankın içinde kesinlikle hava yoktur. Karton ve su, dışarıdan gelen hava basıncının üstesinden gelemez. Bu nedenle yerlerinde kalırlar.

Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 2019

Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 2019

Related news

 • Patatesi Şereflendiren Tarifler
 • Batman Haberleri: Batmanda kaçak silah operasyonu: 2 gözaltı
 • Küresel Isınmanın Sebep Olacağı Başka Bir Tehdit: Eriyen Buzullarla Gelecek Ölümcül Kara Veba
 • Teriyaki tavuk şiş tarifi
 • Resimli açıklamalı Şöminenin Yapılışı

 • Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 97

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor


  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 80

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 83

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 83

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 20

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 47

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 61

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 15

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 53

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 49

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 32

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 38

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 74

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 27

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 89

  Dünyanın cazibe merkezi: neden insanlar dünya yüzeyinden düşmüyor 30